Порошенко најавува вонредна состојба ако пропаднат преговорите во Минск


А ситуацијата на терен веќе ескалира. Според властите во самопрогласената Доњецка Република тие имаат информации дека украинските вооружени сили подготвуваат напад врз градот Доњецк Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека тој, украинската Влада и парламентот се подготвени да воведат вонредна состојба на територијата на Украина во случај на неуспешна средба на врвот на европската политика што се одржа вчера во Минск. Средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин, шефот на украинската држава Петро Порошенко, германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд започна по 18 часот по локално време. Состанокот во Минск се одржа зад затворени врати. "Нормандиската четворка" начелно договорила начин за повлекување на тешкото вооружување и режим за прекин на огнот и механизмите за контрола кои треба да се почитуваат. Инаку, според Порошенко, вонредна состојба би се вовела и доколку има ескалација на конфликтот во источна Украина. - Се зависи од резултатите од средбата на ...
| | веќе видена | слични

Врз украинската војска било стрелано 60 пати од стапувањето во сила на прекинот на огнот во Источна Украина, изјави украинскиот воен портпарол Анатолиј Стелмах. Според него, нападите се извршени од секаков вид оружје, вклучително ракети „Град“. Тој истакна дека градот Дебалцево останува најжешката точка од почетокот на огнот на полноќ. Според Франција и Германија прекинот на огнот во Украина во целина се почитува, и покрај некои локални инциденти, кои треба брзо да бидат решени, се наведува во коминике на француското претседателство. Францускиот претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел телефонски со претседателите на Русија и на Украина Владимир Путин и Петро Порошенко за договорот постигнат на 12 февруари. Тие се договориле да се премине кон наредните чекори, предвидени во договорот. Оружјето запре на полноќ во поголемиот дел на Источна Украина, согласно договорот постигнат како резултат на еднонеделните дипломатски напори на Франција и Германија. Проруските сепаратисти, меѓутоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Челниците на Франција, Германија, Русија и Украина во телефонскиот разговор за актуелната ситуација во источна Украина констатираа придржување до режимот на прекин на огнот, се истакнува во соопштението на кабинетот на францускиот претседател Франсоа Оланд, додека од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) објави дека првите 12 часови од примирјето минале без позначителни нарушувања, како и дека нејзините 20 тимови ги проверуваат пријавите за нарушувања . „Челниците ја разгледуваа ефикасноста од прекинот на огнот коешто настапи денеска. Тие констатираа дека режимот на прекин на огнот генерално се почитува, и покрај бројните локални инциденти, коишто брзо се решени“, се наведува во соопштението на Елисејската палата објавено во неделата во раните попладневни часови. Лидерите, исто така, ја истакнале заедничката согласност за постигнување напредок во реализацијата на следните чекори предвидени со пакетот мерки усвоени во Минск на 12-ти февруари, а особено за повлекувањето на тешкото ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Примирјето на побунетиот рускојазичен исток на Украина меѓу украинските сили главно се почитува со ретки изолирани инциденти. Примирјето стапи на полноќ во согласност со договорот од четвртокот од Минск, што треба да биде првата етапа од договорот меѓу четворицата челници, на Украина, Русија, Франција и Германија, кој содржи вкупно 13 точки и кој треба а продолжи со повлекување на тешкото вооружување за повеќе десетици километри од линијата на раздвојувањето до уставните реформи во Украина и специјалниот статус на областа Донбас. Украинските сили во неделата наутро јавиле дека бил извршен напад од минофрлачи врз нивните позиции во областа на Луганск, и дека рускојазичните бунтовници во изминатите два дена загубиле 600 борци. Бунтовниците соопштија дека украинската војска отворила оган во областа на важниот железнички јазол Дебалцево кое е во опкружување на проруските сили. Повремени истрели од автоматско оружје можеле да се слушнат во текот на изминатата ноќ во Донецк, јавува дописникот на AFP, но не може да ...
| | веќе видена | слични

Двајца цивили загинаа на истокот на Украина веднаш откако синоќа на полноќ по локално време стапи на сила прекинот на огнот, но оттогаш не се забележани нови судири. Украинските власт соопштија дека после ракетирањето на Попасна, борбите долж целата линија на фронтот прекинале и се забележани само неколку изолирани судири меѓу проруските и украинските сили. – веднаш после полноќ ракети го погодија центарот на местото Поспана. Настрадаа двајца цивили – рече гувернерот на регионот Луганск, Генадиј Москал. Воени извори утринава потврдија дека прекинот на огнот се почитува во Маријупољ и Дебаљцев, каде вчера се водеа жестоки борби. Судири вчера имаше и во центарот на Донецк, каде настрадаа три лице. Договорот за прекин на огнот во Минск, после 17 часа преговори, го постигнаа германската канцеларка Ангела Меркел, претседателите на Украина, Русија и Франција, Петро Порошенко, Владимир Путин и Франсоа Оланд. Според договорот, украинската војска и проруските бунтовници треба да го повлечат тешкото ...
| | веќе видена | слични

На полноќ, како што беше договорено, секоја страна, украинската војска и проруските бунтовници, треба да го повлечат тешкото наоружување, со цел да биде создадена тампон зона. Повлекувањето на останатото наоружување би требало да започне од понеделник, и би траело две недели. Во договорот не се се прецизирани детали околу повлекување на трупите. Рускиот претседател Владимир Путин во телефонскиот разговор со неговиот француски колега Франсоа Оланд и со германската канцеларка Ангела Меркел, ја потврдил својата посветеност спрема примирјето во источна Украина, соопшти Елисејската палата. „Лидерите, а посебно Путин, го истакнаа значењето на примената на прекинот на огнот. Путин самиот изјави дека проруските бунтовници се спремни за примирје“ – наведе Елисејската палата. Украинскиот претседател предупреди дека доколку се прекрши договорот од Минск, ќе воведе воена состојба ширум земјата.
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин потврди дека е постигнат договор за војната во Украина. Неговата изјава дојде по исцрпувачките 15 часовни преговори во белоруската престолнина Минск. Тешкото вооружување ќе биде повлечено од фронтот на полноќ и сите заробеници ќе бидат ослободени, штом примирјето стапи на сила на 15 февруари. На почетокот на оваа недела, американскиот претседател Барак Обама изјави дека неговата администрација ја разгледува понудата на одбранбено оружје како противтенковски проектили на украинската армија. Самиот претседател е против, но во американскиот конгрес има силно лоби и од двете партии што поддржува испраќање на воена помош. Мапа на контролираните од про-руските војници територии и границата на тампон зона според примирјето од септември и од 15 февруари. Истражувањето на агенцијата YouGov меѓу 992 лица покажува дека Американците масовно се поделени по прашањето за можни испораки на оружје. 32% од испитаниците го поддржуваат снабдувањето, а 37% се противат на вооружувањето на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Русија изрази сериозна загриженост поради обидите на Киев и Западот да го „искривуваат“ договорот за примирје во Украина, кој беше склучен во четвртокот во белоруската престолнина Минск по 16-часовните преговори меѓу челниците на Украина, Русија, Франција и Германија, соопшти во саботата руското министерство за надворешни работи. „Сериозната загриженост предизвикува тоа што официјални претставници на украинската страна низ изјавите на министерот за надворешни работи П.А. Кломкин, како и уште некои западни земји, а особено САД, застанаа зад ставот на радикалните националисти во Врховната Рада (украинскиот парламент –з. Р.) и започнаа да ја искривуваат содржината на договорот од Минск, доведувајќи го во прашање спроведувањето на конкретните одредби од документот кој го одобрија челниците на Русија, Германија, Франција и Украина“, се наведува во соопштението објавено на интернет страницата на руското министерство за надворешни работи. Во соопштението се додава дека додека претставниците на Донецк и Луганск ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Челниците на самопрогласените ткн „народни републики“ во Донецк и Луганск на побунетиот рускојазичен исток на Украина соопштија во саботата попладне дека започнале со подготовките за извршување на одредбите од прекинот на огнот за полноќ на 15-ти февруари, договорен во четвртокот во Минск, меѓу челниците на Украина, Русија, Франција и Германија. „Челникот на Донецката народна република, Александр Захарченко, го потпиша указот за воведување режим на прекин на огнот со почеток во 01.00 часот на 15-ти февруари според времето коешто важи во републиката“, се наведува во соопштението на бунтовничките власти во Донецк, што го цитира агенцијата РИА Новости. Се додава дека силите на проруските милиции во Донецк „ќе ги пресечат сите провокативни дејства на противникот, коишто може да бидат сметани како напад или спорадичен оган“. Притоа се истакнува дека Захарченко издал наредба да се организира контролен механизам за следење на спроведувањето на прекинот на огнот во соработка со специјалната мисија на Организацијата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека во текот на саботата ќе има телефонски разговори со германската канцеларка Ангела Меркел, како и со претседателите на Франција и на САД, Франсоа Оланд и Барак Обама, за да ја разгледаат ситуацијата на истокот од земјата пред настапувањето на прекинот на огнот, додека борбите не престануваат во обидите да се заземат што постратешки позиции. Порошенко со челниците на Германија и Франција ќе зборува во 16 часот по средноевропско време, а со американскиот претседател Барак Обама во 18 часот. Во меѓувреме двете страни продолжуваат со меѓусебните обвинувања дека борбите на бобунетиот рускојазичен исток на Украина не стивнуваат. Украинската армија ги обвини бунтовниците дека ја засилуваат офанзивата во настојувањето да заземат што повеќе територија пред настапувањето на примирјето на полноќ по локално време. Договорот постигнат претходно седмицава во белоруската престолнина Минск предвидува воспоставување тампон зона меѓу завојуваните страни и повлекување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева која беше идолизирана како симбол на борбата со високата корупција и организиран криминал заврши во притвор. Шефицата на СЈО доби 30 дена притвор ...
сите 940 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од вчера е во истражниот затвор „Скопје" во Шуто Оризари откако судија на претходна постапка ѝ одреди притвор од ...
сите 399 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Порошенко најавува вонредна состојба ако пропаднат преговорите во Минск

Од:
До кого (е-маил):
Порака: