Победничко сценарио и за Филип Втори

Би бил пресреќен ако ја победиме и "зборнаја", но задоволен и со позитивен резултат, вели селекторот Мирсад Јонуз Фудбалските репрезентативци на Македонија и Русија во победничко расположени го пречекуваат денешниот дуел на Националната арена "Филип Втори" (20.40 ч.) во октомврискиот циклус од квалификациите за ЕП 2012. По освојување на трите бода на гостувањето против Андора, во таборот на "црвено-жолтите" слично сценарио се посакува и вечерва со "зборнаја", која во петокот, исто така, славеше над Ирска во Даблин. Избраниците на селекторот Мирсад Јонуз, иако ослабени, го скршја малерот со првата победа во групата. Но, по киксот дома со ремито од Ермениа, сега ги очекува ново тешко искушение, последно годинава во овие квалификации. - Во Ла Вела победивме, но не воодушевивме и не прикажавме игра каква што треба, освен во вториот дел. Психолошкиот притисок беше голем и требаше да се издржи се до отворање на резултатот. Ако против Андора и можевме некако, против Русија ќе ни недостигаат играчи кои се могу ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска селекција утре на Националната Арена "Филип Втори" во Скопје со почеток во 20,30 ќе си ги измери силите со моќната репрезентација на Русија во рамките на групата Б од квалификациите за ЕП 2012... Селекторот на Македоснката репрезентација Мирсад Јонуз изјави дека по победата против Андора во составот владее повеќе самодоверба, па воедно ги замоли навивачите и медиумите за поголема подршка. "Ќе го дадеме максимумот против Русија, знаеме за квалитетите на руската селекција, знаеме со какви играчи располагаат и колку тие се подготвени, но атмосферата во нашата селекција е на високо ниво и сметам дека со поддршка од медиумите и од навивачите и оние играчи со разнишана самодоверба, па и другите ќе целат да го дадат својот максимум." - изјави капитенот на Македонија Величе Шумуликовски. "Свесни сме дека ќе играме против Русија, но ќе го дадеме максимумот, ни недостасуваат значајни играчи како Попов, Пандев и Тасевски, но сепак овие наши репрезентативци ќе покажат и докажат дека ќе го дадат ...
| | веќе видена | слични

Прес конфернција 11.10.2010 Победа над Русија ќе биде огромен успех,реми позитивен резултат,истакна Мирсад Јонуз селекторот на македонската фудбалска репрезентација во пресрет на утрешниот натпревар од квалификациите за пласман на ЕП во Полска И Украина.Противникот е посилен од пред 4 години и за разлика од успешното гостување кај Андора,утре во поголема мерка ќе се чувствува отсуството на повредените Пандев,Попов и Тасевски.Потребна ќе биде подршка од сите структури,помош и од медиумите за да се постигне добар резултат и надминат психолошките проблеми на дел од помладите репрезентативци,истакнаа искусниот Шумуликоски кој во улога на капитен ќе ја предводи селекцијата и против Русија утре од 20.30 на националната Арена Филип Втори. УТРЕ во 4 коло квалификации на групата Б, покрај натпреваот во Скопје помеѓу МАКЕДОНИЈА И РУСИЈА, ќе се сретнат уште СЛОВАЧКА-Р.ИРСКА И ЕРМЕНИЈА-АНДОРА 1.СЛОВАЧКА 6 2.РУСИЈА 6 3.Р.ИРСКА 6 4.ЕРМЕНИЈА 4 5. МАКЕДОНИЈА 4 6.АНДОРА 0
| | веќе видена | слични

Пред квалификацискиот меч за ЕВРО 2012 против Руија, селекторот на репрезентацијата на Македонија, Мирсад Јонуз рече дека ќе биде големо одсуството на Пандев, Попов и Тасевски. „Многу ќе ни недостасуваат Горан Пандев, Горан Попов и Дарко Тасевски, но и без нив остануваат шансите за позитивен резултат од натпреварот. Атмсоферата меѓу играчите се подобори по победата над Андора.“ Капитен на репрезентацијата ќе биде играчот од средината, Величе Шумилокски кој добро го познава рускиот фудбал, бидејќи е играч на Сибир Новосибирск. Пред натпреварот, Величе Шумоликоски најави борбеност од нашите момци. „Ќе се бориме до крајот и ќе се стремиме кон победа. Но, ако натпреварот заврши нерешено, ќе бидам задоволен. Ние ќе покажеме добар фудбал и ќе се бореме до последната минута.“ - рече Шумоликоски.
| | веќе видена | слични

Поддршка од навивачите за утрешниот меч против Русија побараа селекторот Мирсад Јонуз и капитенот Величе Шумуликоски, ветувајќи дека репрезентативците ќе го дадат максимумот на теренот и ќе се обидат да ги израдуваат барем со освојување бод против големиот фаворит. "Свесни сме дека Русија е доста тежок противник, но ќе го дадеме максимумот. Недостасуваат Горан Попов, Горан Пандев и Дарко Тасевски, кои се значајни за нашиот тим. Сепак, во овој меч влегуваме ослабени, но свесни за она што не очекува, бидејќи овие наши репрезентативци ќе покажат и докажат дека ќе го дадат максимумот. Јас ќе бидам најсреќен ако победиме, а исто така и со нерешен резултат", изјави Јонуз. Капитенот Шумулукоски побара поддршка во медиумите и од трибините на Арената “Филип Втори“ во Скопје со цел помладите репрезентативци да не потклекнат под психолошкиот притисок. “Ќе ни биде многу тешко. Русите имаат одлични фудбалери и се одлично подготвени. Со Ирска ја видовме нивната сила посебно во првото полувреме. Ние ќе дадеме се од себе да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Фудбалската репрезентација на Македонија утревечер во Скопје ќе го одигра квалификацискиот натпревар против националниот тим на Русија. Како предигра за натпреварот со првиот фаворит во Б квалификациската група за пласман на Еуро 2012, Македонија во петокот во Андора ја забележа првата победа во оваа група. „Во Андора победивме, но не одигравме како што треба. Сепак сакам да им честитам на моите фудбалери, бидејќи го издржаа психолошкиот притисок“, изјави на денешната прес конференција селекторот Мирсад Јонуз. Натпреварот против Русија ќе биде сосема различен од оној кој „црвено-жолтите“ го одиграа во Андора. „Зборнаја“ во Скопје доаѓа на криљата на победата во Даблин против Република Ирска. Русите на теренот ги предводи Аршавин, кој заедно со Кержаков треба да биде ударна игла во нападот на репрезентацијата, која од клупата ја предводи Дик Адвокат. Селекторот на македонската репрезентација на оваа средба нема да може да смета на услугите на повредените Пандев, Попов и Тасевски. „Играчите се ...
| | веќе видена | слични

Македонските репрезентативци ја вратија разнишаната самодоверба по лошиот старт, но потенцираа дека за Русија е неопходна подршката од навивачите и медиумите. - Подготвени сме да го дадеме максимумот на теренот и да одиграме онака како што ќе не постави селекторот. Ги знаеме квалитетите на руската селекција, знаеме со какви играчи располагаат и колку тие се подготвени. Атмосферата во нашата селекција е на потребното ниво, иако има играчи чија самодоверба е разнишана, па сметам дека со поддршка од Вас медиумите во пресрет на мечот, како и од навивачите, утре за време на самиот натпревар, ќе може позитивно да се влијае сите да го дадат својот максимум - рече денеска на пресконференцијата, Величе Шумуликовски, капитенот на Македонија во отсуство на Горан Пандев. Македонија и за овој меч е ослабена за неиграњето на Пандев, Горан Попов и Дарко Тасевски. Нови повредени нема за овој меч, па сите се подготвени да го дадат максимумот вклучувајќи го и интернационалецот од Партизан, Александар Лазевски кој беше ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на натпреварот со Русија во рамките на квалификациите за ЕП 2012, селекторот на македонската репрезентација Мирсад Јонуз на денешната прес – конференција побара поддршка од медиумите и од навивачите пред утрешниот дуел на националната арена „Филип Втори“. - Атмосферата во националниот тим се подобрува после победата над Андора. Играчите, посебно помладите беа под голем психолошки притисок, но издржаа. Против Русија многу ќе ни недостасуваат Горан Пандев, Горан Попов и Дарко Тасевски, но верувам дека со максимална подршката од јавноста, која пред овој многу значаен натпревар им е потребна на репрезентативците, тие ќе го дадат максимумот и ќе покажат што знаат и умеат, истакна Јонуз. Македонскиот селектор ја нагласи силата на рускиот состав и индивидуалните способности на руските репрезентативци, но како што рече, верува дека македонските фудбалери ќе имаат шанси и дека ќе успеат да ги казнат минималните слаби страни на руските репрезентативци. За Јонуз победа над Русија би бил огромен успех, а тој ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска селекција утре со почеток од 20.30 часот на Националната Арена "Филип Втори" во Скопје го игра квалификацискиот дуел со најреномираниот противник во групата Б, селекцијата на Русија. По гостувањето во Андора и освојувањето на трите бода, колку толку, разнишаната самодеверба меѓу репрезентативците е повратена, но од таборот на "црвено жолтите" потенцираат дека во пресрет на дуелот со "Зборнајата" неуопходна им е поддршката од навивачите и медиумите. "Подготвени сме да го дадеме максимумот на теренот, да одиграме онака како што ќе не постави селекторот. Ги знаеме квалитетите на руската селекција, знаеме со какви играчи располагаат и колку тие се подготвени. Атмосферата во нашата селекција е на потребното ниво, иако има играчи чија самодоверба е разнишана, па сметам дека со поддршка од Вас медиумите во пресрет на мечот, како и од навивачите, утре за време на самиот натпревар, ќе може позитивно да се влијае сите да го дадат својот максимум." - изјави на денешната пресконференција ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Мирсад Јонуз на денешната прес-конференција побара подршка од медиумите и од навивачите за македонските фудбалери пред утрешниот натпревар со Русија. - Атмосферата во националниот тим се подобрува после победата над Андора. Играчите, посебно помладите беа под голем психолошки притисок, но издржаа. Против Русија многу ќе ни недостасуваат Горан Пандев, Горан Попов и Дарко Тасевски, но верувам дека со максимална подршката од јавноста, која пред овој многу значаен натпревар им е потребна на репрезентативците, тие ќе го дадат максимумот и ќе покажат што знаат и умеат, истакна Јонуз. Македонскиот селектор ја нагласи силата на рускиот состав и индивидуалните способности на руските репрезентативци, но како што рече, верува дека македонските фудбалери ќе имаат шанси и дека ќе успеат да ги казнат минималните слаби страни на руските репрезентативци. За Јонуз победа над Русија би бил огромен успех, а тој ќе биде задоволен и со позитивен резултат, односно нерешен исход. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Случајот „Рекет" ја разоткри најголемата криминална мрежа во Македонија, каде што се вмешани врвот на Владата, пратеници, министри, обвинители, исто така и ...
сите 516 | | | веќе видена

„Очекуваме да се изнајде некој во оваа држава кој ќе има државна свест и совест и кој ќе посакува Северна Македонија да не се претвори од успешна приказна, ...
сите 286 | | | веќе видена

Ларис Гаисер, новинарот од Словенија кој на италијанскиот медиум „Ла верита“ објави снимки за аферата „Рекет“ за Пресинг ТВ најавил „завршен удар“, но не кажал ...
сите 137 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Победничко сценарио и за Филип Втори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: