Механичарите направија чудо

Фернандо Алонсо беше расположен да зборува во суперлативи по забележаната трета победа оваа сезона, со која повторно фаќа приклучок во борбата за титулата. Шпанскиот автомобилист ја заврши трката на позицијата од која што стартуваше, но мораше да се помачи за да ја врати откако ја загуби на стартот. Еуфоријата типична за победите на Ферари во Монца е подгреана и со танцот на бројките: осумнаесетти триумф на ергелата од Маранело на оваа патека, вкупно 213 во хронологијата, додека за Алонсо е втора на Монца и 24 во кариерата. - Да се победи во Монца зад воланот на Ферари е нешто специјално, што единствено може да се спореди со победата пред моите навивачи во Барселона во 2006 година. Да се биде на подиумот тука е величествено чувство, какво море од луѓе, толку многу знамиња! Бев вџашен од емоциите на навивачите, уште од моментот кога дојдов тука во четвртокот. Сакам да им ја посветам оваа победа на нив и на страста која што ги карактеризира навивачите на Ферари,-рече Алонсо на прес конференцијата по трката. – ...
| | веќе видена | слични

Со оваа победа тој повторно се врати во борба за титулата, бидејќи лидерот во досегашниот дел од шампионатот Британецот Луис Хамилтон (Мекларен) при еден дуел со вториот возач на Ферари Фелипе Маса го скрши предниот дел од тркалото и мораше да ја заврши трката предвреме Шпанецот Фернандо Алонсо , возач на Ферари е победник на 14. трка од шампионатот во Формула 1 која се возеше за Големата награда на Италија на патеката Монца постигнувајќи време од 1:16.24.572 час.Со оваа победа Алонсо повторно се врати во борба за титулата, бидејќи лидерот во досегашниот дел од шампионатот Британецот Луис Хамилтон (Мекларен) при еден дуел со вториот возач на Ферари Фелипе Маса го скрши предниот дел од тркалото и мораше да ја заврши трката предвреме, уште после првата шикана. Алонсо лошо ја стартуваше трката од пол позицијата, а тоа најдобро го искористи пилотот на Мерцедес Џенсон Батон кој го презема првото место во трката. Британецот во 37-от круг влезе во боксот, а еден круг подоцна истото го направи и Алонсо, но во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со триумфот на Алонсо, придружен со второто место на Батон, обајцата последни од петорката која што е во игра за титулата, како и со лошите разултати на Хамилтон и Вебер кои ја предводат таа група, ситуацијата на табелата се враќа во драматична позиција и ветува уште пет „инфаркт“ трки до крајот на сезоната. Фернандо Алонсо со својата 24-та победа викендов во Монца, ја разгоре уште повеќе битката за шампионската титула бидејќи пред викендот во Монца. Возачот на Ферари заостануваше 41 поен во однос на лидерот Луис Хамилтон, но со развојот на настаните успеа да ја преполови разликата и сега таа да изнесува само 21 бод од новиот предводник Марк Вебер. Иако стартуваше од пол позиција, Алонсо го загуби првото место на стартот, но во манир на голем шампион со целокупната зрелост, речиси 40 круга го следеше Батон и не му дозволи да се одвои, за да го престигне низ боксовите со подоцнежен пит стоп. Целата вест на Ф1 Алманах
| | веќе видена | слични
3 копии

Пилотот на Скудерија Ферари, Фернандо Алонсо е победник на Ф1 трката за Големата награда на Италија, која по 59-ти пат се возеше на патеката во Монца. Алонсо кој ја имаше пол позицијата, водечкото место на стартот го загуби од Џенсон Батон. Актуелниот првак, Батон, беше лидер во трката се до 38-от круг и влегувањето во бокс, кога механичарите на Ферари завршија подобра работа од колегите од Мекларен. Во Ферари побрзо ги менуваа пневматиците по што Алонсо излезе пред Батон и до крајот на трката не го испушти водството. Покрај Алонсо и Батон место на подиумот избори и Фелипе Маса. Бодови во Монца освоија Себастијан Фетел (Ред Бул), Нико Розберг (Мерцедес), Марк Вебер (Ред Бул), Нико Хулкенберг (Вилијамс), Роберт Кубица (Рено), Михаел Шумахер (Мерцедес) и Рубенс Барикело (Вилијамс). По трката во Монца, лидер во Генералниот пласман е Марк Вебер со 187 бодови, пет повеќе од Луис Хамилтон, кој трката ја заврши во првиот круг. Во конкуренција за шампионската титула се уште и Алонсо 166 бодови, Батон 165 и Фетел ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фернандо Алонсо донесе славје на навивачите на Ферари на трката за Големата награда на Италија. Џенсон Батон го освои второто место, а на подиумот се искачи и вториот возач на Ферари, Фелипе Маса. Хамилтон имаше несреќа на стартот, кога и ја заврши трката, Вебер го превзема водството во генералниот пласман. Како се ближи финишот насезоната, шампионатот во Формула 1 станува се поинтересен. Досегашниот лидер Луис Хамилтон по денешното откажување му го препушти водството во генеалниот пласман на Марк Вебер, а со победата во Монца и Фернандо Алонсо потврди дека не се откажа од борбата за титулата. Стартот на трката донесе доста возбудувања. Алонсо не успеа да ја искористи пол позицијата и веќе во првата кривина му го препушти водството на Џенсон Батон. Веднаш потоа дојде до контакт меѓу болидите на Маса и Хамилтон, по што подебелиот крај го извлече Британецот кој не можеше да ја продолжи трката. Батон успеа да го држи водството до 14 круга пред крај кога по излегувањето од боксот Алонсо го заобиколи и до крајот ...
| | веќе видена | слични

Возачот на Ферари, Фернандо Алонсо е победник на трката за Големата награда на Италија што попладнево се возеше на легендарната „Монца“. Тој трката ја заврши за 1:16:24.572 и ги обезбеди 25-те бода кои го враќаат во борба за шампионската титула. Второпласиран беше возачот на Мекларен, Џенсон Батон, а трет низ целта мина вториот возач на Ферари, Фелипе Маса. За досегашниот лидер на табелата, Британецот Луис Хамилтон, трката заврши веднаш по стартот, откако по контакт со Ферарито на Фелипе Маса го оштети предното тркало на својот Мекларен и го загуби лидерското место на табелата. Во генералниот пласман води Марк Вебер со 187 бода, втор е Луис Хамилтон со 182, а трет Фернандо Алонсо со 166 бодови. Во конкуренција на конструктори, на чело е Ред Бул со 350 бодови, второпласиран е тимот на Мекларен со 347, а трет е Ферари со 290 бодови. Следната трка е по две недели кога се вози трката за Големата награда на Сингапур.
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон ја презема врз себе целата одговорност за судирот во првиот круг со Фелипе Маса, по што тој се повлече од трката за Големата награда на Италија. Црномурестиот возач влезе во трката како лидер во шампионатот со 182 бода, додека после трката се најде на второто место, пет бода зад Вебер, но се уште комфорни 16 бода пред победникот Алонсо. Незадоволниот Хамаилтон по трката која требаше да биде една од најдобрите за неговиот болид гледано според конфигурацијата на патеката, рече дека можеби таа грешка ќе го чини титула. - Ова јасно беше моја грешка, една од оние работи кои се случуваат кога се тркате и притискате до крај. Се обидував да го позиционирам болидот на извесен начин и бев премногу блиску до Маса, па тој ми го откачи тркалото и ми го оштети болидот. Јас не можев ништо да сторам. Ништо не е готово, но ваквите денови и грешки се оние поради кои се губи титулата. Се имам само себе за да се обвинам,- изјави Хамилтон по враќањето во моторхоумот. Незадоволен е и новиот лидер, Марк Вебер, кој се ...
| | веќе видена | слични

Алонсо со претекнување преку боксот успеа да стигне до првото место и до победата, откако до 38 круг беше зад светскиот првак Џенсон Батон, кој успеа на стартот на трката да го претекне. Зад Алонсо и БАтон, кои се враќаат во трка за титулата заврши Фелипе Маса, додека четврти беше Себастијан Фетел, кој успеа од 53 круга, 52 да ги извози без да запре кај своите механичари. Како се ближи крајот на сезоната, шампионатот во Формула 1 станува се поинтересен, откако доскорешниот лидер Луис Хамилтон денеска на вториот свиок се откажа по еден мал судир со Маса, па Марк Вебер (ред Бул) со шестото место сега води во генералниот палсман. Во генералниот пласман води Вебер со 187 бодови. Хамилтон остана на 182 на второто место, Алонсо изби на третото со 166, а зад нив следат Батон со 165, Фетел со 163, па Фелипе Маса со 124 бода. До крајот на сезоната има уште пет трки, почнувајќи од таа во Сингапур за две недели, а потоа и Јапонија, Кореја, Бразил и финалето во Абу Даби.
| | веќе видена | слични

Возачот на Ферари Фернандо Алонсо е победник на трката за ГН на Италија, 14. во годинешниот шампионат од Формула 1. Двократниот светски шампион до третата сезонска победа, а 24. во неговата кариера дојде на легендарната „Монца“ победувајќи го главниот конкурент денеска, Џенсон Батон на Мекларен. На третото место на победничкиот пиедестал се искачи вториот возач на Ферари, Фелипе Маса, додека водството во генералниот пласман повторно го презеде Австралиецот Марк Вебер, кој трката за јазврши на 6. место. Откако трката ја заврши уште по само еден круг, Хамилтон не успеа да се задржи на челната позиција кај возачите. Меѓу најдобрите десет на денешната трка се најдоа и Фетел (4.), а од петтото до десеттото место се наредија Розберг, Вебер, Јикенберг, Кубица, М. Шумахер и Баричело. Во генералниот пласман Вебер има 187 бода, 5 повеќе од Хамилтон кој е втор, додека денешниот победник Алонсо со 166 бода се смести на 3. место.
| | веќе видена | слични

Фернандо Алонсо го комплетираше хет-трикот викендов во Монца. Со пол позиција, најбрз круг во трката и победа, Фернандо Алонсо ги реафирмираше надежите на тимот од Маранело и се пушти во потера кон Марк Вебер и Луис Хамилтон кои имаа лош ден во борба за шампионатот. Тензијата во трката беше внесена со самиот старт, кога Батон го престигна Алонсо на првиот свиок, а бавниот старт на Шпанецот му донесе и дуел со Маса во првата шикана, па вниманието на двократниот светски првак беше концентрирано таму, по што уследи мал допир на задниот дел од водечкиот болид на Мекларен. Тоа непокажа дека имаше влијание врз перформансите на двајцата во продолжението на трката, додека Маса кој се прилагоди на третото место на втората шикана имаше допир со Хамилтон, во кој ударот беше пресилен за предното десно тркало на сребрениот болид, па досегашниот лидер во шампионатот се откажа стотина метри подоцна. Тоа доведе до сегментирање на водечката тројка која наизменично се менуваше во постигнувањето на најбрзите кругови во трката ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 120 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 205 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Механичарите направија чудо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: