Куп на ЕХФ: Металург и Пелистер во 3 коло

Ракометарите на Металург и Пелистер се пласираа во 3 коло од ЕХФ купот. Освојувачот на двојната круна, пред својата публика во салата „Автокоманда“ го прегази Мешков со 32:23, на реваншот од 2 коло и ја анулира негативата од пет гола на првата средба во Белорусија (23:28). Во Битола, Пелистер беше подобар од Дуделанж со 26:22, кој на реваншот допатува со три гола позитива, бидејќи на првата средба во луксембург славеше 20:17. Двата македонски претставника противниците во 3 коло ќе ги добијат во вторник на жрепката во Виена.
| | веќе видена | слични

Македонскиот ракометен првак Металург обезбеди пласман во третото коло во Купот на Европската ракометна федерација. Вечерва со 32-23 го победи белорускиот тим Мешков Брест и со тоа ја надополнија негативата од пет гола. Металурзите со неверојатното второ полувреме кога играа како во транс стигнаа до убедливата победа, во која Филип Миркуловски даде осум гола. Петар Ангелов одбрани вкупно 15, сo што се скрши отпорот на гостите.
| | веќе видена | слични

Ракометниот првак на нашата земја, екипата на Металург, вечерва успеа да избори пласман во третото коло во Купот на ЕХФ со победата над Мешков Брест од 32:23 . Избраниците на Лино Червар успеаа да ја надополнат негативата од првата средба од пет гола и на крајот да ги израдуваат сите присутни во Автокоманда. Следниот противник на Металург ќе биде познат во вторник. Втората македонска екипа која денес играше во второто коло во ЕХФ купот, тимот на Пелистер исто така успеа да обезбеди пласман во следната рунда откако го совлада тимот на Дуделанж со 26:22.
| | веќе видена | слични

Скопје Ракометниот шампион на Македонија, екипата на Металург, на супериорен начин избори пласман во третото коло во Купот на ЕХФ. Во реванш натпреврот од второто коло, во „Автокоманда“, Металург го совлада белорускиот Мешков со 32:23 (14:13). По фуриозниот почеток на Металург и предноста од 5:1 во првите десет минути, Белорусите ја стабилизираа својата игра и на полувремето се замина со само гол предност за македонскиот шампион. Демолирањето на противникот Металург го започна во вториот дел, кога профункционира одбраната на чело со изворедниот Ангелов. Голманот на Металург на крајот натпреварот го заврши со 14 одбрани. Минусот од пет гола од првиот натпревар, „металурзите“ го анулираа во 38 минута. Од тој момент разликата рапидно се зголемуваше до максималните 12 гола предност, 32:20. Во самиот финиш играчите на Мешков само го ублажија поразот. Во победата на Металург најефикасен беше Миркуловки со 8 гола, Чурувија реализира седум пати, пет гола постигна Мојсоски. Името на протвникот во следната рунда во ...
| | веќе видена | слични

Металурзите со неверојатното второ полувреме кога играа како во транс стигнаа до убедливата победа, кон која Филип Миркуловски даде осум гола, Марко Чурувија 7, а Наумче Мојсовски пет. Металурзите по полувремето и 14-13, во дваесетминутното шоу во Автокоманда успеа на гостинот да му допушти седум погодоци, а да даде неверојатни 18. Металург имаше три гола предност неаде по првата третина од вториот дел, кога водеше со 19-16, а оттогаш стигна прво до 23-17, што во моментот значеше пласман понатаму, а таа разика ја зголемија до 26-17. Веќе тогаш на половина од вториот дел, кога Петар Ангелов наниза куп одбрани (вкупно 15), се скрши отпорот на гостите и прашањето на победникот не беше доведен во прашање. До крајот Металург стигна до 32-20 на две минути до крајот, по што концентрацијата попушти за конечните 32-23, па Белорусите сепак ја завршија втората делница од мечот со двоцифрен број на голови
| | веќе видена | слични

Убедлива победа за анулирање на петте гола негатива од гостински терен и пласман во следната натпреварувачка фаза. Вакви се амбиции кај македонскиот ракометен првак Металург пред реваншот од второто коло во ЕХФ Купот со белорускиот Мешков. Одлуката на ЕХФ да не ја прифати жалбата на Металург и покрај очигледната материјална повреда на правилата на воведниот натпревар, од Металург велат може само да биде дополнителен мотив.
| | веќе видена | слични

Двете македонски екипи Металург и Пелистер кои настапуваат во 2.коло од Куpoт на ЕХФ денеска ќе бркаат негатива на реванш натпреварите и ќе се обидат да се пласираат во следната рунда. Шампионот Металург во салата „Автокоманда“ во Скопје со почеток од 18 часот ќе се обиде да ја анулира предноста на Брест Мешково од пет голови. На првиот натпревар белорускиот тим славеше со 28:23. „Металурзите“ се свесни дека само со дисциплинирана игра и одлична одбрана може да се оствари целта и да се надигра противничката екипа која игра цврст ракомет. По одлуката на ЕХФ првиот натпревар да биде регистриран со постигнатиот резултат, иако Брест во составот имаше 16 ракометари (дозволено е 14), во Металург истакнаа дека правдата ќе ја побараат на теренот и нема да има никаков реваншизам или друг вид на неспортски притисок. Во исто време во Битола (18 часот) Пелистер ќе игра против Дуделанж од Луксембург. Гостите имаат предност од три голови разлика (20:17 на првиот натпревар), но битолчани се подготвени за вкупен триумф и по ...
| | веќе видена | слични

Металург наострен за реванш По една од најголемите спортски неправди што ги имаат доживеано досега, металурзи со студени глави и силно мотивирани се вртат кон денешниот реванш (18 ч.) од второто коло на Купот на ЕХФ со Мешков, кој, сепак, доаѓа во Скопје со предност од пет гола (28:23). Иако стекната на нерегуларен начин, со двајца играчи повеќе во записникот, ЕХФ ги прекрши сопствените пропозиции и го призна резултатот од Брест за важечки. - Наше е низ спортска борба да се обидеме да се реваншираме за сите неправди. Таму игравме во многу лоши услови, а потоа дојде и нелогичната казна од ЕХФ. Но, тоа мора да го оставиме зад нас. Патот до успехот мора да оди преку одбраната. Таа мора да биде енергична, цврста и силна и да биде темел на победата. Ништо нема да се реши во првите десет минути. Победата треба да се гради како куќа, гол по гол - најавува тренерот на Металург Лино Червар. Иако истакнуваат дека Мешков не ја заслужил оваа предност, во Металург, сепак, сметаат дека за третото коло ќе треба да се ...
| | веќе видена | слични

РАКОМЕТ - РЕВАНШ ОД 2. КОЛО ВО ЕХФ-КУПОТ, МЕТАЛУРГ - МЕШКОВ Денеска (18 ч.) во Автокоманда македонскиот претставник ќе треба да ги надомести петте гола негатива од првата средба во Белорусија за да се пласира во третата рунда Македонскиот претставник во ракометниот ЕХФ-куп, Металург денеска во Автокоманда (18 ч.) ќе треба да надомести негатива од пет гола против белорускиот Мешков, доколку сака да се пласира во третата елиминаторна рунда. „Металурзите“ кои важеа за фаворити пред двомечот, на гостувањето во Белорусија беа поразени со (23-28) во меч кој ги разбранува страстите, бидејќи домаќините го играа натпреварот со 16 наместо со 14 ракометари. За превидот, ЕХФ на Белорусите им изрече симболична парична казна од 5.000 евра, а на Металург му остана можноста петте гола да ги анулира пред своите навивачи и да ја истера на виделина правдата. Салата во Автокоманда се очекува да биде исполнета до последното место, бидејќи Металург ги отвора вратите бесплатно за своите навивачи, со чија помош треба да ја оствари ...
| | веќе видена | слични

Белорускиот Мешков Брест, кој е лидер во националното првенство пред Динамо Минск, тимот што прво го победи Металург за да го елиминира од ЛШ гостува во Автокоманда со пет гола предност, остварени и со помош на судиите пред една недела. Металург има негативни 23-28, и загубена битка пред ЕХФ за повредата на правилата (16 играчи на теренот) откако ракометната федерација пресуди само парична казна за белорускиот тим. - Денеска нé очекува тежок натпревар и за тоа се свесни сите ракометари. Минусот од пет гола разлика ќе настојуваме да го надоместиме, а одлуката на ЕХФе само поголема мотивација кон остварувањето на конечната победа. Очекувам да одиграме многу подобро, а клучот на успехот го гледам токму во одбраната, која треба да биде и темел на нашата игра – вели Лино Червар, тренерот на Металург. Најефикасниот од првиот меч, бекот Наумче Мојсоски, кој постигна девет гола и овојпат треба да биде лидер на тимот, а тој самиот и за пресконференцијата пред мечот најави дека е голем оптимист пред дуелот. - ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

САД изразија незадоволство и разочарување, откако Европскиот совет не донесе одлука за датум за почеток на преговори за Северна Македонија. Стејт департментот ...
сите 647 | | | веќе видена

Откако не добивме датум за преговори со Европската Унија, премиерот Зоран Заев не се слушнал со францускиот претседател, Емануел Макрон. Ова Заев го кажа ...
сите 217 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 489 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Куп на ЕХФ: Металург и Пелистер во 3 коло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: