СП, Мукаетов: Нашите амбиции се пласман во четвртфиналето


Македонската машка сениорска ракометна репрезентација на 16. јануари ќе го започне настапот на Светското првенство во Катар 2015. Избраниците на селекторот Ивица Обрван со почеток од 15:00 ч. по македонско време ќе играат против Тунис. “Нашите амбиции се пласман во четвртфиналето. Во нашата група Хрватска е фаворит, но од друга страна имаме пет селекции со одредени квалитети. Посакуваме во групата да бидеме на второто или третото место“, рече претседателот на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко Мукаетов кој потоа додаде: “Интересот на младите генерации во македонската селекција постојано расте. Имавме одлични резултати на Мундијалот во Хрватска 2009 год., бевме петтопласирани на ЕП 2012 год. во Србија каде што бевме предводени од капитенот Кирил Лазаров, привлековме публика која сите спортисти би ја посакале. Познатите македонски навивачи верно ги следат нашите репрезентативци низ целиот свет и е незаменлива поддршка во текот на натпреварите“.
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна селекција настапот на Светското првенство во Катар ќе го почне со утрешниот дуел против Тунис. За утрешниот дел останува само тактичката подготовка за дуелот и секако состанокот на екипата. Утре ќе биде познато и кој двајца играчи нема да бидат во 16-те што ќе се појават на теренот во Лусаил Арената против Тунис. - Се подготвуваме за овој дуел, а како ќе биде не се знае. Како ќе одграме истотака. Никој во овој момент не може да каже како ќе се одвива натпреварот. Од Доха, Марјан Ников
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската ракометна репрезентација утре против Тунис ќе го одигра првиот натпревар на Светското ракометно првенство што се одржува во Катар. Селекторот Ивица Обрван во пресрет на овој дуел очекува поволен резултат. -Тука сме во Доха веќе три четири дена и со нетрпение го очекуваме стартот на првенството и стартот на натпреварот со Тунис. Имаме многу проблеми со термините за одржување на тренинзите и мораме да се прилагодиме на ситуацијата бидејќи се се одржува во три сали. Нервозата е нешто поголема бидејќи се ближи стартот на првиот и за нас многу важен натпревар. Тунис е исклучително тежок противник и на овој Мундијал доаѓа со амбиција дури и да освои медал. Тоа ни е многу добро јасно, но ние ќе се обидеме да победиме, но сепак ако тоа не се случи, ова е старт на првенството има уште пет натпревари во групата. Добро сме подготвени, но вистинската слика ќе ја имаме по дуелот со Тунис. Првиот натпревар на ваков турнир секогаш е најтешка, но ние ќе одиме на победа. Сигурно дека не сме во идеална форма, ...
| | веќе видена | слични

Македонските навивачи спремни за навивање. Македонската ракометна репрезентација утре со мечот против Тунис го стартува Светското првенство во Доха, а поддршката од навивачите ќе им биде и повеќе од потребна. Поголем број навивачи веќе се таму, па на мечевите против Австрија, Иран, БиХ, Тунис и Хрватска, македонските ракометари ќе ја имаат публиката на своја страна.
| | веќе видена | слични

Многу тунижани живеат во Катар и утре за мечот со нашата репрезентација се очекува голема подршка за селекцијата вицешампион на својот континент. Но полека се зголемува и бројот на македонски навивачи, кои деновите или пристигнаа или во секој момент треба да пристигнат во Доха. Организирано, групно или инвидуално стотина македонски навивачи веќе се во Доха, а неколку десетици македонци кои живеат и работат во оваа мала земја ќе им се приклучат. Тие се загреваат низ прекрасниот катарски град, и обоени во црвено-жолтата боја ги пеат препознатливите навивачки песни. Со летови преку Истанбул, Загреб или Рим, македонците и овој јануари се поистоветуваат со својата машка ракометна репрезентација и ќе се обидат да им бидат осми играч и во далечниот Катар.
| | веќе видена | слични

Претседатело на државата, Ѓорге Иванов, кој е во дводневна посета на Катар, денеска се сретна со членовите на македонската ракоментна репрезентација, во пресрет на почетокот на Светското првенство во ракомет. Македонските ракометари првиот дуел ќе го имаат со репрезентацијата на Тунис утре, во 15 часот по македонско време. < Пред Следно >
| | веќе видена | слични

Утре македонската сениорска ракометна репрезентација ќе го одигра првиот натпревар од 15:00 часот против Тунис од групата Б. На Светското првенство во Катар избраниците на селекторот Ивица Обрван ќе ја имаат поддршката од македонските навивачи, односно популарната “Фаланга“. Денеска официјално стартува Мундијалот со почеток од 18:30 ч. со мечот од групата А помеѓу домаќинот Катар и Бразил. Пред самиот прв натпревар на СП е и свеченото отворање..
| | веќе видена | слични

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, во пресрет на почетокот на Светското ракометно првенство во Катар 2015 година, во Доха ги посети членовите на македонската ракометна репрезентација и им посака успех на претстојните натпревари. Избраниците на селекторот Ивица Обрван утре со почеток од 15:00 ч. по наше време во групата Б во “Лусаил“ Спортската Арена во Лусаил ќе ги одмерат силите против Тунис. Во истата Арена, но два часа порано ќе играат Босна Херцеговина-Иран, а од 17:00 ч. во “Духаил“ Ракометната Спортска Арена во Доха својот прв меч ќе го имаат Хрватска-Австрија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Непосредно пред отвaрање на Светското првенство во ракомет во Катар, организаторите се соочуваат со проблеми околу транспотрот и термините на репрезентациите до салите за тренинг. - Владее малку хаос околу термините за тренинг и транспортот до салите, но тоа не е само за нас, исто е и за сите други репрезентации, вели селекторот на македонската репрезентација Ивица Обрван.
| | веќе видена | слични

Само неколку часа го делат ракометниот свет од почетокот на Светското првенство во Катар, кое по многу работи ќе биде уникатно, најверојатно, најмногу по 200 милиони евра кои шеиците ги потрошија досега за организација и нивна промоција преку елитниот спорт. Македонската ракометна репрезентација ќе биде една од 24. учесници на СП, а каде е Македонија, таму е и фалангата. Но, се чини овој пат македонските фанови ќе се соочат со еден поинаков амбиент, пустински, што носи и нова атмосфера на третирање на случувањата на првенството. Засега околу 50 навивачи се во Катар, а се очекува уште толку да пристигнат в петок, кога Македонија го игра првиот меч против Тунис. Но во Доха има околу 1.400 Македонци што живеат и работат таму. На нивната страница на „Фејсбук“ околу 200 активно се подготвуваат за претстојниот мундијал и ќе бидат едни од најгласните поддржувачи на трибините, секако заедно со оние што ќе допатуваат од Скопје. (Фото: www.qatarhandball2015.com) Атмосфера на едно европско или светско првенство за нас ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Собранието утре во рамки на 103. седница треба да ги гласа предлозите за разрешување на членови на Владата и за избор на нови министри. Пратениците ќе гласаат ...
сите 266 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.„На ...
сите 232 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 71 | | | веќе видена

Секојдневно се демантирани лажните вести на Антонијо Милошоски, најнеуспешниот министер за надворешни работи. Официјалниот демант од Амбасадата на Шпанија е ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СП, Мукаетов: Нашите амбиции се пласман во четвртфиналето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: