Стружани најверојатно загинале од струен удар

Струен удар е најверојатно причината од која завчера на плажата во близина на познатото Пливалиште во Струга, настрадаа Јоцо Докоски, хирург во Општата болница во Струга, Кире Ѓургуноски, анестезиолог и Јонче Шишков, вработен во УЈП. Тројцата стручани, неразделни другари, кобното попладне играле карти на монтажната тераса од угостителскиот објект во близина на плажата Галеб". Според полицијата на местото на несреќата ќе се врши дополнителен увид од крим техника, а експертски тим ќе ја проверува електричната инсталација. Се претпоставува дека краток спој предизвикал струен удар кој бил фатален за тројцата стружани. Официјално обдукцијата покажала дека врз телата немало траги на насилство и сите тројца починале на иднетичен начин. Се уште не се комплетирани сите наоди од обдукциите. Чекаме на резултатите од хистологија, за кои се потребни неколку дена, така што да не брзаме со заклучоците за причината за смртта", изјави вчера професорот Алексеј Дума, кој ја водеше обдукцијата на тројцата починати стружани. ...
| | веќе видена | слични

Струен удар е причината за загинувањето на тројцата Стружани кои вчера беа пронајдени мртви во близина на плажата „Галеб“ во Струга, покажаа резултатите од обдукцијата. Дополнителната истрага од анализите во наредните три до четири дена ќе покаже дали струјниот удар бил фатален за тројцата Стружани одеднаш или тоа се случило поединечно. Тие денеска попладне беа погребани на Градските гробишта во Струга, а во општина Струга се одржа комеморативна седница на која градоначалникот Рамиз Мерко побара целосно расветлување на случајот.
| | веќе видена | слични

Стружани се се’ уште во шок по смртта на тројцата видни сограѓани, чии тела денеска се погребани откако вчера, според индициите, починаа од струен удар во кафуле на брегот на Охридското езеро. Извршената обдукција и истрагата треба официјално да посочат на причините поради кои починаа хирургот Јосиф Дoкоски (56), анестезиологот Кире Ѓоргоноски (57) и даночникот во УЈП, Јонче Кувенџески (48). Безживотните тела на стружаните вчера околу 15 часот биле забележани во водите на Охридското езеро, на брегот кај Струга, кај Пливалиштето. Првичните сознанија од визуелниот преглед покажале дека нема траги на насилство. Локалните жители велат дека тројцата пријатели често пати играле карти на терасата кај Пливалиштето. Како можна причина за смртта на тројцата Стружани се посочува струен удар од необезбедена електрична инсталација на кафулето. Според првични неофицијални сознанија, еден од тројцата мажи додека седеле на терасата се фатил за оградата и доживеал струен удар, по што другите двајца се обиделе да му помогнат, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Струен удар најверојатно е причина за трагичната смрт на тројцата стружани кои вчера беа пронајдени мртви на брегот на охридското езеро во Струга , ова се првичните неофицијални информации до кои дојде истрагата. "Истрагата е насочена кон проверка на електричната инсталација, бидејќи сомнежите се дека краток спој предизвикал струен удар кој бил фатален за тројцата возрасни мажи" пренесува "Охрид њуз". Трите тела беа забележани вчера попладне во водите на Охридското Езеро во близина на плажата "Галеб" во центарот на Струга. Полицијата се уште не го соопштува идентитетот на починатите, како и причините за нивната смрт, но според стружани се работи за Јоцо Докоски, хирург при општата болница во Струга, Кире Ѓургуноски анестезиолог и Јонче Шишков вработен во УЈП.
| | веќе видена | слични

Причините за смртта на тројцата пријатели на летната тераса во центарот на Струга е акутен шок покажала обдукцијата што по наредба на истражен судија беше извршена денеска во медицинскиот центар во Струга. Причината за... Причините за смртта на тројцата пријатели на летната тераса во центарот на Струга е акутен шок покажала обдукцијата што по наредба на истражен судија беше извршена денеска во медицинскиот центар во Струга. Причината за тоа со сигурност во моментов не може да се каже и ќе треба да се сочекаат резултатите од дополнителните анализи кои ќе бидат готови за два до три дена, изјави д-р Мирко Лекоски, началник на хируршкото оддление во струшката болница. Тој истакна дека обдуцискиот наод покажал оти нема траги на насилство врз телата на починатите и дека се работи за случајна смрт која настанала засега од непозната причина. Според д-р Лекоски акутен шок може да настане од повеќе причини, но ваков акутен шок со исти последици и исти наоди кај сите три лица може да настане од удар од струја, но за ...
| | веќе видена | слични

Електричен удар се смета дека е причина за смртта на тројцата угледни стружани чии тела беа пронајдени вчера на градската плажа во Струга. Полицијата веднаш по настанот ја обезбеди терасата на хотелот на која седеле тројцата пријатели непосредно пред несреќата. Истрагата е насочена кон електричната инсталација на хотелската тераса, а над телата се врши обдукција. Во трагичниот настан загинаа двајца вработени во струшкиот медицински центар и еден вработен во управата за јавни приходи.
| | веќе видена | слични

Струен удар е причина за трагичната смрт на тројцата стружани вчера на плажата во близина на познатото Пливалиште. Дури и безбедноста на вештаците кои вчера вршеа истрага на местото била загрозена. Под платформата каде биле усмртени тројцата стружани струјата убила дури и цело јато риби кое пловеле на површината на езерото. Смртта на тројцата стружани отвора многу прашања, на кои општината, но државата ќе мора да одговорат. Како е можно да функционираат диви шанкови, каде биле инспекциите. Полицијата сега ќе поднесе кривични пријави против непознатите сопственици, кои цела сезона работеле на диво. Три тела беа забележани вчера попладне во водите на Охридското Езеро во близина на плажата во центарот на Струга. Според очевидците тројцата другари седеле заедно, едниот станал и фаќајќи се за металната платформа паднал по скалите во езерото другите двајца веднаш отишле да му помогнат, но и тие завршиле трагично. „Најдобри другари беа и секој ден играа тука карти покрај плажата. Подобри другари немаше од нив ...
| | веќе видена | слични

Струен удар причина за мистериозната смрт на тројцата стружани?! Голема трагедија во Струга. Тројца видни стружани попладнево беа пронајдени мртви во езерото во близина на кафе барот Пливалиште. Според првичните неофицијални информации се работи за тројцата другари Јоцо Докоски хирург при општата болница во Струга, неговиот колега анестезиологот Кире Ѓоргоноски и 51 годишниот Јонче Шишкоски вработен во Управата за јавни приходи. Тројцата играле карти на летната тераса сместена на платформата на кафулето, во водите на езерото – ова е последното што сите го знаат за нив. Првите претпоставки се дека причина за смртта бил струен удар настанат од електричен спој и дождот на летната тераса. Допирот со водената метална конструкција на терасата каде имало електрична жица бил фатален. Според кажувањата на стружани, кои засега не се потврдуваат, еден од нив го фатило струја, а потоа и двајцата другари, кои се обиделе да му помогнат. Јакиот напон ги фрлил тројцата средовечни мажи во езерото. ...
| | веќе видена | слични

Тројца видни стружани вчера беа пронајдени мртви во езерото во близина на кафе барот „Пливалиште“. Станува збор за тројцата другари Јоцо Докоски хирург при општата болница во Струга, неговиот колега анестезиологот Кире Ѓоргоноски и 51 годишниот Јонче Шишкоски вработен во Управата за јавни приходи. Се претпоставува дека струен удар најверојатно е причината од која настрадаа Јоцо, Кире и Јонче. Струга е сеуште во шок од немилиот настан кој силно одекна во јавноста бидејќи станува збор за тројца пријатели кои биле видни граѓани. Според кажувањата на стружани, кои засега се уште не се потврдени, еден од нив имал контакт со струја, а потоа и двајцата другари, кои се обиделе да му помогнат. Силниот напон ги фрлил тројцата мажи во езерото. Последен пат биле видени како играат карти во кафулето на „Пливалиште“ во Струга во близина на плажата „Галеб“. На нивните тела нема траги на насилство, а кај нив биле пронајдени и личните предмети како мобилни телефони, паричници и слично. На местото на настанот увид ...
| | веќе видена | слични

Обдукцијата на телата на тројцата стружани, кои вчера попладне беа извадени од водите на Охридското езеро започна утрината, со што треба да се утврдат причините поради кои настапила смртта кај тројцата мажи. Обдукцијата, како што за еРепортер соопшти портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски, запонала денеска во 10.00 часот. Неофицијално, струен удар е најверојатната причина за смртта на тројцата стружани. Полицијата денеска соопшти дека станува збор за Јосиф Д.(56), Кире Г.(57) и Јонче К.(48), сите од Струга. Првите двајца работеле во локалната болница како хирург и анестезиолог, додека Јонче К. бил даночник во УЈП. Безживотните тела на стружаните вчера околу 15 часот биле забележани во водите на Охридското езеро, на брегот кај Струга, кај Пливалиштето. Првичните сознанија од визуелниот преглед покажале дека нема траги на насилство. Локалните жители велат дека тројцата пријатели често пати играле карти на терасата кај Пливалиштето, а како можни причини за смртта за време на вчерашното дождливо време се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нов студен и влажен бран ќе има во петок кога ќе има пообилни врнежи, особено во јужните делови. Заради заладувањето врнежи од снег ќе има и во некои пониски ...
сите 196 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша горда е на својот сопруг Душко Тошиќ, односно на договорот кој ќе го потпише со кинескиот клуб Гуаџоу, за кој игра и сега, иако тоа подразбира ...
сите 161 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Гласањето, како што пишува ...
сите 62 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 131 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 207 | | | веќе видена

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ...
сите 209 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 51 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стружани најверојатно загинале од струен удар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: