ЕУ децидна – кризата мора да има правна и политичка разрешница


Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан порача дека политичката криза во Македонија мора да има две димензии, односно правна и политичка разрешница. По средбата со премиерот Никола Груевски во Брисел, кој беше еден од премиерите од Западнобалканската шесторка на состанокот со ЕУ за интеграцијата во копнениот, речниот и воздушниот сообраќај во заедничката европска мрежа, Хан дециден дека во моментов Брисел очекува целосно разрешување на политичката криза во земјата, пренесува МИА. „Јасно е за нас дека владеењето на правото мора да се почитува и дека целосна истрага мора да се случи. Од друга страна, ја повикувам опозицијата да се врати во Парламентот и таму да има анкетна комисија која што ќе се занимава со ова прашање од политичка перспектива. Но ова не може да значи дека кривичниот аспект на овој случај не треба да се следи. Мора да видиме две димензии, кривична и политичка“, порача австрискиот еврокомесар. Хан исто така додал дека „позицијата на ЕУ е јасна, двете области мора ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Косово на највисоко ниво да договорат соработка за спречување на нелегалното поминување на заедничката граница, побара вчера Европската унија како реакција на инцидентот во Гошинце. „Загрижени сме за насилниот инцидент во полициската станица во Гошинце. Од суштинско значење е тоа да се решава на одговорен начин. Очекуваме властите и политичките партии да вложат максимални напори за да се избегне какво било зголемување на политичките или меѓуетничките тензии“, соопшти прес-службата на комесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан. Реагираше и руското МНР, според кое причината за инцидентот е недостиг од владеење на правото и безбедноста во Косово. „На ситуацијата влијае, пред се', сериозниот недостиг од владеење на правото и безбедноста во Косово, што претставува очигледна последица од нерешавањето на косовскиот проблем во целина“, е ставот на официјална Москва. Од МВР брифираат дека имаат сознанија за половина од четириесетината вооружени напаѓачи на полициската станица во липковското село ...
| | веќе видена | слични

Портпаролката на Европската Унија, Маја Kоцијанчич, вчера во изјава за МИА ја пренесе загриженоста на ЕУ за теористичкиот напад на Гошинце и во име на ЕУ побара од политичките партии во земјата да вложат напори за избегнување тензии. - Ние сме загрижени за насилните инциденти во полициската станица во Гошинце, во општина Липково. Од суштинско значење е овој настан да се реши на одговорен начин. Очекуваме властите и политичките партии да вложат максимални напори за да се избегне какво било зголемување на политичките или меѓуетничките тензии - порача гласноговорничката на неформалната влада на Унијата. МИА јавува дека неколку часа по настаните во Гошинце, еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, одби да го коментира случајот на прес-конференција, по Kонференцијата за инфраструктурно поврзување на земјите од Балканот.
| | веќе видена | слични

Европската унија изрази загриженост поради нападот на полициската станица во Гошинце и ги повика Mакедонија и Kосово на највисоко ниво да договорат соработка за спречување на нелегалното поминување на заедничката граница. Европската унија изрази загриженост поради нападот на полициската станица во Гошинце и ги повика M акедонија и K осово на највисоко ниво да договорат соработка за спречување на нелегалното поминување на заедничката граница. Притоа поради сериозноста на ситуацијата Брисел бара политичките чинители да се однесуваат одговорно. „Ние сме загрижени за насилниот инцидент во полициската станица во Гошинце во општината Липково. Од суштинско значење е тоа да се решава на одговорен начин. Очекуваме властите и политичките партии да вложат максимални напори за да се избегне какво било зголемување на политичките или меѓуетничките тензии“, соопшти прес-службата на комесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан. Со реакција за инцидентот во Гошинце од пред два дена реагираше и министерството за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Европската унија денеска по првпат, два дена по настанот, реагираше за терористичкиог напад на караулата Гошинце во Македонија, извршен од страна на маскирани униформирани на УЧК од Косово. Портпаролката на Европската унија, Маја Коцијанчич, денеска во изјава за дописникот на МИА од Брисел ја пренесе загриженоста на ЕУ за настанот и во име на ЕУ побара од политичките партии во земјата да вложат напори за избегнување на тензии. - Ние сме загрижени за насилните инциденти во полициската станица во Гошинце, во општина Липково. Од суштинско значење е овој настан да се реши на одговорен начин. Очекуваме властите и политичките партии да вложат максимални напори за да се избегне какво-било зголемување на политичките или меѓуетничките тензии, порача гласноговорничката на неформалната Влада на Унијата. Она што изненадува е спората реакција на Брисел за терористичкиот напад во Македонија, ако се знае дека пред два дена, неколку часа по настаните во Гошинце, еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан одби да ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Министерот за надворешни работи на Словечка, Мирослав Лајчак, доцна синоќа на својот профил на социјалната мрежа „Твитер" го осуди терористичкиот напад на полициската станица во местото Гoшинце во Република Македонија, пренесе МИА. Лајчак, кој важи за голем пријател и поддржувач на македонската држава во нејзините евро-атлантски интеграции, порача и дека одблиску ќе го следи развојот на настаните во нашата земја. - Нападот на полициската станица во Македонија, иако редок инцидент, сепак мора да биде силно осуден. Одблиску ќе ја следиме ситуацијата, порача словачкиот шеф на дипломатијата на „Твитер".
| | веќе видена | слични

Не стивнуваат реакциите по инцидентот во Гошинце. Официјален Брисел веќе порача дека поради сериозноста на состојбите, македонските и косовските власти треба да оддржат состанок на највисоко ниво за да договорат тесна соработка за справување со илегалните преминувања на границата. Од Брисел го осудија нападот на македонската караула и побараа сите политички субјекти да се однесуваат одговорно и да ја смират состојбата. Анка Пандурари од прес службата на комесарот за добрососедство и преговори, Јоханес Хан, ја изрази загриженоста за насилниот инцидент, но и очекувањето дека властите и политичките партии ќе вложат максимални напори за да се избегне какво било зголемување на политичките или меѓуетничките тензии. Се огласи и Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Оттаму велат дека на ситуацијата влијае, пред се, сериозниот недостиг од владеење на правото и безбедноста во Косово, што претставува очигледна последица од нерешавањето на косовскиот проблем во целина. Не може да се игнорираат и се ...
| | веќе видена | слични

„Ние сме загрижени за насилниот инцидент во полициската станица во Гошинце во општината Липково. Од суштинско значење е тоа да се решава на одговорен начин. Очекуваме властите и политичките партии да вложат максимални напори за да се избегне какво било зголемување на политичките или меѓуетничките тензии“ вели  Анка Падурари од прес – служабата на комесарот за добрососедство и преговори за проширување. Брисел неколку пати отворено и се обрати на опозициската СДСМ од која побара веднаш да се врати во собранието. Еврокомесарот Хан пред два дена потенцираше дека  политичката разрешница мора да се случи во парламентот, анкетна комија составена од власта и опозицијата заедно да ги анализираат отворените прашања. Загриженост за нападот  на македонската каралула изрази  и министерството за надворешни работи на руската федерација.  Москва предупредува дека нерешениот статус на Косово и натаму е сериозна закана за целиот Балкан.  „На ситуацијата влијае, пред се, сериозниот недостиг од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Европската комисија (ЕК) изрази загриженост за нападот над караулата во Гошинце, Липковско, и ги повика властите и политичките партии во земјата да ги направат сите неопходни напори за да се избегне ескалација на политичките и меѓуетничките тензии, пренесува Макфакс. - Загрижени сме за насилниот напад на полициската станица во Гошинце, во Липковскиот регион. Важно е оваа состојба да се реши на одговорен начин. Очекуваме властите и политичките партии да ги направат сите неопходни напори за да избегнат ескалација на политичките или меѓуетничките тензии, велат за Макфакс од прес службата на еврокомесарот Јоханес Хан. Инцидентот во Гошинце се случи во вторникот. Според МВР група од 40 луѓе, утрото околу 2 ипол часот на 21.04.2015 ја заземале полициската станица во Гошинце, Липковско. Напаѓачите носеле ознаки УЧК, биле добро вооружани и зборувале на албански а според првичните информации се работело за лица од Косово.
| | веќе видена | слични

Европската унија го осуди завчерашниот напад на македонската караула на северната граница и бараат сите политички субјекти да се однесуваат одговорно и да ја смират состојбата. “Поради сериозноста на состојбата, властите на Македонија и на Косово, треба да одржат состанок на највисоко ниво, на кој треба да се договорат двете земји тесно да соработуваат во борбата со илегалните поминувања преку граница”, порача официјален Брисел по упадот во македонската караула во Гошинце, којшто се случи во вторникот. „Ние сме загрижени за насилниот инцидент во полициската станица во Гошинце во Општината Липково. Од суштинско значење е тоа да се решава на одговорен начин. Очекуваме властите и политичките партии да вложат максимални напори за да се избегне какво било зголемување на политичките или меѓуетничките тенции“, вели Анка Падурари од прес- службата на комесарот за добрососедство и преговори, Јоханес Хан. Инцидентот во Гошинце се случи во вторникот, откако во караулата, како што соопшти МВР, влегле 40-тина лица и ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ децидна – кризата мора да има правна и политичка разрешница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: