Советот на ЕУ повика итно да се реши политичката криза во Македонија

Советот на Европската Унија објави заклучоци за Македонија, во кои повикува итно да се реши политичката криза во земјата, објави „Вест“. Во заклучоците е изразена сериозна загриженост за влошената ситуација, особено во делот за владеење на правото, основните права и за слободата на медиумите. На официјалната веб страница на Советот на ЕУ стои: "Во интерес на граѓаните, демократијата, владеење на правото и на политичката стабилност, Советот ги повикува политичките лидери за брзо решавање на овие проблеми". Советот повикува "сите страни да ги исполнат своите одговорности и да преземат итни мерки насочени кон одржливо решение, конструктивно да се вклучат во рестартирање на политичкиот дијалог и за враќање на довербата во институциите, со соодветни политички чекори. Сите тврдења треба да се испитаат од надлежните органи, вклучувајќи ги и наводите за потенцијални криминали во објавените материјали, почитувајќи ги принципите на независност и пресумпција на невиност". Советот ја поздрави вклученоста на Европскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заклучоците на Европскиот совет за политичката состојба во Македонија донесоа и нова загриженост за евроинтегративниот процес, но истовремено најавуваат и можен зголемен ангажман на Европската унија (ЕУ) во однос на решавањето на моменталната криза. Според експертите, Унијата преку најновите заклучоци е децидна дека демократските вредности ја претставуваат основата на процесот на проширувањето и земјата мора да се врати кон оваа основа. „Од четирите ставови на заклучокот за Македонија усвоени на Советот за општи прашања (General Affairs Council) во Брисел би ги издвоил следните три моменти: загриженоста на Советот за состојбата во Македонија и особено во областите кои според министрите на државите-членки се суштината на демократските вредности и ја претставуваат основата на процесот на проширување, повикот на Советот упатен до политичките лидери да се зафатат со разрешување на проблемите во подрачјата наведени во претходната точка, и барањето на Советот властите да направат соодветна истрага за сите кривични ...
| | веќе видена | слични

Усвоените заклучоци, како што беше и најавено, се однесуваат пред сѐ на политичката криза во земјава предизвикана од прекинатиот меѓупартиски дијалог и сѐ потензичната ситуација по отворањето на аферите „Пуч“ и „Прислушување“ Во интерес на граѓаните се бара брзо решение СОВЕТОТ НА МИНИСТРИТЕ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА ЕУ РАСПРАВАШЕ ЗА МАКЕДОНИЈА Длабока загриженост поради влошената ситуација во Македонија и очекување дека политичките лидери итно ќе пристапат кон решавање на проблемите изразија министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија во рамките на Советот за општи работи (ГАК) на ЕУ вчера на средбата во Луксембург. Усвоените заклучоци, како што беше и најавено, се однесуваат пред сѐ на политичката криза во земјава предизвикана од прекинатиот меѓупартиски дијалог и сѐ потензичната ситуација по отворањето на аферите „Пуч“ и „Прислушување“. - Повикувајќи се на посветеноста на ЕУ во рамките на Солунската агенда, на заклучоците на советот од 16 декември 2014 година и на кандидатскиот ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за претпристапни преговори, Јоханес Хан, по средбата на министрите на ЕУ, го искажа својот став за политичката криза што ја тресе Македонија. Според него, решението мора да биде двојно: правно и политичко, а опозицијата треба да се врати во Собранието, каде би отворила истражна комисија за случувањата. Но, правна разврска, смета тој, мора да има, политичката не е доволна. – Целосно сме свесни за ситуацијата во поранешната југословенската република Македонија. Можеби знаете дека денеска, во заклучоците на Советот на ЕУ, има неколку изјави, има зголемена загриженост помеѓу земјите-членки за развојот на настаните во земјата и, од друга страна, европкото семејството ги препознава напорите на некои европратеници да посредуваат за политичко решение. Но, за нас е јасно дека владеењето на правото треба да се почитува, треба да има целосна истрага. Исто така, итно ја повикувам опозицијата да се врати во Собранието, таму да имаат истражна комисија која ќе се занимава со ова од политичка ...
| | веќе видена | слични

Според еврокомесарот Јоханес Хан, мора да се почитува владеењето на правото за да се постават основи за излез од кризата Европската унија алармира на влошената состојба во Македонија и ги повикува политичките лидери, во интерес на државата, да се вратат на демократските вредности, да го обноват политичкиот дијалог, да ја вратат довербата во институциите и да ги испитаат сите потенцијални злоупотреби. Ваков заклучок усвоија министрите за надворешни работи во Луксембург, кои првпат по неколку години расправаат на ова ниво и во ваков контекст за нашата држава, додека премиерот Никола Груевски престојуваше во Брисел на друг состанок. „Советот ја изразува својата длабока загриженост во врска со влошувањето на ситуацијата во земјата, особено во областа на владеењето на законот, основните права и слободата на медиумите, кои се јадро на демократските вредности на ЕУ и на политиката на проширувањето. Во интерес на граѓаните, на демократија, на владеење на правото и на политичката стабилност, Советот ги повикува ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан порача дека политичката криза во Македонија мора да има две димензии, односно правна и политичка разрешница. По средбата со премиерот Никола Груевски во Брисел, кој беше еден од премиерите од Западнобалканската шесторка на состанокот со ЕУ за интеграцијата во копнениот, речниот и воздушниот сообраќај во заедничката европска мрежа, Хан дециден дека во моментов Брисел очекува целосно разрешување на политичката криза во земјата, пренесува МИА. „Јасно е за нас дека владеењето на правото мора да се почитува и дека целосна истрага мора да се случи. Од друга страна, ја повикувам опозицијата да се врати во Парламентот и таму да има анкетна комисија која што ќе се занимава со ова прашање од политичка перспектива. Но ова не може да значи дека кривичниот аспект на овој случај не треба да се следи. Мора да видиме две димензии, кривична и политичка“, порача австрискиот еврокомесар. Хан исто така додал дека „позицијата на ЕУ е јасна, двете области мора ...
| | веќе видена | слични

Хан, исто така, рече дека во Брисел се свесни за ситуацијата во Македонија дека денешните заклучоци на Советот за општи работи се јасни и дека има растечка загриженост меѓу земјите-членки на ЕУ за развојот на настаните во земјата Комесарот за проширување Јоханес Хан јасно порача дека е потребна правна и политичка разрешница, како и враќање на опозицијата во Парламентот и кривична одговорност. Позицијата на Европската унија за разрешница на политичките случувања е јасна, а тоа е дека мора да видиме две димензии: правна и политичка разрешница Ова е досега, како што јавува дописникот на МИА од Брисел, најдиректната порака на еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, дадена за случувањата во Македонија, а по средбата со македонскиот премиер Никола Груевски, кој беше еден од шесте премиери на балканските земји на денешната конференција за интегрирањето на копнениот, речниот и воздушниот сообраќај на Балканот во заедничката европска мрежа, како и инвестициска соработка и поддршка на ЕУ за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Советот на ЕУ повика итно да се реши политичката криза во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: