Сејдиу: Нема да има преговори за статусот на Косово

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу денеска изјави дека резолуцијата усвоена во Генералното собрание на Обединетите нации „дефинитивно појаснува“ дека нема да има преговори за статусот на Косово, ниту посебен статус за северот на Косово. Сејдиу по враќањето од Њујорк на приштинскиот аеродром истакна дека со Србија може да се разговара за практични прашања како што е судбината на исчезнатите итн. Тој посочи дека усвојувањето на резолуцијата во ОН ќе ја забрза динамиката на признавањето на Косово. Косовскиот претседател рече дека во Њујорк имал средби со амбасадорите на земјите-членки на ОН кои се уште не ја признале независноста на Косово и оти од нив побарал да го признаат Косово.
| | веќе видена | слични

Македонија го поздравува почетокот на дијалогот меѓу Приштина и Белград. Министерот Милошоски го поздрави едногласното усвојување на српската резолуција во ООН која отвора можност за дијалог, но без вклучување на прашањето за статусот на Косово. Претставниците на ЕУ очекуваат конкретни разговори, а не спектакл или циркус за новинарите. Високата претставничка на ЕУ Кетрин Ештон, прашана кога и како Србија ќе биде наградена со забрзување на интеграцијата во Европската унија, таа повторно ги повика страните на дијалог, без ништо да вети за Србија, посебно не јавно. „Тоа што сега сакаме да го видиме е да започне дијалогот. На двете страни, на Србија и на Косово останува да одредат кој, како и каде. Јас реков дека ќе бидеме многу среќни да помогнеме овие преговори да се одржат во Брисел, но тоа останува на двете страни да одлучат. И не станува збор за циркус или медиумски спектакл, туку за шанса и двете страни да седнат заедно. Ние разговараме со нив за сето ова да се постигне“, изјави Кетрин Ештон, висока ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската унија(ЕУ) е таа што треба да пружи „добри услуги“ во разговорите меѓу Белград и Приштина, а не треба посредник да бидат Обединетите нации(ОН). Ова денеска го изјави високата претставничка за безбедност и надворешна политика Кетрин Ештон, додавајќи дека европските 27. го предлагаат Брисел како место за преговори, пренесува Бета. Ештон ова го рече на завршувањето на заседанието на шефовите на дипломатии на ЕУ. ОН денеска понудија помош за организирање на првите директни разговори меѓу Србија и Косово, откако Генералното собрание на ОН ја усвои резолуцијата со која двете страни се повикуваат на дијалог.
| | веќе видена | слични

Регион ЕУ со „добри услуги“ за Белград и Приштина Брисел , 11 септември - Европската унија(ЕУ) е таа што треба да пружи „добри услуги“ во разговорите меѓу Белград и Приштина, а не треба посредник да бидат Обединетите нации, изјави високата претставничка за безбедност и надворешна политика Кетрин Ештон. ОН денеска понудија помош за организирање на првите директни разговори меѓу Србија и Косово, откако Генералното собрание на ОН ја усвои резолуцијата со која двете страни се повикуваат на дијалог.
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун ја поздрави Резолуцијата на Србија и ЕУ за мислењето на Меѓународниот суд на правдата и ја повтори подготвеноста на Светската организација да придонесе во процесот на дијалог меѓу Белград и Приштина. - Генералниот секретар ја поздравува резолуцијата која ја усвои Генералното собрание на ОН и подготвеноста на Европската унија да го олесни процесот на дијалог меѓу Белград и Приштина, стои во соопштението на портпаролот на Бан Ки-мун. Ки-мун претходно рече дека Резолуцијата на Советот за безбедност 1244 останува важечка и на сила како статусно неутрална мисија. Ки-мун додаде дека тој и по усвојувањето на резолуцијата, тој како генерален секретар на ОН продолжува да работи на мирот и стабилноста на регионот, во склад со Резолуцијата на Советот за безбедност 1244. (Крај)
| | веќе видена | слични
4 копии

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун ја поздрави резолуцијата на Србија и на Европската унија за ставот на Меѓународниот суд за правда и изрази подготвеност Светската организација да придонесе во процесот на дијалог меѓу Белград и Приштина. „Бан го потврди значењето на дијалогот меѓу страните како фактор за унапредување на мирот, безбедноста и стабилноста во контекст на европската перспектива на регионот и ја потврди подготвеноста на ОН да придонесе во напорите за блиска соработка со ЕУ“, се наведува во соопштението од канцеларијата на Генералниот секретар на ОН. Тој претходно изјави дека Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН 1.244 останува во сила. „Мисијата на ОН во Косово ќе продолжи со работа во согласност со Резолуцијата 1.244, како статусно неутрална мисија“, наведе Бан.
| | веќе видена | слични
3 копии

ОН денеска понудија помош за организирање на првите директни разговори меѓу Србија и Косово, откако Генералното собрание на ОН ја усвои резолуцијата со која двете страни се повикуваат на дијалог. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун ја поздрави резолуцијата, како и подготвеноста на Европската унија(ЕУ) да организира дијалог меѓу Белград и Приштина, соопштија од светската организација. „Генералниот секретар уште еднаш ја нагласува важноста на дијалогот меѓу двете страни, како фактор во промовирањето на мирот, безбедноста и стабилноста во контекст на европската перспектива на регионот и ја повторува подготвеноста на Обединетите нации да помогнат во овој процес, блиску соработувајќи со ЕУ", се наведува во соопштението на ОН. Генералното собрание на Обединетите нации вчера едногласно ја прифати резолуцијата за Косово, чиј предлог Србија претходно го усогласи со ЕУ, со која се отвора пат за дијалог меѓу Белград и Приштина за унапредување на меѓусебните односи.
| | веќе видена | слични

Генералното собрание на ОН ја донесе резолуцијата за Косово, која Србија претходно ја усогласи со ЕУ. Со неа би требало да се отвори патот за нов дијалог меѓу Белград и Приштина. Гласањето за текстот на Резолуцијата доцнеше повеќе часа. Причина беше отпорот на српската делегација спрема присуството на претседателот на Косово, Фатмир Сејдиу, и на министерот за надворешни работи, Скендер Хисени, на трибината за посетители во големата сала на ОН во Њујорк. Откако беа надминати овие тешкотии, Предлог-резолуцијата, што ја поднесе српскиот министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ, беше усвоена со акламација. Станува збор за ревидираната Предлог-резолуција, што ја прифати српската страна под притисок на ЕУ и САД. Така, во новата верзија не стои повеќе осуда на отцепувањето на Косово од Србија, ниту, пак, барањето за повторно отворање преговори околу статусот на Косово. Наместо тоа, новиот документ што го усвои синоќа Генералното собрание на ОН, предлага „дијалог меѓу страните“. „Процесот на дијалог веќе по себе ...
| | веќе видена | слични

ОТКАКО ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ЈА УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА КОСОВО Отстапувањето од првичниот текст на резолуцијата поради опасноста од албанска контрарезолуција ја спаси Србија од можниот неповолен резултат, изјави за „Блиц“ анонимен извор во српската влада Приштина со голема прослава го пречека акламативното усвојување на резолуцијата за Косово во Генералното собрание на Обединетите нации, откако Србија во последен момент го изостави тврдењето за оспорување на независноста на Косово и го предложи документот заедно со 27-те членки на Европската Унија. Косовската влада порача дека новата резолуција „соодветствува на реалноста на Косово“. Властите во Белград, пак, иако беа нападнати од десничарската опозиција дека го предале Косово, оценија дека резолуцијата овозможува излез од фазата на замрзнат судир и оти овозможува преговори со властите во Приштина, кои досега не беа можни без поддршка од ЕУ. Претставувајќи ја резолуцијата во ОН, шефот на српската дипломатија, Вук Јеремиќ, имаше кратко ...
| | веќе видена | слични

Шефот на Обединетите нации, Бан Ки-Мун, ја поздрави резолуција за Косово која ја усвои Генералното собрание, како и подготвеноста на Европската унија да организира дијалог меѓу Белград и Приштина, соопшти денеска светската организација. "Генералниот секретар уште еднаш ја нагласува важноста на дијалогот меѓу страните како фактор во промовирањето на мирот, безбедноста и стабилноста во контекст на европската перспектива на регионот и ја повторува подготвеноста на Обединетите нации да помогнат во овој процес блиску соработувајќи со ЕУ", се вели во соопштението. Понудата на ОН да учествуваат во организацијата на разговорите меѓу Белград и Приштина, дојде еден ден откако Генералното собрание на ОН, со акламација, без гласање ја усвои заедничката резолуцијата на Европската унија и Србија, со која се поздравува подготвеноста на Брисел да го олесни дијалогот меѓу страните.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 638 | | | веќе видена

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Финансиската ситуација ќе ви се поправи над вашите очекувања. Ако сте студент можно е денес да решите еден голем проблем во врска со ...
сите 137 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сејдиу: Нема да има преговори за статусот на Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: