Србија и НАТО ја подобруваат воената соработка

Соработката со Алијансата ќе ѝ помогне на Србија да го модернизира својот одбранбен систем и да ги подобри воените капацитети на земјата. Воено-воената соработка со НАТО вклучува обуки и јакнење на капацитетите на српските армиски сили за мировни мисии. [AФП] Иако српските политичари одлучија да останат воено неутрални, најразвиениот сегмент од билатералните односи на Белград со НАТО е воено-воената соработка, која се зголеми откако Србија пристапи во програмата на Алијансата Партнерство за мир во декември 2006 година. Соработката е сеопфатна и вклучува обука и вежби, јакнење на капацитетите за мировни мисии, хуманитарна помош, едукација, медицина и размена на информации. „Минатата година Србија спроведе повеќе од 100 настани поврзани со одбраната заедно со НАТО, и далеку повеќе од тоа билатерално со сојузниците на НАТО и со другите членки на програмата Партнерство за мир“, рече Грант Мороу, политички офицер во Американската амбасада во Белград, за време на неодамнешната јавна дискусија околу подобрувањата ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Kосовскиот министер за надворешни работи Хашим Тачи изјави денеска дека исламскиот екстремизам и зголеменото влијание на Русија претставуваат закани за регионот на Западен Балкан, додавајќи дека е „многу тешко истовремено да се тежнее кон членство во ЕУ и да се одржуваат воени паради за Владимир Путин“. Kосовскиот министер за надворешни работи Хашим Тачи изјави денеска дека исламскиот екстремизам и зголеменото влијание на Русија претставуваат закани за регионот на Западен Балкан, додавајќи дека е „многу тешко истовремено да се тежнее кон членство во ЕУ и да се одржуваат воени паради за Владимир Путин“.Тој, исто така, е уверен дека Србија во блиска иднина официјално ќе ја признае независноста на Косово.- Тоа нема да се случи утре, но ќе следи во блиска иднина. Пристапувањето на Србија и Косово во ЕУ и признавањето на Косово ќе биде поврзано, нагласи Тачи.
| | веќе видена | слични

Исламскиот екстремизам и зголемувањето на руското влијание се најголемата опасност за земјите од Западен Балкан. Тоа, го рече косовскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Хашим Тачи. “Многу е тешко истовремено да се стремиш кон членство во Европската унија / ЕУ / а во исто време да организираш воени паради во присуство на рускиот претседател Владимир Путин”, рече уште Тачи, очигледно говорејќи за воената парада во Белград од минатата година на кој присуствуваше Путин. Тој изрази убеденост дека во следната година властите во Србија и официјално ќе ја признаат независноста на Косово. “Тоа нема да се случи во утре, но ќе стане во блиска иднина. Членството на Србија и Косово во ЕУ ќе биде директно поврзана со признавањето на независноста ни”, рече уште Хашим Тачи.
| | веќе видена | слични
11 копии

Србија е воено неутрална држава и не е поблиску ниту еден чекор кон членство во НАТО, изјави денеска заменикот премиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, јави Танјуг. – Србија е воено неутрална и нема намера да стане членка на НАТО, но постојат заендички интереси за градење мир во регионот во соработка со НАТО, изјави Дачиќ за ТВ Пинк, коментирајќи го Индивидуалниот план за партнерство меѓу Србија и НАТО. Според Дачиќ планот претставува највисоко ниво на соработка со НАТО на една држава што не е членка на Алијансата и дека таков договор со НАТО се потпишува на две години. – Не треба да се прави спектакл околу тоа, бидејќи не сме ниту чекор поблиску кон членство во НАТО, истакна Дачиќ, додавајќи дека тоа не значи никаква промена на ставот на Србија за воена неутралност. Дачиќ истакна дека цел на Србија е да гради партнерски односи со сите, нагласувајќи дека земјата има ист статус на набљудувач и во Организацијата за колективна безбеднсот и соработка, предводена од Русија. Соработката на Србија со ...
| | веќе видена | слични

Лазански потсети дека Србија има со НАТО договор СОФА, кој им дава право на минување на трупите на Алијансата низ Србија, без какви било јурисдикции на српските судови, а кој некогашниот министер за надворешни работи на Србија Вук Драшковиќ неовластено потпиша без одобрение на Владата и парламентот. „Тоа не значи дека можат да ја користат и воената инфраструктура. Што тоа би значело - да можат да влезат во секоја касарна која им се допаѓа, да паркираат и да прават што сакаат. Тоа не значи IPAP“, вели Лазански. Тој додаде дека IPAP договорот е најголем вид на соработка за земја која не е членка на НАТО. „Но, тоа е по принципот на самопослуга - ние бираме за што ќе соработуваме. Би сакал да ги видам политичари кои би дозволиле да НАТО силите ги користат инфраструктурата во смисла на објектите, на начин на кои тоа ним им се допаѓа. Тоа е тоа што е побарано во Рамбуј и што одбивме да потпишеме“, вели Лазански. Тој рече дека ќе биде интересно да се види што по IPAP, поради тоа што Србија сепак е ...
| | веќе видена | слични

Белград, 22. март 2015 (ИНПРЕС) – Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Србија е воено неутрална и дека нема намера да стане членка на НАТО. Според него, неговата земја има интерес само за „добри односи“ со алијансата. – Ние сме воено неутрални и немаме намера да станеме членка на НАТО, но имаме интерес да сме во добри односи во име на мирот и добрите односи во регионот, изјавил Дачиќ. Тој додал дека интерес на Владата на Србија е да гради добри односи со сите и дека треба да се почитува принципот на воена неутралност. (Крај) извор: Б92 фото: архива
| | веќе видена | слични

Останато

23 годишниот Енвер Тоска е полицаецот осомничен дека на свиреп начин го лиши од живот 36 годишниот Алил Бекир. Тоска е млад полицаец во Битола вработен пред ...
сите 157 | | | веќе видена

Ако се прочита целиот говор на Христијан Мицкоски, па дури и ако се анализираат и неговите претходни говори и обраќања на оваа тема, јасно е дека на долго и на ...
сите 290 | | | веќе видена

Подносителите на иницијативата за оспорување на одлуката за распишување на референдумот, Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот македонски ...
сите 192 | | | веќе видена

Претседателот Иванов ги демантираше шпекулациите на Дојче Веле, Либертас.мк и други провладини медиуми кои вчера “забележаа” промена во ставот на шефот на ...
сите 150 | | | веќе видена

На денешното рочиште за собраниските настани од 27 април минатата година сведочеше Сашко Коцевски, вработен во Собранието задолжен за електронскиот систем. ...
сите 8 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија и НАТО ја подобруваат воената соработка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: