Kои се хероите кои загинаа спасувајќи бебе! (ФОТО И ВИДЕО)


Настраданите биле искусни пилоти кои повеќе пати се наградувани поради учествата во спасувачки мисии. .Нивните имиња се Омер Мехић, Иван Миладиновић, Милован Ђукарић, Небојша Драјић, Џевад Љајић, Мирослав Веселиновић. Во Србија утре е прогласен ден на жалост Во хеликоптерската нерсеќа . која синоќа се случи во близина на аеродромот Никола Тесла, загинаа седум лица и едно бебе старо само пет дена. загинатите пилоти Лицата кои загинаа беа во спасувачката мисија во која го превезуваа новороденчето кое се бореше за живот од Нови Пазар за Белград. загинатите лекари Но, наместо да слетаат на аеродормот, хеликоптерот се урна. Настраданите биле искусни пилоти кои повеќе пати се наградувани поради учествата во спасувачки мисии. .Нивните имиња се Омер Мехић, Иван Миладиновић, Милован Ђукарић, Небојша Драјић, Џевад Љајић, Мирослав Веселиновић. Повеќе за овие храбри луѓе дознајте од видеото.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Владата на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека според прелиминарните резултати од истрагата за страшната хеликоптерска несреќа во Србија, не се исклучува можноста причината да бил и дефект. Претседателот на Владата на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека според прелиминарните резултати од истрагата за страшната хеликоптерска несреќа во Србија, не се исклучува можноста причината да бил и дефект.Премиерот исто така наведува и дека леталото во кое загинаа седум лица имало доволно гориво.- Ја гледам пистата биле првите зборови на пилотот, а веднаш потоа рекол Имам проблем, вели премиерот на Србија.За потсетување, пилотот вчера беше испратен во вечното живеалиште.
| | веќе видена | слични
5 копии

Хеликоптерот Ми-17, во кој ноќта меѓу петокот и саботата загинаа бебе од пет дена и уште шест лица, паднал поради дефект кој се случил во текот на летот, покажуваат првите прелиминарни резултати од истрагата. „Податоците добиени од терен покажуваат дека за време на летот дошло до дефект на хеликоптерот што е и причина за неговиот пад", вели извор за српски „Курир".
| | веќе видена | слични

Готов текст кој требало да им обезбеди „херојска слава“ веќе им бил испратен на медиумите. Во текстот може да се забележи дека уште на почетокот се спомнува клучната улога која министрите ја одиграле и се прејудицира изходот на целата спасувачка операција, која трагично заврши.Но, граѓаните на Србија шпекулираат дека министрите Гашиќ и Лончар на белградскиот аердором сакале да се прикажат како херои и да се осигураат дека фотографијата со болното бебе ќе им се најде на насловните страници. Српските медиуми, меѓу кои и најстариот дневник “Политика”, заведени од медиумските кампањи за херојства на државни функционери од власта, следејќи ја драмата за спасување на бебето објавија однапред спремни ПР текстови, дека хеликоптерот со бебето слетал на аеродромот “Никола Тесла”, каде го пречекал и министерот за здравство. Во моментот кога текстовите излегоа со наслови како: Хеликоптерот со бебето слета на белградскиот аеродром, хеликоптерот веќе бил исчезнат. Во некои опозициони медиуми се шпекулираше дури и дека ...
| | веќе видена | слични

Едно хумано дело се претвори во трагедија која ја потресе Србија. Граѓаните се во шок. Во несреќата загинаа 7 припадници на српската војска, пилоти и здравствени работници. Транспортниот хеликоптер МИ-17 бил ангажиран во спасувањето на мало бебе, кое поради лошата здравствена состојба мораше итно да патува од Нови Пазар за Белград. Леталото било исправно, со опрема за ноќно летење и за лоши метеролошки услови. Хеликоптерот три пати безуспешно се приземјувал во услови на густа магла, пред да се урне блиску сурчин. Бил управуван од најискуните пилоти во српската војска. „Имаат досега спасено илјада животи во акциите на спасување од поплави, пожари, снежни виулици но, за жал, животот на бебето родено пред 5 дена не успеаа да го спасат. И за тој потфат го дадоа животот“, изјави Љубиша Диковиќ, началник на Генералштабот на српската војска. Во хеликоптерот се наоѓала и црна кутија која е пронајдена . Формирани се две комисии да ја утврдат причината з а несереќата. „Одговорност има. Јас ја чувствувам. Како и сите ...
| | веќе видена | слични

Српските медиуми, меѓу кои и најстариот дневник "Политика", заведени од медиумските кампањи за херојства на државни функционери од власта, следејќи ја драмата за спасување на бебето објавија однапред спремни ПР текстови, дека хеликоптерот со бебето слетал на аеродромот "Никола Тесла", каде го пречекал и министерот за здравство. Во моментот кога текстовите излегоа со наслови како: Хеликоптерот со бебето слета на белградскиот аеродром, хеликоптерот веќе бил исчезнат. Во некои опозициони медиуми се шпекулираше дури и дека бебето, место да се пренесе во болницата во Краљево, намерно е пренесено со хеликоптер за да може да се креира настан за публицитет на министерот за здравство. Српското Министерство за одбрана соопшти дека седуммина загинаа прексиноќа во реонот на Белград, при уривање на хеликоптер на војската на Србија, кој превезувал бебе старо пет дена од Нови Пазар кон белградскиот аеродром "Никола Тесла". Меѓу загинатите се четворица припадници на српското Воено водухопловство, лекарот, анестезиологот ...
| | веќе видена | слични

НЕСРЕЌА ВО СРБИЈА СРБИЈА, 16 март - Седуммина загинаа прексиноќа во реонот на Белград, при уривање на хеликоптер на војската на Србија, кој превезувал бебе старо пет дена од Нови Пазар кон белградскиот аеродром "Никола Тесла", соопшти српското Министерство за одбрана. Меѓу загинатите се четворица припадници на српското Воено водухопловство, лекарот, анестезиологот и бебето спасено при одрон на патот кај Рашка. Хеликоптерот од типот Ми-17 требало да го пренесе тешко болното бебе до Белград за да биде хоспитализирано на Институтот за мајка и дете. Според Б92, поради лошите временски услови и маглата, хеликоптерот прексиноќа околку 22 часот не успеал да слета на аеродромот во Белград. По ова, тој некое време кружел над Белград во обид да најде погодно место за слетување, по што во 22:31 часот исчезнал од радарите. Портпаролот на српското Минисерство за одбрана изјави дека на местото на уривањето на хелкиоптерот, кое го обезедуваат припадници на воената полиција, се врши увид и дека до него не им е дозволен ...
| | веќе видена | слични

Поради несреќата на хеликоптерот на Војската на Србија, во која загинаа седум лица, вчера во Србија беше ден на жалост. Премиерот Александар Вучиќ ги извести во саботата владата и граѓаните дека поради несреќата, предложил ден на жалост. Несреќата се случи во петокот по 22 часот. Kонтактот со радиоврска бил загубен во 22.31 часот, а во 22.34 хеликоптерот исчезнал и од радарите. Во несреќата загинаа пилотот Омер Мехиќ, капетанот Милован Ѓуклиќ , заставникот Небојша Трајиќ, механичарот Иван Миладиновиќ, лекарот Џевад Љајиќ, анестетичарот Мирослав Веселиновиќ и бебето од семејството Адемовиќ од Нови Пазар. - Не ја гледам пистата, одам на Батајница - биле последните зборови од кабината на хеликоптерот „ми-17“, кој се урна во близина на аеродромот „Никола Тесла“. По овие зборови, кои се претпоставува дека ги изговорил мајорот Мехиќ, контролата на летови изгубила секаква врска со екипажот, а нивните најголеми стравувања набрзо станале вистина. Несреќата е најголема хеликоптерска трагедија во Србија од 1996 година. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Србија денес беше прогласен Ден на жалост поради несреќата на армиски хеликоптер во која загинаа седум луѓе меѓу кои и бебе, а што се случи викендот Во Србија денес беше прогласен Ден на жалост поради несреќата на армиски хеликоптер во која загинаа седум луѓе меѓу кои и бебе, а што се случи викендот. Контактот преку радиоврска со хеликоптер на Армијата на Србија бил загубен во петок навечер во 22 часот и 31 минута, а неколку минути подоцна исчезнал од радарите. Градот Нови Пазар прогласи вчера тридневна жалост по повод трагично загинатите во падот на хеликоптерот кој превезувал бебе од тој град кон Белград.
| | веќе видена | слични

Србија денеска завиена во црно по стравичната хеликоптерска несреќа во која загинаа 7 лица меѓу кои и еднонеделно бебе. Владата на Србија на вчерашната вонредна седница го прогласи денешниот ден за ден на жалост. Тродневна жалост е прогласена и во Но Србија денеска завиена во црно по стравичната хеликоптерска несреќа во која загинаа 7 лица меѓу кои и еднонеделно бебе. Владата на Србија на вчерашната вонредна седница го прогласи денешниот ден за ден на жалост. Тродневна жалост е прогласена и во Нови пазар. Семејствата, колегите и пријателите денеска се опростуваат од настраданите. Српскиот претседател Томислав Николиќ веќе одржа состанок со министерот за одбрана и началникот на генералштабот од кои побарал комплетен извешатај за падот на хеликоптерот ми-17. Николиќ потенцирал дека оваа трагедија го потресе целиот регион , а загубата е огромна. Министерот за одбрана Братислав Гашиќ изјави дека се формирани две комисии кои ќе го истражуваа падот на хеликоптерот, потенцирајќи дека во него постоела црна кутија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Десетина илјади луѓе маршираат денеска во центарот на Лондон, барајќи нов референдум за Брегзит, додека Парламентот бара излез од ќор-сокакот во која западна ...
сите 254 | | | веќе видена

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 153 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, беше во посета на Кичево, а младите активисти од градот го пречекаа на средбата наметнати со македонски знамиња ...
сите 230 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Вчерашната средба заврши без договор а најави за нова нема. Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи очекува преговорите да продолжат но и паралелно да се ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kои се хероите кои загинаа спасувајќи бебе! (ФОТО И ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: