Албаници и Срби се каменуваа на мостот на Ибар!

Немири во Косовска Митровица по натпреварот Турција - Србија Во 10-минутното каменување се повредени седум лица, а се слушале поединечни и рафални истрели од огнено оружје Седум луѓе, меѓу кои и еден припадник на ЕУЛЕКС, прексиноќа се повредени во немирите во Косовска Митровица, што избија по завршувањето на кошаркарскиот натпревар Турција - Србија. До немирите дошло откако околу 500 Албанци прославувајќи ја победата на Турција, се упатиле кон главниот мост на Ибар, каде што биле пречекани од Србите, кои го следеле натпреварот во околните кафулиња. Настанало десетминутно каменување, но се слушале поединечни и рафални истрели од огнено оружје. Нешто подоцна на мостот дошле и припадниците на ЕУЛЕКС, кои околу полноќ, со помош на солзавец делумно ги растрале Србите, кои целосно се разишле околу два часот по полноќ. Во болницата во Косвска Митровица хоспитализирани се петмина млади луѓе од српска националност, од кои еден е повреден со огнено оружје во левата рака, но ниту еден од нив не е во животна опасност. ...
| | веќе видена | слични

ПРИШТИНА, Косово -- Косовските Албанци и Срби се судрија во поделениот град Митровица доцна во саботата (11-ти септември) откако српскиот кошаркарски тим изгуби од Турција во полуфиналниот натпревар на Светското кошаркарско првенство 2010 во Истанбул. Тепачката изби на мостот на реката Ибар, кој го дели градот во северен дел со српско население и јужен дел со албанско население. Пет лица беа повредени, од кои на едно му требаше хоспитализација. Полициското присуство и присуството на КФОР на местото се засилени. (Радио Слободна Европа, Бета, НОА - 11/09/10)
| | веќе видена | слични
8 копии

Седум луѓе, меѓу кои и еден припадник на ЕУЛЕКС полицијата повредени се во синоќешните немири во Косовска Митровица, кои избија по завршувањето на кошаркарскиот натпревар Турција - Србија. Портпаролот на Косовската полициска служба (КПС), Бесим Хоти изјави дека припадникот на ЕУЛЕКС е повреден на главниот мост на реката Ибар. Тој бил погоден од куршум во нога. Меѓу повредените има и еден етнички Албанец, а оштетени се и четири возила на косовската полиција. Во болницата во Косовска Митровица хоспитализирани се петмина млади луѓе од српска националност, од кои еден е повреден со огнено оружје во левата рака. Немирите се случиле откако околу 500 Албанци прославувајќи ја победата на Турција се упатиле кон главниот мост на Ибар, каде биле пресретнати од Србите кои го следеле натпреварот во кафулињата. Полицијата за да спречи ескалација на насилството употребила солзавец.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ситуацијата во Косовска Митровица денеска е мирна по ноќешните судири меѓу Србите и Албанците по поразот на српската кошаркарска репрезентација од Турција во полуфиналето на СП во Истанбул. Главниот мост на реката Ибар, која го дели градот на северен српски и јужен албански дел, отворен е за сообраќај, но забележливи се засилени патроли на КФОР, јавува Бета. Инцидентот, во кој беа повредени пет лица, се случи ноќеска по завршувањето на полуфиналниот меч меѓу Србија и Турција, кога поголема група Албанци со турско знаме го поминале мостот на Ибар и ја славеле победата на Турција. Дошло до обострано каменување со Србите од локалните кафулиња, а набрзо на двете страни на мостот започнале да се собираат поголеми групи луѓе. Интервенирала полицијата на Еулекс, а до доцна во ноќта се слушале рафали од обата дела на градот.
| | веќе видена | слични

Косовска Митровица - Ситуацијата во Косовска Митровица е смирена, одкако сношти се судрија група Албанци и Срби на мостот на река Ибар, јавува РТС. Судирите настанаа после кошаркарскиот надпревар меѓу Турција и Србија во рамките на полуфиналето на Светското првенство, во којшто загуби селекцијата на Србија. Телевизијата соопштува дека главниот мост на река Ибар, којшто ја разделува Косовска Митровица на северен српски дел и јужен албански, денес е отворен за сообраќај. Пет души беа повреддени во инцидентот, од кои што едниот е задржан во болницата во Косовска Митрровица, заради рана од огнено оружје.
| | веќе видена | слични

Во судирите што синоќа се случија меѓу неколку стотина Срби и Албанци во Косовска Митровица повредени се четири цивили од српска националност, од кои еден потешко, како и еден припадник на мисијата Еулекс на ЕУ. До судирите дојде, откако прославувајќи ја победата на Турција над Србија во полуфиналето на Светското кошаркарско првенство, група млади Албанци се собраа во јужниот дел на Митровица кај мостот на реката Ибар кој води до северниот дел на градот населен со мнозинско српско население. Сртбите во истовреме беа собрани во кафеани сместени блузу мостот на северната страна на реката кога, како што јавија српските медиуми, се слушнало пукање од автоматско оружје. Косовската полиција употреби солзавец за да ги растера Србите и Албанците кои собрани на двете страни од мостот, потоа почнале да се каменуваат, додека припадници на Еулекс и на КФОР го блокираа мостот. Според портпаролот на полицијата во Митровица Бесим Хоти, специјална полициска единица, заедно со полицијата на Еулекс, за само неколкуминути ...
| | веќе видена | слични

Шест лица се повредени од кои една потешково синоќешниот судир меѓу Срби и Албанци на главниот мост на Ибар во Косовска Митровица, при што се повредени четири Срби еден косовски и еден француски полицаец, пренесува Б92 Во пукотниците бил потешко ранет 21-годишниот Милош Раденковиќ кој добил прострелна рана во левата рака и е бил хоспитализиран во Медицинскиот центар во српскиот дел од Косовска Митровица, а во нога бил ранет француски полицаец од составот на Еулекс, јавува Associated Press. Инцидентот се случил веднаш по полуфиналниот меч од Светското првенство во кошарка во кој српската репрезентација во полуфиналето беше поразена со кош што го прими на пет десетинки пред крајот на мечот. Тогаш поголема група Албанци го минала мостот на Ибар провоцирачки да ја прослави победата на Турција над Србија. Жителите кои во северниот дел на Митровица го следеле натпреварот во кафулињата ги дочекале со камења по што Албанците се вратиел во јужниот дел од градот. Како што известуваат белградските медиуми, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албаници и Срби се каменуваа на мостот на Ибар!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: