Федерер преку Раониќ до нова пресметка со Ѓоковиќ


На Рожер Федерер му беа потребни 88 минути да го скрши отпорот на Милош Раониќ и да избори ново финале на турнирот во Индијан Велс. Швајцарецот ги доби двата сета со 7:5 и 6:4, односно со по еден брејк што беше сосема доволно за триумф над канадскиот ривал и пласман во големото финале. Федерер потворно ја потврди добрата форма во која се наоѓа, а противник утре ќе му биде Новак Ѓоковиќ кого го победи во финалето на турнирот во Дубаи. Досега двајцата имаат одиграно 37 меѓусебни дуели, а резултатот е 20:17 во корист на поискусниот Федерер. Меѓу другото овој дуел е и реприза на ланското финале кое Ѓоковиќ го доби со 2:1 во сетови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобриот тенисер на денешницата Србинот Новак Ѓоковиќ ја воодушеви светската јавност по финалето на мастерс турнирот во Индјан Велс, во кое го совлада Швајцарецот Роже Федерер. Тој по финалниот меч даваше автограми на обожавателите, а интересен е податокот дека не ги зааобиколи и најстрасните навивачи на Роже Федерер. Србинот се потпиша на капа со иницијалите на швајцарскиот тенисер. Оваа фотографија брзо го обиколи светото и стана хит на социјалните мрежи. Новак, моментно се наоѓа во Мајами каде ќе ја брани титулата осовена минатата година.
| | веќе видена | слични

Со освојувањето на титулата во Индијан Велс, Новак Ѓоковиќ стана тенисерот со најдобар процент на успешност во историјата на терените со бетонска подлога. Од вкупно 50 трофеи, колку што досега има освоено во кариерата, Новак дури 39 од нив освои на бетон, без разлика дали на отворено или во сала. Во финалето во Калифорнија беше подобар од Роџер Федерер во три сета и сега на бетон има учинок од 409 победи и 83 порази, односно успешност од 83,13 отсто. „Ова е врвот на мојата кариера и сакам да го искористам секој детаљ за да останам таму каде што сум и да се борам за што е можно повеќе трофеи“ , изјави Ѓоковиќ и додаде: „Знам дека мојата кариера, како и на сите спортисти, не може вечно да трае, невозможно е вечно да играш во врвна форма. Сепак, ќе се обидам мојата кариера да ми траеш што е можно подолго. Имам рутина која ја почитувам секојдневно со својот тим, а тие се однесуваат на подготовките, опоравувањето и секако, од тоа константо црпам мотивација и пронаоѓам инспирација да играм на врвно ниво“. Зад ...
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ќе го пропушти Мастерс – турнирот во Мајами и ќе замине на зимски одмор со своето семејство. Тој е веќе во „елитната категорија“ на ветерани во АТП, што му дозволува и да не настапува на сите турнири од мастерс – серијата. Уште пред еден месец Федерер ги известил организаторите дека оваа година нема да може да биде дел од случувањата на турнирот во Мајами. „Ќе ги однесам сопругата и ќеркичките на зимски одмор. Одиме сите заедно на скијање. Ништо не може да го промени овој мој распоред. Мила Роус и Шарлин Рива ме гледаа од трибините и навиваа на турнирот во Индијан Велс и сега е мојот ред да им се заблагодарам. Одиме во Швајцарија на една снежна авантура“, изјави Федерер. Роџер Федерер ќе им се врати на тениските обврски на турнирот во Монте Карло.
| | веќе видена | слични

Српскиот тенисер на друштвените мрежи открива кој го инспирира за нови успеси. Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ, неодамна триумфираше на Мастерсот во Индијан Велс откако го победи Роџер Федерер во финалето. По титулата, а пред стартот на Мастерс турнирот во Мајами, најдобриот тенисер на светот откри кој уште му служи како плус инспирација за нови победи и освојувања на нови трофеи. Погледнете што објави србиниот на својот „Твитер“ профил… Rocky Balboa!!!!! #inspiration #NoleFam #idemooo pic.twitter.com/FO3730KM5v — Novak Djokovic (@DjokerNole) March 24, 2015
| | веќе видена | слични

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ секогаш приредува по некое шоу по завршување на турнир. Овој пат, по триумфот над Роџер Федерер на турнирот Индијан велс во Калифорнија на пат кон Мајами тој пронајде нов начин да се инспирира – се фотографираше до статуата на Роки Балбоа и напиша „Не е важно колку силно удирате, туку колку силен удар може да примите и да продолжите понатаму“ . Потоа, тој на шега започна да се боксува со својот пријател. Post by Novak Djokovic . Rocky Balboa!!!!! #inspiration #NoleFam #idemooo pic.twitter.com/FO3730KM5v — Novak Djokovic (@DjokerNole) March 24, 2015
| | веќе видена | слични

СРПСКИОТ ТЕНИСЕР ГО ОСВОИ ИНДИЈАН ВЕЛС Новак Ѓоковиќ ја освои 50. АТП-титула во кариерата и со тоа се проби на десеттото место на вечната листа, откако славеше во финалето на Мастерс турнирот во Индијан Велс, кое донесе нов голем дуел на двајцата најдобри тенисери на денешнината. Светскиот рекет број еден го совлада Роже Федерер со 6:3, 6:7, 6:2 во мечот со бројни пресврти и по 21. пат крена трофеј од Мастерс серијата. Откако убедливо го доби првиот сет за 31 минута, Ѓоковиќ направи три двојни сервис-грешки во тај-брејкот и се чинеше дека полека ја губи смиреноста, но успеа да се врати и освои четири гема по ред на крајот на решавачкиот сет. - Роже немаше среќа, но задоволство е да се игра против него. Се надевам дека наскоро повторно ќе се сретнеме. Мислам дека одиграв одличен меч, но и Роже се бореше жестоко. Кога влеговме во третиот сет, се беше отворено - изјави Ѓоковиќ. Фото АП Со оваа титула, тој го помина на вечната листа токму својот тренер Борис Бекер. Џими Конорс е недопирлив на врвот со 109 ...
| | веќе видена | слични

Првиот светски тениски рекет, Србинот Новак Ѓоковиќ, ја освои својата 50-та титула во кариерата, откако во финалето на мастерсот во Индијан Велс го совлада Швајцарецот Роџер Федерер со 6-3, 6-7, 6-2 ТЕНИС За Ѓоковиќ ова е четврта титула на турнирот во Калифорнија, каде што славеше и во 2008, 2011 и 2014 година. Со овој триумф Ѓоковиќ се проби на 10-то место на вечната листа по бројот на освоени турнири во кариерата, каде што убедливо прв е Американецот Џими Конорс со 109 титули. Втор е Чехот Иван Лендл со 94, а трет е Федерер со 84. Меѓу десетте тенисери со најмногу трофеи се и Џон Мекинро (77), Рафаел Надал (65), Бјерн Борг, Пит Сампрас (по 64), Гиљермо Виљас (62) и Андре Агаси (60). Ѓоковиќ ја почна 139-та недела на чело на АТП-листата со дури 4.000 бода пред второпласираниот Федерер.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ ја прослави јубилејната 50. титула на тениските турнири со триумф на престижниот Индијан Велс, а потоа замина за Филаделфија на кус одмор пред стартот на натпреварите во Мајами. Во Фили, најдобриот светски тенисер не пропушти да направи фотографија крај статуата на Роки Балбоа, легендарниот лик од филмскиот боксерски блокбастер „Роки“ на Силвестер Сталоне. „Не е важно колку силно можеш да удриш, туку колку удари можеш да издржиш и да продолжиш понатаму“, напиша Ѓоковиќ на својот фејсбук профил, пренесувајќи ја познатата порака на Роки. Српскиот тенисер од понеделник ќе игра на турнирот од Мастерс серијата 1000 со награден фонд од 5,4 милиони долари.Новак ја брани титулата од лани, а ќе атакува на вкупно петтиот трофеј на турнрито во Мајами, каде е прв носител.
| | веќе видена | слични

Новак Џоковиќ ја освои јубилејната 50-та титула во кариерата, откако во финалето на Мастерсот од серијата 1000 што се играше во Индијан Велс го совлада Роџер Федерер со 2-1 во сетови 6-3, 6-7, 6-2 по 2 часа и 18 минути игра. За српскиот тенисер ова е четврта титула на турнирот во Калифорнија, а славеше и во 2008, 2011 и 2014 година. Со овој триумф Џоковиќ се проби на десеттото место на вечната листа по бројот на освоени турнири во кариерата. Неприкосновен на оваа листа е Џими Конорс со 109 титули, пред Иван Лендл со 94 и Роџер Федерер со 84, а Џоковиќ стигна до 18 победа во меѓусебните дуели со Федерер во нивниот 38 дуел. Кај дамите Симона Халеп со 2-1 во сетови беше подобра од Јелена Јанковиќ со 2-6, 7-5 и 6-3. Во решавачкиот сет Халеп играше многу посигирно, додека Јанковиќ физички и психички повеќе не беше во мечот. Халеп, која се наоѓа на третото место на ВТА листата, во Индијан Велс ја забележа 11-та победа во кариерата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 663 | | | веќе видена

Северна Кореја може да се исправи пред тешки воени последици доколку преземе воени дејствија, изјави американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, цитиран од ...
сите 249 | | | веќе видена

Со разрешувањето на Марко Зврлевски, пропадна последниот обид на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) да го заштити криминалот во редовите на ...
сите 183 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 247 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Федерер преку Раониќ до нова пресметка со Ѓоковиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: