Косовското МНР го осуди нападот во Гошинце


5 копии

Министерството за надворешни работи (МНР) на Косово го осуди нападот на полициската станица во Гошинце. Во соопштението се наведува дека веста за нападот била примена со голема загриженост. Во него исто така стои дека најостро се осудува секој акт на насилство врз органите на редот на Република Македонија и истовремено се апелира на професинална и нееднострана истрага. Официјална Приштина искажува подготвеност да им помогне на македонските авторитети за да се откријат сторителите на овој акт. - Република Косово како фактор на стабилност во регионот, останува во одлучноста за унапредување на климата на добрососедство, почитувајќи ги суверенитетот и територијалниот интегритет на Република Македонија, како соседна земја, како и целосната имплементација на Охридскиот договор – се наведува во соопштението на косовското МНР
| | веќе видена | слични
3 копии

Детали од истрагата не се откриваат, но првично се дознава дека дел од вештачењата и анализите на собраните траги од терен се завршени, објави ТВ "Канал 5". Според сознанија од МВР, рано е да се каже чии имиња би се нашле на кривичната пријава. На потег сега е и косовската страна. По вчераната средба во Приштина, каде што македонските полициски претставници на своите колеги им ги соопштиле сознанијата што ги имаат околу нападот во Гошинце, останува да се види колку ќе се вклучат и ќе помогнат во откривањето на сторителите. Од седиштето на ЕУ денеска порачаа Македонија и Косово да одржат состанок на највисоко ниво, на кој треба да се договорат двете земји тесно да соработуваат во борбата со илегалните поминувања преку граница. Инаку до сега многу пати македонско косовската граница ја користеа криминални структури кои илегално преминуваа и успеваа да и избегаат на полицијата.
| | веќе видена | слични

Има и поконкретни сознанија  велат од МВР но рано е да се каже чии имиња би се нашле на кривичната пријава. На потег сега е и косовската страна. По вчераната средба во приштина каде македонските полициски претставници на своите колеги им ги соопштиле сознанијата што ги имаат околу нападот во Гошинце останува да се види колку ќе се вклучат и ќе помогнат во откривањето на сторителите. Токму од седиштето на ЕУ денеска порачаа Македонија и Косово, да одржат состанок на највисоко ниво, на кој треба да се договорат двете земји тесно да соработуваат во борбата со илегалните поминувања преку граница. Инаку до сега многу пати макеоднско косовската граница ја користеа криминални структури кои илегално преминуваа и успеваа да и избегаат на полицијата. Веста за нападот на караулата Гошинце кој МВР го окарактеризира како терористички напад со загриженост беше пренесен и анализиран во сите медиуми во регионот и пошироко. МВР објави дека 40тина вооружени и маскирани лица со обелжја на УЧК ноке ја нападнале караулата и ...
| | веќе видена | слични

Министерството за надворешни работи (МНР) на Косово го осуди нападот на полициската станица во Гошинце и апелира на професинална и нееднострана истрага. Во соопштението најостро се осудува секој акт на насилство врз органите на редот на Република Македонија Официјална Приштина искажува подготвеност да им помогне на македонските авторитети за да се откријат сторителите на овој акт. – Република Косово како фактор на стабилност во регионот, останува во одлучноста за унапредување на климата на добрососедство, почитувајќи ги суверенитетот и територијалниот интегритет на Република Македонија, како соседна земја, како и целосната имплементација на Охридскиот договор, се наведува во соопштението на косовското МНР фото Нова
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косовското МНР го осуди нападот во Гошинце

Од:
До кого (е-маил):
Порака: