Студентите го „погребаа“ образованието

Со свеќи во рацете и поставени некролози вечерва студентите излегоа пред Законодавниот дом на РМ како што велат да го „погребат“ образованието. Тие го нагласија ставот дека нивната борба нема да запре. „Универзитетот е на студентите, постои и се развива ради нив. Штотуку донесовте закон кој го не само што ја погребува автономијата и самите универзитети туку и идејата дека студентите се дел од ова општество. Ние сме иднината на Македонија, а вие денес ни го уништивте патот по кој ние треба да се издигнеме како граѓани“ порачуваат студентите. „Нема да ви дозволиме и не се откажуваме.Ја докажавме нашата чиста цел и одново ќе ја чуете, зашто СТУДЕНТИТЕ не стивнуваат“, велат тие. „Чувствуваме граѓанска одговорност да ја заштитиме слободната мисла. Авторитетите не смеат да бидат апсолутни, и затоа: Ќе бојкотираме, ќе блокираме, ќе окупираме!“, истакнуваат од студентскиот пленум!
| | веќе видена | слични

Професорскиот и студентскиот пленум сè уште немаат конкретни чекори кои планираат да ги преземат откако пратениците вчера го изгласаа Законот за високо образование. И од двата пленума велат дека немаат намера да се откажат од барањето да се повлече спорниот закон, но сè уште не знаат кои ќе им бидат наредните чекори. Жанета Трајковска од „Професорски пленум“ вели дека сега ја чекаат одлуката на претседателот Ѓорге Иванов. – Ние вчера уште еднаш го објавивме отвореното писмо до Иванов и сега ќе оставиме простор да видиме дали ќе одлучи да го потпише или да не го потпише Законот за високо образование. Во меѓувреме, ќе имаме координации и состаноци на кои ќе ги договориме нашите следни потези – вели професорката Трајковска. studentski plenum И за „Студентски пленум“, борбата продолжува. Младите пленумци уште вчера објавија дека нема да се откажат. Тие порачаа дека студентите не стивнуваат и дека чувствуваат граѓанска одговорнност да ја заштита слободната мисла. Велат дека авторитетите не смеат да бидат ...
| | веќе видена | слични

По усвојувањето на предлог измените во Законот за високо образование, Огнен Чемерски од Професорскиот пленум, вели дека се донел штетен закон, кој не почива на сериозни анализи и кој ќе биде погубен за образованието и за науката, пренесува Радио Слободна Европа . „Владата не ги ни дочека реакциите и службените дописи од универзитетите пред да си ја донесе одлуката на владина седница и потоа продолжи да го чекори оној забрзан процес кој не ги зеде предвид суштинските анализи кои беа потребни да се направат пред да се направи каква било измена на законот со кој би се решиле проблемите што се наталожувале со години во образованието.“ Владимир Делов од Студентскиот пленум вели дека не можат да прифатат закон кој се коси со Уставот на Македонија. Чемерски вели дека наредните чекори ќе бидат многукратни и придобивката од сето ова е што се размрдаа професорите и академската заедница. Делов додава дека остануваат на ставот за бојкот на наставата, а одлука за дополнителните чекори кои ќе ги преземат ќе ја донесат по ...
| | веќе видена | слични

Собранието ги усвои предлог измените во Законот за високо образование и покрај противењето на голем дел од студентите, професорите и универзитетите. Пратениците останаа глуви на аргументите и забелешките и сега останува претседателот Ѓорѓе Иванов да го потпише указот за законот да стапи на сила. Владата не ги ни дочека реакциите и службените дописи од универзитетите пред да си ја донесе одлуката на владина седница и потоа продолжи да го чекори оној забрзан процес кој не ги зеде предвид суштинските анализи . Огнен Чемерски, Професорски пленум. Огнен Чемерски од Професорскиот пленум, вели дека се донел штетен закон, кој не почива на сериозни анализи и кој ќе биде погубен за образованието и за науката. „Владата не ги ни дочека реакциите и службените дописи од универзитетите пред да си ја донесе одлуката на владина седница и потоа продолжи да го чекори оној забрзан процес кој не ги зеде предвид суштинските анализи кои беа потребни да се направат пред да се направи каква било измена на законот со кој би се ...
| | веќе видена | слични

„Студентски пленум“ по донесувањето на измените на Законот за високо образование, смета дека е уништена идејата дека студентите се дел од македонското општество. И покрај трите масовни протести и аргументирани спротиставувања на предложените законски измени кои веќе се изгласани, власта не го зема предвид студентскиот збор дека со овие реформи во образованието се нарушува автономијата на Универзитетот. „Универзитетот е на студентите, постои и се развива поради нив. Штотуку донесовте закон кој не само што ги погребува автономијата и самите универзитети туку и идејата дека студентите се дел од ова општество. Ние сме иднината на Македонија, а вие денес ни го уништивте патот по кој треба да се издигнеме како граѓани. Но, нема да ви дозволиме и не се откажуваме. Ја докажавме нашата чиста цел и одново ќе ја чуете, зашто студентите не стивнуваат! Чувствуваме граѓанска одговорност да ја заштитиме слободната мисла. Авторитетите не смеат да бидат апсолутни и затоа ќе бојкотираме, ќе блокираме, ќе окупираме“, велат од ...
| | веќе видена | слични

Околу 150 професори, студенти и граѓани кои ги поддржуваат, со свеќи в раце, се собраа вечерва пред Собранието за да го „погребат“ високото образование. Погребот на високото образование почна половина час откако пратениците во Собранието ги усвоија измените во Законот за високо образование. Пленумци велат дека одлуката погребот на високото образование да го одржат пред Собранието има симболика затоа што оваа институција останала глува на нивните барања да изработи нов системски закон. На тревникот пред законодавниот дом, професорите поставија некролози на високото образование, крст и свеќи. – Сметаме дека ова е израз на невидена дрскост, на непочитување на барањата на академската заедница и на студентите, кои неколкупати масовно излегоа на улиците со барање овој закон да биде повлечен. Сега се чека претседателот на државата да не го потпише указот за прогласување на овој Закон – рече Иван Николовски, студент на Правниот факултет. Мета
| | веќе видена | слични

„Студентски пленум“ реагираше на донесувањето на Законот за високо образование. Тие на својата фејсбук-страница напишаа дека со тоа е погребана автономијата на универзитетите и идејата дека студентите се дел од ова општество. „Универзитетот е на студентите, постои и се развива заради нив. Штотуку донесовте закон кој не само што ја погребува автономијата и самите универзитети, туку и идејата дека студентите се дел од ова општество. Ние сме иднината на Македонија, а вие денес ни го уништивте патот по кој ние треба да се издигнеме како граѓани. Но, нема да ви дозволиме и не се откажуваме. Ја докажавме нашата чиста цел и одново ќе ја чуете, зашто студентите не стивнуваат! Чувствуваме граѓанска одговорност да ја заштитиме слободната мисла. Авторитетите не смеат да бидат апсолутни и затоа: Ќе бојкотираме, ќе блокираме, ќе окупираме“, пишува на фејсбук-страницата на „Студентски пленум“. Мета < Пред Следно >
| | веќе видена | слични

Студентскиот и Професорскиот пленум вечерва импровизираа погреб на високото образование пред Собранието. Ќе бојкотираме, ќе блокираме, ќе окупираме, реагираше вечерва Студентскиот пленум. Вечерва пратениците ги изгласаа пакетот закони за реформи на образованиот систем, кои, меѓу другото, значат и воведување државен испит за студентите. Студентите, професорите и граѓаните вечерва со свеќи и некролози во рацете поставија и крст пред Собранието, со што симболично го погребаа македонското високо образование. Пленумци сега ја очекуваат реакцијата на претседателот на државата да не го потпише указот за прогласување на овој закон. „Универзитетот е на студентите, постои и се развива поради нив. Штотуку донесовте закон што не само што ги погребува автономијата и самите универзитети, туку и идејата дека студентите се дел од ова општество. Ние сме иднината на Македонија, а вие денес ни го уништивте патот по кој ние треба да се издигнеме како граѓани. Но нема да ви дозволиме и не се откажуваме. Ја докажавме нашата чиста ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Суспензивно вето од претседателот Иванов. Ова е барањето коие го истакнаа членовите на студентскиот пленум. Откако државниот испит доби зелено светло од пратениците, тие заедно со дел од професорите, синоќа пред Собранието го „погребаа“ високото образование. Ќе бојкотираме! Ќе блокираме! Ќе окупираме! Објави синоќа на својот Фејс Бук профил студентскиот пленум. -Универзитетот е на студентите, постои и се равива поради нив. Штотуку донесовте закон кој не само што ги погребува автономијата и самите универзитети, туку и идејата дека студентите се дл од ова општество, ние сме иднината на Македонија, а вие денес ни го уништивте патот по кој треба да се издигнеме како граѓани. Но, нема да ви дозволиме и не се откажуваме. Ја докажавме нашата чиста цел и одново ќе ја слушнете, зашто СТУДЕНТИТЕ не стивнуваат. Чувствуваме граѓанска одговорност да ја заштитиме слободната мисла. авторитетите не смеат да бидат апсолутни, е наведено во објавата на пленумците.
| | веќе видена | слични

Група студенти и професори, но и граѓани се собраа денеска пред Собранието уште еднаш да го искажат незадоволството од предложените новини во Законот за високо образование, со кој се предвидува и полагање државен испит на факултетите. Протестот, рекоа студентите, „е симболичен затоа што знаеме дека институциите пред кои стоиме се гнили“. На затворената улица пред законодавниот дом беа поставени транспаренти на кои пишуваше „Ние во студентските домови во 3 часот се капеме со ладна вода“, „Кого претставувате, кому водите инает“, „Ние не ве гласавме во 3 сабајле“ и „И покрај се' ние ве сакаме“. Симболично со лента поставена пред Собранието која означува финиш, студентите истакнаа дека пратениците го трчаат последниот круг на лошиот реформски процес. Неколку од нив, пак, го истрчаа најавениот иронизирачки „реформски маратон“ газејќи врз транспарентите на кои беа испишани пораките до пратениците. Тие предложија да се распуштат факултетите, а дипломите да ги дели министерот за образование Абдилаќим Адеми, откако ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Студентите го „погребаа“ образованието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: