Иванов: Граѓаните имаат слободарски традиции

Скопје, 11 октомври – Пред 69 години, кревајќи се против фашистичката оска на злото преку вооружено востание, македонските граѓани уште еднаш ги потврдија своите слободарски традиции, вели претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов во честитката по повод 11 октомври до граѓаните. „Кревајќи се против фашизмот, борците застанаа рамо до рамо со сиот правдољубив и демократски свет. Благодарение на 11 Октомври и на долгата и макотрпна борба која следеше се удрија темелите на независна Македонија што беше потврдено и со Првото Заседание на АСНОМ“, рече Иванов. Во својата честитка до граѓаните, Иванов вели дека прославата на 11 октомври е уште една можност „да се присетиме и да им се заблагодариме на сите херои од генерациите пред нас, кои без колебање ги дале своите животи за граѓаните на Република Македонија денес да живеат слободно и да можат да ја градат својата иднина и својот просперитет“. Македонија била и секогаш ќе биде на страната на прогресот, демократијата и слободата, пишува Иванов. „Оттука нашето ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод 11 Октомври - Денот на вооруженото востание во Македонија упати честитка до македонските граѓани. Почитувани граѓани, Денеска е ден на кој одбележуваме еден од многубројните паметници во нашата историја, ден кон кој треба да се свртиме, и во кој треба да ги бараме поуките за иднината. На 11 октомври, се присетуваме на сите херои од генерациите пред нас, кои без колебање ги дале своите животи за денешната можност на граѓаните на Република Македонија да живеат слободно и да можат да ја градат својата иднина и својот просперитет , се вели во честитката. Празникот 11 октомври на македонските граѓани им го честита и премиерот Никола Груески. Наша обврска останува да го чуваме она за што нашите предци го дадоа својот живот и да продолжиме да го даваме својот придонес во нашите заеднички заложби за зачувување на основните вредности на кои е втемелено нашето општество - соживот, меѓусебно разбирање и почитување помеѓу сите граѓани на Република Македонија ...
| | веќе видена | слични

Скопје Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски на македонските граѓаните им го честита Денот на народното востание-11 октомври. „Денес, им оддаваме најдлабока почит на борците од НОБ кои ги загубија своите животи со надеж дека ќе ја ослободат и создадат својата македонска држава и ќе го остварат сонот на македонските револуционери од претходните децении и векови“, се наведува во честитката на Вељаноски. Токму таа вековна борба, како што вели претседателот на Собранието, е пример за македонската храброст и непокор и останува да биде вечна инспирација на генерациите што следат.
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорѓе Иванов испрати честитика во која на граѓаните им го честитка празникот 11-октомври Денот на на вооруженото востание во Република Македонија “Денеска со особена гордост го прославуваме денот на народното востание 11 Октомври. Пред 69 години кревајќи се против фашистичката оска на злото преку вооружено востание македонските граѓани уште еднаш ги потврдија своите слободарски традиции. Кревајќи се против фашизмот македонските борци застанаа рамо до рамо со сиот правдољубив и демократски свет. Благодарение на 11 Октомври и на долгата и макотрпна борба која следеше се удрија темелите на независна Македонија што беше потврдено и со Првото Заседание на АСНОМ. Прославата на 11 октомври е уште една можност да се присетиме и да им се заблагодариме на сите херои од генерациите пред нас, кои без колебање ги дале своите животи за граѓаните на Република Македонија денес да живеат слободно и да можат да ја градат својата иднина и својот просперитет“, се вели во честитката од Иванов.
| | веќе видена | слични

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов упати честитка до граѓаните по повод Денот на вооруженото востание во Република Македонија. „Прославата на 11. октомври е уште една можност да се присетиме и да им се заблагодариме на сите херои од генерациите пред нас, кои без колебање ги дале своите животи за граѓаните на Република Македонија денес да живеат слободно и да можат да ја градат својата иднина и својот просперитет“, се наведува во честитката на Иванов. Тој додава дека „припомнувајќи си на борбата во минатото и слободарските традиции токму на овој празник потсетуваме дека Македонија, била, е и секогаш ќе биде на страната на прогресот, демократијата и слободата“. Оттука, порачува Иванов, нашето членство и припадноста во НАТО и Европската Унија е сосема природно и заслужено.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски испрати честитка до граѓаните на Република Македонија по повод 11 Октомври - Денот на народното востание. - Свесен за својата историска шанса македонскиот народ на 11 октомври 1941 година се крена на востание и се запиша во светлата книга на народите во светот, кои преку борба го отфрлија нацизмот, фашизмот и тоталитарниот систем како форми на владеење. Денес, им оддаваме најдлабока почит на борците од НОБ кои ги загубија своите животи со надеж дека ќе ја ослободат и создадат својата македонска држава и ќе го остварат сонот на македонските револуционери од претходните децении и векови, вели во честитката Вељаноски. Како што истакнува претседателот на македонското Собрание, токму таа вековна борба е пример на македонската храброст и непокор и останува да биде вечна инспирација на генерациите што следат.
| | веќе видена | слични

Скопје Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов по повод 11 Октомври - Денот на вооруженото востание упати честитка до граѓаните, велејќи дека припомнувајќи си на минатото се потсетуваме дека Македонија е на страната на прогресот, демократијата и слободата и како што посочува членството и припадноста во НАТО и ЕУ е сосема природно и заслужено. „Денеска со особена гордост го прославуваме Денот на народното востание 11 Октомври. Пред 69 години кревајќи се против фашистичката оска на злото преку вооружено востание македонските граѓани уште еднаш ги потврдија своите слободарски традиции. Кревајќи се против фашизмот македонските борци застанаа рамо до рамо со сиот правдољубив и демократски свет. Благодарение на 11 Октомври и на долгата и макотрпна борба која следеше се удрија темелите на независна Македонија што беше потврдено и со Првото Заседание на АСНОМ“ , се наведува во честитката на претседателот Иванов. Прославата на овој ден според претседателот Иванов е уште една можност како што вели да се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот Никола Груевски на сите граѓани на Република Македонија им го честита Денот на народното востание - 11 Октомври. - Овој ден е длабоко врежан во македонската историја како светол симбол на македонскиот непокор и вековниот стремеж за сопствена слобода на македонскиот народ. На овој ден им оддаваме почит на сите учесници во вооруженото антифашистичко и народноослободително востание, на сите херои кои беспоштедно ги дадоа своите животи за остварување на една возвишена цел – слободата, но и можноста македонскиот народ да ја гради својата иднина и просперитет во слобода, вели во честитката македонскиот премиер. Денеска, како што истакнува Груевски, прославувајќи го 11 Октомври, го прославуваме нивното големо дело. После макотрпни борби, македонскиот народ успеа на слободен и демократски начин да ги постави темелите на сопствената државност и сувереност. - Наша обврска останува да го чуваме она за што нашите предци го дадоа својот живот и да продолжиме да го даваме својот придонес во нашите ...
| | веќе видена | слични

Скопје Премиерот Никола Груевски на сите граѓани на Македонија им го честита Денот на народното востание - 11 Октомври, посочувајќи дека обврска на сите е да се чува она за што предците го дале животот. „Овој ден е длабоко врежан во македонската историја како светол симбол на македонскиот непокор и вековниот стремеж за сопствена слобода на македонскиот народ. На овој ден им оддаваме почит на сите учесници во вооруженото антифашистичко и народноослободително востание, на сите херои кои беспоштедно ги дадоа своите животи за остварување на една возвишена цел – слободата, но и можноста македонскиот народ да ја гради својата иднина и просперитет во слобода“, се наведува во честитката на премиерот Груевски. Денеска, како што истакнува Груевски во честитката прославувајќи го 11 Октомври, го прославуваме нивното големо дело. После макотрпни борби, македонскиот народ успеа на слободен и демократски начин да ги постави темелите на сопствената државност и сувереност. „Наша обврска останува да го чуваме она за што ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Овој ден е длабоко врежан во македонската историја како светол симбол на македонскиот непокор и вековниот стремеж за сопствена слобода на македонскиот народ, стои во честитката на премиерот до граѓаните по повод празникот 11. октомври. - После макотрпни борби, македонскиот народ успеа на слободен и демократски начин да ги постави темелите на сопствената државност и сувереност. Наша обврска останува да го чуваме она за што нашите предци го дадоа својот живот и да продолжиме да го даваме својот придонес во нашите заеднички заложби за зачувување на основните вредности на кои е втемелено нашето општество - соживот, меѓусебно разбирање и почитување помеѓу сите граѓани на Република Македонија, се вели во честитката на премиерот Груевски по повод 11. октомври. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Точно на полноќ, во очи на денот на македонската револуционерна борба, опозицијата гордо соопшти дека расчистува со хипотеките од минатото. По пет часовен ...
сите 306 | | | веќе видена

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер на брифингот со новинари во резиденцијата на американскиот амбасадор, на ...
сите 75 | | | веќе видена

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска Старова, која беше исклучена од партијата бидејќи гласаше „за“ отворање на Уставот, во нејзиното гостување во Тренд ...
сите 124 | | | веќе видена

Скопје, 23 октомври 2018 Денес по 125 години македонска борба за самобитност, слобода и право на самоопределување, Македонците во Република Македонија се ...
сите 117 | | | веќе видена

На почетокот на денешното рочиште за „27 април“, обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да даде поддршка за пратениците кои во петокот во Собранието ...
сите 225 | | | веќе видена

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на денешната средба со заменик-помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави Метју Палмер изјавил дека ...
сите 294 | | | веќе видена

Отсуството на адвокатот Часлав Станоевиќ на обвинетиот Томе Ѓурчилов го одложи денешното рочиште за предметот „Топлик“ за 2 ноември. Станоевиќ, како што беше ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов: Граѓаните имаат слободарски традиции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: