Над милион луѓе на Маршот на солидарноста во Париз (видео)


Семејствата на жртвите во неодамнешните терористички напади во француската престолнина Париз ја предводат големата поворка којашто во неделата во раните попладневни часови тргна од Плоштадот на Републиката во знак на несогласување со тероризмот и во одбрана на слободите, настан што француските медиуми го нарекоа „историски републикански“ марш. Поворката се движи од Плоштадот на Републиката кон Плоштадот на Нацијата, а за нејзината безбедност и одржување на јавниот ред и мир, како што во саботата францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казнев, беа ангажирани 5.500 припадници на полицијата и на војската. Низ Париз во патрола се ангажирани 2.200 војници и полицајци кои директно се грижат за безбедноста на поворката, на покривите се распоредени „елитни снајперисти“, како што најави министерот Казанев, а во масата се измешани полицајци во цивил. Пред почетокот на маршот детално е прегледана парискиот канализациски систем, а станиците на подземната железница се затворени на потегот меѓу двата плоштада. По ...
| | веќе видена | слични

Дваесет и шест годишната девојка Ајат Бумедиен, која избега по извршениот терористички напад во кошер супермаркетот во Париз влегла во Сирија од Турција на 8-ми јануари. Оваа информација вчера ја соопшти турскиот министер за внатрешни работи Мевлут Чавушоглу. Француската полиција објави потерница за оваа девојка во која е наведено дека таа е „вооружена и опасна“, под сомневање дека маскирана успеала да излезе од супермаркетот каде убиени беа четири лица. Чавушоглу додаде дека турската влада, штом дознала каде се наоѓа девојката од потерницата, веднаш ги известила француските колеги. Според информациите на турските безбедносни служби тие не добиле претходно информации од своите француски колеги дека е издадена потерница по неа или, пак, дека е осомничена за учество во терористичка активноста, поради што немале основ да ја задржат. Според медиумите Бумедиен е „најбараната жена на територијата на Франција“.
| | веќе видена | слични

Француските власти вчера објавија дека ќе распоредат 10.000 војници на најчувствителните места и објекти во земјата за да ја зајакнат безбедноста по терористичките напади во Париз Илјадници полицајци исто така ќе бидат испратени да ги штитат еврејските училишта, синагогите, џамиите и другите верски објекти во државата. Ова е најголема мобилизација на француските војници на француска територија, наведува Би-би-си. Вкупно 17 лица минатата недела беа убиени во напади врз сатиричниот магазин „Шарли ебдо“, еден супермаркет и врз полициските служби. Нападите ги извршија тројца исламски екстремисти, браќата Саид и Шериф Куачи и Амеди Кулибали. Најмалку еден осомничен соучесник е во бегство. Станува збор за партнерката на Кулибали, Ајат Бумедиен, за која се верува дека ја напуштила Франција пред нападите и дека заминала за Сирија преку Турција. Речиси четири милиони луѓе завчера се собраа за да изразат солидарност со жртвите во нападите. На собирот во Париз, на кој учествуваа околу 1,5 милион лица, присуствуваа и ...
| | веќе видена | слични

ПО ТЕРОРИСТИЧКИТЕ НАПАДИ ФРАНЦИЈА, 13 јануари (АП) - Франција вчера нареди распоредување 10.000 војници на улиците, за заштита на ранливите градови по тридневното крвопролевање и ужас, додека трае потрагата по соучесниците во нападите во кои загинаа 17 луѓе и тројца вооружени напаѓачи. Премиерот Мануел Валс рече дека потрагата е од огромно значење бидејќи заканата уште е присутна по нападите што почнаа минатата среда со масакрот во редакцијата на сатиричниот неделник "Шарли ебдо" и заврши кога тројца напаѓачи беа убиени во петокот во речиси истовремени акции на силите за безбедност. Во меѓувреме, францускиот министер за одбрана вчера рече дека земјата мобилизирала 10.000 војници за заштита на населението. Жан-Ив ле Дријан рече дека распределувањето ќе биде целосно завршено до денес и ќе се фокусира на најранливите локации. Фото АП Министерот за внатрешни работи Бернар Казенев рече дека 4.700 припадници на силите за безбедност ќе бидат распределени да ги заштитат еврејските училишта низ Франција, вкупно ...
| | веќе видена | слични

Хајат Боумедини била партнерката на терористот кој ги држел заложниците во парискиот супермаркет. Објавена е надзорна снимка од аеродромот која наводно ја прикажува Хајат Боумедини, партнерката на убиениот Амеди Коулибали , како стигнува во Истанбул од Мадрид на 2 јануари, пренесува The Independent . За потсетување, медиумите претходно објавија дека таа за време на терористичкиот напад сепак не била во Париз како што се сомневаше, туку преку Турција отпатувала во Сирија. Турската новинска агенција Анатолија, извести дека министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу , рекол дека 26-годишната Хајат Боумедини стигнала во Истанбул на 2 јануари, неколку дена пред нападот во Париз и дека Турција не добила никакво барање од Франција за да ѝ го оспори пристапот во земјата. Француските власти за неа издадоа потерница откако полицијата го уби нејзиниот партнер Амеди Коулибали , после упадот во супермаркетот во кој ги држел заложниците. Французите ја опишуваат како вооружена и опасна. Чавушоглу потврди дека постои ...
| | веќе видена | слични

Франција распоредува 10 илјади војници кои треба да ја гарантираат безбедноста на повеќе места и објекти во земјата по терористичките напади минатата недела врз сатиричниот неделник Шарли Ебдо, врз полицаец и во супермаркет во кои 17 лица беа убиени. По состанокот за безбедносната состојба во Елисејската палата со кој раководеше претседателот Франсоа Оланд, мобилизациските мерки ги соопшти министерот за одбрана Жан-Ив Ле Дриан. „Вклучувањето на армијата доаѓа по наредба на претседателот. Станува збор за вистинска внатрешна операција и вооружените сили првпат се мобилизираат на француска територија“, изјави министерот за одбрана. Околу 5 илјади полицајци и припадници на жандермеријата исто така се дополнително ангажирани за да заштитат над 700 училишта и места каде што се собираат Евреи. Премиерот Мануел Валс изјави дека продолжува потрагата по соучесникот на тројцата исламисти. „И натаму е присутна опасноста од нови терористички напади во Франција. До последен детаљ ќе продолжи да се спроведува планот за ...
| | веќе видена | слични

Франција веднаш ќе мобилизира 10.000 војници за да ја зајакне безбедноста на најслабите точки на територијата на земјата по џихадистичките напади во Париз. Ова го соопшти францускиот министер за одбрана, Жан-Ив ле Дријан, пренесува Би-би-си. - Францускиот претседател Франсоа Оланд ги повика вооружените сили да учествуваат во обезбедувањето на чувствителните точки на територијата на земјата - рекол Ле Дријан по безбедносниот состанок во претседателството укажувајќи на опсежноста на заканите со кои е соочена Франција. Зборувајќи за вистинска внатрешна операција, министерот за одбрана изјави дека ова е првпат на територијата на Франција да биде изведена мобилизација (на француските сили) од вакви размери. Прашан кои се тие слаби точки во Франција, министерот рекол дека е подобро да не ги идентификува. Министерот за внатрешни работи Бернар Kазнев во своето обраќање пред родителите на едно еврејско училиште во јужниот дел на Париз, во близина на местото на еден од нападите, информираше вчера дека се ангажирани ...
| | веќе видена | слични

Новата снимка на безбедноста камера покажува дека Хајат Бумедије (26), девојка на цихадистот кој го изврши терористичкиот напад во супермаркетот во Париз на аеродромот во Истанбул, пристигнала на 2-ри јануари од Мадрид. Новинската агенција Анадолија го цитира турскиот министер за надворешни работи Мевлет Чавушоглу дека Бумедијен пристигна во Истанбул, пет дена пред нападот во Париз и дека Турција не добила барање од Франција да и забрани влез во земјата. Француските власти денеска ја бараат Бумедијен,откако полицијата го уби нејзиниот дечко Амед Кулабалиа. Француските органи велат дека Бумедијен е вооружена и опасна. „Постои снимка од неа на аеродромот. Подоцна таа престојувала во хотел со друго лице, а потоа ја преминале границата со Сиријана 8 јануари, што може да се потврди со сигурност врз основа на пресретнати телефонски разговори„ изјави Чавушоглу.
| | веќе видена | слични

Потрагата по Хајат Бумедиен, која според француските власти е соучесничка на 32-годишниот Амеди Кулибали, кој ја уби полицајката и зеде заложници во еврејска продавница. а подоцна беше ликвидиран, престојувала неколку дена во Истанбул. Ова го соопшти турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу. Жената пристигнала на 2 јануари со авион од Мадрид на истанбулскиот аеродром „Сабиха Гокчен“ на азискиот брег. Се регистрирала во хотел во Кадкој и била придружувана од маж. По неколку дена заминала за градот Шанлиурфа, кој е појдовна точка кон границата со Сирија. Се проценува дека на 8 јануари ја преминала границата илегално и се префрлила во Сирија од граничниот премин „Акчакале“, што станува јасно од извештајот на телефонските разговори. Според Мевлут Чавушоглу, проблемот со странците, кои се бореа на страната на џихадисти од Исламска држава е многу сериозен. - Преземавме важни чекори во овој поглед, но сѐ уште имаме пропусти. Уште пред француските служби да побараат од нас информации за оваа жена, ...
| | веќе видена | слични

Министерот за одбрана Жан Ив ле Дријан соопшти дека најголем дел од војниците ќе бидат стационирани околу 700 еврејски училишта во Франција, каде што се очекуваат нови евентуални напади на џихадистите. Во меѓувреме, нов инцидент ја потресе земјата, откако беше потврдено дека се самоубил инспекторот задолжен за истрагата на масакрот во редакцијата на Шарли Ебдо.   Станува збор за 45-годишниот Ерлик Фреду, кој бил пронајден во својата канцеларија во Лимож, непосредно по средбата што ја имал со семејството на еден од жртвите. Според медиумите, тој имал проблеми со депресија, додека од полициските служби било соопштено дека претставниците биле во потполност шокирани и дека никој не се надевал на ваков тек на случувањата..
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 369 | | | веќе видена

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 319 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 255 | | | веќе видена

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Во обид да го прикаже својот шеф Заев како борец против криминалот, Бојан Маричиќ, вечерва на Ал Сат во дуел со Стефан Андоновски, а во врска со случајот ...
сите 190 | | | веќе видена

Врз основа на пронајдените материјали и факти дека жртвите се главно од странско потекло мораме да тргнеме од тоа дека станува збор за злосторство мотивирано ...
сите 77 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над милион луѓе на Маршот на солидарноста во Париз (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: