Индиски ТАФЕ Груп најавува посета на Македонија - Заинтересирани да градат фабрика на трактори

Третиот најголем производител на трактори во светот, индиската Тафе Груп, ќе ја посети Македонија за да ги испита можностите за инвестиција. Компанијата е заинтересирана во Македонија да изгради фабрика од која ќе го снабдува европскиот пазар. Кристијан Делев, заменик – министер за економија ТАФЕ групата има годишен обрт од 2,5 милијари долари. Главниот менаџер, Малика Сринивасан е на листата сто најбогати луѓе во светот на магазинот Форбс. Малика Сринивасан, главен менаџер на ТАФЕ Груп Неделава, во најголемите индиски економски центри, владина делегација предводена од премиерот Груевски ја претставува Македонија како инвестициска дестинација за индиските компании. Покрај ТАФЕ, некои од компаниите кои изразија сериозен интерес за инвестиции се и енергетската ОПГ која сака да гради термоцентрала и соларни капацитети, како и компанијата БРГ која планира фазно да изгради неколку погони за метални производи. Климент Шекеровски, зам. директор на Агенција за странски инвестиции и промоција на извоз Денес ...
| | веќе видена | слични
22 копии

Премиерот Никола Груевски ја оцени економско-политичката посета на Индија како повеќе од успешна поради големиот интерес покажан од страна на индиските бизнисмени за можностите за инвестирање во Македонија како и презентацијата на македонската приказна во оваа земја. - Многу сум задоволен од посетата на Индија. Овојпат имавме и една вонредна можност, покрај редовните презентации да вршиме презентација и на за нивни цели организирани економски самити на коишто имаа покането голем број гости, огромен број претседатели на компании коишто многу тешко ние би ги собрале во нашите роуд шоуа. Во едната прилика имаше четири до пет илјади претседатели на компании што е ретка можност да се изврши презентација пред толкав аудиториум, а во втората ситуација имаше 1.700 и беше од голема корист. Се покажа голем интерес. Заземавме доста место и во медиумите во Индија. Се рашири приказната за Македонија, многу луѓе дојдоа да прашуваат. Со многу разговаравме, со некои веќе имавме почнато разговори па сега веќе ги ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Успешна посета која ги надмина нашите очекувања“ – вака премиерот Груевски ја оцени економско – политичката посета на Индија. Присуство на престижни самити, средби на највисоко ниво, инвестициските можности претставени пред бројни компании кои се запознаа со условите за правење бизнис во земјава, а дел од нив формираа и тимови кои ќе ја посетат Македонија пред да ја донесат и финалната одлука за инвестирање. „Многу сум задоволен од посетата на Индија. Овојпат имавме и вонредна можност, покрај редовните презентации, да извршиме и презентација на организирани економски самити на коишто имаше покането голем број гости, огромен број претседатели на компании до кои тешко може да се допре со нашите роуд – шоуа. Во една прилика имаше од четири до пет илјади претседатели на компании, што беше ретка можност да се изврши презентација пред толкав аудиториум. Имаше голем интерес. Добивме и место во медиумите во Индија, се рашири приказната за Македоија, многу луѓе дојдоа да прашуваат. Со многу од нив разговаравме, со ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски ја оцени економско-политичката посета на Индија како повеќе од успешна. - Имавме вонредна можност, покрај редовните презентации да вршиме презентација, за нивни цели организирани економски самити на коишто имаа покането голем број гости, огромен број претседатели на компании коишто многу тешко ние би ги собрале во нашите роуд шоуа. Во едната прилика имаше четири до пет илјади претседатели на компании што е ретка можност да се изврши презентација пред толкав аудиториум, а во втората ситуација имаше 1.700 и беше од голема корист. Се покажа голем интерес. Заземавме доста место и во медиумите во Индија. Се рашири приказната за Македонија, многу луѓе дојдоа да прашуваат. Можам да кажам дека сум повеќе од задоволен и беше повеќе од нашите очекувања – рече премиерот Груевски по промоцијата на новонабавена медицинска опрема во Клиниката „Свети Наум Охридски“.
| | веќе видена | слични

- Многу сум задоволен од посетата на Индија. Овојпат имавме и една вонредна можност, покрај редовните презентации да вршиме презентација и на за нивни цели организирани економски самити на коишто имаа покането голем број гости, огромен број претседатели на компании коишто многу тешко ние би ги собрале во нашите роуд шоуа. Во едната прилика имаше четири до пет илјади  претседатели на компании што е ретка можност да се изврши презентација пред толкав аудиториум, а во втората  ситуација имаше 1.700 и беше од голема корист. Се покажа голем интерес. Заземавме доста место и  во медиумите во Индија. Се рашири приказната за Македонија, многу луѓе дојдоа да прашуваат. Со многу разговаравме, со некои веќе имавме почнато разговори па сега веќе ги финализиравме односно ги доведовме некаде при крај. Со некои сега започнавме, вели премиерот Груевски. Тој потенцира дека е многу добро тоа што имаме амбасада во Индија, амбасадорот е целосно посветен на економскиот дел. Најави дека веќе во наредната недела ...
| | веќе видена | слични

Стабилната макроекономија, најниски трошоци за бизнис во Европа и вложувањата во развојот на информатичката технологија се адутите со кои владината делегација настапи пред индиските компании од градот Џајпур. Премиерот Груевски ги претстави бројните економски мерки и реформи, поволностите кои им се нудат инвеститорите, како и договорите за слободна трговија кои Македонија ги има склучено со сите европски земји. Една од иднустриите со најголем потенцијал во земјата е туризмот, посочи министерот Наумоф, за што говори и фактот дека странските медиуми се почесто Македонија ја препорачуваат како туристичка дестинација. Индиските бизнисмени во Македонија гледаат како порта преку која Индија може да се отвори кон пазарите на Европа. Делегацијата на владата оваа недела ги посети главните економски центри на Индија. Сериозни интерес за Македонија искажаа неколку крупни индиски и меѓународно котирани компании, како ТАФЕ Груп која е заинтересирана за производство на трактори, ОПГ која сака да гради термоцентрала и ...
| | веќе видена | слични

Плодна и ефективна економско- политичка посета на македонската делегација предводена од премиерот Никола Груевски на Индија. Со учеството на два економски самита, „Вибрант Гуџарат“ и „Партнерство 2015“, но и со средбите со индискиот домаќин, премиерот Нарендра Моди, и со премиери на индиските федерални држави, Македонија ги продлабочи пред сѐ економските односи со втората најбројна нација во светот. Индија е заинтересирана за вложување во енергетската инфрастуктура на Македонија, аграрот, градежната и прехранбената индустрија, туризмот и културата. На економските форуми и средбите со индиските политичари се премиерот Груевски и владината делегација ги претстави поволностите кои ги пружа Македонија како порта на компаниите за европскиот пазар од 650 милиони потенцијални потрошувачи, како и привилегираните трошоци за водење бизнис во земјата. Во настапите Груевски образложи дека во земјава постојано се работи на унапредување на патната и на железничката мрежа, вклучувајќи го и регионалното и магистралното ...
| | веќе видена | слични

Продолжуваат средбите меѓу претставници на владината делегација, предводена од премиерот Никола Груевски, и индиските компании. Денеска владиното роуд-шоу беше лоцирано во градот Џајпур, главен град на најголемата индиска држава Раџастан. Состанок бил одржан и со еден од најголемите производители на трактори во светот „Тафе“, со кој продолжуваат преговорите. Има најавено посета од нивна страна и формирање тим кој треба да ги испита сите можности за производство на трактори во Македонија за европскиот пазар. Од нивна страна бил најавен тим за правење длабинска анализа и разговорите со нив продолжуваат. Инаку, „Тафе груп“ е трет најголем производител на трактори во светот, со годишен обрт од 2,5 милијарди долари. „Индија е една од најбрзо растечките економии во светот и целта на ова патување беше пред индиските компании да ги презентираме можностите за водење бизнис во Македонија, како и поволната бизнис-клима. На индиските компании им понудивме преку Македонија пристап до регионалниот и европскиот пазар. За ...
| | веќе видена | слични

Можностите за инвестирање во Македонија претставени пред бизнисмените од најголемата индиска држава Раџастан. Светски познати компании по средбите со македонската владина делегација најавуваат посети на земјава. Можностите за инвестирање во Македонија претставени пред бизнисмените од најголемата индиска држава Раџастан. Светски познати компании по средбите со македонската владина делегација најавуваат посети на земјава. Премиерот Груевски, Македонија ја претстави и на Самитот за партнерство 2015-та кој го организира владата на Раџастан и посочи дека индиските и македонските власти имаат иста стратегија за економијата, инвестициите, подобрата бизнис клима, отворрање на нови работни места и подобар живот за граѓаните. „Македонија има одлична инфраструктура, но се гради уште. Се градат три автопати, железница кон Бугарија, а ќе се гради и гасоводна мрежа низ Македонија опфаќајќи ја целата територија. Има и други проекти за регионални и локални патишта. Растот во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Индиски ТАФЕ Груп најавува посета на Македонија - Заинтересирани да градат фабрика на трактори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: