Џихадистите ја нападнаа Европа!

Камења и запален предмет беа фрлени низ прозорецот. Две соби на подолните катови се оштетени, но огнот беше изгаснат брзо, вели полицаец за информативната агенција Асошиејтед франс прес Германскиот таблоиден весник "Хамбургер моргенпост" беше нападнат со камења и со запалени предмети поради објавување на неколку карикатури од францускиот магазин "Шарли ебдо", информираше вчера германската полиција. Трите сатирични стрипови беа објавени со наслов "Толку слобода мора да биде возможна". Камења и запален предмет беа фрлени низ прозорецот. Две соби на подолните катови се оштетени, но огнот беше изгаснат брзо, вели полицаец за информативната агенција Асошиејтед франс прес. Во нападот што се случил ноќта во сабота кон недела нема повредени. Германската информативна агенција ДПА јавува дека нападот се случил од дворот пред зградата, а настрадала архивата на весникот и во малиот пожар некои документи биле уништени. Две лица се притворени, а во меѓувреме државната безбедност започна истрага. ДПА го цитира портпаролот ...
| | веќе видена | слични

Најпопуларниот и најтиражниот францускиот сатиричен весник „Ле Канар еншен“ (Окован патор) добил закани дека „нему му е ред“ и тоа еден ден по масакрот во парискиот неделник „Шарли ебдо“. Полицијата го засили обезбедувањето на весникот и почна истрага. „Вие сте на ред“, стои во пораката, во која се објаснува дека новинарите ќе бидат распарчени со „секира“. „Имајќи ги предвид околностите, надзорот е засилен, а правосудството отвори истрага“, додава весникот. Неделникот ги добил заканите на 8 јануари, еден ден по нападот на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, во кој беа убиени 12 карикатуристи, новинари и соработници. „Ле Канар еншен“, кој излегува во среда, за оваа недела го избра слоганот „Слободата на печатот се троши само кога не се користи“, а на насловната е поставен Кабо (еден од убиените карикатуристи) кој порачува: „Ајде момци, не колете се“. „Ле Канар еншен“ излегува во тираж од речиси половина милион примероци, што е далеку повеќе од „Шарли ебдо“, кој вообичаено се печати во 60.000 примероци. ...
| | веќе видена | слични

Најголемиот и најпопуларен сатиричен неделник во Франција „Окован патор“, соопшти дека добил страотни закани за смрт, само еден ден откако радикални исламисти убија 12 лица во редакцијата на „Шарли Ебдо“ во Париз.„Вие сте на ред“, стои во пораката која што на 8-ми јануари е испратена на мејлот на неделникот со закана дека новинарите со секира ќе бидат исечени на парчиња.Како што наведуваат од редакцијата на овој неделник, полицијата веќе покренала истрага, а зајакнати се и безбедносните мерки.Инаку „Окован патор“ е најпознатиот француски сатиричен неделник чиј што тираж изнесува околу половина милион примероци. Неделникот е основан во 1915 година, а е познат по многу ексклузивни објави за политичките и бизнис кругови, како и поради истражувачките текстови за скандали со објави на шеги и карикатури.Е. Г.
| | веќе видена | слични
10 копии

Францускиот сатиричен весник "Le Canard Enchaine" примил закана дека сега е неговиот ред и тоа по само еден ден од масакрот во редакцијата на "Шарли Ебдо". После заканата француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат француските медиуми. - Вие сте на ред – се вели во пораката во која се појаснува дека новинарите ќе бидат распарчени со секира. Неделникот ги прими заканите на 8 јануари, ден по нападот на редакцијата на „Шарли Ебдо“ кога беа убиени 12 карикатуристи, новинари и соработници.
| | веќе видена | слични

Францускиот сатиричен весник Le Canard Enchaine (Окована патка) доби закани дека „тој е следен“ и тоа ден по масакрот во редакцијата на Шарли Ебдо поради што полицијата го засили обезбедувањето на најголемиот француски сатиричен неделник и отвори истрага. Во пораката се наведува дека новинарите ќе бидат распарчени со секира. - Со оглед на околностите надзорот ќе биде засилен, а правосудните органи ќе поведат истрага, информира неделникот. Неделникот „Окована патка“ кој излегува во среда за оваа недела одбрала слоган „Слобода на печатот се троши само ако не се користи“.
| | веќе видена | слични

Најголем и најпопуларен сатиричен неделен весник во Франција "Oкован патлак" обелодени дека добил закани со смрт, по исламистичките напади на редакцијата на весникот "Шарли ебдо" во кој беа убиени 12 лица. "На вас е редот" наведено е во е-меилот упатен на тој весник на 8 јануари, со закана дека нивните новинари ќе бидат искасапени на делови со секира, се наведува во утрешното издание на весникот. Обезбедувањето е зајакнато со обзир заканите, а полицијата подигнала истрага, наведува редакцијата на весникот. "Oкован патлак" е најпоуларниот француски сатиричен неделен весник со тираж од близу пола милијон примероци, во однос на "Шарли ебдо" со 60.000. Весникот е основан 1915 година, познат по многу ексклузиви за малверзации во политики кругови и истражувачки текстови за скандали, надополнети со шеги и карикатури.
| | веќе видена | слични

Белгиската полиција го утврди во неделата навечер идентитетот на лицето што се заканувало дека ќе ја крене во воздух редакцијата на бриселскиот дневен весник „Ле Соар“ и како што се известува на интернет-страницата на медиумот, тој наскоро ќе биде уапсен. Станува збор за Тијери Kарејн, 53-годишен печатарски работник и екстремен левичар кој и претходно бил апсен поради слични телефонски закани. Редакцијата на влијателниот дневен весник на француски јазик „Ле Соар“ беше итно евакуирана кога во попладневните часови во редакцијата се јавило непознато лице кое се заканило дека во зградата е поставена експлозивна направа поради карикатурите објавени во знак на солидарност по масакрот во францускиот сатиричен магазин „Шарл ебдо“. - Не н` сфаќате сериозно. Сите ќе летнете во воздух - рекло лицето. Според него, тој зборувал во името на крајната левица која е незадоволна од тоа како новинарите на „Ле Соар“ известуваат за терористичките напади во Париз, чија цел беше редакцијата на „Шарл ебдо“ поради објавувањето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Редакцијата на белгискиот дневен весник Соар, беше евакуирана денеска по телефонски закани на човек кој се претставил како претставник на крајната левица. Човекот навел дека протестира против начините на известување за нападот врз Шарли ебдо. Ден по нападот во францускиот сатиричен весник, Соар објави карикатури на Мохамед, потег кој според анонимниот глас го поддржува крајната десница. - Ќе има експлозија во вашата редакција. Разберете не сериозно, се заканил тој. Полицијата ги евакуираше сите од редакцијата и го опколи реонот. По нападот врз Шарли ебдо, и други белгиски весници објавија карикатури на сатиричниот неделник на кои е нацртан пророкот Мухамед.
| | веќе видена | слични
3 копии

Белгиската полиција го утврдила идентитетот на лицето коешто се заканувало дека ќе ја крене во воздух редакцијата на бриселскиот дневен весник Le Soir, и како што се известува на интернет страницата на медиумот тој наскоро ќе биде уапсен. Редакцијата на дневниот весник Le Soir беше итно евакуирана откако во попладневните часови во редакцијата се јавило непознато лице коешто се заканило дека во зградата е поставена експлозивна направа. - Во вашата редакција ќе пукне“, рекло лицето. Според него, тој зборувал во името на „крајната левица“ којашто е незадоволна од тоа како новинарите на Le Soir известуваат за терористичките напади во Париз, чија цел беше редакцијата на сатиричниот неделник Charli Hebdo поради објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во кој беа убиени 12 луѓе со што според него „се поттикнуваат активностите на крајната десница“. Пребарувањето по експлозивната направа во редакцијата на весникот ја спроведуваат припадници на специјалните единици на белгиската полиција но досега нема ...
| | веќе видена | слични

Рано изутринава беше подметнат пожар во редакцијата на германскиот весник „Хамбургер Моргенпост“, кој ги објави карикатурите за пророкот Мухамед на францускиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“. Претставник на германската полиција соопшти дека при нападот врз хамбушкиот весник нема жртви. - Преку прозорецот на редакцијата на весникот „Хамбургер Моргенпост“ биле фрлени камења и молотов коктел, кој го предизвикал пожарот, дополни полицискиот претставник. Тој нагласи дека во пожарот биле опожарени две простории на редакцијата на весникот, но дека огнот набрзо бил изгаснат.
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со решение го одби барањето за изземање на обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски, од предметот „Титаник ...
сите 847 | | | веќе видена

Овие нервозни реакции доаѓаат во моменти кога според информациите во медиумите на распит за случајот „Рекет" е повикан еден од осомничените, споменатиот Зоки ...
сите 456 | | | веќе видена

Kриминалната афера „Рекет“ која ги тресе темелите на важни државни институции и ја доведува под прашање, уште повеќе од досега, довербата на граѓаните во ...
сите 147 | | | веќе видена

Ларис Гаисер, новинарот од Словенија кој на италијанскиот медиум „Ла верита“ објави снимки за аферата „Рекет“ за Пресинг ТВ најавил „завршен удар“, но не кажал ...
сите 128 | | | веќе видена

Од утре па сѐ до средината на следната недела во Македонија ќе преовладува сончево и топло време со максимални дневни температури до 38 тепени. Топлиот бран се ...
сите 278 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џихадистите ја нападнаа Европа!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: