Дупчалката стигна до рударите

Спасувачите со дупчалка стигнаа до подземната пештера каде што 33 чилеански рудари се заробени уште од август. Побивот се случи во осум часот наутро по локално време и предизвика огромна радост и воодушевување и над земјата и под земја. Ова значи дека е прашање на денови кога рударите ќе бидат извлечени на површината преку ископаниот тунел. Тие беа заробени кога дел од рудникот се урна на 5 август- 65 дневната сага е најдолгиот период на рудари заробени под земја. Рударите жевееја во засолниште 700 метри под земја. Втората од трите дупчалки кои дупчеа истовремено успеа да стигне на 624 метри до дел до кој можат да дојдат рударите. Властите велат дека сега се е спремно да се изведе спасувањето. Сепак, тие се уште треба да утврдат дали рударите може еден по еден да се извлечат низ дупката која минува низ камења и земја. За таа цел, кога ќе се извади дупчалката, ќе се спушти камера, за да се види дали рударите можат да се извлечат низ голата дупка, или пак таа ќе треба прво да се обложи и заштити. ...
| | веќе видена | слични

По повеќе од два месеца под земјата, заробените рудари во Чиле се на само еден чекор од прегратката на најсаканите. Сондата успеа да го пробие отворот на длабочина од околу 700 метри каде што од 5 август се наоѓаат рударите. Сега ќе се чека на нивно извлекување. Сепак, веројатно ќе треба да поминат уште неколку денови затоа што веројано покрај ѕидовите на тесниот тунел ќе треба да се постави челична цевка.
| | веќе видена | слични

Кипојано, 9 октомври – Спасувачите дојдоа до затрупаните чилеански рудари. Денеска, тие успеаја да го завршат отворот низ кој ќе се евакуираат 33 рудари, пренесува „Франс пресс“. По достигнување на длабочината, завладеа еуфорија меѓу спасувачите и роднините на рударите. Последните метри до рударите биле копани многу внимателно за да се избегне секаква опасност од уривање на тунелот. Рудари се наоѓаат 700 метри под земја од 5 август годинава по несреќата во рудник за бакар и злато во северниот дел на Чиле. Лекари ќе влегуваат во рударската јама пред да почне извлекувањето на 33 заробени чилеански рудари. Лекарите треба да им го олеснат патот на рударите кон надворешниот свет. Во јамата ќе се спуштат 3 лекари и 13 стручњаци за спасување, кои треба да го одредат редоследот на извлекување на рударите. Болничарите се дел од чилеанските поморски специјални сили и стручњаци за спасување од државната нафтена компанија „Колделко“. Извлекувањето на 1 рудар би траело околу 15 до 20 минути, а докторите ќе работат во ...
| | веќе видена | слични

Спасувачите денеска успеаја да го прокопаат каналот и да стигнаа до 33 рудари во јамата кои со недели чекаат да бидат извлечени. Во 08,00 часот исутрината по локално време, односно во 14 часот по македонско, како што пренесува еРепортер, се огласиле сирените со кои на најблиските на рударите кои 65 денови чекаат покрај рудникот Сен Хозе им беше јавено дека тунелот до рударите е пробиен. Членовите на семејствата и пријателите, но и многумина кои едноставно дошле да им изразат поддршка на храбрите и упорни рудари, веднаш потрчале низ брдото кон влезот од тунелот, носејќи чилеански знамиња, се прегрнувале и плачеле од среќа, јавуваа западните агенции. Инженерите вчера најавија дека до засполништето на рударите има само 34 метри, но министерот за рударство Лоренс Голбурн предупреди дека спасувачите сега треба да работат многу вниматлено за да не дојде до повредување на рударите. Тој исто така изјави дека по завршување на копањето ќе биде потребно ...
| | веќе видена | слични

Сантјаго – Спасувачките екипи во Чили успеаја да го направат отворот, преку кој ќе бидат извадени 33 рудари, кои што се заглавени во рудникот повеќе од два месеци, пренесе Франс прес. Рударите се наоѓаат на 700 метри длабочина од 5 август. Продупчувањето на отворот предизвика еуфорија меѓу роднините на рударите и спасувачките екипи. Инженерите истакнале дека последните четири метра биле правени многу внимателно, за да не дојде до затрупување на тунелот.
| | веќе видена | слични

Спасувачкиот тунел, преку кој треба да бидат извлечени чилеанските рудари кои 65 дена се заробени 600 метри под земја, стигна до нив, објавија западните агенции. Останувауште спасувачките екипи да ги зацврстат ѕидовите на тунелот со метални обрачи за да може во него безбедно да се спушти специјална капсула, која ќе ги извлече 33-та рудари. Чилеанскиот министер за здравство Хајме Маналич изјави дека операцијата за спасување на рударите можно е да започне во вторник.
| | веќе видена | слични

Во 8 часот по локално време, односно во 14 часот по наше, по 65 дена е пробиен тунелот до рударите заробени во рудникот за бакар и злато Сан Хозе. Членовите на семејствата и пријателите, но и многу луѓе дојдоа на местото да им дадат поддршка на храбрите и издржливи рудари. Според најавите, ќе бидат потребни уште неколку дена за да се направат сите проверки и да се осигура сигурно излегување на рударите на површината. (Крај)
| | веќе видена | слични
3 копии

Спасувачките екипи во Чиле денеска го завршија отворот низ кој треба да бидат евакуирани 33 рудари, кои се наоѓаат блокирани под земја повеќе од два месеци, пренесе AFP По достигањето на потребната длабочина, завладеа еуфорија меѓу спасувачите и роднините на рударите. Инженерите соопштија дека последните четири метри биле ископани исклучително внимателно, за да се избегне уривање на тунелот. Чилеанските рудари се наоѓаат под земја на длабочина над 700 метри од 5. август, по несреќа во рудник за бакар и злато во северниот дел на Чиле.
| | веќе видена | слични
2 копии

Уште само неколку метри недостасуваат до целосно пробивање на тунелот до чилеанските рудари, кои повеќе од два месеци се блокирани длабоко под земја во рудник за бакар и злато во Сан Хозе, во пустината Атаками. „За два до три часа најмногу тунелот ќе биде пробиен. Оддалечени сме три до четири метри од рударите, но последната фаза на дупчењето мора да биде бавна и внимателна за да се избегне одронување на земја“, изјави денеска чилеанскиот сенатор Балдо Прокурица, пренесува агенцијата Франс прес. Кога ќе заврши дупчењето, на спасувачите ќе им треба меѓу три и осум дена со посебна капсула да ги извлечат рударите на површината. Рударите од 5.август се наоѓаат блокирани на длабочина од 625 метри
| | веќе видена | слични

Почна последното одбројување пред историското извлекување на чилеанските рудари, кои повеќе од два месеца се заробени на длабочина од 700 метри во рудник за злато и бакар на југот на земјата. Последната вест е дека се ископуваат последните 30 метри и прашање на часови е кога дупчалката ќе продре до 33-цата рудари. Чилеанските власти предвидуваат дека веќе во вторник првите неколкумина ќе бидат надвор од окното. Целата операција би требало да трае околу два дена, со оглед дека извлекувањето на еден рудар со помош на специјалната капсула би траело околу час. Местото Сан Хозе веќе е под опсада на новинари, кои сакаат да го регистрираат епилогот од досега најголемата рударска операција во историјата. 33-цата рудари се заробени од 5-ти август. Досега никој не успеал да издржи толку долго под земја.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 332 | | | веќе видена

Европскиот Парламент денеска ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде ...
сите 378 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дупчалката стигна до рударите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: