Унгарија:Евакуација заради опасност од ново истекување на отровна кал

Поради страв дека е можно наскоро да се случи истекување на втор бран отровна кал, унгарските власти денеска започнаа да ги евакуираат сите 800 жители од селото Колонтар, погодено од неодамнешната еколошка катастрофа. Местото го напуштија и домашните и странските новинари. Според изјави на експерти, насипот кој обезбедува еден од резервоарите на фабриката е оштетен и постои опасност од ново излевање. Отровната црвена кал од унгарската фабрика за алуминиум во понеделникот го проби насипот и поплави 280 куќи, загинаа седум лица, а токсините се влеаја и во Дунав.
| | веќе видена | слични
3 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека северниот ѕид на резервоарот во фабриката за преработка на алуминиум во градот Ајка во западна Унгарија, од кој во понеделникот истече хемиски отпад веројатно ќе попушти и оти може да се случи ново излевање на отпад со погуст состав од претходниот. Орбан истакна дека во селото Колотар од кое изутрината се евакуирани жителите, во тек е изградба на брана, додека луѓето од околното место Девечер, кои исто така може да бидат евакуирани во наредните неколку дена, засега се безбедни. Тој посочи дека можат да се излеат уште 500.000 кубни метри црвена отровна кал која уништи потоци и реки и пред два дена стигна до Дунав, а сега се движи низводно кон соседните држави од кои оваа река протекува - Хрватска, Србија и Романија. Бројот на жртвите во еколошката несреќа достигна седум, три се водат за исчезнати, додека над 150 се повредени, од кои десет потешко.
| | веќе видена | слични

Уште несоземена од првиот, Унгарија се соочува со втор бран хемиски отпад од фабриката за алуминиум на западот на земјата. Властите утрината ги евакуираа сите 800 жители од селото Колонтар, откако констатирале сериозни оштетувања на еден од резервоарите со хемиски отпад во фабриката во градот Ајва. Процените се дека на веќе излеаните милион, уште околу 500 илјади кубни метри црвена токсична кал ќе се соборат врз областа, во која и без тоа се уништени околу 4 илјади хектари земјоделски површини. Во меѓувреме, пронајдена е уште една - седма жртва во катастрофата во Унгарија, која според димензиите, веќе се споредува со онаа во Мексиканскиот залив пред пет месеци.
| | веќе видена | слични
6 копии

Поради страв од втор бран на излевање на отровна кал, унгарските власти утринава започнаа со евакуација на сите жители од селото Колонтар кое е уништено во неодамнешната еколошка катастрофа, информираше портпаролот на службата за вонредни состојби Тибор Добсон, пренесе Франс Прес. Околу 800 жители на селото Контар рано изутрина со автобуси го напуштаа селото, а местото го напуштија и домашните и странски новинари. Според изјавите на експертите, насипот го кој обезбедува еден од резервоарите на фабриката е оштетен и постои опасност од ново излевање на калта. Отровната црвена кал од унгарската фабрика за алуминиум на 4 октомври го проби насипот и поплави 280 куќи, загрозувајќи го животот во четири унгарски општини околу местото Ајка. Во оваа еколошка катастрофа настрадаа седум лица, а најпогодени се селата Колонтар и Девешер.
| | веќе видена | слични

Можен е втор бран од отровната кал во Унгарија, предупреди денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан кој го посети местото на хемиската катастрофа во западниот дел на земјата. Во понеделникот од фабрика за алуминиум во местото Ајка се излеа токсична кал, зафаќајќи огромна површина, при што загинаа седум луѓе, а многумина се повредени. „Министерот за внатрешни работи ме извести дека се појавиле пукнатини на северниот ѕид од резервоарот чиј ќош се урна, поради што може да се урне и целиот ѕид“, изјави премиерот Орбан. „Доколку резервоарот попушти, ќе се излеат 500.000 квадратни метри кал“, рече Орбан, но додаде дега густината на таа кал е поголема отколку на 1,1 милиони квадратни метри што се разлеаја во понеделникот, предизвикувајќи ја досега најголемата еколошка катастрофа во Унгарија, која преку притоките ја зафати и реката Дунав. Поради опасноста од нови излевања на токсичната кал, властите денеска евакуираа 800 жители на местото Колонтар во близина на фабриката за алуминиум, што прво настрада во еколошката ...
| | веќе видена | слични

Загадувањето на Дунав е само незначително зголемено, иако до реката стаса црвената кал со тешки метали, што се излеа во понеделникот од фабрика за алуминиум во Унгарија, јави Ројтерс. Алкалноста на водата на местото на кое реката Раба се влева во Дунав се намали од 9 на 8,2, што е во нормалните граници. - Веќе не говориме за загадување на Дунав, бидејќи материјалот што се влева од реката Раба се разградува по само неколку километри. Нема опасност за каква било биолошка и еколошка штета - изјави министерот за внатрешни работи Шандор Пинтер. Тој додаде дека излеаната јаловина не ги загадила резервоарите со вода за пиење и дека е безбеден синџирот на исхрана.
| | веќе видена | слични

Поради опасноста дека од оштетениот резервоар во западниот дел на Унгарија, од каде што во понеделникот се излеа хемиски отпад, би можело да се излее дополнителен токсичен отпад, во тек е евакуација на жителите од околните села на Колонтар, јавуваат унгарските медиуми. Околу 800 жители на селото Колонтар утрово со автобуси почна да го напуштат селото, а местото на несреќата се принудени да го напуштат и локалните и странските новинари. Бројот на жртвите од оваа еколошка катастрофа се зголеми вчера на седум, а најмалку 150 лица се здобиле со изгореници.
| | веќе видена | слични

Унгарските власти велат дека не постои ризик од еколошка катастрофа во Дунав и тврдат дека ја имаат ситуацијата под контрола. Во меѓувреме, бројот на настрадани се зголеми на шест Нивото на загадување од отровната црвена кал во Унгарија се намали во Дунав и нема ризик од биолошка или еколошка катастрофа во втората најдолга река во Европа, нагласија вчера унгарските власти. Во меѓувреме, бројот на жртви од хемискиот отпад се зголеми на шест. Најмалку 150 лица се повредени, а три лица сé уште се водат како исчезнати. Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека властите веќе побарале помош од ЕУ и дека ја имаат ситуацијата под контрола, јави АФП. Загадувањето што стигна до Дунав засега не треба да го сметаме за вистинско загадување, кое би можело да предизвика биолошки и еколошки штети. Отпадот што се влеа во реката има ниво на алкалност пониско од девет и најверојатно ќе се раствори на неколку километри - нагласи унгарскиот министер за внатрешни работи Сандор Пинтер. Тибор Добшон, портпарол на Агенцијата за ...
| | веќе видена | слични

Целиот еколошки систем на реката Маркал, која е директно погодена од излевањето на отровната јаловина од фабриката за алуминиум во западна Унгарија, е уништен, изјави шефот на регионалната служба за борба против катастрофи Тибор Добсон. Помор на риби од загадувањето е забележан и во делови на Дунав, Раба и на Мошони Дунав. Унгарските спасувачки служби и натаму уфрлаат индустриска глина и киселина во притоките на втората најдолга река во Европа за да ја намалат киселоста и да се спречи понатамошен помор. Во Србија, Хрватска, Бугарија и во Романија на секој час внимателно се следи Пх-вредноста на водата во Дунав. Унгарската влада веќе побара експертска помош од ЕУ за справување со најголемата екокатастрофа во земјата, а регионалните земји веќе цртаат планови со вонредни мерки. Најмалку четири лица загинаа, шест се водат како исчезнати, а 120 се повредени по хаваријата што се случи во понеделникот во фабриката за алуминиум во градот Ајка. Од пукнатиот резервоар за отпадни води во фабриката се излеаја 700.000 ...
| | веќе видена | слични

Поради страв од нови излевања на отровната кал унгарските власти извршија евакуација на населението од градот Колонтар, јави Reuters повикувајќи се на локалните медиуми Во вторникот компанија „Мал Зрт“ во чија сопственост е најголемиот капацитет а производство на алуминиум „Ajkai Timfoldgyar Zrt“, 160 километри западно од Будимпешта, објави дека се случила експлозија при што беше уништена брана од резервоар со токсичен отпад ткн. „црвена кал“. По експлозијата на резервоарот истекоа 1,1 милиони кубни метри токсични материи. Како што прецизира Assocaited Press , експертите страхуваат од натамошно уништување на браната, по што властите ја преземале евакуацијата на илјадници жители на Колонтар. Во информацијата на Reuters се наведува дека во сабота наутро во градот пристигнал унгарскиот премиер Виктор Орбан. Во трите региони погодени од истекување на отровниот отпад (Веспрем, Ваш и Ѓјер-Мошон-Шопрон), е прогласена вонредна состојба. Улиците на Колонтар кој е расположен на бреговите на реката ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Унгарија:Евакуација заради опасност од ново истекување на отровна кал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: