Стајнберг и Гордон: Најдете практична комбинација за името, за наскоро да сте дел од НАТО

Хилари Клинтон на својата балканска турнеја нема да ја посети Македонија поради немање време, информира нејзиниот заменик Џејмс Стајнберг. Во интервју за Евроазиската дивизија на Гласот на Америка, Стајнберг вели дека целта на посетата на Балканот е Клинтон јасно да стави до знаење дека САД е партнер кој ги гледа своите, но и интересите на регионот, и дека Америка помага, но во исто време сака да стави до знаење дека лидерите самите треба да донесат одредени одлуки, за да ја обезбедат иднината за своите народи. САД ги поттикнуваат Македонија и Грција да најдат начин да го решат спорот со името, вели заменикот на Клинтон. -Ја поддржуваме работата на амбасадорот Нимиц и процесот во ОН. Јасно им кажавме и на Атина и на Скопје, дека сакаме да ги охрабриме да го најдат патот нанапред, дека ќе има голема корист за обете страни. Мошне ја цениме силната поддршка на премиерот Папандреу за интеграцијата на Западниот Балкан во европските и трансатлантски структури и се надеваме дека ќе може да најдат практична ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон, 9 октомври – Македонија и Грција се поттикнати од САД да го решат дводеценискиот спор, чие решение ќе биде од огромна корист и за двете држави, вели американскиот - заменик државен секретар Џејмс Стајнберг во интервју за „Гласот на Америка“. „Ја поддржуваме работата на амбасадорот Метју Нимиц и процесот во ОН. Јасно им кажавме, и на Атина, и на Скопје, дека сакаме да ги охрабриме да го најдат патот напред, дека има големи користи за обете страни. Мошне ја цениме силната поддршка на премиерот Јоргос Папандреу за интеграцијата на Западниот Балкан во европските и трансатлантски структури и се надеваме дека ќе може да најдат практична комбинација, што е можно побргу“, рекол Стајнберг. Недоаѓањето на државниот секретар на САД во Скопје, според Стајнберг, било поради „ограниченост на времето“ и „многуте обврски“ во други делови на светот. „Ќе има други можности за посета. Јас ги посетив тие места. Мислам дека САД посветуваат многу внимание на сите земји во регионот. Откако станав заменик-секретар, ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на самитот на НАТО кој следниов месец ќе се одржи во Лисабон се зголемуваат апелите на меѓународниот фактор за што побрзо решавање на проблемот со името. Заменик-државниот американски секретар, Џејмс Стајнберг, во интервју за евроазискиот сервис на „Гласот на Америка“ изјави дека САД ги охрабруваат Македонија и Грција да најдат начин да го решат проблемот бидејќи тоа е во корист на двете страни. Говорејќи за претстојната посета на американскиот државен секретар, Хилари Клинтон на Балканот, Стајнберг изјави дека таа нема да престојува во Скопје и во Тирана поради ограниченото време и многубројните обврски во други делови на светот. „Ќе има други можности за посета“, рече Стајнберг.
| | веќе видена | слични

- Ја поддржуваме работата на амбасадорот Нимиц и процесот во ОН. Јасно им кажавме, и на Атина, и на Скопје, дека сакаме да ги охрабриме да го најдат патот напред, дека има големи користи за обете страни. Мошне ја цениме силната поддршка на премиерот Папандреу за интеграцијата на Западниот Балкан во европските и трансатлантски структури и се надеваме дека ќе може да најдат практична комбинација, што е можно побргу, рече Стајнберг во интервјуто за Гласот на Америка. Тој истакна дека американската државна секретарка Хилари Клинтон со претстојните посети на Белград, Приштина и Сараево сака да го реафирмира интересот и посветеноста на Вашингтон за позитивна иднина за сите луѓе на Западниот Балкан. - Целта на Клинтон е јасно да стави до знаење дека сме партнер кој ги гледа нашите интереси заедно со нивните и дека сме таму за да помогнеме и поддржиме, но и да ставиме до знаење дека тие самите треба да донесат извесни одлуки за да ја обезбедат иднината за нивните народи, вели Стајнберг. Тоа што Клинтон нема да ...
| | веќе видена | слични
11 копии

САД ги поттикнуваат Македонија и Грција да најдат начин да го решат спорот со името, бидејќи тоа би било од голема корист за обете страни, изјави американскиот - заменик државен секретар Џејмс Стајнберг во интервјуто за Евроазиската дивизија на Гласот на Америка. „Ја поддржуваме работата на амбасадорот Нимиц и процесот во ОН. Јасно им кажавме, и на Атина, и на Скопје, дека сакаме да ги охрабриме да го најдат патот напред, дека има големи користи за обете страни. Мошне ја цениме силната поддршка на премиерот Папандреу за интеграцијата на Западниот Балкан во европските и трансатлантски структури и се надеваме дека ќе може да најдат практична комбинација, што е можно побргу“, рече Стајнберг во интервјуто за Гласот на Америка. Тој истакна дека американската државна секретарка Хилари Клинтон со претстојните посети на Белград, Приштина и Сараево сака да го реафирмира интересот и посветеноста на Вашингтон за позитивна иднина за сите луѓе на Западниот Балкан. „Целта на Клинтон е јасно да стави до знаење дека сме ...
| | веќе видена | слични

САД се надеваат дека Македонија и Грција ќе најдат практична комбинација за решавање на името, смета американскиот заменик државен секретар Џејмс Стајнберг. Ја поддржуваме работата на амбасадорот Нимиц и процесот во ОН. Јасно им кажавме, и на Атина, и на Скопје, дека сакаме да ги охрабриме да го најдат патот напред, дека има големи користи за обете страни. Мошне ја цениме силната поддршка на премиерот Папандреу за интеграцијата на Западниот Балкан во европските и трансатлантски структури и се надеваме дека ќе може да најдат практична комбинација, што е можно побргу“, рече Стајнберг во интервјуто за Гласот на Америка. Американскиот заменик-државен секретар, Стајнберг во интервјуто додава дека тоа што американската државна секретарка Хилари Клинтон нема да престојува во Скопје, или пак Тирана се должи на “ограниченост на времето“ како и “многуте обврски“ во други делови на светот.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стајнберг и Гордон: Најдете практична комбинација за името, за наскоро да сте дел од НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: