Победа на Фетел во Јапонија

3 копии

Возачот на Ред Бул, Себастијан Фетел славеше на 16-та трка во Ф1 шампионатот што се возеше за Големата награда на Јапонија. Младиот Германец ја оствари третата победа во сезоната и осма во кариерата. Фетел, кој претходно ја освои пол позицијата во квалификациите, водеше од почетокот до крајот и мина прв низ целта, пред неговиот клупски колега Марк Вебер и Фернандо Алонсо од Ферари. Четвртото и петтото место им припадна на возачите на МекЛарен, Џенсон Батон и Луис Хамилтон, а шести беше Михаел Шумахер. Во генералниот пласман, Вебер ја зголеми предноста и сега има 220 бода, а со триумфот Фетел се изедначи со бодовите со Алонсо и двајцата имаат по 206. Следната трка се вози за Големата награда на Јужна Кореја на патеката Јеонгам на 24 октомври.
| | веќе видена | слични

Ред Бул очекувано ја потврди доминацијата на Гран при викендот во Јапонија. Фетел и Вебер откако на квалификациите обезбедија места од првиот стартен ред остварија и еден два победа за тимот од Милтон Кинс. За младиот германец ова е трет триумф сезонава а осми во кариерата. На победничкиот пиедестал се искачи и Фернандо Алонсо. Зад првите тројца пристигна двоецот на Мекларен Батон и Хамилтон а пласман за бодови обезбедија и Шумахер, Кобајаши, Хајдфилд, Баричело и Себастијан Буеми. 16-тата трка сезонава ја одбележаа бројни инциденти и тоа на самиот старт како и голем број на откажувања бидејќи дури осум возачи не успеаа да ја завршат трката. Од друга старана триумфот на Фетел како и второто место на Вебер ниту во еден момент не беа доведени под знак прашање а епитетот најборбен возач му припадна на домашниот миленик Камуи Кобајаши кој имаше најмногу претекнувања на Сузука. На три трки до крајот на шампионатот Вебер, Алонсо и Фетел се издвоија како главни фаворити. Австралиецот има 220 поени, 14 повеќе од ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Ред Бул забележа двоен триумф на јапонското гранд-при во Формула 1... Имено, на патеката "Сузука" славеше Себастијан Фетел, пред неговиот совозач, Марк Вебер. Подиумот го комплетираше Фернандо Алонсо од Ферари, а до петтото место се пласираа пилотите на Мекларен, Батон и Хамилтон. Поени освоија и Шумахер, Кобајаши, Хајдфелд, Баричело и Буеми. До крајот на сезоната остануваат уште три трки, а наредната ќе се вози во Јужна Кореја, на 24-ти октомври. Генерален пласман: Марк Вебер 220 поени; Себастијан Фетел 206 поени; Фернандо Алонсо 206 поени; Хамилтон 192 поени; и Џенсон Батон 189 поени.
| | веќе видена | слични

Возачот на Ред Бул, Себастијан Фетел е победник на трката за Големата награда на Јапонија која утрово се возеше на автодромот Сузука. Зад него беше неговиот тимски колега Марк Вебер, а третопласиран заврши Фернандо Алонсо од Ферари. Четвртото и петтото место беше резервирано за пилотите на Мекларен, Батон и Хамилтон, а бодови на оваа трка освоија и Шумахер, Кобјаши, Хајдфилд, Баричело и Буеми. По денешната трка лидер на табелата и понатаму е Австралијанецот Марк Вебер со 240 бодови, 14 повеќе од Алонсо и Фетел со по 206. Следуваат Хамилтон со 192 и Батон со 189. До крајот на првенството остануваат уште три трки. Следната е на 24-ти октомври во Јужна Кореја.
| | веќе видена | слични

Фетел победи, а Вебер ја комплетираше еден-два победата, а Фернандо Алонсо од Ферари беше трет, по што овие три возачи сега се и први тројца во генералниот пласман за возачи. Вебер остана лидер со 220 бода, пред Фетел и Алонсо кои имаат по 206, но двоецот на Мекларен, Луис Хамилтон со 192 и Џенсон Батон со 189 бода полека заостануваат. Фетел ја освои пол-позицијата синоќа по македонско време, откако вчераутро не се возеа квалификации поради олујата на патеката и големото количество на дожд, па откако ја освои стратната позиција, таа во 53 круга ја сочува за по час и половина возење дасе радува на свотата трета овосезонска победа и вкупно осма во кариерата во Ф1. Бодови на патеката во Сузука уште освоија: Батон (Мекларен), Хамилтон (Мекларен), Шумахер (Мерцедес), Кобајаши (Заубер), Хајдфилд (Заубер), Барикело (Вилијамс) и Буеми (Торо Росо). По ова во генералниот пласман кај конструктори, Ред Бул уште повеќе му се одлепи на Мекларен и има 426 бода, 45 повеќе од Британскиот тим кој собра 381, а Ферари е трет со ...
| | веќе видена | слични

Новиот систем на бодување уште еднаш покажа дека ги фаворизира победниците во гран при трките на Формула 1, овозможувајќи му на Фетел да се изедначи со Алонсо и да биде повторно во ситуација да се бори за титулата. Марк Вебер го дополни успехот на Ред бул со освојување на второто место и поставувањето на најбрзиот круг во последните моменти од трката (1:33.474), на што поради својата необична стратегија успеа да парира само Батон во финишот, а другите беа околу половина секунда побавни. - Неверојатен ден. Најпрвин пол позицијата во утринските квалификации, па продолживме попладнево. Ова се должи на римот, тие работеа напорно. Повеќето од момците воопшто не спиеја, па добро е што немаше квалификации во саботата за да се одморат. Тие го заслужија ова. Оваа патека е како нацртана за нас со брзите свиоци, за болид кој станува се полесен и полесен е позабавно. Сега сме во добра позиција, време беше. Среќен сум што сум назад и што победив по втор пат тука, горд сум на тоа навистина,- изјави победникот Фетел. - ...
| | веќе видена | слични

Двојна победа на Ред Бул во Јапонија, Фетел прв, Вебер втор. Алонсо трет, а тандемот на Мекларен на четвртото и петото место. Ред Бул полека се одвојува од конкуренцијата и во категоријата на возачи и во категоријата на конструктори. Себастијан Фетел и Марк Вебер извозеа одлично на Сузука и сосема заслужено ги освоија првото и второто место на Големата награда на Јапонија. Фетел, кој стартуваше од пол-позицијата, без многу проблеми стигна до својата трета победа оваа сезона и му се приближи на клупскиот колега Марк Вебер во борбата за светската титула. Австралијанецот беше втор и така одржа некаква разлика пред Фетел и Фернандо Алонсо во генералниот пласман на возачи, разлика која сега изнесува 14 бодови. Поточно, Вебер сега има 220 бодови, а Фетел 206. Исто толку има и Алонсо, кој на Сузука беше трет, а во прилог му оди тоа што има една победа повеќе од Фетел. Луис Хамилтон, кој во Јапонија беше петти, се наоѓа на четврото место со 192 бода. Големата награда на Јапонија најинтересна беше на почетокот, кога ...
| | веќе видена | слични

Големата награда на Јапонија, шеснаесеттата трка во каледнарот од најелитното авто-мото натпреварување, ја освои возачот на Ред Бул Себастијан Фетел, со што и ја запиша третата победа во сезоната, и вкупно осма во кариерата. Во не многу впечатливата трка Фетел, кому некој час порано му припадна и „пол“ позицијата од утринските квалификаици, водеше од почетокот па се до крајот, и заврши со време од 1:30:27. Со помалку од секунда заостаток (+0.905) целната линија ја помина неговиот тимски колега Марк Вебер зголемувајќи ја воедно и предноста во вкупниот пласман на возачи пред Фернандо Алонсо кој беше трет со заостанување од +2.721. Четвртото и петтото место им припаднаа на возачите на МекЛарен, со тоа што Џенсон Батон беше поуспешен од Луис Хамилтон. Вреди да се спомене и тоа дека седумкратниот светски првак Михаел Шумахер заврши на шестата позиција. Фетел, кој со овој успех бодовно се изедначи со Алонсо, и минатата сезона исто така беше најбрз на јапонската патека во Сузуки. „ Неверојатен ден. Победата се ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Ред Бул ја потврди доминацијата што ја имаше викендов на патеката Сузука. Во крајно неинтересна трка тимот оствари 1-2 победа на чело со Себастијан Фетел финиширајки пред својот тимски колега Марк Вебер. Болидите на Ред Бул беа без конкуренција најбрзите болиди на патеката и во ниту еден момент нивниот пласман не беше загрозен. Третото место му припадна на возачот на Ферари Фернандо Алонсо кој профитираше од откажувањето на Роберт Кубица кој на стартот беше на третото место. Во дијаметрално спротивни услови од вчера, со сончево време и висока температура на асвлатот стартот на трката го поведоа двата болида на Ред Бул, зад нив болидите на Рено , Ферари и Мекларен. Колизија на стартот се случи помеѓу Виталиј Петров кој се судри со Витантонио Лиуци и Фелипе Маса кој го пресече првиот свиок и се судри со Нико Хулкенберг. По излегувањето на безбедносното возило кое се задржа на патеката 5 кругa, трката продолжи по мирен тек без позначајни изненадувања. Единствени кои се заслужни и кој внесоа жар во ...
| | веќе видена | слични

Сузука Возачот на Ред Бул Себастијан Фетел победи на трката за Големата награда на Јапонија, која предпладнево по средноевропско време се возеше на патеката во Сузука. Пилотот на Ред Бул, трката во Сузука ја започна од пол позицијата и со сигруно возење до крајот на трката ја сочува водечката позиција. Педесет и трите круга во Јапонија, Фетел ги мина со време од 1:30:27.323 часа. За Фетел ова е трета победа во годинашното првенство, вкупно осма во кариерата. Втор зад Фетел, трката ја заврши неговиот тимски колега Марк Вебер. Покрај пилотите на Ред Бул, место на подиумот обезбеди и возачот на Ферари, Фернандо Алонсо. Бодови на патеката во Сузука уште освоија: Батон (Мекларен), Хамилтон (Мекларен), Шумахер (Мерцедес), Кобајаши (Заубер), Хајдфилд (Заубер), Барикело (Вилијамс) и Буеми (Торо Росо). Во генералниот пласман, лидерското место со 220 бодови го има Марк Вебер, Фетел и Алонсо освоија по 206 бодови. Во трка за титулата останаа и Хамилтон со 192 и Батон со 189 бодови. Во конкуренција на конструктори ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Победа на Фетел во Јапонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: