Kои се хероите кои загинаа спасувајќи бебе! (ФОТО И ВИДЕО)


Настраданите биле искусни пилоти кои повеќе пати се наградувани поради учествата во спасувачки мисии. .Нивните имиња се Омер Мехић, Иван Миладиновић, Милован Ђукарић, Небојша Драјић, Џевад Љајић, Мирослав Веселиновић. Во Србија утре е прогласен ден на жалост Во хеликоптерската нерсеќа . која синоќа се случи во близина на аеродромот Никола Тесла, загинаа седум лица и едно бебе старо само пет дена. загинатите пилоти Лицата кои загинаа беа во спасувачката мисија во која го превезуваа новороденчето кое се бореше за живот од Нови Пазар за Белград. загинатите лекари Но, наместо да слетаат на аеродормот, хеликоптерот се урна. Настраданите биле искусни пилоти кои повеќе пати се наградувани поради учествата во спасувачки мисии. .Нивните имиња се Омер Мехић, Иван Миладиновић, Милован Ђукарић, Небојша Драјић, Џевад Љајић, Мирослав Веселиновић. Повеќе за овие храбри луѓе дознајте од видеото.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Владата на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека според прелиминарните резултати од истрагата за страшната хеликоптерска несреќа во Србија, не се исклучува можноста причината да бил и дефект. Претседателот на Владата на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека според прелиминарните резултати од истрагата за страшната хеликоптерска несреќа во Србија, не се исклучува можноста причината да бил и дефект.Премиерот исто така наведува и дека леталото во кое загинаа седум лица имало доволно гориво.- Ја гледам пистата биле првите зборови на пилотот, а веднаш потоа рекол Имам проблем, вели премиерот на Србија.За потсетување, пилотот вчера беше испратен во вечното живеалиште.
| | веќе видена | слични
5 копии

Хеликоптерот Ми-17, во кој ноќта меѓу петокот и саботата загинаа бебе од пет дена и уште шест лица, паднал поради дефект кој се случил во текот на летот, покажуваат првите прелиминарни резултати од истрагата. „Податоците добиени од терен покажуваат дека за време на летот дошло до дефект на хеликоптерот што е и причина за неговиот пад”, вели извор за српски „Курир”.
| | веќе видена | слични

Во Србија денеска е ден на жалост поради несреќата на армиски хеликоптер во која загинаа седум луѓе меѓу кои и едно бебе. Контактот преку радио врска со хеликоптер на армијата на Србија бил загубен во петок навечер во 22 часот и 31 минута, а неколку минути подоцна исчезнал од радарите. Хеликптерот го пренесувал тешко болното бебе кон Белград, за да му биде укажана лекарска помош, но се урна во близина на аеродромот „Никола Тесла“. Градот Нови Пазар, од каде е фамилијата на бебето, поради трагичната несреќа прогласи тридневна жалост.
| | веќе видена | слични

Поради несреќата на хеликоптерот на Војската на Србија, во која загинаа седум лица, вчера во Србија беше ден на жалост. Премиерот Александар Вучиќ ги извести во саботата владата и граѓаните дека поради несреќата, предложил ден на жалост. Несреќата се случи во петокот по 22 часот. Kонтактот со радиоврска бил загубен во 22.31 часот, а во 22.34 хеликоптерот исчезнал и од радарите. Во несреќата загинаа пилотот Омер Мехиќ, капетанот Милован Ѓуклиќ , заставникот Небојша Трајиќ, механичарот Иван Миладиновиќ, лекарот Џевад Љајиќ, анестетичарот Мирослав Веселиновиќ и бебето од семејството Адемовиќ од Нови Пазар. - Не ја гледам пистата, одам на Батајница - биле последните зборови од кабината на хеликоптерот „ми-17“, кој се урна во близина на аеродромот „Никола Тесла“. По овие зборови, кои се претпоставува дека ги изговорил мајорот Мехиќ, контролата на летови изгубила секаква врска со екипажот, а нивните најголеми стравувања набрзо станале вистина. Несреќата е најголема хеликоптерска трагедија во Србија од 1996 година. ...
| | веќе видена | слични

Готов текст кој требало да им обезбеди „херојска слава“ веќе им бил испратен на медиумите. Во текстот може да се забележи дека уште на почетокот се спомнува клучната улога која министрите ја одиграле и се прејудицира изходот на целата спасувачка операција, која трагично заврши.Но, граѓаните на Србија шпекулираат дека министрите Гашиќ и Лончар на белградскиот аердором сакале да се прикажат како херои и да се осигураат дека фотографијата со болното бебе ќе им се најде на насловните страници. Српските медиуми, меѓу кои и најстариот дневник “Политика”, заведени од медиумските кампањи за херојства на државни функционери од власта, следејќи ја драмата за спасување на бебето објавија однапред спремни ПР текстови, дека хеликоптерот со бебето слетал на аеродромот “Никола Тесла”, каде го пречекал и министерот за здравство. Во моментот кога текстовите излегоа со наслови како: Хеликоптерот со бебето слета на белградскиот аеродром, хеликоптерот веќе бил исчезнат. Во некои опозициони медиуми се шпекулираше дури и дека ...
| | веќе видена | слични

Едно хумано дело се претвори во трагедија која ја потресе Србија. Граѓаните се во шок. Во несреќата загинаа 7 припадници на српската војска, пилоти и здравствени работници. Транспортниот хеликоптер МИ-17 бил ангажиран во спасувањето на мало бебе, кое поради лошата здравствена состојба мораше итно да патува од Нови Пазар за Белград. Леталото било исправно, со опрема за ноќно летење и за лоши метеролошки услови. Хеликоптерот три пати безуспешно се приземјувал во услови на густа магла, пред да се урне блиску сурчин. Бил управуван од најискуните пилоти во српската војска. „Имаат досега спасено илјада животи во акциите на спасување од поплави, пожари, снежни виулици но, за жал, животот на бебето родено пред 5 дена не успеаа да го спасат. И за тој потфат го дадоа животот“, изјави Љубиша Диковиќ, началник на Генералштабот на српската војска. Во хеликоптерот се наоѓала и црна кутија која е пронајдена . Формирани се две комисии да ја утврдат причината з а несереќата. „Одговорност има. Јас ја чувствувам. Како и сите ...
| | веќе видена | слични

НЕСРЕЌА ВО СРБИЈА СРБИЈА, 16 март - Седуммина загинаа прексиноќа во реонот на Белград, при уривање на хеликоптер на војската на Србија, кој превезувал бебе старо пет дена од Нови Пазар кон белградскиот аеродром "Никола Тесла", соопшти српското Министерство за одбрана. Меѓу загинатите се четворица припадници на српското Воено водухопловство, лекарот, анестезиологот и бебето спасено при одрон на патот кај Рашка. Хеликоптерот од типот Ми-17 требало да го пренесе тешко болното бебе до Белград за да биде хоспитализирано на Институтот за мајка и дете. Според Б92, поради лошите временски услови и маглата, хеликоптерот прексиноќа околку 22 часот не успеал да слета на аеродромот во Белград. По ова, тој некое време кружел над Белград во обид да најде погодно место за слетување, по што во 22:31 часот исчезнал од радарите. Портпаролот на српското Минисерство за одбрана изјави дека на местото на уривањето на хелкиоптерот, кое го обезедуваат припадници на воената полиција, се врши увид и дека до него не им е дозволен ...
| | веќе видена | слични

Српските медиуми, меѓу кои и најстариот дневник "Политика", заведени од медиумските кампањи за херојства на државни функционери од власта, следејќи ја драмата за спасување на бебето објавија однапред спремни ПР текстови, дека хеликоптерот со бебето слетал на аеродромот "Никола Тесла", каде го пречекал и министерот за здравство. Во моментот кога текстовите излегоа со наслови како: Хеликоптерот со бебето слета на белградскиот аеродром, хеликоптерот веќе бил исчезнат. Во некои опозициони медиуми се шпекулираше дури и дека бебето, место да се пренесе во болницата во Краљево, намерно е пренесено со хеликоптер за да може да се креира настан за публицитет на министерот за здравство. Српското Министерство за одбрана соопшти дека седуммина загинаа прексиноќа во реонот на Белград, при уривање на хеликоптер на војската на Србија, кој превезувал бебе старо пет дена од Нови Пазар кон белградскиот аеродром "Никола Тесла". Меѓу загинатите се четворица припадници на српското Воено водухопловство, лекарот, анестезиологот ...
| | веќе видена | слични

Во Србија денеска е Ден на жалост поради несреќата на армискиот хелихоптѕер во кој загинаа седум луѓе меѓу кои и бебе. Несреќата се случи во петокот ноќта кога од Нови Пазар спасувачката екипа требало до белградската болница да пренесе бебе. Контактот од радио врската бил загубен во петокот вечер околу 22 часот и 31 минута кога е рергистрирано дека исчезнал од радарите. Свет
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kои се хероите кои загинаа спасувајќи бебе! (ФОТО И ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: