В среда ќе излезат првите чилеански рудари

Првите од 33-цата рудари, кои 66 дена се заробени во рудникот во Сан Хозе, на површина ќе излезат во среда, соопштија чилеанските власти, ден откако беше пробиен каналот до работниците. Дотогаш треба дополнително да се зацврсти тунелот со метални шипки, за да се обезбеди сигурно продирање на специјалната капсула, која треба да ги извлече рударите еден по еден. Во третата и најчувствителна фаза, во окното прво ќе бидат спуштени инженер и лекар, кои треба да им поделат инструкции на заробените. Капсулата е долга 4 метри и широка 70 сантиметри, а обезбедена е со извор на кислород и апарати за непречена видео и аудио комуникација.
| | веќе видена | слични
6 копии

Чилеанскиот министер за рударство Лоранс Голборн изјави дека в среда би можело да почне извлекувањето на 33 рудари, кои повеќе од два месеца се заробени во рудник за бакар и злато, на длабочина од 625 метри. Извлекувањето на рударите, според него, ќе почне дури откако со метални цевки ќе се обезбедат помалку од 96 метри од спасувачкиот тунел, со цел да не дојде до ново уривање за време на акцијата. Останатиот дел од отворот низ кој ќе биде спуштена специјалната капсула, минува низ цврст ѕид така што спасувачите сметаат дека тука нема опасност од рушење. Министерот Голборн истакна дека среда како датум за почеток на операцијата за извлекување на рударите е утврден откако ископаниот тунел вчера бил прегледан со видео камера. Спасувачките екипи вчера го завршија бушењето на 625 метри длабокиот отвор, што беше прославено од затрупаните рудари, но и нивните семејства и спасувачите на површината. Голборн оцени дека целиот отвор е во добра состојба и дека не е потребно да се зајакнува со метални цевки по целата ...
| | веќе видена | слични

Спасувањето на 33 затрупани рудари во Чиле ќе почне в среда. Тунелот, преку кој спасувачките екипи треба да ги извадат, вчера стигна до просторијата на 624 метри под земјата, во која се затворени повеќе од 60 дена. Радосната вест беше означена со звукот на сирена околу 8 часот изутрина по локално време. Дупчалката од типот Шрам Т-130 успеа да стигне до просторијата на 600 метри под земјата, од каде треба да бидат извлечени преживеаните рудари. Нивните роднини не можеа да ја сокријат радоста. Со солзи-радосници се гушкаа, се смееја и истовремено плачеа. Толку го очекувавме овој момент, велат тие, радосни што што нивните најблиски повторно ќе бидат меѓу нив. „Ќе ги чекаме тука, се` додека не излезат“, вели сопругата на еден од рударите. И спасувачките екипи го славеја пробивот. Министерот за рударство, Лоренс Голдборн, кој цело време беше на лице-место во камп-приколка и во меѓувреме се претвори на национална ѕвезда, уште еднаш ги повика сите да ја зачуваат спокојноста. „И на роднините и на рударите им е ...
| | веќе видена | слични

Спасувачките екипи вчера го завршија дупчењето на 625 метри длабокиот отвор низ кој треба да бидат извлечени 33-те рудари, кои повеќе од два месеца се заглавени под земја во рудник во Чиле. Така што нивното извлекување би можело да започне за неколку дена, веројатно во вторник, пренесуваат странските медиуми. Ова е една од најкомплицираните спасувачки операции во историјата на рударството, пренесува Ројтерс, додавајќи дека рударите ќе бидат извлекувани еден по еден. Како што е планирано, акцијата за спасување ќе биде спроведена така што рударите веројатно ќе бидат поделени во три групи. Ние сторивме се што ни овозможува технологијата. Ако бог не ни испрати потрес, мислам дека сè ќе биде во ред, изјавил Фор Мигел, советник на подземни спасување во регионот на Атакама.
| | веќе видена | слични

Сантијаго Чилеанските спасувачки служби го зајакнуваат тунелот кој вчера беше пробиен и низ кој треба да се извлечат 33 заробени рудари во рудникот Сан Хозе, а првите рудари на површина ќе излезат во среда, пренесуваат агенциите. Според проценките на компанијата која работеше на пробивањето, тунелот е во одлична состојба и денес се поставени метални цевки со кои се зајакнати страниците во првите сто метри од тунелот. Лауренс Голборн, чилеанскиот министер за рударство рекол дека операцијата на извлекувањето на рударите е една од најсложените во рударската историја и ќе започне за неколку дена кога се очекува да излезат првите рудари, пренесе Ројтерс. Рударите ќе бидат извлекувани еден по еден, со помош на метална капсула широка околу половина метар, поврзана со дигалка, а секое поединечно извлекување ќе трае околу еден час. Рудaрите се заробени на 600 метри под земја во рудникот уште од 5.август.
| | веќе видена | слични

Тунелот со должина од над 600 метри кој е пробиен до 33 рудари заглавени во рудникот во Чиле е во добра состојба. Потребно е само да се зајакнат некои негови делови, оценува компанијата одговорна за неговата изградба. Извлекувањето на рударите се планира за 3-8 дена по пробивањето на тунелот, а акцијата ќе се извршува етапно. Најпрво ќе бидат евакуирани оние кои се во подобра состојба и знаат добро да се служат со техниката, потоа се на ред најслабите, а последни се оние кои имаат најголема килажа, известува Би-Би-Си.
| | веќе видена | слични

Спасувачите со дупчалка стигнаа до подземната пештера каде што 33 чилеански рудари се заробени уште од август. Побивот се случи во осум часот наутро по локално време и предизвика огромна радост и воодушевување и над земјата и под земја. Ова значи дека е прашање на денови кога рударите ќе бидат извлечени на површината преку ископаниот тунел. Тие беа заробени кога дел од рудникот се урна на 5 август- 65 дневната сага е најдолгиот период на рудари заробени под земја. Рударите жевееја во засолниште 700 метри под земја. Втората од трите дупчалки кои дупчеа истовремено успеа да стигне на 624 метри до дел до кој можат да дојдат рударите. Властите велат дека сега се е спремно да се изведе спасувањето. Сепак, тие се уште треба да утврдат дали рударите може еден по еден да се извлечат низ дупката која минува низ камења и земја. За таа цел, кога ќе се извади дупчалката, ќе се спушти камера, за да се види дали рударите можат да се извлечат низ голата дупка, или пак таа ќе треба прво да се обложи и заштити. ...
| | веќе видена | слични

По повеќе од два месеца под земјата, заробените рудари во Чиле се на само еден чекор од прегратката на најсаканите. Сондата успеа да го пробие отворот на длабочина од околу 700 метри каде што од 5 август се наоѓаат рударите. Сега ќе се чека на нивно извлекување. Сепак, веројатно ќе треба да поминат уште неколку денови затоа што веројано покрај ѕидовите на тесниот тунел ќе треба да се постави челична цевка.
| | веќе видена | слични

Кипојано, 9 октомври – Спасувачите дојдоа до затрупаните чилеански рудари. Денеска, тие успеаја да го завршат отворот низ кој ќе се евакуираат 33 рудари, пренесува „Франс пресс“. По достигнување на длабочината, завладеа еуфорија меѓу спасувачите и роднините на рударите. Последните метри до рударите биле копани многу внимателно за да се избегне секаква опасност од уривање на тунелот. Рудари се наоѓаат 700 метри под земја од 5 август годинава по несреќата во рудник за бакар и злато во северниот дел на Чиле. Лекари ќе влегуваат во рударската јама пред да почне извлекувањето на 33 заробени чилеански рудари. Лекарите треба да им го олеснат патот на рударите кон надворешниот свет. Во јамата ќе се спуштат 3 лекари и 13 стручњаци за спасување, кои треба да го одредат редоследот на извлекување на рударите. Болничарите се дел од чилеанските поморски специјални сили и стручњаци за спасување од државната нафтена компанија „Колделко“. Извлекувањето на 1 рудар би траело околу 15 до 20 минути, а докторите ќе работат во ...
| | веќе видена | слични

Спасувачите денеска успеаја да го прокопаат каналот и да стигнаа до 33 рудари во јамата кои со недели чекаат да бидат извлечени. Во 08,00 часот исутрината по локално време, односно во 14 часот по македонско, како што пренесува еРепортер, се огласиле сирените со кои на најблиските на рударите кои 65 денови чекаат покрај рудникот Сен Хозе им беше јавено дека тунелот до рударите е пробиен. Членовите на семејствата и пријателите, но и многумина кои едноставно дошле да им изразат поддршка на храбрите и упорни рудари, веднаш потрчале низ брдото кон влезот од тунелот, носејќи чилеански знамиња, се прегрнувале и плачеле од среќа, јавуваа западните агенции. Инженерите вчера најавија дека до засполништето на рударите има само 34 метри, но министерот за рударство Лоренс Голбурн предупреди дека спасувачите сега треба да работат многу вниматлено за да не дојде до повредување на рударите. Тој исто така изјави дека по завршување на копањето ќе биде потребно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ЕУ рече, па порече, Македонија не губи надеж. Кого најмногу го пече шамарот на недовербата? Направи ли Заев се што требаше за датумот? Дали Макрон ја прокоцка ...
сите 693 | | | веќе видена

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја осудува одлуката на европските лидери повторно да ја блокираат кандидатурата на Македонија за полноправно членство во ...
сите 606 | | | веќе видена

Премиерот смета дека, како што ги нарече, постигнувањата на неговата влада во изминатите две години се доволен аргумент за пред граѓаните да бара нов мандат ...
сите 588 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 38 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 622 | | | веќе видена

Заев најверојатно дома во Струмица си го чува стариот телефон, кој може да открие дали обвинетите во „Рекет“ му пишувале на премиерот.Сепак, дали знаел за ...
сите 127 | | | веќе видена

Во тетовската полиција вчера било пријавено дека 69 годишник од Долно Седларце со пушка застрелал бездомно куче во селото Долно Седларце. Тој подоцна бил ...
сите 265 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

В среда ќе излезат првите чилеански рудари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: