Папандреу ја прифати поканата на Иванов за средба во Њујорк

2 копии

Претседателот Ѓорге Иванов утре попладне во 17 часот по македонско време ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Средбата, на која ќе присуствува и шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, доаѓа по иницијативата на Иванов, кој преку мисиите на двете земји во ОН упати барање да се сретне со Папандреу. Претседателот Иванов останува во Њујорк и во наредните денови. По консултациите со премиерот Никола Груевски договорено е шефот на државата да го продолжи престојот и да го преземе планираното обраќање пред Генералното собрание на ОН
| | веќе видена | слични

Мирна есен за македонско-грчкиот дијалог за името Претседателот Ѓорге Иванов преку мисијата на Македонија во Њујорк испратил покана за средба до грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Неофицијално,се очекува позитивен одговор од грчкиот премиер Сепак и покрај ова мирна есен му претстои на македонско-грчкиот дијалог за името. Во следниве три месеци, особено до локалните избори во Грција, не треба да се очекува ниту нов предлог од медијаторот Метју Нимиц. Дипломатски извори за Вечер откриваат дека посредникот во спорот нема да предлага решение, се додека не добие впечаток дека тој предлог нема да биде одбиен. Во овој момент се уште позициите се дијаметрално спротивни и затоа Нимиц одбрал, овде во Њујорк, на одделните средби со претставниците на македонската и на грчката страна само да ги слушне нивните последни размислувања. Втор момент кој дополнително го успорува преговарачкиот процес се локалните избори закажани за ноември. Изворите на Вечер, велат дека за ПАСОК, особено значајно е да не го загуби Солун и ...
| | веќе видена | слични

Наместо средба Груевски - Папандреу, најверојатно во Њујорк тет а тет ќе разговарат, претседателот Ѓорге Иванов и грчкиот премиер. Иванов утрово преку македонската мисија во Обединетите нации испратил покана за средба со Папандреу. Според информациите од неговиот кабинет, се очекува позитивен одговор. Во таков случај Иванов и Папандреу за спорот со името би разговрале неделава. Во придружба на Иванов од синоќа е и министерот за надворешни, Антонио Милошоски. Сепак според дипломатски извори и покрај зачестените директни средби на грчките и македонските власти, на процесот му претстои мирна есен. Во следниве три месеци, особено до локалните избори во Грција, не треба да се очекува ниту нов предлог од медијаторот Нимиц. Дипломатски извори за Сител откриваат дека посредникот во спорот нема да предлага решение, се додека не добие впечаток дека тој предлог нема да биде одбиен. Во овој момент се уште позициите се дијаметрално спротивни и затоа Нимиц одбрал, овде во Њујорк на одделните средби со претставниците на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорѓе Иванов иницира средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу на маргините на 65. Генерално собрание на ОН во Њујорк. Барањето за средба, како што информира Кабинетот на Иванов, е упатено преку дипломатските мисии на двете земји во Светската организација. Во Кабинетот на македонскиот претседател очекуваат барањето да биде прифатено од грчка страна. Претседателот Иванов останува во Њујорк и во наредните денови. По консултациите со премиерот Никола Груевски договорено е шефот на државата да го продолжи престојот и да го преземе планираното обраќање пред Генералното собрание на ОН.
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу одговори позитивно на поканата за средба што ја упати македонскиот претседател Ѓорге Иванов преку македонската мисија во Обединетите нации Грчката и македонската делегација се договорија средбата да се одржи во четврток во 17 часот по македонско време (11 часот по источно американско време). Дипломатски извори, кои ги цитира грчката агенција АНА-МПА велат дека грчката страна е изненадена од фактот што претседателот Иванов бара состанок со грчкиот премиер, бидејќи претходно македонскиот премиер Никола Груевски објави дека нема да патува во Њујорк. Состанокот помеѓу Иванов и Папандреу ќе се случи, како што тврдат истите дипломатски кругови, во рамките на цврстиот грчки став, кој во насока на подобрување на климата во билатералните односи и, како што велат грчките дипломати, нуди конструктивна позиција за брзо решавање на прашањето на името.
| | веќе видена | слични

Њујорк - Македонскиот председател Ѓорге Иванов ќе се сретне со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Средбата ќе се одржи утре во рамките на Генералното собрание на ОН. Иванов испртатил покана за средба со Паппандреу преку македонската мисија во ОН. Иако до последно се очекуваше за Груевски да замине за Њујорк, попладнево решил да не оди.
| | веќе видена | слични

Претседателот Георги Иванов утре во Њујорк во 11 часот по локално време, 17 часот по македонско време ќе оствари средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, соопшти МНР. Иако се најавуваше, премиерот Груевски не отпатува за Њујорк. Груевски претходно, преку соопштение испратено од владината прес служба информирање дека наместо тој пред генералното собрание на ОН ќе се обрати претседателот Иванов. - По извршените консултации меѓу премиерот Никола Груевски и претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов договорено е шефот на државата да го продолжи својот престој во Њујорк и да го преземе планираното обраќање пред Генералното собрание на ОН, соопшти попладнево владината прес-служба.
| | веќе видена | слични

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов побарал средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу во Њујорк за време на Генералното собрание на Обeдинетите Нации. Барањето за средба, како што информира Кабинетот на Иванов, е упатено преку дипломатските мисии на двете земји во Светската организација, јави државната агенција МИА од Њујорк. Попладнево стана извесно дека премиерот Никола Груевски нема да оди во Њујорк, на евентуална средба со грчкиот колега. Владата соопшти дека по консултациите меѓи Иванов и Груевски било договорено „претседателот Иванов да го продолжи својот претстој во Њујорк и да го преземе планираното и предвидено обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации“.
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски не доаѓа во Њујорк. Практично до последен момент тактизираше со доаѓањето на редовното заседание на Генералното собрание на ОН. Официјално ваквата одлука е донесена по консултацијата меѓу Груевски и претседателот Иванов кој веќе е во Њујорк. Планираното обраќање на Груевски закажано на 27-ми септември ќе го преземе Иванов. Претседателот се чини доби уште една задача, наместо Груевски, тој да се сретне со грчкиот премиер Папандреу. Преку македонската мисија во ОН, Иванов упати барање за средба со грчкиот премиер кој сеуште е во Вашингтон, каде имаше средба со потпретседателот Џо Бајден. Ќе има ли средба Иванов - Папандреу, сеуште не се знае. Многу појасни се причините за недоаѓањето на Груевски. И тие се поврзани со развојот на ситуацијата во спорот со името. По средбите на медијаторот Метју Нимиц со претседателот Иванов и новиот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас. Без оглед на констатацијата за подобрување на меѓусебната доверба меѓу двете страни по средбите на највисоко ...
| | веќе видена | слични

Груевски се реши – нема да оди за Њујорк. Конечната одлука е донесена попладнево, иако само два часа претходно премиерот не беше сосема сигурен што ќе прави. ,,Засега немам план да одам за Њујорк, во контакт сум со претседателот Иванов, ќе се слушнам со него и ќе проценам дали има потреба јас да одам, или тој ќе ги преземе моите активности,, - изјави премиерот Груевски денеска во Штип. Подоцна, Груевски се чул со Иванов и одлучиле шефот на државата да го продолжи својот престој во Њујорк и тој, наместо премиерот да се обрати на генералното собрание на ОН. Според владиното соопштение, дополнителна потврда за ваквата одлука биле и обесхрабрувачките и некоректни изјави на грчкиот премиер Папандреу со кој Груевски требаше да се сретне во Њујорк. Но, неофицијално причина плус поради која Груевски не оди за Њујорк, а не се соопштува во јавноста е неможноста да се договорат средби со врвот на американската администрација. Како што дознаваме, се лобирало за состаноци со потпретседателот Џо Бајден и со државниот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Моншалан рече дека не е дојдена да стави вето на одлуката на министрите ,туку дека е потребно да се реформира процесот на почеток на преговори за идните земји ...
сите 889 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 218 | | | веќе видена

Заменик министерот за здравство се повлече од функцијата. Оставката на Асим Муса доаѓа откако албански новинари објавија видео во кое тврдат дека заменикот ...
сите 113 | | | веќе видена

Елиф Елмас полека прераснува во лидер на македонската фудбалска репрезентација заедно со неуништливиот Горан Пандев, а добрите настапи кои ги имаше во ...
сите 182 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена

Шансите за пласман на ЕП 2020 низ квалификациите се теоретски, но Македонија има обезбедено место во полуфиналето на Лигата на нациите, лига Д, од каде што ...
сите 250 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Папандреу ја прифати поканата на Иванов за средба во Њујорк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: