Ивон: Проблемот со името да се реши побргу

3 копии

Се надевам дека проблемот со името ќе се реши што е можно побргу, потребна е посветеност и флексибилност на двете страни, изјави британскиот амбасадор во Македонија Кристофер Ивон, во интервју за Радио Слободна Европа. „Постои јасна врска меѓу многуте реформи кои се потребни на патот кон членството во НАТО и реформите кои се потребни за членство во ЕУ“, вели Ивон, при тоа додавајќи дека на самитот на Алијансата станало јасно дека Македонија може да стане членка на НАТО откако ќе се пронајде решение на спорот со името. Тој вели дека за инвеститорите важен фактор е земјата да биде членка на ЕУ и НАТО, со тоа би се покажало дека има степен на хармонизација на бизнис практиките и економските закони, кои задоволуваат разбирливи стандарди. „Ако ја погледнете Европската унија, нејзината сила лежи во тоа што членовите ги разбираат правилата кои се заеднички и инвеститорите не мора да ги почнуваат бизнисите од ништо, трудејќи се да разберат каква е средината. Затоа сметам дека посветеноста кон зачленувањето во ЕУ ...
| | веќе видена | слични

-Ако јас сум инвеститор, за мене е важен фактор земјата да биде членка на ЕУ и на НАТО, тврди британскиот амбасадор во Македонија, кристофер Ивон во неделното интервју за Радио Слободна Европа. Ивон своето тврдење го поткрепува со фактот што на пазарот во ЕУ постојат хомогени правила за бизнис практиките и економските закони кои почиваат на разбирливи стандарди. -Ако ја погледнете Европската унија, нејзината сила лежи во тоа што членовите ги разбираат правилата кои се заеднички и инвеститорите не мора да ги почнуваат бизнисите од ништо, трудејќи се да разберат каква е средината. Затоа сметам дека посветеноста кон зачленувањето во ЕУ дава дополнителна доверба, изјави британскиот амбасадор во Македонија Кристофер Ивон во Неделното интервју за Радио Слободна Европа. Меѓутоа за да се дојде до инвестициски бум и економска благосостојба која имплицира придобивки од членството во ЕУ и во НАТО, треба Македонија еднаш да стане дел од овие колективни сојузи. И тука, повторно главниот проблем, спорот со името ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 10 октомври – Проблемот со името ќе се реши брзо, но за тоа се потребни лидерство, флексибилност и посветеност на страните, вели Кристофер Ивон, новиот британски амбасадор во Македонија во интервју за „Радио Слободна Европа“. Реформите за НАТО и за ЕУ, според Ивно, се во меѓусебна врска и зависност. „На самитот на Алијансата стана јасно дека Македонија може да стане членка на НАТО откако ќе се најде решение на спорот со името. Сметам дека токму тоа се претвори во влијателен фактор за временската рамка за членство во Алијансата“, рече Ивон. Ивон, размислувајќи од економски аспект, тврди дека за инвеститорите е важно земјата да биде членка на Унијата и на Алијансата. „Ако ја погледнете Европската унија, нејзината сила лежи во тоа што членките ги разбираат правилата што се заеднички и инвеститорите не мора да ги почнуваат бизнисите од ништо, трудејќи се да разберат каква е средината. Затоа сметам дека посветеноста кон зачленувањето во ЕУ дава дополнителна доверба“, рекол Ивон во интервју за Радио ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Британскиот амбасадор во Македонија Кристофер Ивон се надева дека проблемот со името ќе се реши што е можноп побрзо. Во интервју за Радио Слободна Европа вели дека за тоа ќе бидат потребни лидерство, флексибилност и посветеност на вклучените страни. - Се надеваме, истакнува, дека наскоро ќе се дојде до решение. Според него постои јасна врска меѓу многуте реформи кои се потребни на патот кон членството во НАТО и реформите кои се потребни за членство во ЕУ. - На самитот на Алијансата стана јасно дека Македонија може да стане членка на НАТО откако ќе се најде решение на спорот со името. Сметам дека токму тоа се претвори во влијателен фактор за временската рамка за членство во Алијансата, рече Ивон. Тој додава дека доколку тој е инвеститор, за него фажен фактор би бил земјата да биде членка на ЕУ и НАТО. - Со тоа, додава тој, би се покажало дека има степен на хармонизација на бизнис практиките и економските закони, кои задоволуваат разбирливи стандарди. - Ако ја погледнете Европската унија, нејзината сила лежи ...
| | веќе видена | слични

За решавање на спорот со името потребно е лидерство, флексибилност и посветеност на вклучените страни, изјави британскиот амбасадор во Македонија – Кристофер Ивон. Се надеваме, истакнува амбасадорот, дека наскоро ќе се дојде до решение. Според него постои јасна врска меѓу многуте реформи кои се потребни на патот кон членството во НАТО и реформите кои се потребни за членство во ЕУ. - На самитот на Алијансата стана јасно дека Македонија може да стане членка на НАТО, откако ќе се најде решение на спорот со името. Сметам дека токму тоа се претвори во влијателен фактор за временската рамка за членство во Алијансата, рече Ивон. Тој додава дека доколку тој е инвеститор, за него фажен фактор би бил земјата да биде членка на ЕУ и НАТО. - Со тоа, додава тој, би се покажало дека има степен на хармонизација на бизнис практиките и економските закони, кои задоволуваат разбирливи стандарди. - Ако ја погледнете Европската унија, нејзината сила лежи во тоа што членките ги разбираат правилата што се заеднички и инвеститорите ...
| | веќе видена | слични

Економските зони останаа празни Политичката стабилност и членството во ЕУ и НАТО се клучните фактори за привлекување странски инвеститори, велат упатените. Политичката стабилност и членството во Европската унија и НАТО се влијателни фактори за привлекување на странски инвестиции, се согласуваат упатените. Британскиот амбасадор во земјава Кристофер Ивон, во неделното интервју за Радио Слободна Европа, смета дека за потенцијалниот инвеститор важно е земјата да биде членка на европското семејство. На прашањето дали британските инвеститори се жалеле на некакви пречки при нивните планови за инвестиции, Ивон вели: ,,Мене лично не ми потврдиле, но сфаќам дека ако јас сум инвеститор, за мене би било важен фактор земјата да биде членка на ЕУ и НАТО. Со тоа би се покажало дека има степен на хармонизација на бизнис практиките и економските закони, кои задоволуваат Станува збор за три принципи-предвидливост, јасност и фер услови... разбирливи стандарди.“ Британските инвеститори се заинтересирани за неколку основни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ивон: Проблемот со името да се реши побргу

Од:
До кого (е-маил):
Порака: