Ракомет ЛШ : Загреб „поголем“ од П(ариз)СЖ

Ракометарите на Загреб направија уште една сензација откако во последниот натпревар од 8.коло од А групата од Лигата на шампионите на домашен терен го победија ПСЖ со 25:24. Во текот на целиот натпревар домашната екипа Загреб беше во постојано водство, а во 40.та минута имаше и четири голови предност. Предводени од тренерот Веселин Вујовиќ на клупата Загреб ја забележа и 4.та поебда и сега се проби на 3.место на табелата со осум бодови. Еден од најдобрите поединци на дуелот беше голманот Филип Илиќ кој имаше 12 одбрани. Табела А група: Кил 14, ПСЖ 10, Загреб 8, Ла Риоха 7, Мешков Брест 6, Металург 3.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометарите на Загреб го совладаа ПСЖ со 25:24, во последниот меч во Лигата на шампионите за оваа година. Загреб со оваа победа речиси обезбеди пласман во Топ 16 фазата, откако се искачи на третото место на табелата во А групата. Екипата која ја предводи екс тренерот на Вардар, Веселин Вујовиќ, одигра бесрекорно во одбраната и особено во нападот во првото полувреме и со гол предност заминаа на одмор. Во вториот дел ПСЖ успеа да израмни 17:17, но потоа следуваше серија на Загреб од 5:1, за 22:18 со што на десет минути до крајот практично беше решен победникот. Хорват и Обрановиќ со по пет гола, односно голма, нот Ивиќ со 14 одбрани го предводеа Загреб до победата, додека кај ПСЖ Нарсис беше стрелец на шест голови. По осум одиграни натпревари во А групата води Кил со 14 бодови, ПСЖ има 10, Загреб 8, Ла Риоха 7, Брест Мешков 6, а Металург 3. Во последните две кола, во февруари следната година Загреб ќе ја пречека Ла Риоха и ќе гостува кај Металург, додека ПСЖ ќе го пречека Мешков и ќе гостува кај Ла Риоха. The ...
| | веќе видена | слични

Хрватскиот ракометен шампион Загреб пред своите гледачи успеа да го совлада фаворизираниот тим на ПСЖ со минимални 25-24 (14-13). Домаќините со борба игра до последниот здив го надополнија квалитетот кои го поседуваа „дрим тимот“ на ПСЖ. Предноста од еден погодок на полувремето ракометарите на Загреб ја зачуваа и извојуваа голема победа над мултимилионскиот проект. За хрватските ракометари ова е втора сензационална победа откако исто пред своите гледачи го совладаа европскиот вицешампион Кил. Загреб со триумфот изби на третата позиција на табелата и е пред обезбедување на пласман во нокаут фазата од ЛШ. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Екипата на Загреб го совлада тимот на Пари Сен Жермен во последниот натпревар од осмото коло на Лигата на шампионите. Загреб победи со резултат 25:24 (14:13) и најверојатно обезбеди пласман во наредната фаза во ова елитно натпреварување, што и го заслужи со победите против Кил и против Пари Сен Жермен. Но, ова исто така значи дека Металург дефинитивно ја загуби и последната надеж за пласман во осминафиналната фаза. Загреб сега има осум бода, а најблиску до Металург е екипата на Натурхаус ла Риоха, која има седум, колку што максимално може да освои и Металург во последните две средби, но Шпанците имаат подобар меѓусебен резултат со нашиот тим.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на ППД Загреб го совладаа фаворизираниот ПСЖ (25:24) во натпревар од Лигата на шампионите и на тој начин имаат обезбеден пласман во следната фаза на најелитното ракометно натпреварување. Составот предводен од Веселин Вујовиќ го скроти скапиот француски тим и со постојана резултатска контрола заслужи да стигне до бодовите и третото место во групата во која Металург е последен. Хорват и Обрановиќ биле најпрецизни кај ППД Загреб со по 6 гола, додека на спротивната страна ист ефект имаше само Нарсис. Оваа победа не му одговараше на нашиот шампион Металург кој на овој начин ги загуби и онака малите и теоретски шанси за пласман во следната фаза.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на ППД Загреб во последниот натпревар од осмото коло од А групата во Лигата на шампиони во вторникот на домашен терен го совладаа фаворизираниот Парис Сен Жермен со 25-24 (14-13), со што направија голем исчекор кон пласман во следната рунда. Играчите на Загреб, кои во првото коло го изненадија Кил, истиот подвиг го повторија и против ПСЖ, кој е составен од светски ракометни ѕвезди. Загрепчаните водеа речиси цел натпревар, а највисокото водство го имаа во 48 минута од 21-17. Натпреварот го следеле 10.000 гледачи Со оваа победа Загреб се наоѓа на третото место зад Кил и ПСЖ, а пред Ла Роха, Брест Мешков и Металург.
| | веќе видена | слични

Хрватскиот тим славеше над дрим-тимот Ракометарите на ППД Загреб покажаа дека триумфот над Кил, кој силно одекна во ракометна Европа, не бил воопшто случаен. Тие денеска „скротија“ уште еден дрим-тим, овојпат ПСЖ и славеа со 25:24. Во текот на целиот меч, избраниците на Вујовиќ водеа минимално, но крај го „притиснаа“ парискиот тим и поведоа со три голови разлика, за што најголема заслуга има голманот Филип Ивиќ кој одбрани 12 удари, а најдобар стрелец на мечот беше Даниел Нарсис со 11 голови.
| | веќе видена | слични

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 192 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ракомет ЛШ : Загреб „поголем“ од П(ариз)СЖ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: