Силен земјотрес во Еквадор

Земјотрес со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер го погодил регионот на југо-источен Еквадор на границата со Перу во сабота, соопшти американскиот Геофизики институт Подземните удари се случиле во 14.04 часот по светското координирано време, односно во 16.04 часот по македонско време. Според податоците на сеизмолозите епицентарот на земјотресот се наоѓал на 265 километри на исток од градот Куенка, на длабочина од 123 километри. Ова е седум посилен земјотрес во Еквадор од почетокот на октомври. Оваа латиноамериканска земја се наоѓа во зоната на ткн. Пацифичкиот огнен појас каде се регистрирани 85 отсто од светските земјотреси.
| | веќе видена | слични

Скопје, 9 октомври – Уште еден земјотрес го „здрма“ Скопје, утрово, околу 9 часот и 40 минути. Според информациите од Сеизмолошката опсерваторија, земјотресот бил меѓу 3 и 4 степени според Европската сеизмичка скала. Ова е втор земјотрес откако пред два дена, во четвртокот, околу 22 часот и 23 минути граѓаните на Скопје го почуствуваа првиот удар. Тогаш, испаничените жители стоеја пред своите домови или згради, очекувајќи и следен земјотрес. И двата земјотреси се со епицентар на Гнилање, во Косово.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според европската сеизмичка скала, е регистриран денеска во 09:40 часот. Од сеизмичкиот обсерваториум при природно – математичкиот факултет во Скопје соопштуваат дека епицентарот на земјотресот бил околу 50 километри северно – источно од Скопје, во регионот на Гњилане. Освен вознемиреност кај граѓаните не се соопштува за настанати материјални штети. Во истото епицентрално подрачје во петокот беше регистриран земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтер.
| | веќе видена | слични
3 копии

Утрово на подрачјето на Скопје и Куманово во 9 часот и 40 минути забележан е уште еден земјотрес со јачина од 4 степени според Европската макросеизмичка скала. Епицентарот на земјотресот бил на околу 50 километри североисточно од Скопје, велат од Сеизмолошката опсерваторија и додаваат дека истиот потекнува од Гњиланското епицентрално подрачје.
| | веќе видена | слични

Сан Хосе - Земјотрес со магнитуд 5,9 степени по Рихтеровата скала го погоди главниот град на Коста Рика – Сан Хосе, пренесува Ројтерес . Нема податоци за жртви и нанесени материјални штети. Земјотресот предизвикал силна тревога кај локалното население. Епицентарот би на 45 километри од Сан Хосе.
| | веќе видена | слични
6 копии

Земјотрес со јачина меѓу три и четири степени според Европската макросеизмичка скала, беше регистриран околу 9 часот и 40 минути во Скопје и Куманово. Од Сеизмолошката опсерваторија на Природно-математичкиот факултет во Скопје информираат дека епицентарот се наоѓа на околу 50 километри североисточно од Скопје и потекнува од Гњиланското епицентрално подрачје. Завчера вечер околу 10 часот и триесет минути, граѓаните на Скопје ги вознемири земјотрес со јачина од 4 степени според Европската макросеизмичка скала а епицентарот и тогаш потекнуваше од Гњиланското епицентрално подрачје.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени ја погоди вчера Костарика, а истиот силно бил почувствуван и во Сан Хосе, престолнината на централноамериканската држава, засега нема информации за жртви или за предизвикана штета. Како што пренесува Ројтерс, епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 90 километри, а 42 километри северозападно од Сан Хосе. Земјотрес со јачина од 5,9 степени може да предизвика значителни штети, наведува Ројтерс.
| | веќе видена | слични

Само два дена по земјотресот кој во вечерните часови се случи во близина на Гњилане, апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно - математичкиот факултет во Скопје, утрово во 9 часот и 40 минути регистрираа уште еден земјотрес со епицентар на околу 50 километри североисточно од Скопје во Гњиланското епицентрално подрачје. Земјотресот беше почувствуван од населението на Скопје и Куманово со интензитет од 3-4 степени според Европската макросеизмичка скала-1998. (Крај)
| | веќе видена | слични

Нов земјотрес од гњиланското сеизмичко подрачје (Косово) е почувствуван во Скопје и во Куманово. Епицентарот на земјотресит се наоѓа на 50 км од Скопје, и е регистриран во 9,40 часот, со инетензитет од три до четири степени според Европската Макорсеизмичка скала. Завчера вечерта земјотрес од истото епицентрално подрачје, со сила од 3,5 според Рихтер ги вознемири жителите на Скопје, Куманово и населбите северно од два града.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со интензитет од три до четири степени според Европската Макорсеизмичка скала денеска е регистриран во Скопје и Куманово. Според Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје земјотресот со епицентар на околу 50 километри североисточно од Скопје е регистриран од телеметриската мрежа во 9,40 часот и потекнува од Гњиланското епицентрално подрачје .
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ЕУ рече, па порече, Македонија не губи надеж. Кого најмногу го пече шамарот на недовербата? Направи ли Заев се што требаше за датумот? Дали Макрон ја прокоцка ...
сите 170 | | | веќе видена

Европскиот парламент утре ќе гласа за Резолуција за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Oва е документ со девет точки во кои се ...
сите 396 | | | веќе видена

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа - отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски. Се чини дека исходот од самитот на ...
сите 454 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 812 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО, Јанс Столтенберг денеска изјави дека не е негово да коментира за одлуката на ЕУ да не и даде датум за преговори на Северна ...
сите 149 | | | веќе видена

Откако Македонија не доби датум за преговори со ЕУ, колаиционите партнери на СДСМ и Заев почнаа да го напуштаа бродот што тоне. Тие почнале да преминуваат во ...
сите 341 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силен земјотрес во Еквадор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: