Почит за шесте милиони еврејски жртви на Холокаустот

Иако светот Меѓународниот ден на споменот на жртвите од Холокаустот го одбележува на 27 јануари, Израел Денот на споменот го одбележува на 27-от ден од еврејскиот месец Нисан, една недела пред Денот на независноста, што го симболизира раѓањето на државата Израел од пепелта на Холокаустот Израелците застанаа вчера во двоминутен молк на завивањето на сирените во спомен на шестте милиони Евреи кои беа убиени во нацистичкиот Холокауст во текот на Втората светска војна, пренесоа американските медиуми. Овој Ден на споменот е еден од најтажните датуми во одбележувањето на поновата историја на Израел. Додека сирените завиваа, автомобили и автобуси застануваа на автопатиштата, моторџиите слегуваа и застануваа до своите мотори, а пешаците во спомен на загинатите Евреи застануваа со наведнати глави на местата каде што се затекнаа. Церемонии во спомен на жртвите од Холокаустот имаше низ целата земја. Радиостаниците пуштаа меланхолична музика и интервјуа со преживеани лица од Холокаустот, а телевизиите емитуваа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Картелот на власт на чело со Зоран Заев си поигрува со трагедијата на семејствата на масакрираните момчиња кај Смилковско Езеро и ја манипулира целата јавност, ...
сите 291 | | | веќе видена

Сплетот чочеци, плех музиката, лепењето пари по трубачи налик на свадба ја намсејаа и запалија македонската јавност. Отворењето на новата автопатска делница, ...
сите 213 | | | веќе видена

Охрид, 23. април 2018 (ИНПРЕС) – Регионална депонија ќе има и мора да има, посебно од аспект на општината, проблемот е само локацијата, нешто што секако ги ...
сите 56 | | | веќе видена

Чеченскиот лидер, Рамзан Кадиров, ги негира обвинувањата дека во Чеченија има кршење на човековите права велејќи дека тамошната ситуација е многу подобра ...
сите 94 | | | веќе видена

Никола Цветкоски од ВМРО-ДПМНЕ во изјава за медиумите рече дека тоа што вчера се случуваше во тунелот на автопатот Демир Капија – Смоквица било трагикомично.– ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почит за шесте милиони еврејски жртви на Холокаустот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: