Ештон: Прашањето за името мора да се реши

Македонските официјални лица молчат по директните пораки на Брисел дека е време да се реши спорот со името. Според министерот за надворешни работи на Македонија, товарот на одговорноста останува кај јужниот сосед. По присуството на вториот ден на неофицијалната средба на министрите за надворешни работи во Брисел, Милошоски на прашањето дали ги примил директните пораки на Баросо и Ван Ромпуј, одговри дека сега на ред е Грција да подвлече потег. „Ова беше прилика да се изнесат некои работи во последно време што ги имаме како македоснко-грчки дијалог и да се укаже на тоа дека Република Македонија прави напори за разрешување на овој ирационален проблем, но во секој случај дека неговото решение или нерешение не зависи само од македоснката страна и апелеиравме за поголемо внимание од стана на Европската унија и ЕУ претставниците“, истакна министерот Милошоски. „Не мора да ви кажувам колку е важно решавањето на спорот со името, туку едноставно ја испратив пораката бидејќи сметам дека е важно преговорите да ...
| | веќе видена | слични

Европската унија сака Македонија конечно да разбере дека без затворено прашање за името за земјава нема напредок во интеграциите. Најнова во серијата изјави на бриселските дипломати, кои во изминатите денови му беа испорачани на македонскиот државен врв, беше денешната на високата претставничка на Унијата за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон дадена по неформалниот состанок на шефовите на дипломатиите во Брисел. Ставот на ЕУ Ештон јасно му го пренела на Милошоски. ,,Не треба да ви кажувам колку е важно името да се реши. Јас едноставно ја праќам пораката дека е многу важно преговорите да продолжат и верувам дека кај двете страни постои добра волја да се дојде до решение. Му реков на министерот за надворешни работи на ПЈРМ дека е суштински важно тој да разбере дека прашањето мора да биде решено за да продолжиме напред, но сметам дека има добра волја тоа да се направи и се надевам дека тоа може да биде сторено на некој од наредните состаноци. Постојано ми велат дека се доближуваме до решение и да се ...
| | веќе видена | слични

Прашањето за името мора да се реши, ова шефот на европската дипломатија, Кетрон Ештон денеска му го пренела на македонскиот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски. „Ја пренесов пораката дека преговорите мора да продолжат, мислам дека има добра волја од двете страни“, изјави Ештон по неформалниот состанок со министрите за надворешни работи во Брисел, додавајќи дека на Милошоски му посочила оти „е суштински тој да разбере дека прашањето мора да се реши“ за да се тргне напред. „Се надевам дека на наредните средби тоа ќе може да се случи. Постојано ми велат дека се ближи крајот, се надевам дека е така. За волја на вистината, штом тоа прашање ќе се реши, ќе ги видиме резултатите бидејќи ЕУ има голема желба ПЈРМ да тргне напред“, рече Ештон. Шефот на македонската дипломатија по средбата во Брисел рече дека очекува позитивен извештај од ЕУ за напредокот на Македонија и изрази надеж дека ЕУ ќе го валоризира она што земјата го има сработено досега. Според Милошоски од голема важност е што поскоро Македонија ...
| | веќе видена | слични

Брисел - Македонија очекува позитивен извештај од Европската комисија во ноември. Послед неформалниод состанок на министрите за надворешни работи Милошоски истакна дека очекува ЕУ да ги валоризира постигнивањата на земјата од аспект на реформите. Милошоски изјави дека доколку официјална Атина навистина искрено го заговара проектот Агенда 2014 и во негови рамки се залага за целосно вклучување на земјите од регионот во ЕУ, тогаш би требало да даде поддршка на претстојниот извештај од Европската комисија за Македонија, а со тоа да го помогне кредибилитетот на ЕУ и да го поддржи проширувањето со земја која е подготвена да го почне тој процес. Тој рече дека решавањето на спорот за името не зависи само од Македонија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Брисел, 11 септември 2010 (МИА) - Македонија е толку блиску или толку далеку од почетокот на преговорите за членство во ЕУ кои ги заслужува, колку што е Грција блиску или далеку од прагматичноста и од пошироката слика за европската интеграција на Балканот, рече денеска министерот за надворешни работи Антонио Милошоски по неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, Гимних, во Брисел. Одговорајќи на новинарско прашање, Милошоски напомена дека доколку официјална Атина навистина искрено го заговара проектот Агенда 2014 и во негови рамки се залага за целосно вклучување на земјите од регионот во ЕУ, тогаш би требало да даде поддршка на претстојниот извештај од Европската комисија за Македонија, а со тоа да го помогне кредибилитетот на ЕУ и да го поддржи проширувањето со земја која е подготвена да го почне тој процес. - Тоа е дистанцата што ја дели Република Македонија од почетокот на преговорите за членство, оцени шефот на дипломатијата. Според него, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонија Милошоски: Очекуваме позитивен извештај Брисел , 11 септември - Се надевам дека ЕУ ќе го валоризира она што Македонија го сработила од аспект на реформите и очекува позитивен извештај за напредокот, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, по неформалниот состанок Гимних во Брисел на министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ и земјите кандидати, кој се одржа во рамки на белгиското претседателство. „Македонија е толку блиску или толку далеку од почетокот на преговорите за членство во ЕУ кои ги заслужува, а Грција е блиску или далеку од прагматичноста и од пошироката слика за европската интеграција на Балканот“,изјави Милошоски. Тој додаде дека Грција се залага за проектот Агенда 2014 и за вклучувањето на земјите од регионот во неговите рамки, тогаш би требало да даде поддршка на претстојниот извештај од Европската комисија за Македонија.Со тоа, официјална Атина ќе го помогне кредибилитетот на ЕУ и ќе го поддржи проширувањето со земја која е подготвена да го почне ...
| | веќе видена | слични

Брисел и Скопје тешко се разбираат деновиве. Додека Македонија и натаму инсистира на отворање преговори без компромис за името, денеска стигна уште едно потсетување дека тоа не може да се случи, овојпат од Кетрин Ештон. Таа информираше дека и таа на Антонио Милошоски јасно му ставила на знаење дека не треба да се надева на друга опција освен преговори со ЕУ откако ќе се постигне компромис за името. „Нема потреба да кажувам колку е важно решавањето на прашањето за името, едноставно ја пренесов пораката дека преговорите мора да продолжат, мислам дека има добра волја од двете страни. Му реков на МНР на ПЈРМ дека е суштински тој да разбере дека прашањето мора да се реши пред да одиме напред. Се надевам дека во наредните средби тоа ќе може да се случи. Цело време ми велат дека се ближи крајот, се надевам дека е така. За волја на вистината, штом прашањето ќе се реши ќе ги видиме резултатите бидејќи ЕУ има голема желба ПЈРМ да тргне напред.“ Во меѓувреме во Брисел, министерот не сакаше да се сретне со дописниците. ...
| | веќе видена | слични

Шефот на европската дипломатија, Кетрин Ештон, на денешниот неформален состанок на министрите за надоврешни работи на ЕУ во Брисел изјави дека тоа детално му го објаснла на Министерот Антонио Милошоски. “Ја пренесов пораката дека преговорите мора да продолжат, мислам дека има добра волја од двете страни. На министерот за надворешни работи на ПЈРМ му посочив дека е суштински тој да разбере дека прашањето мора да се реши, за тргнеме напред. Се надевам дека на наредните средби тоа ќе може да се случи. Постојано ми велат дека се ближи крајот, се надевам дека е така. За волја на вистината, штом тоа прашање ќе се реши, ќе ги видиме резултатите бидејќи ЕУ има голема желба ПЈРМ да тргне напред.“ Стивен Вакере, белгискиот минситер за надворешни работи и претседавач со ЕУ, чија земја на почетокот на претседателството пројави желба за дискретна медијација помеѓу Скопје и Атина, ја спушта топката. Решението сепак лежи во рацете на засегнатите страни, вели тој. “Да бидеме јасни, медијаторството не е наша амбиција, туку ...
| | веќе видена | слични

Денеска (11.09) од Брисел стигна уште еден повик до македонската страна дека преговори за полноправно членство во ЕУ не можат да се случат без претходно решение за името. Да не се испушта возот, предупредува Ванакере. Шефот на европската дипломатија, Кетрин Ештон, на денешниот неформален состанок на министрите за надоврешни работи на ЕУ во Брисел изјави дека тоа детално му го објаснла на Министерот Антонио Милошоски. “Ја пренесов пораката дека преговорите мора да продолжат, мислам дека има добра волја од двете страни. На министерот за надворешни работи на ПЈРМ му посочив дека е суштински тој да разбере дека прашањето мора да се реши, за тргнеме напред. Се надевам дека на наредните средби тоа ќе може да се случи. Постојано ми велат дека се ближи крајот, се надевам дека е така. За волја на вистината, штом тоа прашање ќе се реши, ќе ги видиме резултатите бидејќи ЕУ има голема желба ПЈРМ да тргне напред.“ Стивен Вакере, белгискиот минситер за надворешни работи и претседавач со ЕУ, чија земја на почетокот на ...
| | веќе видена | слични

Mинистерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, по неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, Гимних, во Брисел рече дека Македонија е толку блиску или толку далеку од почетокот на преговорите за членство во ЕУ кои ги заслужува, колку што е Грција блиску или далеку од прагматичноста и од пошироката слика за европската интеграција на Балканот. Милошоски напомена дека доколку Атина искрено го заговара проектот Агенда 2014 и во негови рамки се залага за целосно вклучување на земјите од регионот во ЕУ, тогаш би требало да даде поддршка на претстојниот извештај од Европската комисија за Македонија, а со тоа да го помогне кредибилитетот на ЕУ и да го поддржи проширувањето со земја која е подготвена да го почне тој процес. - Тоа е дистанцата што ја дели Република Македонија од почетокот на преговорите за членство, оцени Милошоски. Според него, примерот со Словенија и Хрватска кои успеаја билатералниот спор да го вклучат во процесот на преговори за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 638 | | | веќе видена

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

ОВЕН Вложувате многу енергија во работата. Овој период ќе дознаете многу нешта кои не сте ги ни претпоставувале. Не трошете време на туѓите грижи и чувајте се ...
сите 136 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ештон: Прашањето за името мора да се реши

Од:
До кого (е-маил):
Порака: