Раст богат со работни места ќе го избрише прекарот сиромашна периферија на Европа

Повеќе и поквалитетни работни места е мисија на владите за подигнување на социјалната благосостојба на граѓаните, одржување на стабилни општествени и економски процеси, но тоа го налага и желбата за пристапување кон Европската унија, забележа министерот за труд и социјална политика Диме Спасов Создавање еден милион работни места во регионот во наредните пет години, предвидува стратегијата 20/20 на Европската унија. Низ неколкукратната економска криза што го зафати тој простор од Европа, пак, се изгубени 800.000 работни места, е проценка на Обединетите нации. За тоа како во ваква ситуација да се оствари агендата и да се создадат работни места за поттикнување на еднаквост и просперитет на дводневна регионална конференција за вработување што почна вчера во Скопје дебатираа претставници на Обединетите нации (ОН), Меѓународната организација на трудот (МОТ), претставници на македонската Влада и креатори на политики и експерти од Југоисточна Европа и Турција. - Повеќе и поквалитетни работни места е мисија на ...
| | веќе видена | слични

Намалувањето на високата невработеност се смета за еден од најголемите предизвици на земјите од Југоисточна Европа и Западен Балкан. Во изминатите две децении владите креираа низа политики за намалување на невработеноста. Детектирани се многу слабости, направени се реформи во даночните системи, подобрени се деловните прилики за привлекување на инвестиции, воведени се реформи во образовниот систем, стимулации за компаниите и друго. Но, потребни се уште многу заеднички напори за подобрување на состојбите, бидејќи се' уште се високи стапките. Просечната невработеност во земјите од Западен Балкан изнесува над 20 проценти, а стапката на вработеност е 43 проценти и таа е меѓу најниските во светски рамки. Посебно загрижува долгорочната невработеност, од 8 до 10 години, која зафаќа 80 отсто од вкупно невработените во земјите од регионот. „Работата е извор на приходи, но уште повеќе значи достоинство. Имањето на работа може да значи бегство од сиромаштијата, додека немањето честопати директно води кон живот со ...
| | веќе видена | слични

Регионалната директорка на УНДП за Европа, Џихан Султаноглу, подвлече дека западен Балкан е носител на некои несреќни светски рекорди. Создавањето на раст богат со работни места е клучот за бришење на прекарот што овој регион го носи како„Сиромашна периферија на Европа“. „Во регионот, просечните проценти на  невработеност надминуваат 20 отсто, а стапките на вработеност, генерално, изнесуваат само 43 отсто, што претставува најверојатно најнизок удел од каде било во светот.
| | веќе видена | слични

Просечната невработеност изнесува над 20 проценти, а стапката на вработеност 43 проценти и е меѓу најниските во светски рамки Намалувањето на високата невработеност се смета за еден од најголемите предизвици на земјите од Југоисточна Европа и Западен Балкан. Во изминатите две децении владите креираа низа политики за намалување на невработеноста. Детектирани се многу слабости, направени се реформи во даночните системи, подобрени се деловните прилики за привлекување на инвестиции, воведени се реформи во образовниот систем, стимулации за компаниите и друго. Но, потребни се уште многу заеднички напори за подобрување на состојбите, бидејќи се' уште се високи стапките. Просечната невработеност во земјите од Западен Балкан изнесува над 20 проценти, а стапката на вработеност е 43 проценти и таа е меѓу најниските во светски рамки. Посебно загрижува долгорочната невработеност, од 8 до 10 години, која зафаќа 80 отсто од вкупно невработените во земјите од регионот. „Работата е извор на приходи, но уште повеќе значи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Картелот на власт на чело со Зоран Заев си поигрува со трагедијата на семејствата на масакрираните момчиња кај Смилковско Езеро и ја манипулира целата јавност, ...
сите 289 | | | веќе видена

Сплетот чочеци, плех музиката, лепењето пари по трубачи налик на свадба ја намсејаа и запалија македонската јавност. Отворењето на новата автопатска делница, ...
сите 213 | | | веќе видена

Охрид, 23. април 2018 (ИНПРЕС) – Регионална депонија ќе има и мора да има, посебно од аспект на општината, проблемот е само локацијата, нешто што секако ги ...
сите 56 | | | веќе видена

Има позитивни чекори, но, останува долг пат да се помине, соопшти Белата куќа, во пресрет на средбата Трамп - Кинг Јонг Ун Белата куќа вели дека крајна цел на ...
сите 229 | | | веќе видена

Чеченскиот лидер, Рамзан Кадиров, ги негира обвинувањата дека во Чеченија има кршење на човековите права велејќи дека тамошната ситуација е многу подобра ...
сите 94 | | | веќе видена

Никола Цветкоски од ВМРО-ДПМНЕ во изјава за медиумите рече дека тоа што вчера се случуваше во тунелот на автопатот Демир Капија – Смоквица било трагикомично.– ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раст богат со работни места ќе го избрише прекарот сиромашна периферија на Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: