Вардар го победи Монпеље во „Јане Сандански“


Во натпреварот со најтрофејниот француски клуб Вардарци влегоа со амбиции да победат и да останат на втората позиција во пресрет на последното коло. На крајот славеа со 30 : 26 во меч кој изобилуваше со атрактивни моменти, во кој освен во воведните три минути „црвено црните“ постојано го контролираа резултатот. Монпеље имаше идентична цел, со победа да се избори за што подобра позиција за нокаут фазата, но освен на почетокот, постојано бркаа негатива. Првиот исчекор Вардар го направи кон средината на полувремето кога поведе со 4 разлика 11 : 7, а до паузата успеаја да го зголемат водството на 18 : 13. Сите линии функционираа беспрекорно, а головите паѓаа и од бековските и од крилните и од 6 метри, при што најдобар беше Дибиров со 8 погодоци. Највисокото водство беше на стартот од вториот дел 19 : 13, но Французите со три гола ја преполовија разликата. Интензитетот на играта кулминира во средината на вториот дел, кога и двата тима го подигнаа нивото а Монпеље на двапати дојде до два разлика, последен пат 26 ...
| | веќе видена | слични

На три дена до натпреварот против Рајн-Некар во Лигата на шампионите, Вардар повторно се соочува хендикеп во своите редови поради повреда. На вечерашниот тренинг на клупата остана Немања Прибак. Македонскиот репрезентативец имаше проблеми со скочниот зглоб пред Монпелје, но сега болката е друга. Се жали на повреда на рамото, очигледно беше дека не може да поднесе полн тренинг и прашање е дали воопшто ќе може да настапи и в сабота. Тренерот Раул Гонзалес остана резервиран и неутрален во проценките за тоа дали Прибак ќе биде оспособен за мечот во Мајнхајм. Иако Вардар одамна обезбеди место во осминафиналето од ЛШ, овој последен натпревар од фазата по групи е решавачки за што подобра стартна позиција во елиминациите и претставува директен судир за второто место во групата Ц. Македонскиот тим има 13 бода, Рајн-Некар еден помалку, што значи и реми ќе биде доволно за остварување на целта.
| | веќе видена | слични

Кире Лазаров забележа нова рутинска победа со тимот на Барселона во АСОБАЛ-лигата, овојпат на гостувањето против Пуенте Хенил, каде каталонскиот гигант славеше со преубедливи 19-39. Како што можеше да се очекува, победата на Барса во ниту еден момент не беше доведена во прашање, каталонците на полувреме имаа предност од 10-20, што успеаја двојно да ја зголемат до крајот на мечот. Македонскиот капитен одигра солиден меч реализирајќи четири погодоци од вкупно шест обиди кон противничкиот гол. Најефикасни во таборот на Барселона на овој натпревар беа крилата Томас и Сигурдсон со по шест погодоци. Оваа средба беше добра увертира за Барса во пресрет на последниот меч од групната фаза во Лигата на шампионите, во кој Лазаров и соиграчите ќе му гостуваат на аутсајдерот Бешикташ.
| | веќе видена | слични

По победата против Колдинг во Лигата на шампионите, ракометарите на Барселона вечерва имаа уште едно рутинско гостување во АСОБАЛ лигата. Шпанскиот шампион го совлада тимот на Хенил со 39:19, по што македонскиот капитен Кире Лазаров и неговите соиграчи веќе стигнаа до 18-та победа во првенството. Барса го реши победникот уште на полувреме кога водеше со 20:10, а во сличен стил минаа и вторите триесет минути во кои домаќините немаа што да бараат против големиот фаворит. Лазаров го заврши натпреварот со 4 гола, а најефикасни кај Барса беа крилата Виктор Томас и Гудјон Сигурдсон кои реализираа по 6 гола.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Барселона ја остварија 18. победа оваа сезона во шпансакта АСОБАЛ-лига, повторувајќи го своето најубедливо издание. На гостувањето кај Хенил, Кире Лазаров и другарите триумфираа со 39-19, со што го израмнија рекордот од сезонава, од 1 октомври, кога и против Куенка победија со огромни 20 разлика (42-22). Овој пат разликата беше рамноправно распоредена во двата периода, бидејќи уште на полуверме беше 20-10. Нашиот Лазаров постигна четири гола од шест обида, сите од игра, а најефикасни беа крилата Томас и Сигурдсон со по шест погодоци. Барселона постигна дури 10 гола од контранапади, а меѓу стрелците се запишаа сите што шутнаа, а тоа ги исклучува само голманите, дефанзивецот Морос и третиот пикер, Моралес.
| | веќе видена | слични

Најпознатиот македонски фудбалски клуб, екипата на Вардар го одигра и последниот натпревар предвиден во распоредот на подготовките во Анталија, Турција. Вардарци денеска загубија со 2:1 во натпреварот против Шведски тим Ѓургарден, што е воедно и единствен пораз за „црвено-црните“ во подготвителниот период, организиран во текот на зимската пауза на македонското фудбалско првенство. Вардар е актуелен лидер на табелата, а во продолжението на првенството оваа екипа ја очекува голема борба за титулата, каде главен конкурент повторно се јавува актуелниот шамион, тимот на Работнички.
| | веќе видена | слични

Со 12 погодоци Тимур Дибиров синоќа го предводеше Вардар до шестата победа во група Ц од ракометната Лига на шампиони. Конечниот резултат на дуелот кој се играше во СЦ Јане Сандански во рамките на 9.коло од елитното натпреварување е 30:26. Вардар предноста стекната од првото полувреме (18:13) успеа да ја зачува и во вторите 30 минути. Монпелје најмногу што направи е што се доближи до минус два, но нашите ракометари не му дозволија да направи резултатски пресврт и успешно го приведоа натпреварот кон крајот, пренесува МИА. Покрај најдобриот играч Дибиров, на голот на домаќините се истакна И ракометарот Арпад Штербик со 10 одбрани. Словенецот Драган Гајич со шест голови беше најефикасен во гостинскиот состав. Од овој круг во групата Ц утре играат Чеховски Медведи Рајн Некар и Веспрем Цеље. Табела: Веспрем 14 бодови (8 натпревари), Вардар 13 (9), Рајн Некар 10 (8), Монпелје 8 (9), Цеље 4 (8) и чеховски Медведи 1 (8). Следната сабота црвено-црните во Германија против Рајн Некар Ловен ќе се ...
| | веќе видена | слични

Рускиот ракометен интернационалец Тимур Дибиров од редовите на македонскиот учесник во Лигата на шампионите, скопски Вардар, со 12 постигнати голови на мечот против францускиот Монпелје (30-26) се избори да се најде во тимот на 9. коло, а еден од неговите погодоци е и меѓу петте најубави. Најубавиот погодок на левото крило Дибиров од страна на ЕХФ е рангиран како трет најатрактивен од сите постигнати во 9. коло. Тим на колото: Родриго Kоралес (Висла Плок) – голман, Сергеј Бубка (Мотор Запорожје) – лев бек, Микел Хансен (ПСЖ) – среден бек, Јохан Јакобсон (Фленсбург) – десен бек, Дмитри Kовалев (Чеховски Медведи) – десно крило, Хулен Агинагалде (Kјелце) – пивотмен. Македонскиот женски ракометен првак Вардар претрпе тежок пораз во Лигата на шампионките на гостувањето во Волгоград кај рускиот Динамо (33-25). По лошото издание и тешкиот пораз, како утеха за вардарки доаѓа последниот од трите погодока што ги постигна на овој меч Андреа Лекиќ, а кој е избран меѓу петте најубави. И голот на Лекиќ од ЕХФ е рангиран ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот ракометен интернационалец од редовите на шпанската Барселона, Kирил Лазаров, по деветте одиграни кола во елитното клупско натпреварување, Лигата на шампионите, останува најдобар стрелец со 69 постигнати гола. Kапитенот на македонската репрезентација Лазаров на последниот дуел за својата екипа против данскиот Kолдинг (33-27) постигна пет нови гола кои му беа доволни да ја зачува лидерската позиција, но сега пред Тимир Дибиров од Вардар, кој се проби на делба на второто место со 63 гола. Исто толку погодоци има и играчот на унгарскиот Веспрем, Момир Илиќ. Зад водечката тројка на листата на стрелците во ЛШ се наоѓаат Александер Деревен од Чеховски Медведи и Драган Гајиќ од Монпелје со по 59 постигнати гола. Меѓу најдобрите 50 стрелци сезонава во ЛШ се наоѓаат уште двајца ракометари на Вардар, Игор Kарачиќ (20. место со 40 гола) и Алекс Душебаев (31. место со 39 гола).
| | веќе видена | слични

Левото крило на Вардар, Тимур Дибиров во саботата против Монпеље го одигра најдобриот натпревар сезонава во Лигата на шампионите. Дибиров беше вистински лидер на црвено-црните во победата над Монпеље со 12 постигнати голови, а сето тоа беше забележано од „ЕХФ-ТВ“ кои го сместија рускиот репрезентативец во идеалниот тим на колото, а еден од неговите голови е сместен меѓу петте најдобри погодоци на колото. Најубавиот гол на колото е дело на Душко Челица кој речиси од половина терен преку жив ѕид даде гол вреден победа, а автор на најатрактивната одбрана е МВП-то на неодамна завршеното Светско првенство во ракомет, Французинот Тиери Омејер. Најдобрите 5 гола на колото можете да ги погледнете ТУКА. Лига на шампиони, 9-то коло, идеален тим: Лево крило: Тимур Дибиров (Вардар) Лев Бек: Сергеј Бурка (Мотор) Среден Бек: Микел Хансен (ПСЖ) Десен Бек: Јохан Јакобсен (Фленсбург) Десно Крило: Димитри Ковалев (Чеховски) Пивот: Хулен Агинагалде (Киелце) Голман: Родриго Коралес (Висла)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 808 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 260 | | | веќе видена

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 191 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 301 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 295 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар го победи Монпеље во „Јане Сандански“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: