Го браниме НАТО-кампот, а не спиеме во НАТО-шаторот

11 копии

Не е принципиелно поради еден ирационален грчки спор на Република Македонија да и се дозволува да го брани НАТО-кампот, а во исто време, да не и биде дозволено да спие во НАТО-шаторот - изјави во Њујорк министерот за надворешни работи Антонио Милошоски. Тој на работната Трансатлантска вечера на министри на земји-членки на НАТО и ЕУ уште еднаш потсети на придонесот на Македонија во градењето на балканската стабилност, со посебен акцент на значителното учество на земјата во глобалните безбедносни мисии. Македонија е подготвена да го заземе заслуженото место во Алијансата, со надеж дека што поскоро ќе се создадат достоинствени услови за членство - додаде Милошоски, кој на вечерата присуствуваше на покана на државниот секретар на САД, Хилари Клинтон. На вечерата биле разгледани многу стратешки прашања во светот, вклучувајќи го и најновиот развој на состојбите на Западниот Балкан. - Суштинските напори на ЕУ и САД им помогнаа на балканските земји да ја консолидираат демократијата и да ги унапредат демократските ...
| | веќе видена | слични

Министрите на НАТО за Западен Балкан Министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО на вечерата во Њујорк, чиј домаќин беше американскиот државен секретар Хилари Клинтон, разгледаа многу стратешки прашања во светот, вклучувајќи го и најновиот развој на состојбите на Западниот Балкан. - Суштинските напори на ЕУ и САД им помогнаа на балканските земји да ја консолидираат демократијата и да ги унапредат демократските реформи, се наведува во вчерашното соопштение од средбата во Њујорк. По вечерата, министерот за надворешни работи на Романија Теодор Баконски изјави дека "сега посебни напори треба да бидат направени на европскиот пат на Србија", како и во соработката меѓу ЕУ и Босна и Херцеговина. На "трансатлантската вечера", покрај Западниот Балкан, биле разгледани и други актуелни прашања во светот, како заживувањето на мировниот процес на Блискиот Исток, ситуацијата во Пакистан и спорот околу нуклеарната програма на Иран. На вечерата присуствуваше и шефот на македонската дипломатија Антонио ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски на работната Трансатлантска вечера на министри од земјите членки на НАТО и ЕУ одржана во Њујорк како непринципиелност го оцени фактот што Македонија не е дел од воената алијанса. Говорејќи за учеството на земјата во глобалните безбедносни мисии, Милошоски симболично порача дека непринципиелно е што на Македонија и се дозволува да го чува НАТО-кампот, но не и се дозволува да спие во НАТО-шаторот. „Не е принципиелно поради еден ирационален грчки спор, на Република Македонија да и се дозволува да го брани НАТО кампот, а во исто време, да не и биде дозволено да спие во НАТО шаторот“, рече Милошоски во своето обраќање, соопштуваат од Министерството за надворешни работи. Милошоски учествуваше на Трансатлантската вечера на покана на американскиот државен секретар, Хилари Клинтон. На неа, покрај земјите членки на НАТО и ЕУ, беа поканети и Швајцарија и нашата земја.
| | веќе видена | слични

Ова го посочи министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, синоќа во Њујорк, на работната Трансатлантска вечера на министри на земји-членки на НАТО и ЕУ. Во своето обраќање Милошоски го истакна придонесот на Република Македонија во градењето на балканската стабилност, со посебен акцент на значителното учество на земјата во глобалните безбедносни мисии. Во однос на НАТО интеграцискиот процес, тој ја потенцираше подготвеноста на Република Македонија да го заземе заслуженото место во Алијансата, со надеж дека што поскоро ќе се создадат достоинствени услови за членство. На Трансатлантската вечера, на која се дискутираше за состојбата во Авганистан, нивото на соработка на релација НАТО - Европска Унија, како и потребата од зајакната координација меѓу европските земји и САД, покрај земјите-членки на НАТО и ЕУ, поканети беа Република Македонија и Швајцарија. Милошоски на вечерата присуствуваше на покана на државниот секретар на САД, Хилари Клинтон.
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, од 21 до 28 септември ќе учествува во работата на 65-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации. Воедно, во рамките на престојот во Њујорк, министерот Милошоски ќе учествува на поголем број состаноци на министерско ниво кои ќе се одвиваат на маргините на Генералната дебата на 65то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации. Предвидено е Министерот да присуствува на Трансатлантската вечера на министри на земји- членки на НАТО и ЕУ на покана на државниот секретар на САД, Хилари Клинтон, на Министерската конференција на Заедницата на демократии, Министерскиот состанок на Алијансата на цивилизации, Конференцијата за разоружување во организација на Генералниот Секретар Бан Ки Мун, Министерскиот состанок на Сеопфатниот договор за забрана на нуклеарни проби, Годишниот балкански лидерски самит и др. За време на престојот во седиштето на светската асамблеја, шефот на дипломатијата Милошоски ќе оствари ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски од денеска па до 28-ми септември ќе учествува на 65-тото Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, информира МНР. Милошоски исто така ќе учествува на повеќе состаноци на министерско ниво на маргините на Генералната дебата. “Предвидено е Министерот да присуствува на Трансатлантската вечера на министри на земји-членки на НАТО и ЕУ на покана на државниот секретар на САД, Хилари Клинтон, на Министерската конференција на Заедницата на демократии, Министерскиот состанок на Алијансата на цивилизации, Конференцијата за разоружување во организација на Генералниот Секретар Бан Ки-мун, Министерскиот состанок на Сеопфатниот договор за забрана на нуклеарни проби, Годишниот балкански лидерски самит и др“, се вели во информацијата од министерството.
| | веќе видена | слични

Во рамките на престојот во Њујорк, Милошоски ќе учествува на поголем број состаноци на министерско ниво кои ќе се одвиваат на маргините на Генералната дебата на 65. заседание на Генералното собрание на ОН, соопшти МНР. Предвидено е да присуствува на Трансатлантската вечера на министри на земји-членки на НАТО и ЕУ на покана на државниот секретар на САД Хилари Клинтон, на Министерската конференција на Заедницата на демократии, Министерскиот состанок на Алијансата на цивилизации, Конференцијата за разоружување во организација на генералниот секретар Бан Ки-мун, Министерскиот состанок на Сеопфатниот договор за забрана на нуклеарни проби, Годишниот балкански лидерски самит и др. Шефот на македонската дипломатија во седиштето на Светската орагнаизација ќе има и повеќе билатерални средби со свои колеги.
| | веќе видена | слични

Скопје, 21 септември – Министерот за надворешни работи на Македонија, Антонио Милошоски, во Њујорк, на билатерални средби ќе ги брани ставовите на земјава во однос на проблемот со името, а ќе учествува и на многу други конференции во рамки на 65. Генерално собрание на ОН. Во време кога Македонија и Грција бијат вербални битки за докажување на своите позиции околу проблемот со името, македонскиот премиер Никола Груевски, денеска, ќе го пушта во употреба булеварот „Илинденска“. За неприсуството на Груевски во Њујорк жали дури и министерот за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас затоа што можело да има нова директна средба и разговори со грчкиот премиер Јоргос Папандреу. Меѓудругото, Милошоски ќе присуствува на Трансатлантската вечера на министри на земјите-членки на НАТО и ЕУ на покана на државниот секретар на САД, Хилари Клинтон. Од 21 до 28 септември, во рамките на учеството во работата на 65то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, МИлошоски ќе учествува и на Министерската ...
| | веќе видена | слични

Останато

Моншалан рече дека не е дојдена да стави вето на одлуката на министрите ,туку дека е потребно да се реформира процесот на почеток на преговори за идните земји ...
сите 841 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 218 | | | веќе видена

Заменик министерот за здравство се повлече од функцијата. Оставката на Асим Муса доаѓа откако албански новинари објавија видео во кое тврдат дека заменикот ...
сите 113 | | | веќе видена

Елиф Елмас полека прераснува во лидер на македонската фудбалска репрезентација заедно со неуништливиот Горан Пандев, а добрите настапи кои ги имаше во ...
сите 182 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена

Шансите за пласман на ЕП 2020 низ квалификациите се теоретски, но Македонија има обезбедено место во полуфиналето на Лигата на нациите, лига Д, од каде што ...
сите 250 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Го браниме НАТО-кампот, а не спиеме во НАТО-шаторот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: