Ќе има трета рунда преговори во Брисел помеѓу ВМРО и СДСМ

Втората рунда од разговорите меѓу претставниците на владеачката партија ВМРО – ДПМНЕ и најголемата опозициона партија СДСМ, со посредство на тројцата членови на европскиот парламент, заврши денеска во Брисел без да бидат соопштени повеќе детали за што се разговарало. Европските парламентарци Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл испратија кусо соопштение во кое се известува дека разговори се одржале и дека е договорена повторна средба без да се прецизира ни кога ни каде таа би се одржала. - Учесниците се согласија дека дискусиите ќе продолжат, се вели соопштението.
| | веќе видена | слични
2 копии

Третата рунда разговори меѓу СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ќе се одржи наредната недела со што овој процес кој се води под покровителство на претениците од ЕП добива на интензитет, дознава НОВА. Точниот датум на одржувањето на оваа средба се уште не е познат. Втората рунда разговори помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Брисел, со тројца европски пратеници, заврши со надеж дека работите почнуваат да се движат. Според она што НОВА успеа да го дознае, вториот обид на власта и опозицијата да разговараат на иста маса даде надеж дека во Брисел, во Европскиот парламент (ЕП), се воделе конструктивни разговори. Не може да се каже дека ставовите на двете партии се доближиле на оваа средба но може да се претпоставува дека е најден соодветен терен за разговор. Според дипломатски извори засега разговорите немаат конкретна контура. Во првите две рунди двете страни ги елаборираат своите гледишта во врска со излезот од кризата без да навлегуваат во детали околу можните решенија.
| | веќе видена | слични

Втората средба на разговори помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Брисел за решавање на политичката криза во земјата, со посредство на тројца европски пратеници заврши вчера, на која било договорено и трета средба, без да се прецизира точниот датум и местото на нејзиното одржување.Како шро дознава локално.мк третата рудна разговори меѓу СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ќе се одржи наредната недела и на тој начин би отпочнал процесот на почести средби меѓу двете страни. „Учесниците се согласија дека дискусиите ќе продолжат“, се вели во краткото соопштение на европските парламентарци Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл. Делегација на СДСМ ја сочинуваат Радмила Шеќеринска, Рената Треневска Дескоска и Виктор Габер, а на ВМРО-ДПМНЕ Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија Димовски.
| | веќе видена | слични

Преговорите остануваат и натаму во Брисел, а за датумот на третата рунда медијаторите ќе известат дополнително Преговарачите и на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ вчера се држеа до договорот да не изнесуваат ни технички детали околу шестчасовната втора преговарачка рунда во Брисел, што се одржа под медијаторство на Ричард Ховит, Едуард Кукан и Иво Вајгл. Сепак, според штурите информации што можат да се дознаат, на преговорите немало никакво придвижување, па веста е тоа што не прекинале туку се најавува нова средба. Преговарачите на власта, предводени од министерот Никола Попоски, уште истиот ден се вратија во Скопје, додека тие на СДСМ, предводени од Радмила Шекеринска, останаа и вчера во Брисел на некои дополнителни средби. Од тимот преговарачи вчера не сакаа да известат ни кога ќе биде закажана третата средба, најавувајќи дека тоа ќе го објават преку соопштение. Она што е извесно е дека идејата преговорите да се преселат во Скопје, овој пат не била ниту дискутирана, што е знак дека е се' уште рано да се стори тоа и ...
| | веќе видена | слични

Брисел, 16. април 2015 (ИНПРЕС) – Втората средба меѓу претставници на владејачката ВМРО ДПМНЕ и опозициската СДСМ, со посредство на тројца членови на Европскиот парламент, заврши вчера во Брисел. Во заедничкото соопштение на европските парламентарци Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл се наведува дека била договорена повторна средба без да се прецизира кога и каде би се одржала. – Учесниците се согласија дека дискусиите ќе продолжат, се вели во соопштението. Делегацијата на ВМРО ДПМНЕ ја сочинуваа Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија Димовски, а на СДСМ, Радмила Шеќеринска, Рената Треневска Дескоска и Виктор Габер. (Крај) извор: Р.С.Европа фото: архива
| | веќе видена | слични
5 копии

Втората средба меѓу претставниците на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и најголемата опозициска партија СДСМ во средата во Брисел околу решавањето на политичката криза заврши исто како и претходната, без епилог но со заложби за продолжување на разговорите меѓу двете страни. Во заедничкото соопштение на европските парламентарци Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл се наведува дека била договорена повторна средба без да се прецизира кога и каде би се одржала. „Учесниците се согласија дека дискусиите ќе продолжат“, се вели во соопштението. Делегацијата на ВМРО ДПМНЕ ја сочинуваа Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија Димовски, а на СДСМ, Радмила Шеќеринска, Рената Треневска Дескоска и Виктор Габер.
| | веќе видена | слични

21-та таканаречена политичка „бомба“ од процесот што македонската опозиција го нарече „Вистината за Македонија“, ќе биде објавена денеска во Охрид. Покрај објавата на нови прислушкувани разговори, кои според најавите ќе се однесуваат на Охрид, опозцијата попладнево ќе организира и протестен марш. Во меѓувреме, во Брисел, вчера, се одржа втората рунда од преговорите за излез од политичката криза помеѓу претставници на владеачката партија ВМРО – ДПМНЕ и најголемата опозициона партија СДСМ, со посредство на тројцата членови на европскиот парламент, која заврши без конкретен договор. Во кусото соопштение од средбата се наведува дека сите учесници на состанокот во Брисел се договориле дека разговорите треба да продолжат.
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 15 април 2015 (МИА) - Втората средба меѓу претставниците на владејачката партија ВМРО – ДПМНЕ и опозициска партија СДСМ, со посредство на тројцата членови на Европскиот парламент, заврши денеска во Брисел без да бидат соопштени повеќе детали за што се разговарало. Во заедничкото соопштение од европските парламентарци Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл се наведува дека разговори се одржале и дека е договорена повторна средба без да се прецизира кога и каде би се одржала. - Учесниците се согласија дека дискусиите ќе продолжат, се вели соопштението. Првата средба на претставници на двете партии се одржа, исто така, во Брисел на 30 март. Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ ја сочинуваа Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија Димовски, а на СДСМ, Радмила Шеќеринска, Рената Треневска-Дескоска и Виктор Габер. Тие имаа одделни средби со тројката европратеници, а потоа и кус заеднички состанок. Првата рунда од дијалогот, заврши без успех, но со договор разговорите да продолжат по велигденските празници. Според ...
| | веќе видена | слични

Заврши втората рунда преговори помеѓу владејачката ВМРО ДПМНЕ и опозициската СДСМ во Брисел. По средбата беше објавено само кусо соопштение од европскиот посредник, европратеникот Едвард Кукан, во кое се потврдува дека ќе се одржи и трета рунда. Други изјави за јавноста нема. Непознато е за што разговарале присутните, ниту дали е постигнат некаков договор. Европските посредници се обидуваат да им помогнат на „завојуваните“ страни да најдат политичко решение за бојкотот на опозицијата во Собранието и дијалогот помеѓу ВМРО ДПМНЕ и СДСМ, како и за последиците од аферата „Пуч“ и “бомбите“ на опозицијата.
| | веќе видена | слични

Претставниците на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ заедно со тројцата медијатори, Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едуард Кукан, вчера во Брисел одржаа долга и исцрпувачка рунда преговори која траеше до доцна попладнето, а според најавите можеби ќе продолжи и денес. На неа власта и опозицијата отидоа со спротивставени барања, но и со мали очекувања дека ќе биде постигнат напредок. Преговорите се држеа во голема тајност, така што не се знаеше кој со што настапил, ниту како се одвивала оваа преговарачка рунда, освен фактот дека власта ја претставуваа Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија Димовски а опозицијата Радмила Шекеринска, Виктор Габер и Рената Дескоска. Во пресрет на овие преговори, поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере го обвини Брисел дека нема допир со реалноста во земјата и дека неговата реакција досега е бавна и ограничена. Според него, ако ЕУ не го смени пристапот и продолжи да повторува дека земјата „ги исполнува политичките критериуми“, тоа ќе биде сигнал за актуелната Влада во земјата дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Апелациониот суд ја отфрли жалбата за притворот на првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски. Судот денеска постапил по жалбата на јовановски против ...
сите 503 | | | веќе видена

Од МВР и натаму не откриваат ништо, освен првичните информации за вооружениот напад во хотелот Александар Палас изминатиот викенд. Тројца маскирани лица со ...
сите 135 | | | веќе видена

 Подносител на оваа иницијатива е екс директорот на БЈБ  Митко Чавков, осуден на 18 години затвор за „крвавиот четврток“. Уставните судии заклучија дека Судот ...
сите 294 | | | веќе видена

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски на прес конференција, праша дали премиерот Заев го смета за криминалец судечкиот совет, кој што него го ослободи ...
сите 296 | | | веќе видена

Владата ги прифати сите седум барања од организаторите на „Марш за чист воздух“ што ги поставија минатиот петок на протест како услов за да одат на средба со ...
сите 112 | | | веќе видена

ОВЕН Ќе настојувате да собирате нови искуства и ќе се обидете да ги вклопите во својот деловен план. Ќе поставувате нови прашање. Добро сте ја разбрале ...
сите 71 | | | веќе видена

Откако претседателот Стево Пендаровски изрази загриженост дека нашите млади не знаат ниту еден бугарски актер, а ги знаат сите српски турбофолк ѕвезди, преку ...
сите 3 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе има трета рунда преговори во Брисел помеѓу ВМРО и СДСМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: