Шампионот тргна со реми

Бранителот на трофејот во Лигата на шампионите, Интер на стартот од новата сезона во елитното европско клупско натпреварување стартуваше со реми на гостувањето против Твенте. Во првото коло најголемото изенадување го направи Глазгов Ренџерс, кој непоразен го напушти Олд Трафорд. Манчестер Јунајтед не успеа да ја разбие одбраната на шкотскиот шампион, а најголемата шанса за погодок не успеа да ја реализира Дерон Гибсон со еден удар од далечнa. Дуелот во Манчестер за жал мина во знакот на потешката повреда на домашниот фудбалер, Антонио Валенсија, кој мораше предвреме да го напушти теренот по дуелот со Кирк Бродфут. Според извештаите од Олд Трафорд, Валенсија бил веднаш пренесен во болница на детални прегледи. Интер не успеа со победа да ја стартува одбраната на титулата. На гостувањето во Еншеде играше 2:2 против дебитантот во Лигата, Твенте. Интер поведе со голот на Весли Снајдер, потоа со прекрасен удар израмни Тео Јансен. Твенте поведе откако напаѓачот на Интер, Диего Милито ја погоди сопствената мрежа, ...
| | веќе видена | слични

Барселона со 5:1 го совлада грчкиот претставник Панаетанаикос во Лигата на шампионите, додека Тотенхем на гости кај Вердер и покрај водството од 0:2 не усепа да ги освои трите бода Барселона шампински го започна годинешиов циклус од натпревари во Лигата на шампионите. Во групата Д таа го совлада на „Ноу Камп“ Панетанаикос со висока разлика која доаѓа како мелем по сензационалниот пораз на домашен тенер од новолигашот Херес во шпанскиот шампионат. И во средата се чинеше дека Барселојна на своите навивачи ќе им приреди трагедија, кога во 20. минута гостите поведоа преку Гову. Но каталонците прзо возвратија и до крајот головите ги постигнаа Меси во 21. и 44. Вила во 32., Педро в 76 и Алвеш во 90+3 минута. Во истата група Д, Копенхаген дома го совлада рускиот Рубин Казан со 1:0 со голот на Н,Доје во 87. минута. Во групата А Тотенхем му гостуваше на Вердер.. „Спарсите“ поведоа со автоголот на Пасанена во 13. минута а пет минути подоцна веќе имаа водство од 2:0 постигнато преку Крауч. Сепак пред ...
| | веќе видена | слични

Новата сезона во Лигата на Шампионите почна со неколку помали изненадувања, солидна ефикасност и неможност на дебитантите да забележат победи. Бранителот на трофејот, екипата на Интер, усвои бод на гости кај Твенте, една од екипите кои прв пат играат во најсилното клупско натпреварување. Холандскиот шампион го намачи миланскиот тим, во кој Горан Пандев го одигра стартниот час од мечот, по што на носилки беше изнесен од теренот. По еден дуел со противничкиот играч македонскиот репрезентативец се пожали на повреда, мораше на носилки да биде изнесен од теренот, првичната слика не изгледаше добро, сепак со надеж за се најдобро ги очекуваме првичните извештаи за сериозноста на неговата повреда. Потфрли и Манчестер Јунајтед кој и покрај иницијативата на "Олд Трафорд" не успеа да го скрши отпорот на не така силниот но борбен шкотски шампион. Панатенаикос неочекувано успеа да поведе на "Камп Ноу", но веќе до полувремето Барселона успеа да направи пресврт и да стекне недостижна предност. Меси пропушти можност да ...
| | веќе видена | слични

„Нераѕурите“ за кои играше Горан пандев до 58 минута кога и се повреди, Интер имаше повеќе среќа, а Твенте шанси за поубедливо водство, затоа што италијанскиот тим буквално од три шанси даде два гола (една пречка), додека голманот Жулио Цезар спаси најмалку три чисти погодоци покрај двата примени гола. Интер поведе преку Весли Снајдер, па следеше пресврт преку Тео Јансен за израмнување и автоголот на Диего Милито, а Самуел Ето во ацијата со Пандев израмни и тука заврши мечот. Вториот дел мина разочарувачки лошо и без многу шанси, особено од растрчаните домаќини, кои играа на реми, а им се приклучија и интеристите Првиот фаворит Барселона беше убедлива против Панатинаикос, кој само ги налути Каталонците со голот преку Сидни Гову во 20 минута. Лионел меси, најдобриот стрелец на Лигата на шампионите во минатата сезона со два гола и асистенција беше предводник во пресвртот за победа од 5-1, во кој со погодоци учесвуваа и новото засилување Давид Виља, Педро Родригес и Дани Алвеш. Манчестер јунајтед разочара како ...
| | веќе видена | слични

Вечерва почнува најголемото нај квалитетното и нај скапото натпреварување во Европа, лигата на шампионите,вечерва почнува борбата на титаните,каде што силите ќе ги одмерат Барселона,Реал Мадрит,Интер и др. Вечерва во 20.45 играат групите:А,Б,Ц,Д. Група А: Твенте-Интер, Вердер Тотенхем. Група Б: Лион-Шалке, Бенфика-Хапоел Тел Авив. Група Ц: Манчестер јунајтед-Ренџерс, Бурсаспор-Валенсија Група Д: Барселона-Панатинаикос, Копенхаг
| | веќе видена | слични

ЛИГА НА ШАМПИОНИ Интер нема пораз на последните пет гостувања во Холандија, а новиот тренер Рафа Бенитес, додека го водеше Ливерпул, не загуби ниту еднаш во осумте дуели против екипи од оваа земја Интер ја почнува одбраната на титулата во Лигата на шампионите со гостувањето кај силно мотивираниот Твенте, кој изминатата сезона првпат во својата историја стана холандски првак. Твенте е дебитант и во ова елитно натпреварување. Досега се има сретнато само еднаш со италијански противник кога славеше и дома и на гости против Јувентус во полуфиналето од Купот на УЕФА во далечната 1975. Интер нема пораз на последните пет гостувања во Холандија, а новиот тренер Рафа Бенитес, додека го водеше Ливерпул, не загуби ниту еднаш во осумте дуели против екипи од оваа земја. - Интер воопшто не ги измени својот состав, амбиции и филозофија на игра со доаѓањето на Рафа Бенитес на местото на Жозе Мурињу. Ментално се одлично подготвени да ја одбранат титулата. Интер знае дека дома правиме многу шанси, па може свесно да ни допушти ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Со мечевите во групите А, Б, Ц и Д започнува фазата по групи во најелитното клубско фудбалко натпреварување на Стариот континент Лигата на шампиони. Бранителот на титулата Интер одбраната на насловот ќе ја започне со гостувањето кај Твенте. Во оваа А конкуренција ќе се одигра и мечот меќу Вердер и Тотенхем. Во Б групата Олимпик Лион ќе пречека тимот на Шалке. Ова е дуел на две екипи кој очајно ги отворија новите сезона во националните шампионати. Во вториот натпревар Бенфика ќе го нагости Хапоел Тел Авив. Дербито на вечерта е во рамките од групата Ц каде во битка за островот ќе вкрстат манчестер Јунајтед и Глазгов Ренџерс, во вториот меч дебитантот Бурса ја пречекува Валенсија. И во Д групата По поразот од Херкулес во првенството Барселона утеха ќе бара против Панатинаикос додека во главниот град на Данска, Копенхаген ќе го пречека Рубин Казан. Сите натпревари почнуваат во стандардниот термин 20 часот и 45 минути.
| | веќе видена | слични

Горан Пандев со тимот на Интер вечерва ја почнува одбраната на титулата од Лигата на шампионите освоена минатата сезона. Најдобриот македонски фудбалер е најавен во првиот тим на „нероаѕурите“ за вечерашниот дуел со Твенте, во рамките на премиерното коло од новата сезона во елитното европско натпреварување. Пандев не беше во првата постава на Интер во дуелот со Удинезе во саботата, но се очекува да се врати меѓу најдобрите единаесетмина токму за вечерашната пресметка со актуелниот холандски првак. Во пресрет на денешниот меч, тренерот Бенитез јасно стави до знаење дека очекува многу подобро издание од своите фудбалери од нападот, кои играат многу под неговите очекувањата на по;етокот на сезонава. Ова особено се однесува на Диего Милито, најдобриот голгетер од лани, кој сезонава ниту еднаш не се запиша во листата на стрелци. - Јасно е дека линијата на нападот може и мора да функционира многу подобро. Милито работи напорно, но ќе мора да почне да ги реализира шансите, со што ќе му се врати и самодовербата - ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лига на Шампиони Вчерва започнува новата сезона од Лигата на Шампионите, Интер ја брани круната Европски шампион. Интер и Горан Пандев ја започнуваат одбраната на титулата во Лигата на Шампионите. Со речиси истиот играчки состав, единствено без Балотели, и со нов тренер, Рафа Бенитез, Нероазурите ќе се обидат да го направат она кое на никому не му успеало, одбрана на титулата во Лигата на Шампионите. Стартуваат во Холандија, му гостуваат на Твенте, важат за фаворит, но не се очекува да имаат лесна задача. Костурот на Барселона долго време е истиот, на Камп Ноу пристигна Давид Виља со што го направи нападот на Каталонците уште пострашен. Вечерва Барса го пречекува Панатенаикос, очекувањата се дека лесно ќе ги прокнижи првите три бода во групата. Големо внимание предизвикува "Битката за Велика Британија", Манчестер Јунајтед го пречекува Глазгов Ренџерс. Се знае тука кој е голем фаворит, но дуелите помеѓу англиски и шкотски екипи секогаш биле многу повеќе од еден фудбалски натпревар. Екипата на Тотенхем ...
| | веќе видена | слични

Осум натпревари се на програмата вечер во фудбалската Лига на шампиони со кои ќе започне новата сезона во групната фаза на најсилното фудбалско екипно натпреварување во Европа. За првите две места во осумте групи ќе се борат 32 екипи со цел пласман во втората фаза. Капитенот на македонската репрезентација Горан Пандев со неговиот Интер, одбраната на титулата европски шампион ќе ја започнат на гостувањето кај холандски Твенте. Од вечерашните натпревари за издвојување е и дуелот на островските екипи кој се игра на „Олд Трафорд“ во Манчестер каде Јунајтед го пречекува шкотскиот Глазгов Ренџерс. Двојки за првото коло во ЛШ кои се играат вечерва од 20 часот и 45 минути: Група „А“: Твенте – Интер и Вердер – Тотенхем. Група „Б“: Бенфика - Хапоел Тел Авив и Олимпик Лион – Шалке. Група „Ц“: Бурса – Валенсија и Манчестер Јунајтед - Глазгов Ренџерс. Група „Д“: Копенхаген – Рубин и Барселона - Панатинаикос.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 350 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Речиси целата земја со денови се гуши во загадениот воздух, а вечерва најзагадено е во Струмица 303 ПМ 10 честички на метар кубен, Гостивар 202 ПМ 10 честички, ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шампионот тргна со реми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: