ПроФемина 2015: хрватската водителка Јосипа Павичиќ, зборува за своето искуство по двојната мастектомија

Хрватската водителка и писателка Јосипа Павичиќ Берардини се подвргнала на двојна мастектомија пред малку повеќе од еден месец. На овој потег Јосипа се одлучила после борбата со карцином на дојката. Откако ја победила болеста, направила генетски тест во Италија кој покажал дека постои видок ризик од повторно заболување од опаката болест. После ова Јосипа се одлучила на операција во Загреб, кадешто ја оперирал тим на чело со др.Андреј Рот. После се, Јосипа вели: „Верувам во добро. Посакувам добро и на добро се надевам. Се чувствувам како писател, така најдобро знам да ги покажам сите свои емоции, се што мислам, чувствувам, се што доживувам и што сонувам. Моментално пишувам книга, својата приказна за карциномот и личната победа. Тоа ќе биде моја четврта книга, но различна од првите три. Почнав да ја пишувам во болница два дена после првата операција, а во неа нема ниту малку тривијалности, ниту пак фантазија. Потполно е вистинска!“ открива Јосипа за хрватските медиуми. Јосипа ќе зборува за своето искуство на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Шефицата на СЈО во оставка Катица Јанева , чиј глас се слуша во објавените разговори во случајот „Рекет“ е повикана на сослушување во скопското обвинителство. ...
сите 240 | | | веќе видена

Се работи за класична стапица со која македонските власти се обидуваат полесно да дојдат до имињата на нејзините противници, на луѓето од опозицијата. Се ...
сите 137 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, на својот Фејсбук профил сподели статус за актуелната состојба во Македонија.– Ни правда, ни мир, само ...
сите 335 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена

Признанието на премиерот Заев дека има докази поврзани со Катица Јанева која за него се однесува идиотски го запали црвеното светло кај дел од странските ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПроФемина 2015: хрватската водителка Јосипа Павичиќ, зборува за своето искуство по двојната мастектомија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: