Фуере: Политичарите да се фокусираат на иднината, не на минатото

Евроамбасадорот Ерван Фуере денеска од Охрид, осврнувајќи се на политичките препукувања во врска со случувањата во 90-те години, порача дека сите политички партии треба да престанат да се занимаваат со минатото и да се фокусираат на иднината. - Ние сме во земја што е подготвена да се вклучи во Европската унија, земја што направи големи напори, но се уште има многу да направи, земја која има 33 отсто невработени, земја во која 30 отсто од граѓаните живеат под стандардите. Тоа што се случило во 1995 година не е прашањето што ќе ги реши сите овие проблеми, изјави Фуере кој во Охрид присуствуваше на конференцијата Е-Демократија. Груевски не смета дека изјавата на Фуере е демант за случувањата во 90-те Премиерот Никола Груевски не гледа со што вчера евроамбасадорот Ерван Фуере во изјавата го демантирал дека Македонија во 90-тите години ја пропуштила шансата за влез во ЕУ. - Власта во Македонија во 90-тите години повеќе се грижеше за приватизацијата и како да се офајди од неa, како да го крши ембаргото кон ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Груевски не гледа дека Амбасадорот Фуере го демантирал кога рекол оти секој кој тврди дека во деведесетите години земјава пропуштила можност за покана во Европската Унија требал да има бујна фантазија. „Власта во Македонија во 90-тите години повеќе се грижеше за приватизацијата и како да се офајди од неa, како да го крши ембаргото кон Србија и беше дефокусирана за привлекување странски инвестиции. Со тоа ја пропушти шансата за влез во Унијата и до 98 година додека се промени власта воопшто немаше поднесено ни барање за членство во Унијата“, изјави Никола Груевски, премиер За СДСМ, пораката на Фуере е силен доказ дека Груевски и Иванов се обидуваат на насилен начин да ја фалсификуваат македонската историја. Партијата на Црвенковски смета дека ВМРО-ДПМНЕ мора да стави крај на својата погрешна и губитничка политика која се повеќе ја изолира државава. „Очигледно Иванов и ВМРО-ДПМНЕ не им беше доволен срамот што и го приредија на макдонија по демантот и заканата за тужба од евро-пратеничката Дорис ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Евроамбасадоротво вторник од Охрид го повтори апелот до политичките претставници во Македонија да се фокусираат на иднината на земјата, а не на дебати за наводно пропуштени шанси за интеграција на земјата во 1995-та Претставникот на Европската Комисија во Република Македонија, Ерван Фуере, во Охрид побара „историјата да не се пишува одново“. „Ние сме во земја што се подготвува да се вклучи во Европската унија, земја што направи големи напори, но се уште има многу да направи, земја која има 33 отсто невработени, земја во која 30 отсто од граѓаните живеат под сите стандарди. Тоа што се случило во 1995 година не е прашање што ќе ги реши сите овие проблеми. Би сакал да им кажам на сите политичките страни дека би требало да престанат да играат игри со историјата и да не ја пишуваат повторно. Треба да се фокусираат на иднината тоа го бараат граѓаните и го очекуваат од нивните политичари“, изјави Фуере. Вчера евроамбасадорот, коментирајќи ја дебатата за наводно пропуштена шанса за интеграција на ...
| | веќе видена | слични

Власта се обидува да се повлече од изјавите за конкретна пропуштена шанса за Европа во 1995-тата, откако ваквите тврдења, наменети пред се за домашна употреба, резултираа со деманти и остри критики и од бриселската администрација. И премиерот Груевски денеска, исто како и министерот Милошоски вчера, вели дека тој и неговата партија зборувале општо за загубените 90-ти години, а не за некаква конкретна понуда. Токму затоа Груевски вели дека не се гледа во изјавата на Ерван Фуере – дека секој кој сугерира за шанса која на Македонија и се лизнала од раце во 95-тата има бујна фантазија. ,,Власта во Македонија во 90-тите години повеќе се грижеше за приватизацијата и како да се офајди од неa, како да го крши ембаргото кон Србија и беше дефокусирана за привлекување странски инвестиции. Со тоа ја пропушти шансата за влез во Унијата и до 98 година додека се промени власта воопшто немаше поднесено ни барање за членство во Унијата,, - изјави премиерот Груевски Но, токму ВМРО-ДПМНЕ упорно ја држеше оваа тема за ...
| | веќе видена | слични

95 – та наспроти 2010-тата. Пропуштени шанси, и тогаш и сега влегоа во мегупартиските пресметки за евроинтеграцијата на земјата... СДСМ и денеска тврдат дека актуелното раководство ја води земјата кон изолација, власта одговори дека владите на Црвенковски во минатото наместо реформи ја раскрчмувале економијата и ја кочеле евроинтеграцијата... Новите обвинувања доаѓаат по вчерашната изјава на евроамбасадорот Фуере дека државниот врв имал бујна фантазија. - Очигледно Иванов и ВМРО-ДПМНЕ не им беше доволен срамот што и го приредија на макдонија по демантот и заканата за тужба од евро-пратеничката Дорис Пак. Мораа до таму да претераат и да ја посрамотат македонија за од Брисел да пристигне и официјален демант кој ги негира нивните небулосни тврдења. Можеме само да замислиме што значи во дипломатскиот речник кога официјален претставник на Брисел ќе ви каже дека премиерот и претседателот имаат бујна фантазија вели потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев. Премиерот Никола Груевски не гледа со што ...
| | веќе видена | слични

Успехот на Конференцијата за е-демократија што се одржа изминатите два дена во Охрид може да се измери на многу различни начини, дојдоа учесници од регионот, а државата беше одличен домаќин на овој висок собир. Ваков е ставот на амбасадорот на Европската Унија во Македонија Ерван Фуере. - Се наоѓаме во земја која се подготвува да се придружи кон Европската унија, земја која направи крупни напори, но се уште има уште многу да направи. Земјава се соочува со невработеност од 33%, а околу 30% од населението егзистираат под нивото на сиромаштија. Овие се важни прашања, кои без разлика на тоа што се случи во 1995. година, не се и понатаму решени, истакна Фуере. Според него, политичките партии треба да престанат со игрите за менување на историја. - Политичките партии треба да се фокусираат на иднината. Тоа е она што од нив го бараат и очекуваат граѓаните, подвлече Фуере. (Крај)
| | веќе видена | слични

Изјавата на Фуере е официјлен демант на тврдењата дека во 95 та е пропуштена шанса за почеток на преговори со Унијата. Социјалдемократите ја обвинија власта за грубо фалисфикување на историјата. - Очигледно на Иванов и ВМРО-ДПМНЕ не им беше доволен срамот што и го приредија на Македонија по демантот и заканата за тужба од европратеничката Дорис Пак. Мораа дотаму да претераат и да ја посрамотат Македонија за од Брисел да пристигне и официјален демант кој ги негира нивните небулозни тврдења - изјави Гордан Георгиев, потпретседател на СДСМ. За власта прашањето повеќе не е дали имало понуда за преговори, но кој колку придонел за евроинтеграциите. Фактите потврдуваат дека на патот кон ЕУ најмногу направила Владата на ВМРО ДПМНЕ. - Јасно може да се види дека една политичка опција има завршено најголем дел од работите за три од овие четири клучни моменти во европската интеграција на Република Македонија - изјави Васко Наумовски, вицепремиер за Евроинтеграции. Додека Власта и СДСМ се препукуваат, албанскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија пропушти сериозни шанси во 90-тите години во делот на развој на државата и побрзо приклучување кон ЕУ Ова го изјави денеска премиерот Груевски како коментар на изјавата на евроамбасадорот Фуере дека секој оној што тврди дека Македонија во 1995 г. ја одбила поканата за прием во ЕУ и НАТО има бујна фантазија. „Изјавата на Фуере ја видов на одредени медиуми, а и денеска СДСМ на прес-конференција кажа дека тој мене ме демантирал. Јас не видов дека ме демантирал бидејќи јас вчера кажав нешто што го кажав и денеска. Македонија пропушти сериозни шанси во 90-тите години во делот на развој на државата и побрзо приклучување кон Европската Унија, затоа што во тој период земјата беше фокусирана на домашната приватизација на спроведувањето или неспроведувањето на ембаргото, не беше заинтересирана за инвестиции. Јас не слушнав дека за ова Фуере даде некаков коментар. Дополнително бев прашан за изјавата на Иванов, јас кажав дека таа изјава што тој ја кажа ја имам слушнато и од Поселт““ изјави ...
| | веќе видена | слични

Бујната фантазија на Иванов, Груевски, партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ и европратеникот Поселт е погрешна и погубна политика на изолација на Македонија и свесно блокирање на евроинтегративните процеси и бламирање на Македонија во Брисел. Вака опозицијата реагира на тврдењата на власта дека тогашното македонско раководство, ја пропушти златната шанса пред 15 години да станеме дел од ЕУ и НАТО. Евроамбасадорот Фуере вчера отворено порача, тоа се луѓе со бујна фантазија, а таквите дебати се само залудно трошење време. Премиерот не гледа во што евроамбасадорот го демантирал. „Македонија до паѓањето од власт на СДСМ не го доби тоа и не ни побара да стане членка на ЕУ и да ги почне процесите. Тоа е прашање за кое што навистина би сакал да слушнам коментар од СДСМ“, изјави Никола Груевски, претседател на владата. Од СДСМ го потсетија премиерот и како што рече новинарските вувузели од кабинетот на Протуѓер, дека изјавата на Фуере е и официјален став на Европската комисија. „Ако претседателот, премиерот и министерот ...
| | веќе видена | слични

Македонија Фуере: Политичарите да се фокусираат на иднината Охрид, 14 септември - Политички партии треба да престанат да се занимаваат со минатото и да се фокусираат на иднината, порача евроамбасадорот Ерван Фуере денеска од Охрид, осврнувајќи се на политичките препукувања во врска со случувањата во 90-те години. „Ние сме во земја што е подготвена да се вклучи во Европската унија, земја што направи големи напори, но се уште има многу да направи, земја која има 33 отсто невработени, земја во која 30 отсто од граѓаните живеат под стандардите. Тоа што се случило во 1995 година не е прашањето што ќе ги реши сите овие проблеми, изјави Фуере кој во Охрид присуствуваше на конференцијата Е-Демократија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 160 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 248 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 141 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 214 | | | веќе видена

Тое беше пораката на претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски вечерва на отворената трибина во Гевгелија. – Првите благодети што ги ...
сите 36 | | | веќе видена

Проект преку кој домашните компании ќе се поврзуваат со странските инвеститори во ТИРЗ, е договорен со Меѓународната финансика корпорација (ИФЦ) за време на ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фуере: Политичарите да се фокусираат на иднината, не на минатото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: