Надал: Ова е повеќе од сон

Шпанецот со освојувањето на трофејот во Њујорк ги комплетира сите четири грен слем титули и им се придружи на Фред Пери, Дон Будџи, Род Лејвер, Рој Емерсон, Андре Агаси и неговиот најголем конкурент Роже Федерер Светскиот тениски рекет број еден, Шпанецот Рафаел Надал стана седмиот тенисер во историјата кој ги комплетираше сите четири грен слем титули. Тој во финалето на последниот грен слем турнир годинава САД опен по четири часа игра и две паузи поради дожд го совлада Србинот Новак Ѓоковиќ со 6:4, 5:7, 6:4, 6:2. Надал со 24 години стана најмладиот тенисер во Опен ерата што ги комплетирал титулите од сите четири големи турнири. Тој со освојувањето на трофејот во Њујорк им се придружи на Фред Пери, Дон Будџи, Род Лејвер, Рој Емерсон, Андре Агаси и неговиот најголем конкурент Роже Федерер. Рафа е првиот тенисер кој се закитил со три грен слем титули во една сезона (Ролан Гарос, Вимблдон и САД опен) по Лејвер, кој го направи истото во далечната 1969 година. Најдобриот тенисер на денешницата е и првиот левучар ...
| | веќе видена | слични

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се обиде да му украде 1.700.000 долари на светскиот тениски рекет број еден, Шпанецот Рафаел Надал. Се работи за дебелиот чек на Рафа како награда за освоената титула на последниот грен слем турнир САД опен. При подигнување на пехарот, Надал се обиде да го стави чекот во џебот, но не го собираше. Тогаш , Ноле се понуди да му го причува. Рафа без размислување му го подаде. Додека, Шпанецот го креваше пехарот, Ѓоковиќ се пошегува и го стави чекот во џебот, а веднаш потоа му беше одземен од страна на организаторите.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е победник на Отвореното тениско првенство на Америка. Во големото финале беше подобар од Србинот Новак Ѓоковиќ со 3-1 во сетови. Шпанецот со овој трофеј станува најмладиот тенисер кој комплетира четири грен слем титули. На овој начин Надал им се приклучува на Фред Пети, Дон Будгес, Род Лаверит, Рој Емерсон, Андре Агаси и на Рожер Федерер освојувајќи ги четирите највредни титули во кариерата. Надал исто така станува првиот тенисер од Павер во 1969 година кој ги има освоено турнирите во Париз, Лондон и Њујорк во текот на само една сезона. За шпанскиот тенисер и воедно прв рекет во светот, ова е деветта титула во грен слем турнир.
| | веќе видена | слични
4 копии

Рафаел Надал ја освои титулата на последниот тениски Грен слем турнир во сезоната, Отвореното првенство на САД. Во финалето, по скоро 4 часа игра, Надал го победи Новак Ѓоковиќ со 3:1 (6:4, 5:7, 6:4, 6:2). Оваа титулата е трета по ред Грен слем титула која сезонава ја освојува Надал, а вкупно во кариерата Шпанецот сега има девет трофеи на турнирите на "големата четворка". Надал со победата на УС Опен стана најмладиот тенисер во историјата кој успеал да победи на четирите најголеми турнири на светот. Последен тенисер кој во една година ги освоил Ролан Гарос, Вимблдон и УС Опен, бил Род Лејвер во далечната 1969 година. Надал е првиот Шпанец по Мануел Орантес во 1975 година кој победил во Њујорк, воедно тој е првиот левучар по Џо Мекинро во 1984 година, кој победил на турнирот. "На овој човек мора да му оддадете признание за што прави во и надвор од теренот. Надал е голем шампион, голем човек и спортист за пример", изјави по поразот Новак Ѓоковиќ. "Мислам дека за прв пат во кариерата одиграв навистина добар ...
| | веќе видена | слични

Дождот во Њујорк третпат по ред не дозволи машкото финале да се игра во планираниот термин, што е единствен случај од 1935 година Дождот направи хет-трик во Њујорк и третпат во низа не дозволи последниот тениски гренд слем во сезоната, САД опен, да заврши во предвидениот рок. Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ добија еден ден повеќе за одмор, а машкото финале на Флешинг Медоуз требаше да се игра синоќа од 22 часот, наместо еден ден порано. За доигрување имаа и финалистките во женски двојки, а Петрова и Хубер се на 3 поени до титулата бидејќи имаа предност од 5-4 и 15-0 на сервис на Кинг во решавачкиот трети сет. Партнерка на Кинг е Шведова, а овој дубл сензационално го освои Вимблдон во јули годинава. Ураганот Ерл, кој го нападна источниот брег на САД, беше голема закана особено во првата седмица од двонеделниот турнир, но за 13 дена имаше само еден кус прекин од 25 минути. Ветерот им создаваше многу проблеми на тенисерите, а во самиот финиш од тенискиот настан на Флешинг Медоуз вреден 22,7 милиона долари, дождот ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал забележа уште еден успех во својата блескава кариера откако рано утринава за прв пат го подигна трофејот на Отвореното тениско првенство во Соединетите Американски Држави. Во финалето 24-годишниот Шпанец го победи Новак Ѓоковиќ со 6:4, 5:7, 6:4 и 6:2 и влезе во многу страници од историјата на спортот но требаше да се бори и со дождот кој првин го одложи а потоа и прекина финалет за 2 часа поради обилните врнежи. Рафа стана седмиот тенисер во историјата кој ги освоил сите турнири од Грен Слем серијата и четврти во Опен ерата како најмлад тенисер кој го прави овој подвиг. Светскиот рекет број еден веќе има 9-титули откако триумфираше и на Роланд Гарос и Вимблдон оваа сезона и на ранг листата е седми откако ги надмина имињата на Џими Конорс, Иван лендл и Анде Агаси кои имаат по осум титули. До овој успех Надал стигна на 24 години а рекордот на Федерер од 16-Грен Слем титули Швајцарецот го постави на 28 годишна возраст. Во своето прво финале во Њујорк Рафа стана и првиот левичар кој триумфирал на ...
| | веќе видена | слични

Со две (три) Гренд-слем титули во 2010 година кои веќе му се в рака и потенцијалната трета, чие освојување е одложено поради дожд, Рафаел Надал очигледно се дистанцираше себеси од Роже Федерер. Во лов, запаметете ми ги зборовите, на Роже Федерер. Тоа треба да биде болно видливо дека најприсиленото и тековно тениско ривалство не е повеќе Федерер-Надал, туку повеќе е претстава на еден човек, психолошка драма, Надал против самиот себеси. Со сета почит кон Новак Ѓоковиќ - кому му беше даден толку потребениот одмор и му се подобрија шансите на вчерашното неочекувано финале на УС-опен по дождот во неделата - никој не и се заканува на доминацијата на Надал, толку колку деловите од телото кои одвреме-навреме се предаваат на авантуристичката разузданост со која настапува. Што се однесува до него, Федерер го нема победено Надал на некој голем турнир уште од 2007 година, загуби на шест од последните седум меча, и според формата најверојатно ги истроши и последните сили кога го загуби полуфиналето од Ѓоковиќ во пет ...
| | веќе видена | слични

Вториот тенисер на АТП листата, Новак Ѓоковиќ по финалето на УС Опен изјави дека победникот Рафаел Надал е најдобар тенисер на денешницата. Иако Ѓоковиќ во финалето одигра одлично и тоа не беше доволно да го запре Надал да стигне до деветтата Гренд Слем титула. "На тој човек морате да му симнете капа за се што направи на теренот и надвор од него. Тој е голем шампион, голем човек и примерен спортист. Надал е најдобар тенисер на денешницата, а можно е да биде и најдобар во историјата", не штедеше комплименти Ѓоковиќ. Со освојувањето на УС Опен, Надал на 24 години стана најмладиот од седумте тенисери кои во кариерата ги освојувале четирите Гренд Слем титули и единствен покрај Андре Агаси кој освоил "златен слем" односно златен медал од Олимписки игри и Гренд Слема.
| | веќе видена | слични

Шпанецот Рафаел Надал победи во финалето на отвореното тениско првеснство на САД, откако со 3:1 во сетови (6-4, 5-7, 6-4, 6-2) го совлада Србинот Новак Ѓоковиќ во меч кој траеше околу 4 часа и на тој начин ги комплетира сите титули на гренд слем турнирите. По одложувањето на финалето за еден ден поради невремето, двајцата тенисери имаа повеќе време за одмор и кога излегоа на теренот прикажаа одличен тенис. Финалето и синоќа беше прекинато поради невреме околу 90 минути. Надал за време на овогодинешниот турнир загуби само еден сет и тоа вчера против србинот Ѓоковиќ. Шпанецот за победата заработи парична награда од 1.750.000 долари а второпласираниот Ѓоковиќ 850.000 долари. Со освојувањето и на овој гренд слем Надал стана најмладиот тенисер кој ги освоил сите четири турнири. (Крај)
| | веќе видена | слични

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ изјави дека Шпанецот Рафаел Надал е најдобриот тенисер на светот. Ѓоковиќ во финалето на УС Опен беше поразен од Надал со 6:4, 5:7, 6:4, 6:2. - На тој човек мора да му се симне капа за се што прави на теренот и надвор од него. Голем шампион, голем човек и примерен спортист. Тој е најдобриот тенисер на денешницата, а можно е да биде и најдобриот воопшто во историјата на тенисот, изјави Ѓоковиќ. Тој додаде дека е разочаран од поразот во финалето во Њујорк. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев тврди дека не добил телефонски повик, ниту се чул со специјалната обвинителка, Катица Јанева кога полицијата пристигнала во нејзиниот дом ...
сите 406 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 109 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 80 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вчера по петти пат победи на неофицијалното Светско првенство Вимблдон победувајќи го Роџер Федерер кој важееше за голем ...
сите 314 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Надал: Ова е повеќе од сон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: