Умерен земјотрес погоди неколку балкански земји

ПРИШТИНА, Косово -- Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала го погоди Косово рано во понеделникот (11-ти октомври) предизвикувајќи паника, но не и материјална штета. Првичните извештаи покажуваат дека епицентарот беше 7 километри северозападно од Прешево и 18 километри југоисточна од Гњилане. Земјотресот, исто така, беше почувствуван во Македонија и Србија. Неколку земјотреси го погодија Балканот минатата недела. (Koha.Net, Арта ТВ, Косовалајв, Телеграфи, Макфакс - 11/10/10)
| | веќе видена | слични

Нов, трет по ред силен земјотрес во последните неколку дена, го потресе северот на земјава. Изутрина во 2 часот и 30 минути потрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала се почувствува во скопско - кумановскиот крај. Скопјани вознемирени од неколкуте последовни земјотреси. Апаратите на сеизмолошките опсерватории во регионот регистрирале потрес чиј епицентар се наоѓа 50 километри североисточно од Скопје и потекнува од гњиланското епицентрално подрачје. Земјотресот е трет во низата посилни удари - сите беа со епицентар во близина на Гњилане. Од српскиот сеизмолошки завод за Алфа смируваат и објаснуваат дека зачестените потреси од гњиланскиот регион не може да се пренесат во скопската котлина. За разлика од српските сеизмолози, од македонска страна, со исклучок на официјалното соопштение, надлежните институции не беа достапни за подетално да ги објаснат причините за земјотресите во серија кои се чувствуваат во скопксо. Причината е најверојатно празникувањето на 11-ти Октомври.
| | веќе видена | слични

Скопје, 11 октомври – Трет и најсилен земјотрес почуствуваа граѓаните на главниот град на Македонија, синоќа, околу 02:34 часот по полноќ. Епицентарот на земјотресот, според медиумите во Србија, бил на 6 километри источно од градот Гнилање, во Косово. Магнитудата покажала 4.5 според Рихтеровата скала. Земјотресот го регистрирале сеизмолошките станици во Србија. Ист земјотрес, со интензитет од 4 степени според Европската макросеизмичка скала беше почуствуван во саботата наутро. Првиот земјотрес, граѓаните го почуствуваа во четвртокот навечер, околу 22 часот и 23 минути.
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопјани почуствуваа силен земјотрес околу 02:34 часот по полноќ за кој српските медиуми објавија дека е со епицентар шест километри источно од косовскиот град Гњилане со магнитуда од 4,5 според Рихтеровата скала. Земјотресот го регистрирале сеизмолошките станици во Србија ,додека македонските служби сеуште не излегуваат со официјална информација за синоќешниот земјотрес. Официјални информации најавија за подоцна. Од центарот за известување и тревожење за Макфакс информираат дека во текот на ноќта добиле неколку телефонски повици од граѓаните.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина меѓу три и четири степени според Европската макросеизмичка скала , беше регистриран околу 9 часот и 40 минути во Скопје и Куманово. Од сеизмолошката опсерваторија на Природно-математичкиот факултет во Скопје информираат дека епицентарот се наоѓа на околу 50 километри северозисточно од Скопје и потекнува од Гњиланското епицентрално подрачје. Завчера вечер околу 10 часот и триесет минути , граѓаните на Скопје ги вознемири земјотрес со јачина од 4 степени според Европската макросеизмичка скала а епицентарот и тогаш потекнуваше од Гњиланското епицентрално подрачје.
| | веќе видена | слични

Жителите на главниот град на Пакистан Исламабад ноќеска ги разбуди земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала. За сега нема вести за евентуални повредени или причинета материјална штета. Епицентарот на потресот бил на помалку од 30. километри од градот на длабочина од околу 10 километри. Предизвика силно поместување на површината. Жителите на Пакистан сеуште го паметат трагичниот земјотрес кој се случи на 8. октомври 2005. година, кога во пакистанскиот дел на провинцијата Кашмир се случи земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала, при што загинаа повеќе од 80.000 луѓе, а без домови останаа повеќе од три милиони. (Крај)
| | веќе видена | слични

Нов земјотрес беше почуствуван рано утрово во 2 часот и 34 минути. Граѓаните на Скопје и на Куманово повторно ги вознемири тресење на земјиштето. Според Сеизмолошката опсерваторија тресењето било со јачина од 3-4 степени според Европската макросеизмичка скала. Епицентарот на земјотресот се наоѓа во Гњиланското епицентрално подрачје, 50 километри североисточно од Скопје. Ова е трет земјотрес кој го почуствуваа скопјани во изминатиот период. Епицентралното подрачје на трите земјотреси се наоѓа на исто место.
| | веќе видена | слични

Неколку дена по ред земјотреси го тресат Скопје. Рано утрово во 2 часот и 34 минути, граѓаните на главниот град и на Куманово ги вознемири тресење на земјиштето кое, според Сеизмолошката опсерваторија било со јачина од 3-4 степени според Европската макросеизмичка скала. Епицентарот на земјотресот исто како и претходните два се наоѓа во Гњиланското епицентрално подрачје, 50 километри североисточно од Скопје.
| | веќе видена | слични

Само во последните 24 часа се случија серија земјотреси на Балканот, во Србија, Грција и во Бугарија, како и во западна и во источна Турција, а потрес се почувствува во Скопје и во северниот дел на Македонија. Земјотрес со јачина од 4 степени според Европската скала завчера ги уплаши скопјани и кумановци. Но, не само Македонците, туку и целиот Балкан вчера беше на нозе од земјотресите што го погодија. За нецели 24 часа, Балканот, Италија и Турција се тресеа дури 30 пати. Тоа ги вознемири жителите, а сеизмолозите од европските сеизмолошки опсерватории вклучија црвен аларм. И додека се пишуваше овој текст земјотресите во Грција продолжија, а интернет-страницата на Европската опсерваторија се полнеше со информации за земјотреси во околината на Македонија. Епицентарот на земјотресот, кој беше почувствуван во северниот дел на Македонија, бил на околу 45 километри североисточно од Скопје, во Гњиланското епицентрално подрачје. Најсилен од балканските земјотреси бил тој во Бугарија со јачина од 4,5 степени, па ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала го погоди рано изутрината реонот на градот Гњилане во источниот дел на Косово. Земјотресот бил почувствуван и во градовите Врање, Прешево, Бујановац и Скопје.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Костадинов: Опозицијата да каже пред јавноста со кого се среќавала од осомничените! Ова е прашањето кое портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов го повторува ...
сите 255 | | | веќе видена

Kриминалната афера „Рекет“ која ги тресе темелите на важни државни институции и ја доведува под прашање, уште повеќе од досега, довербата на граѓаните во ...
сите 290 | | | веќе видена

Обвинителката која е дел од тимот на Катица Јанева, Ленче Ристовска преку социјалните мрежи испрати интересна порака. Таа без да нагласи за кој е наменета ...
сите 108 | | | веќе видена

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната централна свеченост во Охрид, по повод 18. Август – Денот на Армијата во своето обраќање упати пораки ...
сите 215 | | | веќе видена

Ларис Гаисер, новинарот од Словенија кој на италијанскиот медиум „Ла верита“ објави снимки за аферата „Рекет“ за Пресинг ТВ најавил „завршен удар“, но не кажал ...
сите 149 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Умерен земјотрес погоди неколку балкански земји

Од:
До кого (е-маил):
Порака: