Почит за шесте милиони еврејски жртви на Холокаустот

Иако светот Меѓународниот ден на споменот на жртвите од Холокаустот го одбележува на 27 јануари, Израел Денот на споменот го одбележува на 27-от ден од еврејскиот месец Нисан, една недела пред Денот на независноста, што го симболизира раѓањето на државата Израел од пепелта на Холокаустот Израелците застанаа вчера во двоминутен молк на завивањето на сирените во спомен на шестте милиони Евреи кои беа убиени во нацистичкиот Холокауст во текот на Втората светска војна, пренесоа американските медиуми. Овој Ден на споменот е еден од најтажните датуми во одбележувањето на поновата историја на Израел. Додека сирените завиваа, автомобили и автобуси застануваа на автопатиштата, моторџиите слегуваа и застануваа до своите мотори, а пешаците во спомен на загинатите Евреи застануваа со наведнати глави на местата каде што се затекнаа. Церемонии во спомен на жртвите од Холокаустот имаше низ целата земја. Радиостаниците пуштаа меланхолична музика и интервјуа со преживеани лица од Холокаустот, а телевизиите емитуваа ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Овие денови бевме сведоци на големи успеси. Се надевам дека сето тоа ќе се валоризира и на референдумот кој ќе биде на есен, на којшто граѓаните ќе си го ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почит за шесте милиони еврејски жртви на Холокаустот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: