Лозарите ги блокираа патиштата и винариите

Лозарите наместо да бидат на нивите, вчера со над 150 трактори и камиони ги блокираа винаријата Тиквеш" и патните правци кон Неготино, Росоман и Прилеп. Под блокада беше и винарската визба во Неготино, патот кај Росоман и кај бензиската пумпа недалеку од селото Дреново. Блокиран беше и излезниот пат од Неготино кон автопатот. На магистралниот пат кај Росоман целосно беше блокиран патот кон Велес, Припеп и Кавадарци. Со тоа лозарите го изразија својот револт од односот на винариите кои и покрај договорот не го почитуваат ставот на Министерството за земјоделство - грозјето од годинашниот род да се откупува по минатогодишна цена. -Цената што ни ја нудат винариите не само што е ниска, туку е и понижувачка. Жално е еден килограм грозје да ни го купат за само од пет до седум денари. Владата им даде плус пари за да ни го откупат родот, а тие не знам што сакаат. Нека речат да им го дадеме грозјето без пари, па да видиме дали ќе бидат задоволни - вели еден лозар. Ако грозјето се предаде по таа цена, велат лозарите, ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски денеска потврди дека цената за откуп на грозјето ќе биде на ниво на минатогодишната. Тоа, како што кажа, е поздравено и од винариите, а цената е земена предвид при планирањето на количините кои ќе ги откупат. - Имавме состанок вчера со винариите и нашите информации се дека откупните цени за грозјето, кои се главна причина за денешните протести на лозарите во Тиквешијата, ќе бидат на ниво на претходната година. Можеби некаде ќе има за еден денар пониски цени, но тие во просек се на нивото на минатата година, изјави вицепремеирот Пешевски, одговарајќи на новинарско прашање по пуштањето во употреба на реновираниот Национален диспечерски центар во АД МЕПСО. Тој посочи дека проблемот е настанат од една винарска визба која единствено се нафати да објави цена за откуп на грозје со многу лош квалитет. - Некои од лозарите можеби мотивирани од некои други причини, пред се политички, го искористија тоа да создадат атмосфера дека цените оваа година ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

Кулминираше незадоволството на лозарите. Со трактори и приколки од 9 часот утрово го блокираа целиот Тиквешки регион. Пречки се поставија на Росоман, на влезот во Кавадарци, кај Дренево на патот Скопје – Битола, како и влезот во Неготино. Освен патните правци блокирани се и винарските визби Тиквеш и Неготино. Лозарите бараат повисоки откупни цени на грозјето на ниво од ланските и помош од државата да го продадат целосниот овогодиштен род. На блокадата кај Дренево, се случи и инцидент. Лидерот на лозарите вели нема да ги тргнат блокадите се додека не се решат нивните проблеми. Освен ниската цена лозарите ги загрижува и најавите дека винариите ќе им откупат максимум 60 проценти од родот. И додека лозарите чекаат на поддршка од Владата, за вицепремиерот Пешевски иницијаторите на денешните блокади биле политички мотивирани. Според него винариите на синоќешната средба со владини претставници прифатиле откупните цени да бидат на ниво на минатогодишните. Вакво ветување лозарите добија и пред една недела, но ...
| | веќе видена | слични

Скопје Откупните цени на грозјето што се главна причина за протестите денеска, ќе останат на ниво на претходната година, можеби некаде ќе има за еден денар пониски цени, изјави вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешев. „Проблемот е настанат само од една винарска визба која навистина се нафати да објави цена за откуп на многу лошо грозје и сега некои од лозарите можеби мотивирани од други причини пред се’ политички го искористија тоа да создадат една атмосфера дека цените оваа година ќе бидат на драстично пониско ниво“ рече Пешевски. Лозарите од тиквешкиот регион, денеска го блокираа патот од Тиквешијата кон Прилеп незадоволни од откупната цена на грозјето.
| | веќе видена | слични

Економија Цената за откуп на грозјето на ниво на минатогодишната Скопје, 14 септември - Цената за откуп на грозјето ќе биде на ниво на минатогодишната. Тоа, е поздравено и од винариите, а цената е земена предвид при планирањето на количините кои ќе ги откупат, рече вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски. „Имавме состанок вчера со винариите и нашите информации се дека откупните цени за грозјето, кои се главна причина за денешните протести на лозарите во Тиквешијата, ќе бидат на ниво на претходната година. Можеби некаде ќе има за еден денар пониски цени, но тие во просек се на нивото на минатата година“, изјави Пешевски по пуштањето во употреба на реновираниот Национален диспечерски центар во АД МЕПСО. Тој посочи дека проблемот е настанат од една винарска визба која единствено се нафати да објави цена за откуп на грозје со многу лош квалитет и заради оваа причина некој од лозарите се мотивирани од некои други причини, да создадат атмосфера дека цените оваа година ќе бидат драстично на пониско ...
| | веќе видена | слични

Откупните цени на грозјето ќе останат на исто ниво како минатата година, проблем е само дена винарија која нуди цени за откуп на многу лошо грозје, тврди вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски. “Наша проценка се уште е дека мерката е соодветна имавме состанок со винарите во текот на вчерашниот ден и нашите информации се дека откупните цени на грозјето што се главна причина за протестите денеска ќе останат на ниво на претходната година можеби некаде ќе има за еден денар пониски цени, меѓутоа тие во просек се на нивото од минатата година. Проблемот е настанат само е една винарска визба која навистина се нафати да објави цена за откуп на многу лошо грозје и сега некои од лозарите можеби мотивирани од други причини пред се’ политички го искористија тоа да создадат една атмосфера дека цените оваа година ќе бидат драстично на пониско нови“, вели Пешевски. Пешевски е уверен дека откупот на грозје ќе се одвива нормално и дека целото грозје ќе биде откупено.
| | веќе видена | слични
3 копии

Почна најавениот протест на лозарите од тиквешкиот регион. Го блокираа магистралниот пат од Прилеп кон Битола. Со трактори полни со грозје, одгледувачите на винова лоза бараат да се испочитува откупната цена што минатата недела ја договорија винарските визби и Министерството за земјоделство. Протестот што започна утринава од 9 часот го парализираше и сообраќајот на една од најфрекфентните делници во земјава. Колони возила се заглавени на магистралниот пат Прилеп Битола. Според најавите на производителите на грозје, блокадите ќе траат до 16 часот, но не ја исклучуваат можноста да останат таму и цела ноќ ако никој од надлежните не дојде и не им понуди решение за проблемот. Претседателот на здружението на лозарите од тиквешијата, Љупчо Аризанов, пред протестот истакна дека сегашните цени се меѓу 30 и 50 проценти пониски од минатогодишните и дека ако прифатат да го продадат грозјето по овие цени, ќе забележат големи загуби. Освен за ниската цена, лозарите стравуваат и за количините на грозје што ќе ...
| | веќе видена | слични

По втор пат во еден месец лозарите денеска ќе излезат на протести против винариите и ниските откупни цени на грозјето. Предвидена е блокада на магистралниот пат Прилеп-Битола–Скопје и протести пред винарските визби „Тиквеш“ и „Повардарие“. Лозарите обвинуваат дека винарските визби не го испочитувале договорот постигнат пред точно една недела за откуп на грозјето по минатогодишни цени. Нивниот лидер Љупчо Аризанов, смета дека протестот е неизбежен бидејќи винариите не го испочитуваа договореното на неодамнешната средба во Министерството за земјоделство, дека ќе го откупуваат грозјето по минатогодишните цени - за смедеревката и вранецот од 8 и 10 денари. - Некои од визбите и сега немаат истакнато откупни цени, иако според закон тоа мораат да го сторат. Затоа не треба да попуштиме и со блокадата да бараме цени од најмалку 10 и 13 денари по килограм, макар и да потпишат дека ќе ги почитуваат договорените цени, истакна Аризанов. Градоначалникот на Кавадарци, Александар Панов потенцира дека ќе инсистира да се ...
| | веќе видена | слични

Денешните протески на лозарите кои ги блокираа патните правци Скопје - Прилеп, Неготино Штип и Неготино - Гевгелија предивикаа нервоза кај патниците, поради што настана мешаница. Лозарите протестираат на овие патни правци, како и кај винарските визби Повардарие од Неготино и Тиквеш од Кавадарци со земјоделска механизација, со камиони и трактори. Дел од нервозните патници упатуваа и вербални закани а се обидеа и да отстранат дел од поставената механизација на патиштата, поради што интервенираше и полицијата. На блокираните патни правци се пуштаа само итните случаи. Лозарите од Неготино,Кавадарци, Росоман, Демир Капија и блиските населени места не с езадоволни од вчерашната средба со претставници од владата на која винарските визби го соопштија ставот дека цените коишто ги понудиле се реални од пет денари за килограм „вранец“ со 16 шеќерни единици до 10 денари за килограм за над 25 шеќерни единици.Лозарите најавија дека ќе ги продолжат протестите се до исполнување на нивните барања, за враќање на цените од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лозари од Неготино, Кавадарци, Росоман, Демир Капија и блиските населени места од изутрината ги блокираат патните правци Скопје - Прилеп, Неготино - Штип, Неготино - Гевгелија, како и винарските визби „Повардарие“ од Неготино и „Тиквеш“ од Кавадарци. Со земјоделска механизација, трактори, камиони и со вклучени сирени кавадарчани протестот го започнаа низ улиците во градот пред зградата на Собранието, а потоа се упатија кон винасрката визба „Тиквеш“. Потоа организирано блокадите продолжија кај село Дреново при што долги колони возила останаа на патот се до Прилеп. Имаше нервозни патници револтирани заради тоа што не можат да стигнат навреме до целта на нивното патување, при што дојде до вербални расправии со лозарите. Некои од патниците се обидоа насила да истуркаат трактор од патот за да можат да поминат при што еден од нив со тупаница удри в лице еден од лозарите. Настана вистинска мешаница при што на помош пристигна и полицијата. Се пропуштаат само итните слупчаи, болни, полицијата. Блокадите се проширени ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тој што гласа „за”, го отвора пат за наводниот македонски идентитет и јазик за соседите, како што предвидува Договорот од Преспа, рече претседателот на ...
сите 645 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лозарите ги блокираа патиштата и винариите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: