Тина Мазе најстара светска шампионка во спуст


Таа до златото стигна со време 1:45.89 мин., две стотонки побрза од второпласираната Ана Фенингер (Австрија), додека третото место и припадна на Швајцарката Лара Гут со заостанување од 34 стотинкиСловенечката скијачка, Тина Мазе го освои златниот медал во спуст на Светското првенство во Бивер Крик, во САД. Таа до златото стигна со време 1:45.89 мин., две стотонки побрза од второпласираната Ана Фенингер (Австрија), додека третото место и припадна на Швајцарката Лара Гут со заостанување од 34 стотинкиМазе со 31 година стана највозрасна светска шампионка во индивидуална конкуренција, а за неа ова беше втор медал на ова СП, откако претходно се закити со среброто во супервелеслалом, зад Ана Фенингер.Словенечката скијачка има 31 година и 280 дена, а претходната највозрасна шампионка беше Ресил Штрајф, која уште во далечната 1932 година победи во комбинација и слалом.
| | веќе видена | слични

Мазе во кариерата освои четири златни медали од СП и ѝ недостига само тој во слалом за да ја заокружи импресивната златна колекција од мундијалите. Словенката надвор од скијањето е манекенка, неодамна сними хит и без конкуренција е најпопуларната спортистка во Словенија СКИЈАЊЕ - СЛОВЕНКАТА ЖНЕЕ МЕДАЛИ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО Словенката Тина Мазе (31) триумфира во комбинација (по една трка во спуст и во слалом) на Светското првенство (СП) во алпско скијање во Бивер Крик (САД) и стигна до третиот медал на шампионатот (има и злато во спуст и сребро во супервелеслалом). Таа пред почетокот на СП најави дека ќе се обиде да освои пет медали во индивидуалните дисциплини, што досега не ѝ успеало на ниедна скијачка. Кај мажите таков подвиг направи само Норвежанецот Ласе Кјус, на СП 1999, исто така, во Бивер Крик. Мазе во својата колекција има четири златни медали од три СП, и тоа во велеслалом (2011), супервелеслалом (2013), спуст и во комбинација (2015) и ѝ недостига само злато во слалом за да ја заокружи ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Словенката Тина Мазе го освои златниот медал во дисциплината суперкомбинација на Светското првенство во алпско скијање што се одржува во САД. За Мазе ова беше второ злато во Бивер Крик и вкупно трет медал (има и еден сребрен). Словенечката скијачка беше најбрза во спустот, а предноста од првата трка успеа да ја зачува во техничката дисциплина – слаломот и на крајот со време 2:33.37 минути да триумфира пред две Австријки. Сребрениот медал отиде кај Никол Хосп со 22 стотинки заостанување, а трета беше Михаела Кирхгасер која 35 стотинки беше побавна од победничката.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тина Мазе го освои вториот златен медал на Светското првенство кое се одржува во Вејл и Бивер Крик, откако победи ви трката во суперкомбинација. Мазе го освои третиот медал на тековното СП, претходно таа победи во спуст, а го освои второто место во супервелеслалом. Словенката фанатстично ја возеше трката во спуст додека во слаломот успеа да ја задржи предноста над ривалките. Второто место и припадна на Австријката Никол Хосп, а третото на нејзината сонародничка Михаела Кирхгасер. Мазе на наредните две трки доколку освои медали ќе го израмни рекордот на легендраниот Норвежанец Ласе Кјус, кој во 1999 година на СП кое исто така се одржа во Бивер Крик освои пет медали.
| | веќе видена | слични

Словенката Тина Мазе продолжува со одличните настапи на Светското првенство во Бивер Крик, откако триумфираше на трката во комбинација со што стигна до вториот златен медал. Таа го освои првото место пред Австријките Никол Хосп и Михаела Кирхгасер. Американката Линдзи Вон не ја заврши слаломската етапа и ги разочара домашните фанови, а следна шанса да ја прекине доминацијата на Мазе ќе има во четврток кога на програмата е велеслаломската трка.
| | веќе видена | слични

Австриецот Марсел Хиршер, најдобриот светски скијач последниве години во техничките дисциплини, во слалом и во велеслалом, го освои златниот медал во комбинација (спуст и слалом) на Светското првенство (СП) во Бивер Крик, САД, благодарение на одличниот слалом Марсел Хиршер СКИЈАЊЕ - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Но Хиршер го послужи несреќата на Чехот Ондреј Банк, кој во спустот доживеа тежок пад пред целната рамнина. Банк пролизга низ целната рамнина (со 25-то време), но бидејќи набргу во несвест беше пренесен во најблиската болница тоа му даде шанса на Хиршер (беше 31-ви во спуст), како 30-ти по спустот прв да стартува во втората слаломска трка. Тоа се покажа како голема предност на патеката, која набргу поради топлото време стана пребавна за главните ривали. За Хиршер ова беше втор златен медал на едно СП (во Шладминг 2013 беше најдобар во слалом и втор во велеслалом). Втор беше Норвежанецот Кјетил Јансруд, прв медал за него на едно СП, кој имаше најдобро време во спустот (во слалом беше 18-ти), а трет ...
| | веќе видена | слични

НЕОЧЕКУВАН ТРИУМФ НА АВСТРИЕЦОТ ВО АЛПСКА КОМБИНАЦИЈА НА СП ВО БИВЕР КРИК Марцел Хиршер стана нов светски првак во алпска комбинација, но мораше да чека 29-мина скијачи да го извозат слаломот после него, пред да го прослави златото, за кое рече дека воопшто не го очекувал. Како специјалист за технички дисциплини, Австриецот беше 30-ти по комбинацискиот спуст, со што стартуваше прв на слаломот и постигнатото време од 2:36,10 минути се покажа доволно за да остане на врвот. - Ова е неверојатно. Мојот план за ова Светско првенство беше да земам еден медал, без разлика со која боја. Значи, сега ја остварив таа цел - изјави Хиршер. Кјетил Јансруд, кој го имаше најдоброто време по спустот, успеа да дојде до среброто со заостаток од 19 стотинки, додека трет беше Тед Лигети. Настанот го обележа тешкиот пад на Ондреј Банк на спустот. Чехот, кој беше фаворит за медал, изгуби рамнотежа како што се доближуваше до целта и при падот претрпи потрес на мозокот и многубројни исеченици. Фото АП
| | веќе видена | слични

Словенечката скијачка Тина Мазе го освои вториот златен медал на СП во Бивер Крик откако триумфираше во суперкомбинација. Таа има и еден сребрен медал. Мазе беше најбрза во спустот, а предноста ја зачува и во слаломот и постигна вкупно време од 2:33.37 минути. Среброто и припадна на Никол Хосп, која имаше заостанување од 22 стотинки, а трета беше Михаела Киргасер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Словенечката скијачка Тина Мазе го освои вториот златен медал на Светското првенство во алпско скијање во Бавер Крик, откако триумфира во дисциплината суперкомбинација. Мазе беше најбрза во спуст, а во слаломската трка која ја постави нејзиниот тренер ја задржа предноста и со 22 стотоинки предност славеше пред Австријката Никол Хосп. Бронзениот медал и припадна на Михаела Киргашер (Австрија), додека губитник на оваа трка беше Швајцарката Лара Гут. Таа по одличната трка во спуст беше очајна во слалом и со задоцнување од 94 стотинки заврши на петтото место. За Мазе ова е трет медал на Светското првенство во Бавер Крик, откако на отварањето го освои среброто во супервелеслалом. Словенката има девет медали од светските првенства од кои четири златни. Најголемата надеж на домаќините Линдзи Вон, лошо го возеше спустот, додека слаломската трка не успеа да ја заврши и затоа рекордерката по бројот на победи во светскиот куп денот го заврши во солзи.
| | веќе видена | слични

За Мазе ова беше второ злато во Бивер Крик и вкупно трет медал (има и еден сребрен). Словенечката скијачка беше најбрза во спустот, а предноста од првата трка успеа да ја зачува во техничката дисциплина – слаломот и на крајот со време 2:33.37 минути да триумфира пред две Австријки. Сребрениот медал отиде кај Никол Хосп со 22 стотинки заостанување, а трета беше Михаела Кирхгасер која 35 стотинки беше побавна од победничката. Домашната публика беше разочарана, откако миленичката Линдзи Вон направи грешка и не го заврши слаломот. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите ...
сите 145 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Сириската невладина агенција за човекови права објави дека е забележан огромен конвој на сириската армија како го напушта Манбија, уште еден курдски град над ...
сите 802 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тина Мазе најстара светска шампионка во спуст

Од:
До кого (е-маил):
Порака: