Добрата бизнис-клима е движечка сила на Македонија


Нашиот глобален свет можностите не доаѓаат сами од себе. Тие требаат да се креираат. Затоа потребно е да се биде иновативен и да се продолжи со унапредување на перформансите и можностите. Тоа беше и движечката сила на сите клучни политики кои се спроведоа во последните неколку години во Македонија, истакна премиерот Груевски во своето обраќање Присуството на светски политички и економски лидери, како и учеството на мноштвото на академици и експерти, го прави овој самит одличен форум за дебата, за споделување на знаењето и искуствата и зајакнување на меѓусебните врски. Ова го истакна премиерот Никола Груевски на отворањето на глобалниот престижен самит "Вибрант Гуџерат" кој од 11 до 13 јануари се одржува во градот Ахмадабад, Индија, информираат од владината прес-служба. Станува збор за реномиран и угледен самит чија цел е зајакнување на економските врски, продлабочување на економската и политичка соработка и унапредување на индустријата и трговската размена меѓу државите. Самитот го отвори премиерот на ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денес учествуваше на самитот “Партнерство 2015” кој се одржа во градот Џајпур, Република Индија. Интернационалниот економски самит “Партнерство 2015”, чија главна тема е продлабочување на економската соработка и остварување на партнерства за нови релации, се одржува во организација на Конфедерацијата на индиската индустрија која е најголемата стопанска комора која ги обединува најголемите компании во Индија, владата на индиската држава Раџастан, како и индиското Министерство за економија и промоција. Овој самит се одржува од 1995-та година, а оваа година учествуваат економски делегации од вкупно 51 држава, како и претставници на меѓународни компании. На отворањето на самитот свое обраќање имаше претседателот на македонската Влада Никола Груевски, кој се задржа на пријателските односи со Република Индија, како и потенцијалите за соработка особено во сферата на економијата како поле на заеднички интерес. -Економските и политичките односи ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Економските и политичките односи бележат нагорен тренд, особено по интензивната размена на посети на високо и највисоко ниво, како што е и оваа посета од наша страна, но и средбата која ја имав пред четири дена со премиерот на Република Индија, при што забележливо е дека со господинот Моди имаме иста стратешка цел и фокус, тоа се економијата, инвестициите, новите работни места, подобрата бизнис-клима, подобриот живот на луѓето. Ова денеска го истакна премиерот Никола Груевски во обраќањето на отворањето на Интернационалниот економски самит „Партнерство 2015” кој се одржува во индискиот град Џајпур. Како што соопшти владиниот Сектор за односи со јавноста, Груевски во обраќањето се задржал на пријателските односи со Република Индија, како и на потенцијалите за соработка особено во сферата на економијата како поле на заеднички интерес. Тој ги претстави достигнувањата во сферата на економијата и во останатите области, истакнувајќи дека Македонија е земја со најниски трошоци за правење бизнис во Европа. - Се ...
| | веќе видена | слични

Продлабочување на економската соработка и остварување партнерства за нови релации е главната поента на Интернационалниот самит кој се одржа во индиската држава Раџастан. Премиерот Груевски пред економските делегации од 50 држави ги претстави достигнувањата во сферата на економијата, инвестициите и поволната бизнис клима во Македонија. „Економијата и политичките односи се во нагорен тренд особено поради зголемениот број посети на највисоко ниво како што е овој, но и со состанокот што го имав со премиерот Нариндра Моди пред 4 дена при што заклучивмне дека имаме заедничка цел и интерес. Тоа се економијата, инвестициите, новите работни места. Подобрата бизнис клима, подобриот живот за луѓето“, изјави премиерот Никола Груевски. Раџастан по површина е најголема индиска држава, која има позитивен економски напредок. Развиени се цементната, минералната и текстилната индустрија, туризмот и земјоделското производство. Премиерката на Раџастан ги повика учесниците да му отворат пат на бизнисот. „Развојот е можен ...
| | веќе видена | слични

Можностите за инвестирање во Македонија претставени пред бизнисмените од најголемата индиска држава Раџастан. Светски познати компании по средбите со македонската владина делегација најавуваат посети на земјава. Можностите за инвестирање во Македонија претставени пред бизнисмените од најголемата индиска држава Раџастан. Светски познати компании по средбите со македонската владина делегација најавуваат посети на земјава. Премиерот Груевски, Македонија ја претстави и на Самитот за партнерство 2015-та кој го организира владата на Раџастан и посочи дека индиските и македонските власти имаат иста стратегија за економијата, инвестициите, подобрата бизнис клима, отворрање на нови работни места и подобар живот за граѓаните. „Македонија има одлична инфраструктура, но се гради уште. Се градат три автопати, железница кон Бугарија, а ќе се гради и гасоводна мрежа низ Македонија опфаќајќи ја целата територија. Има и други проекти за регионални и локални патишта. Растот во ...
| | веќе видена | слични

Македонија нуди најниски трошоци за правење бизнис во Европа, потенцираше Груевски пред индиските бизнисмени. -Економските и политичките односи бележат нагорен тренд, особено по интензивната размена на посети на високо и највисоко ниво, како што е и оваа посета од наша страна, но и средбата која ја имав пред четири дена со премиерот на Република Индија, при што забележливо е дека со г-динот Моди имаме иста стратешка цел и фокус, тоа се економијата, инвестициите, новите работни места, подобрата бизнис клима, подобриот живот на луѓето. Растот на македонската економија се базира на три столба.  Градежништвото е еден од трите столба на растот на економијата, вториот столб е силен раст на извозот и странските инвестиции, а третиот столб е потрошувачката, истакна Груевски во своето обраќање.  Груевски ги покани индиските бизнисмени во Македонија да се уверат во широкиот спектар на можности кој се нуди за економска соработка. Треба да се искористи развојот на Индија, смета Претседателот на Конфедерацијата ...
| | веќе видена | слични

Третиот најголем производител на трактори во светот, индиската Тафе Груп, ќе ја посети Македонија за да ги испита можностите за инвестиција. Компанијата е заинтересирана во Македонија да изгради фабрика од која ќе го снабдува европскиот пазар. Кристијан Делев, заменик – министер за економија ТАФЕ групата има годишен обрт од 2,5 милијари долари. Главниот менаџер, Малика Сринивасан е на листата сто најбогати луѓе во светот на магазинот Форбс. Малика Сринивасан, главен менаџер на ТАФЕ Груп Неделава, во најголемите индиски економски центри, владина делегација предводена од премиерот Груевски ја претставува Македонија како инвестициска дестинација за индиските компании. Покрај ТАФЕ, некои од компаниите кои изразија сериозен интерес за инвестиции се и енергетската ОПГ која сака да гради термоцентрала и соларни капацитети, како и компанијата БРГ која планира фазно да изгради неколку погони за метални производи. Климент Шекеровски, зам. директор на Агенција за странски инвестиции и промоција на извоз Денес ...
| | веќе видена | слични

Владата го продолжува процесот на лобирање и привлекување инвестиции преку активни разговори со неколку индиски компании со кои, владината делегација, предводена од премиерот Никола Груевски, оствари средби за време на престојот во Индија, кој денеска продолжува во градот Џајпур, главен град на најголемата индиска држава Раџастан. - Индија е една од најбрзо растечките економии во светот и целта на ова патување беше пред индиските компании да ги презентираме можностите за водење бизнис во Македонија, како и поволната бизнис клима во државата. На индиските компании им понудивме преку Македонија пристап до регионалниот и европскиот пазар. За нас ова е огромна можност со цел отворање што поголем број фабрики, да се вработат повеќе луѓе, но и да се зголеми бројот на инвестиции, изјави заменик-министерот за економија Христијан Делев кој е дел од владината делегација. Тој додаде дека се одржани состаноци со повеќе водечки компании во Индија, меѓу кои со еден од најголемите производители на трактори во светот ...
| | веќе видена | слични

Од компанијата формирале тим за длабинска анализа на земјава и можноста за производство на трактори во Македонија наменети за европскиот пазар, изјави заменик министерот за економија Делев, кој е дел од владината делегација која денеска е во Раџастан, Индија. На индиските компании им понудивме преку Македонија пристап до регионалниот и европскиот пазар. Се одржани состаноци со повеќе водечки компании  во Индија, меѓу кои со еден од најголемите производители на трактори во светот Тафе, со кој преговорите продолжуваат. Има најавено посета од нивна страна и формирање тим кој треба да ги испита сите можности во Република Македонија и можноста за производство на трактори во Македонија за европскиот пазар. Како што посочи, од нивна страна е најавен цел тим за правење длабинска анализа и разговорите со нив продолжуваат, вели Делев. Македонија успеа да го привлече вниманието пред се со својата посветеност, активно лобирање и промоција на поволностите што ги нуди на инвеститорите. Главната цел е отворање нови ...
| | веќе видена | слични

Македонската владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски ја продолжува својата економска посета на Република Индија, на градот Џајпур кој е воедно главен град на најголемата индиска држава Раџастан.Инаку Раџастан има популација од 68.5 милиони жители и е по површина најголемата индиска држава. Бруто домашниот производ на оваа држава е со раст од високи 11.86% споредено со мината година. Главно е развиена цементната и минерална индустрија, текстилната индустрија, туризмот и земјоделското производство.Престојот во Индија се искористи македонската делегација да оствари интензивни контакти со значајни индиски компании.-Индија е една од најбрзо растечките економии во светот и целта на ова патување беше пред индиските компании да ги презентираме можностите за водење на бизнис во Македонија, како и поволната бизнис клима во државата. На индиските компании им понудивме преку Македонија пристап до регионалниот и европски пазар. За нас ова е огромна можност со цел отворање на што поголем број на фабрики ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу барањето на претседателот Стево Пендаровски за политичка одговорност, вицепремиерката смета дека Владата не е единствена што има политичка одговорност ...
сите 280 | | | веќе видена

Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, На прес конференцијата одржана во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски призна дека се ...
сите 256 | | | веќе видена

„Зоран Заев не го прима неговиот пулен и штитеник Боки 13 во премиерскиот кабинет во Владата, туку на фотографиите е Христијан Мицкоски маскиран во политичар ...
сите 331 | | | веќе видена

Се работи за класична стапица со која македонските власти се обидуваат полесно да дојдат до имињата на нејзините противници, на луѓето од опозицијата. Се ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Добрата бизнис-клима е движечка сила на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: