Лавот бил дел од грбовите на старите албански семејства


„Лавот е прифатлив да биде во центарот на државниот грб. Прво, затоа што како хералдика е застапен на грбовите на многу стари и големи албански семејства, впрочем, лавот го има и во грбот на градот Тирана. Второ, прифатлива е и круната, бидејќи го одразува старото скопско кале”, потврдуваат од партијата ДУИ дека се согласни за промена на државниот грб, како и со предложеното владино решение, пренесе Вечер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Предлогот за новиот грб на Македонија се подготвуваше изминативе две години. Не станува збор за нов грб – основата е историска, а додаток е само круната. На новиот грб покрај црвен лав на жолто-златно поле има мурална круна, која што асоцира на тврдина, замок, но е и симбол на републиката. Вака хералдичарот Јован Јоновски го објаснува предлогот за промена на државниот грб, којшто наскоро треба да се најде пред пратениците во Собранието. Тој изминативе две години активно бил вклучен и е одговорен за проектот за промена на досегашниот државен грб. „Станува збор за историски грб, инспириран од традиционалниот грб на Македонија каков што бил претставен во илустрациите на Вилем Верланд (1481) и грбовниците на Жером де Бара (1581), како и кај јужнословенските стематографии на Витезовиќ (1694) и Жефаровиќ (1741)“, вели Јоновски, кој е претседател на Македонското хералдичко здружение. Според него, новиот грб е инспириран и од знамето што било користено за време на Разловечкото востание, но овој симбол го има и на ...
| | веќе видена | слични

Новиот владин предлог за државен грб, хералдички црвен лав на златен штит, предизвика лавина реакции во јавноста. „Нова Македонија“ во неколку продолженија ќе се обиде да даде исцрпни и стручни одговори на некои од дилемите што се појавија, како и информации за генезата на македонските државни симболи низ историјата АНАЛИЗА: МАКЕДОНСКИТЕ ГРБОВИ НИЗ ИСТОРИЈАТА (1) Македонија е парче земја во која од искона досега може да се најдат разновидни симболи аплицирани на разновидни предмети. Од озлогласената свастика, која во светот ја врзуваат со нацизмот, а кај нас како симбол на бесконечност се среќава од антиката, до разновидни претстави на орли, сонца, мотиви од флора и фауна, па сѐ до петокраката, која како симбол со идеолошки предзнак Македонија ја користеше последна во Европа и по падот на комунизмот. На почеток, без да навлегуваме во научно дебатирање за проблемот ќе се обидеме да дадеме фактографско видување за лавот, кој е своевидна историска константа за претстава на грбот на Македонија. Тука не ...
| | веќе видена | слични

Владиниот предлог за промена на државниот грб ги раздвижи сите, а „црвениот разгневен лав на златно-жолт штит со круна во горниот дел“ ги разбуди домашните и странските хералдичари, историчари, експерти по општа култура, а се разбира и по посебна. Да не беше предлогов, едноставно не ќе знаевме колку стручни познавачи на оваа област сме имале Македонската јавност во петокот, по малку неочекувано, доби нова сериозна тема за дискусија, која за неколку дена ги преплави повеќето медиуми во земјава, а богами не остана поштедена ниту кафеаната како уникатна институција во која во моментов отворено дебатираат и се судираат мислењата на кафеанските стратези од позицијата и опозицијата на маса, а богами и под неа. Владиниот предлог за промена на државниот грб ги раздвижи сите, а „црвениот разгневен лав на златно-жолт штит со круна во горниот дел“ ги разбуди домашните и странските хералдичари, историчари, експерти по општа култура, а се разбира и по посебна. Да не беше предлогов, едноставно не ќе знаевме колку стручни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако парламентот обезбеди двотретинско мнозинство за промена на грбот, Македонија ќе се вброи во можеби доминантната група европски земји кои го имаат лавот на државниот симбол, анализира Утрински весник. Споредбата на симболите на другите држави од нашиот континент укажува дека, покрај лавот, кај повеќе земји како „заштитен знак“ се јавува орелот. Македонија е меѓу последните поранешни социјалистички држави кои не го смениле досега грбот. Другите земји од некогашниот Источен блок, главно, се вратиле на своите историски симболи, додека грбовите на државите со долга демократска традиција се стари и по повеќе векови. Најавата дека на новиот македонски грб ќе има разјарен црвен лав на златна позадина, над кого ќе стои мурална круна, наиде на реакции во бугарските медиуми, поради значењето на лавот како симбол во бугарската историја. Енциклопедиски податоци укажуваат дека лавот, како симбол на власт, сила и храброст е евидентиран уште во Првото, а потоа и во Второто бугарско царство. Грбот на Бугарија претставува ...
| | веќе видена | слични

Новиот грб е бугарски, тоа е симбол на Драч, на Тирана, ВМРО-ДПМНЕ си го избра партискиот симбол за државен грб... Ова се првичните реакции по владиниот предлог за нов државен грб на Република Македонија. Хералдичарите не се согласни со ова и велат дека секој од тие лавови си има своја хералдичка традиција. Десетина држави во Европа го имаат токму лавот на својот грб.Лавот како симбол се јавува на десетина грба на европските држави. Освен Бугарија, лавот е на државниот грб и на Велика Британија, и на Финска, Белгија, Шкотска, Чешка, Норвешка, Шведска...И сите се различни. И никој никого не повикува дека некој од некого украл нешто.Бугарија Во хералдиката нема значење дали некаде го има лавот или го нема. Кај хералдичарите е јасно - сè е во контекст на традицијата или на историјата на една држава. Во практика, сите хералдички лавови претставуваат една фигура, која е различно нацртана, но во основа тоа е лав, тоа е хералдичкиот лав. За хералдичарите нема големо значење дали лавот е македонски, бугарски, ...
| | веќе видена | слични

Промена на државниот грб ќе значи и нова интервенции во Уставот, а прашање е дали тоа ќе предизвика нова подвоеност, како помеѓу политичките субјекти, така и помеѓу обичните граѓани? Најавата за промена на државниот грб одекна како бомба во домашната јавност, затоа што досега тоа никој не го споменуваше. Последната интервенција во државниот грб, како еден од симболите на државата, се случи пред само пет години. Она што засега е извесно е дека Владата, на седница, одлучила за целосна промена на државниот грб, односно досегашниот да се замени со грб на кој е исцртан лав и круна. За промената на сегашниот со грб на кој ќе биде претставен лав со круна, вицепремиерот Владимир Пешевски оцени дека е добро решение, бидејќи новиот грб има „свои историски и трајни вредности и дека не е поврзан со какво било државно уредување“. Со ваквиот став на Пешевски се согласни и од партијата на Али Ахмети од каде што велат дека „понуденото решение, со лав во средината е прифатливо“. Според ДУИ, лавот е застапен и на грбовите ...
| | веќе видена | слични

Пратениците на ДУИ не сакаат да се изјаснат дали се согласуваат со предлогот на Владата за новиот државен грб, кој како доминантен симбол би го имал црвениот лав. Иако усвојувањето на грбот зависи од гласовите на секој од нив, малку е веројатно дека некој од пратениците на ДУИ ќе гласа против предлогот на Владата, кој според информациите, добил согласност од коалициските партнери. Од друга страна, продолжуваат реакциите од историчарите за изгледот на новиот грб на Македонија. Историчарот Амет Шерифи, добитник на државната награда Свети Климент Охридски за достигнувања во областа на историјата, вели дека Владата мора да најде начин грбот да ја одразува мултиетничката реалност во државата. „Мислам дека стручната и општата јавност мора да дебатира и да најде соодветно решение бидејќи како што знаете Македонија е мултиетничко и мултикултурно општество и мислам дека ако јавноста, но и стручната јавност се вклучат во дебатата, ќе се најде соодветно решение. Кога велам дебата, мислам на граѓаните и стручната ...
| | веќе видена | слични

И министрите на Демократската унија за интеграција се согласиле со предлогот за нов државен грб. Од ДУИ потврдија дека се согласуваат со изгледот на предложениот грб и дека сите министри гласале за. „Лавот е прифатлив да биде во центарот на државниот грб. Прво, затоа што како хералдика е застапен на грбовите на многу стари и големи албански семејства, впрочем, лавот го има и во грбот на градот Тирана и Драч. Второ, прифатлива е и круната, бидејќи го одразува старото скопско кале“, велат во ДУИ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата и со тоа е отворена вратата ...
сите 520 | | | веќе видена

Управниот одбор на Здружението на судиите најостро ги осудува нападите врз судството и судиите од било која страна и смета дека тие претставуваат директен ...
сите 343 | | | веќе видена

Од УПОЗ потсетуваат дека бараат враќање на парите од штрајкот во 2016 година, итна измена на Законот за судска служба со која поинаку ќе се определи позицијата ...
сите 153 | | | веќе видена

,,Живееме во период кога нашите политички противници се борат со нас на политичката сцена со сите алатки коишто им се на располагање, исклучувајќи ги ...
сите 214 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Преку Национална стратегија за развој на човечки капитал и низа мерки, ќе се работи на долгорочно подобрување на искористувањето на човечкиот потенцијал, како ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лавот бил дел од грбовите на старите албански семејства

Од:
До кого (е-маил):
Порака: