Поморските вежби на Црното Море ја јакнат безбедноста во регионот

Поморската операција предводена од НАТО на Црното Море започна во услови на зголемена загриженост поради Украина. Постојаната поморска група Два на НАТО (СНМГ2) и турската, бугарската и романската морнарица одржуваат заедно вежби на Црното Море. [НАТO] Воената вежба што во моментов се спроведува на Црното Море има за цел да ја подобри поморската интероперабилност меѓу НАТО, Турција, Бугарија и Романија. „Обуките и вежбите што ги спроведуваме со нашите сојузници на Црното Море нѐ подготвуваат за извршување каква било мисија што би можела да биде потребна за НАТО да ги исполни своите обврски за колективна одбрана“, рече американскиот вицеадмирал Бред Вилијамсон, командант на Постојаната поморска група Два на НАТО, на 4-ти март на почетокот од едномесечниот настан. Според поморската команда на НАТО, целта на операцијата е да се „осигурат сојузниците на источното крило на НАТО дека нашата посветеност на колективната одбрана е апсолутна.“ Симулациските вежби со турската, романската и бугарската морнарица ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарија вчера дозволи на нејзнината територија да биде отворен нов команден центар на НАТО, за да ја обезбеди источната граница преку тој сојуз против евентуална руска „агресија“, Тоа е еден од шесте центри, кој ќе биде поставен во наредните година дена, со цел да создадат сили за брза интервенција од 5000 војници, како одговор на наводната руска акција во Украина. Пет други нови командни центри треба да бидат отворени во Полска, Русија, Романија, и во балтичките земји. Бугарија забрани да нејзниата војска делува под меѓународна команда, но парламентот денеска усвои амандман, кој ја отстрани ваквата препрека. Така половината од вработените во новиот центар во Софија ќе го чинат Бугари. Заменик врховниот командант на НАТО во Европа, Адријан Бредшоу изјави во вторникот дека центарот ќе го координираат силите од различни земји, кои учествуваат на воени вежби во Бугарија, додавајќи дека центарот не е борбена единица, туку штаб. За да избегнат претерана провокација од Москва, копнените трупи ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Владимир Путин изјавил дека претстои серија големи воени вежби во оваа година. На воените маневри кои завршија минатата недела учествуваа 80.000 војници околу 100 воени бродови и над 220 авиони. Маневрите се одржаа на огромен реон од Арктикот до Црното Море. Сегашните воени маневри се одржаа во момент на остри тензии меѓу Русија и Западот заради Украина. Министерот за одбрана Сергеј Шојгу му рапортираше вчера на Путин за воените вежби од минатата недела кои имаа за цел проверка на воената готовност на новосоздадената воена единица во реонот на Арктикот како и способноста на вооружените сили брзо да распоредат единици на одредени позиции.
| | веќе видена | слични

Според оваа информација, околу 200 војници од 173-а воздушно десантна дивизија, распоредени во Италија , веќе се наоѓаат на омански полигон. Над 600 војници од полк, испратен во Германија, почнаа вежба во романска база во близина на брегот на Црното море а, 400 војници, се во земјите од Балтикот и во Полска.
| | веќе видена | слични

Илјадници американски војници, постојано распоредени во Европа, во последните денови се префрлени за учество во серија од вежби во источноевропските земји, соопшти официјалниот претставник на Пентагон, полковник Стивен Ворен.Според оваа информација, околу 200 војници од 173-а въздушнодесантна дивизија, распоредени во Италија , веќе се наоѓаат на романски полигон. Други над 600 војници од полк, испратен во Германија, почнаа вежба во романска база во близина на брегот на Црното Море. Покрај тоа, околу 400 војници, поминале подготовка во земјите од Балтикот и во Полска, одржаа вежби во Литванија, Латвија, Полска и Чешка на пат за постојаната си дислокација во Германија. Оваа операција треба да ја демонстрира слободата на предвижување во пределите на НАТО “- изјавил Ворен. Според него, тоа ќе послужи еминентно како очигледна демонстрација на нашите обврски пред населението во овие држави “.
| | веќе видена | слични

Спроведената минатата недела голема воена вежба става почетокот на серија од слични вежби оваа година, изјави рускиот претседател Владимир Путин, цитиран од американските медиуми. Тукушто завршија вежбите кои зафатија огромен регион од Арктикот до Црното Море. Во нив учествуваа 80 илјади војници, околу 100 воени бродови и над 220 авиони. АП забележува дека сегашните вежби се одржуваат во услови на остри тензии меѓу Русија и Западот поради Украина. Министерот за одбрана Сергеј Шојгу го известо вчера Путин дека спроведените вежби имале за цел да ја проверат подготвеноста на новосоздадената воена група во реонот на Арктикот, како и способноста на вооружените сили брзо да распоредат трупи на а оперативни активности. Истовремено САД почнаа воени вежби во Бугарија и Романија во рамките на операцијата “Атлантска решителност”, соопшти полк. Стивен Ворен од Пентагон. “Состав од 173-та воздушно-десантна бригада на Армијата на САД пристигна во градот Галац, каде започнаа заеднички воени вежби со романски војници. Во ...
| | веќе видена | слични

САД вчера почнаа воени вежби во Бугарија и Романија во рамките на операцијата “Атлантска решителност”, соопшти официјалниот претставник на Пентагон, полковник Стивен Ворен, пренесоа БНР. “Војниците од 173-а воздушно-десантна бригада на Армијата на САД пристигнаа во градот Галац, каде започнаа заеднички воени вежби со романски војници. Во исто време во Бугарија се одржаа наставни маневри со учество на две единици на командата на копнените сили на САД во Европа” , истакна Ворен. Вчера дел од инволвираните екипи во тактички курс “EAATTC 15-1″ на Европската воено-транспортна авијација исполнија задачи на аеродромот Чешнегирово, пренесоа pan.bg. Поранешната воена база беше користена како оперативен аеродром, на што се извршија слетувања и полетуваае, како и депота патека , како и обезбедување на летовите од страна на бугарските воздухопловни сили, пишува военото издание.Во воените вежби во вторникот учествуваа екипи и авиони Ц-27J Spartan, C160 Transall и C-130 Hercules од ВВС соодветно на Бугарија, Германија и ...
| | веќе видена | слични

Финските воздухопловните сили почнаа заеднички вежби со американските колеги во близина на градот Пори, лоциран на западниот брег на Финска, пренесоа агенциите. Следната недела кон нив ќе се приклучи и шведско единица. Воените маневри ќе завршат на 1 април 2015 година.
| | веќе видена | слични

Русија во саботата ги заврши вонредните воени вежби во кои учествуваа повеќе од 80.000 војници како одговор на низата маневри коишто ги презема НАТО во поранешните советски република на руските граници, во услови на најголемите тензии во односите меѓу Москва и Западот од крајот на Студената војна поради украинската криза . Единиците добија наредба да се вратат во своите постојани бази, изјави генерал-полковникот Андреј Картаполов, началникот на Главната оперативна управа на рускиот Генералштаб, кој оцени дека спроведените ненадејни воени вежби покажале висока борбена подготвеност, пренесуваат руските медиуми. На средбата на стотина воени функционери, меѓу кои имаше и функционери од земјите членки на НАТО како на пример САД, повикани во посета на рускиот команден центар, висок претставник на министерството за одбрана демантираше дека Русија се подготвува за напад. Рускиот претседател Владимир Путин во понеделникот нареди ненадејни воени вежби од Црното Море до Тихиот Океан преку Арктикот со распоредување на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во изминатите неколку недели, парада високи западни официјални лица поминаа низ Скопје, скромниот главен град на малата Република Македонија, која е помала од ...
сите 227 | | | веќе видена

Граѓаните сами да ги читаат и слушаат изјавите од лидерите, за да не бидат под влијание на разни пропаганди, вели долгогодишниот аналитичар за Балканот од ...
сите 123 | | | веќе видена

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 167 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 69 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 125 | | | веќе видена

Скандал во Маврово. Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд ...
сите 25 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поморските вежби на Црното Море ја јакнат безбедноста во регионот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: