(ВИДЕО-ФОТО) Обичај „Звегорска сурва“: Како василичарите ја слават Василица во истокот?!


Денеска е ден кога во источниот дел на нашава земја, поточно село Звегор (делчевско) се слави празникот Василица со малку поинаков од Вевчанскиот обичај. Оваа традиција е автентично чување на обичаите под маска стара со векови уште од турско време, a истата се одржува под покровителство пред се на главните организатори кумот и старекот а општина Делчево и градоначалникот пружаат подршка врз основа на барање од кумот и организациониот одбор. Василичарскиот обичај е наречен „Сурва“ и претставува годишно прославување на Стара Нова Година на 14 Јануари. Манифестацијата се одржува два дена. Првиот ден започна вчера утрото со обичајот „Сурва нова година“ во кој се вклучени деца кои во групи опремени со суроваски ги гонат селските кучиња извикувајќи „Сурваааа… и одат од куќа на куќа, пеејќи василичарски обредни песни. Домаќините ги даруваат гостите – сурваскари со јаболки, ореви, бонбони, гурабии и други дарови. Потоа доцна во ноќта, постарите ја започнуваат својата подготовка. Тие се собираат на однапред ...
| | веќе видена | слични

Василичарскиот маскенбал во тетовско Копанце започна во раните утрински часови. Жителите од ова село и годинава останаа верни на вековната традиција на прославување на празникот. Маскирани со музика тргнаа од домот на годинешниот кум, кој задолжен за организирање на денешниов настан, го предводеше маскенбалот заедно со невестата и младоженецот. Василичарите ги посетија сите домови каде домаќинките ги пречекаа со топла ракија, тетовско гравче и храна од нашево поднебје. Во секој двор ечеа звуци на народниот мелос а веселбата со песна и оро продолжи и на сред село. - Ова е најголемиот настан кој се случува во нашето село. Не сме технички опремени како Вевчанскиот карневал, но најважно е да продолжи традицијата, која ги сплотува сите жители на Копанце, изјави Јовица Савески жител на Копанце. Постарите жители велат дека ваквиот начин на празнување е стар со векови и се пренесува од генерација на генерација. Преку песна маскираните сакаат да ги истераат лошите духови од домовите на семејствата. Жителите на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанските членови на Судскиот Совет излегоа со став спротивен на претседателот на Советот, Кире Здравев. Тие се оградуваат од изјавата на Здравев дека ...
сите 364 | | | веќе видена

Вработените во Министерството за здравство денеска се приклучија на акцијата – Администрацијата чисти со граѓанската организација „Не биди ѓубре“.Министерот за ...
сите 160 | | | веќе видена

Смртниот биланс од ерупцијата на вулканот на новозеландскиот Бел остров се зголеми на 15 лица, откако полицијата соопшти дека уште една личност починала во ...
сите 146 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска негираше дека имал редовни контакти со обвинетиот Бојан Јовановски во случајот „Рекет“. – Службени ...
сите 220 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека пред да замине за Париз, имале низа средби со СДСМ на кои се договорале околу измените за изборниот ...
сите 22 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 121 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО-ФОТО) Обичај „Звегорска сурва“: Како василичарите ја слават Василица во истокот?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: