Почна примирјето на истокот на Украина

Доњецк, Украина На истокот на Украина на полноќ стапи во сила договореното Примирје од Минск. Повлекувањето на преостанатото оружје треба да почне во понеделник и би траело две недели. Во договорот не се наведени детали за повлекување на единиците. Рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров и американскиот секретар Џон Кери телефонски го нагласиле значењето во Украина стриктно да се почитува договорот. Ден во очи на примирјето се упте траеа борбите, во нив загинаа најмалку 28 цивили и војници. Украинскиот премиер Арсениј Јаценјук не верува во одржливост на договорот од Минск и индиректно бара испорака на западно оружје во земјата, додека претседатеот Петро Порошенко најави дека ќе воведе воена управа доколку не запрат борбите.
| | веќе видена | слични

Примирјето договорено минатата недела во Минск, меѓу Киев и проруските сили „не е мртво“, соопшти денеска Стејт департментот. - Ние не го сметаме за мртво. Потребно е да дадеме уште време за договорот да биде реализиран, изјави на портпаролката на Стејт департментот, Џен Псаки. Таа наведе и дека американскиот државен секретар Џон Кери во денешниот телефонски разговор побарал од рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да ги запре нападите врз украинските сили во Дебалцево. - Кери апелираше до Русија да овозможи безбеден пристап до Дебалцево за набљудувачите на Организацијата за безбедност и соработка во Европа, кои се спречени да ги извршуваат своите должности, истакна Псаки.
| | веќе видена | слични

- Ние не го сметаме за мртво. Потребно е да дадеме уште време како би се реализирала спогодбата, изјавила на конференција за новинари, портпаролот на Стејт Департментот, Џен Псаки. Смериканскиот државен секретар Џон Кери го повика денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да ги сопре нападите на украинските сили во Дебалцево, рекла Псаки а пренесе Ројтерс.
| | веќе видена | слични
4 копии

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери денеска телефонски разговараа за спроведувањето на Договорот за прекин на огнот во Украина, соопшти руското Министерство за надворешни работи.Лавров истакна дека е важно Киев да почне дијалог со претставниците на отцепените Доњецк и Луганск, како и дека брзо треба да прекинат борбите во Дебалцево. Тој напомнал и за преземените ангажмани од страна на украинските власти да извршат уставни реформи и Донбас да добие специјален статус.Кери и Лавров разговарале и за други теми, како кризата во Сирија.
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров разговараа денеска за имплементацијата на мировната спогодба на истокот од Украина и го истакнале дирекниот дијалог на двете страни, соопштува руското министерство за надворешни работи. „Нивниот разговор бил фокусиран на решавање на украинската криза врз основа на Мерката за спроведување на спогодбата од Минск- документите усогласени на 12 февруари со помош на лидерите на земјите од Форматот Минск“, се наведува во соопштението, јавува руската агенција Тас. Во текот на разговорите нагласен е значајниот директен дијалог помеѓу владата во Киев и силите на самоодбрана на непризнатите Народни Републики Доњецк и Луганск. „Министерот укажал на значајниот директен дијалог помеѓу Киев и Доњецк и Луганск, вклучувајќи брзо завршување на вооружените судири во подрачјето на Дебаљцево и ги повторил обврските на украинските власти да спроведуваат уставни реформи и да му обезбедат на Донбас специјален статус“, наведува руското ...
| | веќе видена | слични

Можеби договорот од Минск се’ уште не е пропаднат. Но случајот со местото Дебалцево покажува: само со дипломатски разговори не може да се воспостави мир во источна Украина, смета Бернд Јохан. Ако е освоен еден стратегиски важен град, тогаш не може да стане збор за примирје. Ако напаѓачите притоа масивно користат тенкови и ракетни фрлачи, тогаш не може да стане збор за повлекување на тешкото оружје. Нема ни една недела од постигнувањето на новиот договор од Минск, кој требаше да служи како некој вид возен ред кон мир во источна Украина. Но, можеби тој процес сега е изрешетен од истрели и разнесен од бомби на боиштето во Дебалцево, северно од Доњецк. Уште во Минск немаше многу надеж за деескалација во источна Украина. Во Дебалцево сепаратистите веќе целосно ги игнорираа првите две од тринаесетте точки на договорот - примирје и повлекување на оружјето. Тие во голема мера го нарушија примирјето за да создадат факти на теренот. Така се погрижија дипломатските напори да завршат во празно. А тоа сосем очигледно ...
| | веќе видена | слични

Луѓето во источна Украина копнеат за мир. Прекинот на огнот е првот чекор. Но вистинскиот тест за договорот од Минск- допрва следува, смета уредникот на украинската редакција на ДВ Бернд Јохан. За луѓето на истокот на Украина- трошка надеж: по договорот во белорускиот град Минск, примирјето е во сила. На поголемиот дел од стотина километри долгиот фронт договорот се почитува. Во Доњецк семејства со деца шетаат на улиците. Дури и времето беше убаво. Сосема поинаку е само неколку километри понатаму, во Дебаљцево. Ова место на железничката линија меѓу Доњецк и Луганск преставува тест за договорот од Минск. На стратешки важниот центар во последните неколку недели се водеа најтешките борби досега. Сепаратистите и Москва тврдат дека таму/во рингот има и до 8.000 украински војници. Киев го негира тоа. Сепак, сигурно е едно: ниту една страна во конфликтот околу Дебаљцево, во моментов не помислува да се повлече. Украинската војска сака да го задржи ова место, сепаратистите сакаат да го освојат. Нивните лидери ...
| | веќе видена | слични

Кризата во Украина полека се претвора во потенцијална апокалиптична нуклеарна пресметка, додека претседателот Владимир Путин ја подготвува Русија за судир со Западот. Но, кон што всушност треба да биде насочена загриженоста. - Во времето на политичкиот романтизам, Советскиот Сојуз се заколна дека никогаш нема прв да го употреби своето нуклеарно оружје. Но, сегашната руска воена доктрина се движи во друга насока. Нема веќе илузии - беа зборовите на Димитриј Киселјов, новинар на руската државна информативна агенција, која ја пропагира политиката на Путин. Нуклеарни подморници (Фото: Фотер) Како што пишува британски „Телеграф“, овие зборови на рускиот новинар и поддржувач на руската воена доктрина се потсетување дека Русија го задржува правото да го користи својот нуклеарен арсенал како одговор на евентуалните закани врз нејзина територија. Уште минатата пролет, кога Западот се закани со санкции поради присвојување на полуостровот Крим, Киселјов се пофали со рускиот нуклеарен арсенал, пренесува британски ...
| | веќе видена | слични

Дали „Минск 2“ ќе биде повторување на „Минск 1“, кој стотина пати беше прекршен од неговото усвојување во септември 2014 година? Дали ќе биде пропуштена уште една шанса за долготраен мир? Првите реакции на големите сили и повиците за испраќање оружје во Украина не влеваат многу надеж. Но ако сакаат примирјето да успее, завојуваните страни мора да го почитуваат договореното, а другите отстрана да бидат многу претпазливи и трпеливи Лидерите на Русија, Украина, Франција и на Германија минатата недела во белоруската престолнина се договорија за прекин на огнот, што треба да претставува прв чекор кон решавање на украинската криза. Примирјето, судејќи според изјавите на двете завојувани страни, генерално се почитува, и покрај тоа што светските медиуми пренесуваат за размена на артилериски оган во регионот на стратегиски важниот град Дебалцеве. Но стивнувањето на цевките на тенковите и на топовите е само прв чекор кон главната цел - траен мир во Украина. Договорот од Минск, познат и како „Минск 2“, меѓу другото ...
| | веќе видена | слични

Двајца цивили беа убиени ноќта меѓу саботата и неделата при напад по стапувањето во сила на прекинот на огнот меѓу украинските сили и проруските сепаратисти во источна Украина. Раководителот на проукраинската администрација во Луганск, Генадиј Москал, соопшти дека двајцата цивили загинале нешто по полноќ при напад со ракетен систем „Град“ врз центарот на градот Попасна во луганската област. И украинската војска вчера соопшти дека проруските сили гранатирале позиции на силите на Kиев во десет наврати од стапувањето во сила на прекинот на огнот. - Од изутринава, 15 февруари, имаше 10 гранатирања на нашите позиции од страна на бунтовниците, главно во областа Дебаљцево - потврди портпаролот Анатолиј Стелмач во телефонска изјава за „Ројтерс“. И очевидец на британската агенција наведува дека слушнал звук на тешка артилерија од правец на Дебаљцево во областа Донецк на истокот на Украина, клучен сообраќаен јазол каде што украинските сили се опколени од проруските. Прес-секретарот на украинскиот претседател ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 381 | | | веќе видена

Фотелјата на разрешената Рашела Мизрахи, ќе остане празна се до изборот на министрите во новата Влада по изборите. Но нејзините овластувања во Министерството ...
сите 365 | | | веќе видена

Маршот на Владата за правда индиректно значи и неуспех на реформите во судството - оценува правникот Александар Наков, за Алсат. Тој вели дека власта имала ...
сите 222 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 305 | | | веќе видена

Втор ден операторите задолжени за закажување на термини за издавање на лични документи не возвраќаат на повиците на граѓаните. Од вчера е невозможно да се ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почна примирјето на истокот на Украина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: