Порази за Челзи и Арсенал, само бод за Ливерпул

Лондон, 6 декември 2014 (МИА) – Фаворитите немаа свој ден на попладневните натпревари од 15.коло во англиската Премиер лига. Челзи и Арсенал загубија на гостински терен, а Ливерпул освои само бод на „Енфилд“. Постигнати резултати на шесте досега завршени натпревари од 15.коло во Англиското фудбалско првенство: Њукасл – Челзи 2:1, Хул – ВБА 0:0, Ливерпул – Сандерленд 0:0, КПР – Барнли 2:0, Стоук – Арсенал 3:2 и Тотенхем – Кристал Палас 0:0. Од 18 часот и 30 минути играат Манчестер Сити – Евертон. Табела: Челзи 36 бодови (натпревар повеќе), Манчестер Сити 30, Саутемптон 26, Манчестер Јунајтед 25, Вест Хем 24,...
| | веќе видена | слични

Стратегот на Манчестер јунајтед, Луј ван Гал е задоволен од резултатите на „црвените ѓаволи“ во Премиерлигата и вели дека нема потреба клубот да носи нови фудбалери за време на зимскиот преоден рок. Кризата за англискиот фудбалски гигант е минато, а доказ за тоа се петте победи по ред во англиската елита. Како што вели Ван Гал одбраната на Јунајтед е доволно добра и нема потреба од ангажман на нов дефанзивец. „Проблемите во играта ни се јавуваа поради големиот број на повреди кои ги имавме. Меѓутоа, полека сѐ доаѓа на своето и се комплетираме. Сметам дека не ни требаат нови фудбалери, затоа што сме добро покриени на секоја позиција. Исто мислам и за дефанзивците, за кои медиумите алудираат дека се нашата најслаба алка. Не ни треба нови одбранбени фудбалери, затоа што верувам во моите играчи“, изјави Ван Гал. Екипата на Манчестер јунајтед по 15 одиграни кола се наоѓа на третото место во Премиерлигата со 28 освоени бода, пет помалку од второпласираниот Манчестер сити и осум помалку од лидерот Челси.
| | веќе видена | слични

ДУШАН ТАДИЌ, 26 години САУТЕМПТОН Србинот во премиерлигашот дојде од Твенте, на барање на Роналд Куман. Во досегашниот тек од кариерата, Тадиќ има 93 асистенции, од кои 6 асистенции годинава на 15 настапи за Саутемптон. На српскиот репрезентативец доволно му беше првото коло, против Ливерпул, кога асистираше со петица и уште тогаш ја најави кандидатурата за најдобар асистент во Премиер лигата. ЦЕСК ФАБРЕГАС, 27 ЧЕЛСИ За разлика од Тадиќ, Шпанецот веќе се докажа во големите европски клубови. Иако има само 27 години, Фабрегас освојуваше трофеи со Арсенал и Барселона, а сега во Челси има потполна слобода. Досега во кариерата собра 162 асистенции и нема намера да запре. Фабрегас сезонава има 11 асистенции во првенството и 4 во Лигата на шампионите. ГИЛФИ СИГУРДСОН, 25 СВОНСИ Исланѓанецот игра смирено во моментите кога треба да го продолжи клучното додавање пред реализација. Сигурдсон е помлад и од Фабрегас и од Тадиќ, а во кариерата собра 38 асистенции. Заигра во права форма откако од Тотенхем летово дојде во ...
| | веќе видена | слични

Иако Манчестер Јунајтед во последните натпревари забележа исто толку победи, и навидум тимот полека влегува во посакуваниот ритам, Луи Ван Гал смета дека неговата екипа нема потреба од купување на нов дефанзивец. „ Кога имате проблеми со повредите во екипата, тогаш се појавуваат и проблеми кои што се потешки за решавање. Меѓутоа, се ќе си дојде на свое. Дали мислите дека ни треба нов дефанзивец? Воопшто не, имаме доволно играчи на сите позиции, па дури и во дефанзива, што ќе ни е нов дефанзивец? “, изјави Луи Ван Гал за британските таблоиди. Сега дополнителен проблем може да претставува и новата повреда на Крис Смолинг, за кој што се предвидува да отсуствува 3 недели, а изборот во одбраната е дефицитарен, тој ќе остане само со Еванс, Рохо, и младите Блекет и Мекнер. Иако од километар се гледа дека во одбраната на Јунајтед, на секој натпревар, дува „опасна промаја“, Луи Ван Гал смета дека неговиот тим е на добар пат и дека не им треба нов дефанзивец. Повеќето од навивачите на Манчестер Јунајтед не се ...
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед во понеделникот го совлада Саутемптон иако беше најбезопасен по голот на ривалот уште од 2003-та година. „Црвените ѓаволи“ на Сент Мери само три пати шутираа кон голот на ривалот, сите три пати Робин ван Перси, но Холанѓанецот дури два пати обидите ги претвори во голови за победа на Јунајтед. Манчестер на тој начин поврза пет последовни триумфи, што не успеа да го направи со Дејвид Мојес минатата сезона, па по очајниот старт на кампањата стигна до третата позиција во Премиер лигата. Саутемптон имаше поголем посед од ривалот (55%-45%) како и поголем број на додавања (407-384), 15 пати му се закануваше на голот на Јунајтед, но дури четири пати го загрози Давид де Хеа, па го доживеа третиот последовен пораз. Ван Перси со два постигнати гола стана најдобар стрелец на Јунајтед во првенството со шест погодоци во 14 мечеви, додека еден помалку на 11 настапи има капитенот на Манчестер Вејн Руни. Тој го намести голот на соиграчите за победа, а токму ова додавање беше единствено успешно на Јунајтед ...
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед не брилјираше на вчерашниот натпревар против Саутемтон, но и порај тоа успеа да оствари триумф од 2:1 со кој се искачи на третото место на табелата во англиската Премиер лига. Тимот предводен од менаџерот Луи Ван Гал знаеше како да ги искористи своите шанси на „Ст. Мери“, а двата погодоци на Робин Ван Перси ги натера луѓе од агенцијата за статистика „Опта“ да направат едно мало истражување за овој дуел. 1. Екипата на Манчестер Јунајтед имала само три удари кон противничкиот гол, што е најмал број на упатени шутеви кон еден гол од 2003 година. Интересно, сите три удари ги упатил Робин Ван Перси, стрелецот на двата гола. Оваа сезона, ниту еден тим во Премиер лигата не упатил помалку од четири удари на една средба. 2. Јунајтед упатил само два удари во рамки на голот на вчерашното гостување на „Ст. Мери“. 3. Робин Ван Перси ја заокружи бројката од 140 постигнати гола во Премиер лигата, достигнување кое им успеало само уште на десет фудбалери. 4. Со вчерашната асистенција до Робина Ван Перси, ...
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер јунајтед, Луј ван Гал вели дека неговата екипа имаше среќа во победата над Саутемптон во последниот меч од 15.коло во Премиер лигата. „Црвените ѓаволи“ победија на гости со 2-1 и се искачија на третото место на табелата. „Ја губевме топката премногу лесно во првото полувреме. Саутемптон шанси создаваше само кога губевме топка. Потребно ни е самодоверба кога имаме посед на топка, а сега го немавме. Во второто полувреме бевме подобри, но и покрај тоа тие беа подобри од нас. Нашиот прв гол е подарок, додека вториот го постигнавме полесно. Имавме доста среќа, но победата е добар знак“ - истакна Ван Гал. Најдобар играч на теренот беше Робин ван Перси кој ги постигна двата гола за својот тим. „Сите дадовме се од себе. Ова беше тежок меч. Саутемптон има добар тим, знаевме што може да очекуваме. На добар пат сме затоа што ова ни е петта едноподруго победа“ – вели холандскиот напаѓач.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Робин Ван Перси, кој што синоќа беше предводник на „ѓаволите“ на тешкото гостување на стадионот „Сент Мери“, постигна два гола за победа на Јунајтед против Саутемптон и влезе во бројките и историјата на Премиерлигата. Со синоќешните постигнати два гола, холандскиот интернационалец влезе во клубот 140 во Премиерлигата, односно влезе во друштво на најдобрите 10 стрелци во англиската Премиер лига, од 1992 година наваму. Убедливо најдобар стрелец во Англија е Алан Ширер со 260 постигнати голови, на втората позиција се наоѓа некогашниот голгетер на Манчестер Јунајтед со 187 голови, исто така и Вејн Руни од Манчестер Јунајтед е на третата позицја со 178 голови. На четвртата позиција е легендата или „кралот“ на „топџиите“, Тиери Анри со 175 голови, веднаш зад него на петтата позиција е ветеранот Френк Лампард, легенда на Челси и актуелен играч на Манчестер Сити. Потоа на шестата позиција доаѓа Роби Фаулер со 162 голови, седмопласиран е Мајкл Овен со 150 голови, на осма позиција е ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед во понеделникот гостуваа на „Сент Мери“ и славеа победа со 2-1.Робин ван Перси беше двоен стрелец во 12-тата и 71-та минута, а холанѓанинот беше единствен од таборот на Јунајтед кој се закани кон голманот на „Светците“, Фостер.Ова, впрочем, беше најлошото шутерско издание на Јунајтед (3 удари), уште од 2003 година, а го соборија и рекордот во актуелната сезона, ниту една екипа не имала помалку удари во рамки на голот (2 удари) од „Црвените ѓаволи“.Прочитајте повеќе наsport365.mk
| | веќе видена | слични

Поранешниот играч на Манчестер Јунајтед, а сега аналитичар во “Скај Спортс” – Гери Невил, се изрази многу остро за играта на тимот, и покрај победата над Саутемптон синоќа со 2:1. Успехот беше петти по ред за Црвените ѓаволи и тие се искачија на третото место на табелата, но генерално навистина имаа доста среќа да победат по двата гола на Робин ван Перси. “Мислам дека тие беа трагични во однос на начинот на кој си подаваа и не мислам дека може да биде полошо од тоа. Шокиран сум, бидејќи не можев да поверувам колку многу пати ја загубија топката и колку често подаваа назад”, изјави Невил. “При тоа зборуваме за етаблирани и многу скапи играчи во средината на теренот и во нападот. За одбраната има оправдување, бидејќи во неа има млади и неискусни момчиња, а и Валенсија и Ешли Јанг дејствуваа на различни позиции. Прецизноста сепак беше под секаква критика и сигурен сум дека Луис ван Гал ќе биде шокиран кога ќе ја погледне видеоснимката. Јас бев”, додаде тој. “Сигурен сум дека во тимот се многу среќни од тоа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Советот на јавни обвинители нема да води никаква постапка за нивната колешка Вилма Русковска која им прати порака на апелациските судии дека "ќе ги истресе од ...
сите 451 | | | веќе видена

Писмото на шесте земји испратено минатата недела до Европската Комисија во кое се бара почеток на преговорите со Албанија и Македонија во март 2020-та се ...
сите 263 | | | веќе видена

Мицкоски истакна дека нашата држава се соочува со сериозен проблем, висока стапка на криминал и корупција во највисоките ешалони на власта. Тој додаде дека ...
сите 311 | | | веќе видена

Согласно член 8 и член 16 од Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица (Службен весник на РСМ, бр.133 од 28.06.2019 година), ...
сите 69 | | | веќе видена

Наместо да се крие зад партиски соопштение и зад изјави на портпароли, Мицкоски нека се охрабри и нека излезе да одговори и да каже кого лаже, домашната ...
сите 98 | | | веќе видена

Антверпен – Гент (20:30 ч.) Цели 18 и пол години Гент нема пораз на гостување кај Антверпен во првенствен дуел. И овојпат гостите ја имаат улогата на фаворити, ...
сите 225 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Порази за Челзи и Арсенал, само бод за Ливерпул

Од:
До кого (е-маил):
Порака: