Студентите од автономна зона се вклучија анонимно во емисија кај Јанко


Нова герила акција од автономната зона.Пред половина час студентите кои вечерва ја поминуваат првата ноќ на Филолошкиот факултет се јавија во живо во емисијата „Јади Бурек“ на ТВ водителот Јанко Илоски. Еден студент, претставен како Ѓорѓи, загрижен бидејќи не може да нормално да оди на настава на факултетот, се јави преку социјалната мрежа Скајп и преку порака го замоли водителот да го вклучи дирекно во емисија. Водителот го прифати видео повикот и студентите се вклучија во живо во емисијата. По краткиот разговор, во кој студентот наивно зборува колку е револтиран од окупацијата која ја спроведуваат 20-30 студенти, му посочува на водителот дека има специјален поздрав за него и во тој момент Пленумци го извикаа водителот дигајќи среден прст и извикувајќи автономија. Екипата на НОВА ТВ вечерва останува во студентската автономна зона. Следете нè и бидете во тек со сите активности на студентите. Првата вечер од студентската окупација на Филолошки факултет тече во пријатна атмосфера.
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Студентите кои од вчеравечер држат стражи на Скопскиот универзитет упаднаа и во емисијата на Јанко „Јади бурек“ што се емитува на Сител 3 телевизија. Еден од студентите се јави во емисијата како гледач од Капиштец. - „Загрижен сум од ова што се случува на мојот факултет, дваесет студенти се собрале си играат окупација“, рече студентот. Во следниот момент се појавија стотина студенти зад него како изненадување и го поздравија водителот на свој начин. Погледнете го видеото.
| | веќе видена | слични

Студентите кои вечерва држат стражи на Филофофскиот факултет упаднаа и во емисијата „Јади бурек“. Најпрво се јави еден од студентите кој кажа дека се јавува од дома, од населбата Капиштец. - Загрижен сум од ова што се случува на мојот факултет, дваесет студенти се собрале си играат окупација , рече студентот. Во следниот момент да се појавија стотина студенти зад него како изненадување со извици „автономија, автономија“, со поздрав до водителот на „Јади бурек“. Погледнете го видеото.
| | веќе видена | слични

Студентите кои од денеска извршија „окупација“, односно, како што велат тие, ослободување на универзитетот и воспоставување автономна зона, извршија „упад“ во емисијата на Јанко Илковски на Сител 3 телевизија. Тие вечерва ќе преспијат на Филозофскиот факултет, и планираат да останат таму и понатаму. „Се јавувам од Скопје, од Капиштец. Јас сум студент и загрижен сум премногу за ова што се случува на факултет, не можам да дојдам како нормален студент, да студирам, да учам. Окупирано е сè, 20 – 30 студенти се собрале, сакаат да си играат тука окупација“, рече студентот, а потоа упати специјален поздрав до Јанко. Кога водителот помисли дека конечно некој ќе се побуни против Студентскиот пленум, студентот ја заврти камерата и ги покажа своите колеги кои денес го окупираа Универзитетскиот кампус и сите започнаа да извикуваат „Автономија!“.
| | веќе видена | слични

Дел од студентите кои ноќта ја поминаа на Филолошкиот факултет веќе се будни. Нивните колеги со гласна музика и свирежи утринава рано ги разбудија оние кои успеаа барем за момент да заспијат. Студентите велат дека досега нема никакви притисоци, ниту инциденти, и посочуваат дека немаат намера да ја напуштат автономната зона. Во одлично расположение од рано утринава, дел од Пленумци се забавуваат во аулата на Филолошкиот факултет. Денеска во 12:30 часот студентите ќе прогласат автономна зона и на техничките факултети. За во текот на денот најавени се низа активности, како и герила акции. Првиот ден од окупацијата на Универзитетот помина во пријатна атмосфера. Околу 100 студенти останаа на Филолошкиот факултет за да ја одбранат автономната зона. Во текот на вчерашниот ден студентите времето го поминаа со музика, цртање и читање книги. Во аулата на факултетот студентите ги топлеа пијалоците на решоа, кои со себе ги понеле од дома, а храната се служеше од импровизираниот студентски штанд. Голем број на граѓани се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 153 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Студентите од автономна зона се вклучија анонимно во емисија кај Јанко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: