Нов хрватски претседател(ка) Колинда Грабер


По хрватските "фото-финиш", победи Колинда Грабер Китаровиќ. "Хрватска ја чека работа, не утре, туку вечерва, рекла Грабор Китаровиќ во првото обраќање по победата. Иво Јосифовиќ го признал поразот. Кандидатката на ХДЗ моментално има 50,43 одсто гласови, а Иво Јосифовиќ 49,57 во однос на 99,7 одсто обработени гласови, соопштила Државната изборна комисија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Барање за преиспитување на изборите може, по официјалното прогласување на изборните резултати, да поднесе претседателски кандидат, но и партии кои се кандидирале на изборите. Тоа значи дека ако Јосиповиќ не сака лично да поднесе барање, тоа може да го направат СДП и ХНС Во Хрватска во тек е полемика за преиспитување на резултатите од претседателските избори и легалноста на победата на Колинда Грабар Китаровиќ. Членот на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ, задолжен за правни прашања, Сандра Петровиќ Јаковина истакнува дека победата е под знак прашање и оти Уставниот суд треба да се произнесе. Таа вели дека се уште не донеле одлука за поднесување барање до Уставниот суд, но смета дека тоа треба да се направи поради неусогласеност на Законот за избор на претседател и Уставот на Хрватска. Барање за преиспитување на изборите може, по официјалното прогласување на изборните резултати, да поднесе претседателски кандидат, но и партии кои се кандидирале на изборите. Тоа значи дека ако Јосиповиќ не сака лично да поднесе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Колинда Грабар Китаровиќ е избрана минатата недела за претседател на Хрватска според засега сеуште дискутабилните резултати до ДИП кои покажуваат победа од 50,74% односно 1,114.856 гласови од бирачите за Колинда. Со така поставени резултати логично се заклучува дека е избран претседател со мнозинство на гласовите бирачи. Но два дена по одржаните избори на друштвените мрежи и порталите на интернет покрената е оштра расправа за уставноста и законитоста на изборите. Легалноста во среда ја доведе во прашање Сандра Петровиќ од СДП, која во изборниот штаб на Иво Јосиповиќ била задолжена за правните прашања. Таа изјавила дека смета дека победата на Колинда е под знак прашалник и дека за сето ова мора да се изјасни Уставниот суд затоа што Законот за избор на претседател не е во склоп со Уставот и дека по Устав Колинда не е избрана за претседател затоа што не ги добила мнозинството гласови на сите бирачи кои ја гласале. „Претседателот се бира со мнозинство од сите гласачи кои гласале. Ако ниту еден од ...
| | веќе видена | слични

Иако се чинеше дека изборот за претседател во Хрватска ќе помине без никакви забелешки, правниот советник на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ, Сандра Петровиќ Јаковина создаде сериозен проблем кој сега Хрватите од петни жили се обидуваат да го покријат, за земјата да не влезе во зоната во која со оспорување на изборните резултати се доведува во прашање и демократскиот капацитет на државата. Според хрватскиот Устав, за победа на еден од кандидатите му е потребно мнозинство гласови од тие што гласале. Значи 50 отсто плус еден глас од тие што го ставиле своето гласачко ливче во гласачката кутија, со оглед на тоа што во меѓувреме не е измислено ново значење на формулацијата „мнозинство од избирачите што гласале“. На изборите во Хрватска излегле 2.258.801 гласач, а победничката Kолинда Грабар Kитаровиќ добила 1.114.617 гласови или 30-ина илјади повеќе од Иво Јосиповиќ. На гласањето имало и 60-ина илјади неважечки ливчиња. Kаде е проблемот? Во тоа што процентот на гласови што го освои Kитаровиќ е помалку од 50 ...
| | веќе видена | слични

Тоа беше возбудлива и напната вечер во Хрватска, со голема политичка драма. Како што беше очекувано, двајцата учесници во трката за претседател, актуелниот претседател Иво Јосиповиќ и Колинда Грабар-Китаровиќ, беа рамо до рамо. Првичните анкети по гласањето и даваа предност на Грабар-Китаровиќ, но подоцна Јосиповиќ, поддржан од владејачката Социјал-Демократска Партија (СДП), премина во водство. Сепак, предноста на Јосиповиќ се намалуваше како што беа соопштувани резултатите од избирачките места. Според коментарите на социјалните мрежи, трката заврши со фото финиш, бидејќи Грабар-Киратовиќ победи со разлика од 32,435 гласови, или нешто помалку од 2% од вкупниот број на гласачи: избраниот претседател, поддржан од централно-десната Хрватска Демократска Заедница (ХДЗ) освои 50.74% од јавната поддршка наспроти 49.26% освоени гласови од Јосиповиќ. Неколку моменти вредни за спомнување: Дијаспората го искажа своето мислење во голема мера, а сепак немаше големо влијание врз изборните резултати До 90% од хрватските ...
| | веќе видена | слични

Два дена по одржаните избори, на социјалните мрежи и порталите на интернет е подигната остра расправа за уставен и законски избор на Колинда Грабар Китаровиќ за претседателка на Хрватска. Колинда Градар Китаровиќ е избрана минатата недела за претседателка по сеуште неофицијални и точни резултати на ДИК , со 50,74% или 1.114.856 гласа на бирачите. Од така претставените резултати логично се заклучува дека новата претседателка е избрана од поголемиот број на гласачи кои гласале. Меѓутоа легалноста на изборите ги доведена под знак прашање Сандра Петровиќ Јаковина од СДП, која во изборниот штаб на Иво Јосифовиќ е задолжена за правни работи. Таа изјавила дека победата на Колинда Грабар Китаровиќ е под знак прашање по кое ќе мора да се изјасни Уставниот суд бидејќи Законот за избор на претседател не е во склад со Уставот, и дека по Уставот Грабар Китаровиќ не избрана за претседателка бидејќи не го добила потребното мнозинство гласови на сите бирачи кои гласале. Претседател на Република се бира со потребно ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Во Хрватска во тек е полемика за преиспитување на резултатите за претседателските избори и легалноста на победата на Колинда Грабар Китаровиќ, откако членката на изборниот штаб на Иво Јосиповиќ задолжена за правни прашања, Сандра Петровиќ Јаковина изјави дека победата на Китаровиќ е под знак прашалник и дека за ова прашање треба да се изјасни Уставниот суд. Како што пренесува „Јутарнји лист“ на прашањето дали Јосиповиќ, односно неговиот штаб ќе поднесе барање до Уставниот суд за преиспитување на победата на Грабар Китаровиќ, Петровиќ Јаковина изјавила дека се уште не донеле одлука, но според неа би требало да се поднесе барање поради несогласноста со Законот за избор на претседател и Уставот на Хрватска. „Ова ќе биде најважна одлука во историјата на демократијата. Ќе ги промени темелите на демокатијата во Хрватска“ изјавила Петровиќ Јаковина. Барањето за преиспитување на резултатите на изборите , по официјалното прогласување на изборните резултати, може да поднесе претседателскиот кандидат, но и партиите ...
| | веќе видена | слични

Хина – ЗагребИако медиумите со денови шпекулираат за можноста за смена на Зоран Милановиќ од чело на СДП, никој во партијата не верува дека тоа сценарио е можно пред парламентарните избори.Незадоволството од Милановиќ во партијата е големо, а шпекулациите за негова смена траат подолго време. Дополнително го подгреа изборниот пораз на СДП на претседателскиот кандидат и на сеуште актуелниот претседател Иво Јосиповиќ. Се смета дека за тој пораз на големо придонела непопуларноста на владата на Милановиќ, што не го негира ни самиот Милановиќ.Иако се уште не се изјаснил за ангажманот во СДП, најави само враќање на Правниот факултет, Јосиповиќ во партијата и во медиумите се спомнува како лице кое може да ги обедини незадоволните и да покрене смена на Милановиќ.Кандидатура уште летото најави Златко КомадинаМеѓутоа, во СДП предупредуваат и дека кандидатура за претседател уште летото најавил првиот приморско-горански СДП-овец, потпретседателот на партијата Златко Комадина.Во игра се врати и европарламентарецот Тонино ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уставот на Република Хрватска предвидува дека "претседателот на Републиката се избира со мнозинство од сиѕте избирачи кои гласале". Во вториот круг гласале 2.258.801 гласачи, а Коилинда добила само 1.114.865, значи и недостасуваат околу 15.000 гласови, јавува порталот www.news-bar.hr . Уставниот суд доцна синоќа на својата веб страна ја објави одлуката за поништување на вториот круг на претседателските избори одржани на 11 јануари 2015. Судот се повикува на член 95 од Уставот кој вели "претседателот се избира со мнозинство од сите кои гласале, ако ни еден кандидат не добие такво мнозинство изборите се повторуваат по 14 дена". Според податоците на Државната изборна комисија на изборите во вториот круг гласале 2.258.801, а половината потребна за победа е 1.129.430. Значи на Грабар Китарович и недостасуваат 14,536 гласа.
| | веќе видена | слични

Во изминатите 24 години плурализам, нашата земја нема ниту слично искуство на хрватското, од аспект на учеството на жени во највисоките нивоа на власта „Готово е. Госпоѓата победи“, изјави хрватскиот претседател на заминување Иво Јосиповиќ, признавајќи го „машки“ изборниот пораз од кандидатката на опозициската ХДЗ, Колинда Грабар-Китаровиќ. Со тесната победа што ја извојува, Китаровиќ стана првата жена во поранешните југословенски простори која доби претседателски мандат на непосредни избори. Нејзината сопартијка и поранешна хрватска премиерка Јадранка Косор, пред една деценија, немаше таква среќа, иако влезе во вториот изборен круг. Македонија, која има многу сличности со Хрватска, во поглед на политичкиот систем и политичките процеси по осамостојувањето, нема ниту слично искуство на хрватското, од аспект на учеството на жените во највисоките нивоа на власта. „Ех, кога беше тоа кога Колинда доаѓаше во Скопје да види како се поставени работите меѓу Собранието и Владата во евроинтеграциите. Па, нејзиниот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со појава на град. Ќе дува североисточен ветер, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи. ...
сите 361 | | | веќе видена

Ситуацијата меѓу САД и Иран продолжува да се вжештува. Договор нема на повидок. И покрај тоа, експертите се согласни: двете страни сакаат да избегнат воена ...
сите 270 | | | веќе видена

Собранието утре во рамки на 103. седница треба да ги гласа предлозите за разрешување на членови на Владата и за избор на нови министри. Пратениците ќе гласаат ...
сите 230 | | | веќе видена

САД, Велика Британија, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати се заложија за дипломатско решение на кризата со Иран. „Го повикуваме Иран да ги прекине ...
сите 199 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 244 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов хрватски претседател(ка) Колинда Грабер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: