Продолжи 130 години долгата традиција на закројување на лозјата во „Тиквеш“

Со закројување на лозјата, винарската визба „Тиквеш“ ја продолжи традицијата која во најголемата македонска винарница трае веќе 130 години. Чинот на закројување во чест на Св. Трифун, заштитникот на лозарите и винарите, го извршија министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, претседателот на управниот одбор Светозар Јаневски и генералниот директор Игор Илиевски, во присуство на вработени во винарницата, нејзини партнери – лозари и гости. „Закројувањето на лозјата е многу повеќе од традиција. Тоа ја покажува посветеноста и желбата на лозарите и винарите да произведат квалитетно грозје и врвни вина. Министерството за земјоделство и во иднина ќе продолжи интензивно да ги поддржува во тоа, со цел македонската винска индустрија да може да го искористи својот голем потенцијал со што треба да се обезбеди поголем пробив на македонското висококвалитетно вино на светските пазари“, изјави министерот Цветков. Повеќе од една деценија ВВ „Тиквеш“ интензивно работи на реализацијата на ...
| | веќе видена | слични

Со закројување на лозјата, винарската визба "Шато- Сопот" го прослави св.Трифун, но и ја продолжи традицијата од неколку години, одбележувајќи го овој празник на убав начин. Чинот на закројување во чест на Св. Трифун, заштитникот на лозарите и винарите беше важен за што подобра и поуспешна година, во присуство на сопствениците, вработените во винарницата, нејзини партнери – лозари, гости и екипата на Точка. - Првата берба од која направивме вино беше 2007-та година. Оваа винарија е со капацитет од 50 литри вино на годишно ниво, кое се произведува од сопствени лозови насади, на површина од 100 хектари. Имаме и црвени и бели вина. Од црвените вина ги произведуваме Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Merlot, Vranec, а од белите вина ги произведуваме Temjanika, Rizling, Chardonnay, Pinot Grigio. На пазарот понудивме повеќе видови на вино, кои се во ограничени количини. Закројувањето на лозјата е многу повеќе од традиција. Тоа ја покажува посветеноста и желбата на лозарите и винарите да произведат квалитетно грозје и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 806 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 259 | | | веќе видена

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 190 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжи 130 години долгата традиција на закројување на лозјата во „Тиквеш“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: